Forum OSKKO - wątek

TEMAT: powrót rodziny ze Stanów..
strony: [ 1 ]
Uśka19-02-2005 17:01:18   [#01]

proszę o pomoc.

Proszono mnie by udzielić  informacji:

-co musi przedłożyć w polskiej szkole ,

-jak może kontynuować naukę w szkole podstawowej

dziecko w następujacym przypadku:

Rodzina po latach wraca do Polski , dziecko nie umie czytać i pisać w jezyku polskim, z relacji matki - rozumie język. Uczęszcza w Stanach do klasy czwartej, bardzo dobrze się uczy.

Może ktoś z Was przerabiał temat. Będę wdzięczna za informacje.

Karolina19-02-2005 18:10:42   [#02]

nie odpowiem prawnie... chcialam tylko w kwestii znajomosci języka. Moja siostra mieszka w Niemczech - jej dzieci mowią biegle w dwoch jezykach, z USA przyjeżdza do mnie Bozena - jej dzieci poslugują sie ...3 językami (ona Polka, mąz Bulgar, mieszkają w USA) - dzieci jej znaja bardzo dobrze jezyk polski. Monika 18-letnia corka Bozeny wlasnie zaliczyla pierwszy semsert na socjologii w Poznaniu - nigdy wczesniej nie uczyla sie w Polsce.

I tak mi się nasunelo - szkoda, ze tamta matka nie zadbala o to aby pielegnować język ojczysty.

Uśka19-02-2005 18:36:45   [#03]
prywatnie mam takie odczucia jak Ty Karolino. :)
Leszek20-02-2005 14:21:34   [#04]

Zabiera ze sobą dokumenty potwierdzające naukę w USA, zgłasza się do dyrektora szkoły w obwodzie której mieszka w Polsce...

najtrudniej będzie z nadrobieniem braków w pisaniu i czytaniu w języku polskim...

ale myślę, że po dokładnym określeniu co dziecko umie, dyrektor jest w stanie doradzić co zrobić (czy wystarczą na to wakacje letnie czy też może cały rok nim zacznie kontynuować naukę w polskiej szkole...

pewnym jest, że w początkowym okresie czeka dziecko intensywna nauka czytania i pisania w języku polskim (piszesz, że rozumie co do niej mówią po polsku) - nie wiem czy szkoła się tej nauki podejmie...

rozporz. o przyjęciach do szkół :

§ 19. 1. Do klasy programowo wyższej (...) w szkole podstawowej, (...)przyjmuje się ucznia na podstawie:

3) świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce, na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia.

pozdrawiam

Uśka20-02-2005 14:56:26   [#05]

Leszku

Serdecznie dziękuję za informacje.

Również pozdrawiam

:)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]