Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Staż nauczyciela za granicą
strony: [ 1 ]
bratek19-02-2005 05:59:26   [#01]

WItam!

Nauczyciele mojej placówki mają możliwość odbywania 3- miesięcznych staży zawodowych w elitarnym ośrodku w USA. Dotychczas odbyły go 3 osoby. W każdym z tych przyopadków, Dyrekcja placówki odmówiła delegowania pracownika na staż (argumentując, że nie ma takiej formalnie możliwości) i zaproponowała wzięcie na okres stażu urlopu dla poratowania zdrowia (tak się stało we wszystkich przypadkach). Dziś znalazłam Art. 94. 1. Ustawy o syst. oświaty, mówiący, że: "Kształcenie uczniów oraz doskonalenie nauczycieli może odbywać się za granicą, na podstawie umów międzynarodowych lub zaproszenia podmiotów zagranicznych." Jak widzicie  to zagadnienie? Za 2 miesiące kolejna koleżanka ma jechać do USA i już zaczęła bieganie po lekarzach celem uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia. Czy to powinno się tak odbywać?!?!?

rzewa19-02-2005 11:58:41   [#02]

no problem jest...

bo na podstawie delegacji zawartej w art 94 UoSO zostało wydane zarządzenie MEN, które nie wiem czy jeszcze jest obowiązujące, ale wkleję ci go tu.

Zarządzenie MEN z dnia 12 listopada 1992 r. w sprawie zasad i warunków kierowania za granicę uczniów w celu kształcenia i nauczycieli w celu doskonalenia (Monitor Polski Nr 37, poz. 275)

Na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty zarządza się, co następuje:

§ 1. ust. 1. Uczniowie kierowani za granicę w celu kształcenia i nauczyciele w celu doskonalenia, jeśli umowy międzynarodowe lub zaproszenia podmiotów zagranicznych nie stanowią inaczej, mogą otrzymać od jednostki kierującej:
1) stypendium na koszty utrzymania, zakwaterowania i pomoce szkolne, na okres pobytu,
2) zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca kształcenia i z powrotem, raz w ciągu roku szkolnego,
3) zwrot opłat wizowych,
4) zwrot kosztów ubezpieczenia gwarantującego pokrycie kosztów leczenia za granicą w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
 
ust. 2. W skierowaniu jednostka kierująca określa zakres świadczeń przysługujących osobie kierowanej. Jednostka kierująca może zawrzeć z osobą kierowaną umowę, w której ustalą warunki oraz zakres cofnięcia i zwrotu przyznanych świadczeń.

§ 2. ust. 1. Stypendium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, jest przyznawane na cały okres kształcenia lub doskonalenia za granicą i wypłacane w miesiącach, w których odbywają się zajęcia.

ust. 2. Stypendia mogą być wypłacane przez jednostkę kierującą bezpośrednio osobom skierowanym jeszcze przed wyjazdem lub za pośrednictwem polskich przedstawicielstw dyplomatycznych lub handlowych albo w inny sposób ustalony przez strony.

§ 3. ust. 1. Wysokość stypendium miesięcznego dla uczniów nie może być niższa niż 20% wynagrodzenia w danym kraju w grupie zaszeregowania IXb, określonego w przepisach w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

ust. 2. Wysokość stypendium miesięcznego dla nauczycieli nie może być niższa niż 30% wynagrodzenia w danym kraju w grupie zaszeregowania IXb, określonego w przepisach w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

§ 4. ust. 1. Nauczyciele pozostający w zatrudnieniu mogą uzyskać skierowanie za granicę w celu doskonalenia za zgodą zatrudniających ich zakładów pracy.

ust. 2. Nauczycielowi skierowanemu za granicę na okres nie przekraczający jednego miesiąca zakład pracy udziela urlopu szkoleniowego. W okresie tym nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie określone w odrębnych przepisach.

ust. 3. Nauczycielowi skierowanemu za granicę na okres dłuższy niż jeden miesiąc zakład pracy udziela urlopu bezpłatnego.

