Forum OSKKO - wątek

TEMAT: fundusz socjalny dla emerytów
strony: [ 1 ]
florek18-02-2005 15:51:21   [#01]
jak macie w swoich regulaminach rozwiązany problem funduszu socjalnego dla emerytów?
rzewa18-02-2005 16:53:28   [#02]

???

emeryci nie mają własnego funduszu - u danego pracodawcy jest jeden  fundusz socjalny, do korzystania z którego są uprawnieni wszyscy pracownicy oraz emeryci i renciści tego zakładu pracy.
wisiak18-02-2005 18:22:03   [#03]

u nas

korzystają na równi z innymi tj jadą na wycieczki, biorą udział w imprezach a zamiast funduszu wakacyjnego mają "gruszę'.
Istotnie fundusz jest jeden i nie ma podstaw, by z niego nie korzystali.
florek19-02-2005 13:17:06   [#04]

Na ostatnim szkoleniu dowiedzialam się, ze na emeryta odpis ma wynosić 5% od:  pobranych rent i emerytur lub na podstawie średniego odpisu w województwie ( w poprzednim roku ) natomiast na nauczyciela ma być około 1 800 zł rocznie. Jakby na to nie patrzył kwoty sa rozbieżne. Uprawnieni sa wszyscy, ale czy pomoc dla emeryta odbywa się tylko i wyłącznie na wniosek zainteresowanego?

violka19-02-2005 13:52:03   [#05]

wszystkie świadczenia z funduszu odbywają się na wniosek zainteresowanego

dotyczy to zarówno pracowników, jak i emerytów

florek19-02-2005 14:10:33   [#06]

na jakiej podstawie naliczacie wysokość pomocy: czy macie oświadczenia o dochodach czy ustalacie jakieś progi dochodu

Wiolu, czy zrezygnowaliście z bonów, a bilety na kocert tez na pisemny wniosek?

violka19-02-2005 14:36:03   [#07]

zgodnie z ustawą należy uwzględnić sytuację materialną - więc oświadczenie o dochodzie na głowę w rodzinie musi być

ammy różne progi - np. w postaci tabeli do wypoczynku, czy próg dochodu od którego koś jest uznany za na tyle biednego, by otryzmać zapomogę, czasem nie ma progu- np. w przypadku choroby czy pożaru itp. - natomiast wysokość dochodu na głowę wpływa na wysokość świadczenia

bony - o tym już było (wpisz w szukaja hasło fundusz socjalny)

wg mnie nie mają sensu, bo od 1 sytcznia 2004 od nich tez jest podatek

płaci go otrzymujący ze swojej kieszeni - więc dostjąc bon musi wpłacać kwotę podatku, który szkoła odporowadzi do skarbowego

poza tym  - zamawianie bonów jest kłopotliwe - wybór dostawcy (zamówienia publiczne), liczenia, zamawianie, wydawanie itp... po co tyle roboty

prościej dać kasę - księgowa od razu odlicza podatek i reszta na konto

przecież bony to nic innego jak pomoc materialna - nie są to upominki z okazji ... ( z socjalnego nie może być żadnych prezentów) - bierzesz kasę i kupujesz sobie to ci potrzebne - a kryteria można sobie tak ustalić, żeby każdy się łapał na pomoc socjalną i po krzyku

wszystkie te szczegóły, o których piszę powyżej reguluje regulamin, który sami ustalacie

z bieltami robimy tak, że jest lista na której podpisują się wszyscy chętni i to jest traktowane jako forma wniosku o zorganizowanie .... (mamy odpowiedni zapis w regulaminie)

rzewa19-02-2005 19:57:27   [#08]

hmm... tak, tylko:

"płaci go otrzymujący ze swojej kieszeni - więc dostjąc bon musi wpłacać kwotę podatku, który szkoła odporowadzi do skarbowego"

To trochę inaczej wygląda - owszem płaci ale nie odrazu i nie zawsze i w trochę inny sposób.

Mianowicie: Szkoła zapisuje w jakiej kwocie pomoc rzeczową otrzymał w danym roku dany pracownik (emeryt jest z tego podatku zwolniony). Robiąc rozliczenie roczne (przygotowując PIT 11) kwotę te dodaje się do przychodu pracownika potrącając kwotę zwolniona od podatku (w 2004 roku było to 380 zł).

I teraz jeśli pracownika rozlicza zakład pracy, to on odprowadza ten podatek, ale dopiero rozliczając rok podatkowy - nie później niż 30 kwietnia następnego roku.

A jeśli pracownik sam sie rozlicza, to zapłaci ten podatek wraz z własnym rozliczeniem rocznym - bądź gotówką, bądź pomniejszeniem zwrotu nadpłaty podatku (w przypadku, gdy przysługują mu jakieś ulgi)

No i nie zapłaci żadnego podatku jeśli w ciągu roku dostanie jedynie kilka biletów do kina :-))

Zatem nie jest to tak: dostajesz bilet do kina za 15 zł i masz wpłacić do kasy 3 zł - to rzeczywiście wyglądaloby dość głupio i powodowało odmowę przyjęcia biletu :-)

florek20-02-2005 10:10:08   [#09]

może byc na liście bon brutto i bon netto , nauczyciel bierze netto z socjalnego