§ 5. ust. 1. Zakłady pracy, o których mowa w § 4 ust. 1, mogą zawrzeć z nauczycielem kierowanym za granicę umowę, w której zobowiążą się do wypłacania ustalonych w niej świadczeń na rzecz pracownika. W umowie mogą być również ustalone świadczenia na rzecz pozostającej w kraju jego rodziny.

ust. 2. W umowie, o której mowa w ust. 1, może być ustalony zakres oraz warunki cofnięcia i zwrotu przyznanych świadczeń.

§ 6. Nauczycielom pozostającym w zatrudnieniu, kierowanym za granicę:
1) zalicza się okres pobytu za granicą do okresu zatrudnienia w kraju, od którego zależą uprawnienia pracownicze, pod warunkiem powrotu do zatrudniającego zakładu pracy w terminie ustalonym w skierowaniu za granicę, jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej,
2) przysługuje prawo do zasiłków rodzinnych i świadczeń leczniczych dla członków rodziny pozostającej w kraju.

§ 7. Do nauczycieli skierowanych za granicę, którym przyznane zostały stypendia przez instytucje zagraniczne w wyniku umów i porozumień oraz przez organizacje systemu ONZ i inne organizacje międzynarodowe, stosuje się przepisy § 4-6.

§ 8. Jednostka kierująca ma prawo odwołać do kraju osobę skierowaną za granicę. Odwołanie może nastąpić z powodu niedostatecznych postępów w nauce oraz z powodu naruszenia przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej lub w kraju, do którego tę osobę skierowano. W przypadku odwołania osoba skierowana zobowiązana jest do zwrotu pobranych świadczeń.

§ 9. Osoby skierowane za granicę na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zachowują prawo do przyznanych świadczeń do końca okresu, na który zostały skierowane.

§ 10. (pominięty).

Na pewno można n-lowi udzielić urlopu bezpłatnego na podstawie art 68 ust 1 KN. Ale rozumiem, że chodzi o urlop płatny wtedy można się kierować powyższym zarządzeniem, bo pomimo wyraźnego wskazania w UoSO rozporządzenia w tej sprawie minister nie wydał.

Zarządzenie odsyła do przepisów odnośnie urlopów do celów szkoleniowych czyli rozporządzenia MEN z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5)

bratek19-02-2005 20:44:28   [#03]

:))

Dziękuję!
zgredek20-02-2005 00:42:36   [#04]

Ewa - obowiązujące jest ono:

M.P. 1992 nr 37 poz. 275
 Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 listopada 1992 r. w sprawie zasad i warunków kierowania za granicę uczniów w celu kształcenia i nauczycieli w celu doskonalenia.
Status aktu prawnego:
  obowiązujący
Data wydania:
  1992-11-12
Data wejścia w życie:
  1992-12-11
Data obowiązywania:
  1992-12-11
Organ wydający:
  MIN. EDUKACJI NARODOWEJ
rzewa20-02-2005 02:16:11   [#05]

hmm...

nie bardzo...

Bo art 94 UoSO został zmieniony - w ustępie 2 czytamy: Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych, określi, w drodze rozporządzenia, warunki kierowania za granicę uczniów w celu kształcenia oraz nauczycieli w celu doskonalenia, uwzględniając w szczególności: [...]

trzebaby teraz sprawdzić w ustawie zmieniającej UoSO jaki miał czas (jeżeli wogóle mial) minister na dostosowanie aktu do wymogów ustawy.

I cóś mi sie po łbie tłucze, że juz wszystkie tego typu zarządzenia są aut...

zgredek20-02-2005 02:21:09   [#06]
Ewa - tak napisali na stronie: http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html
zgredek20-02-2005 02:27:57   [#07]
sprawdziłam, tam gdzie można i wychodzi mi, że obowiązuje

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]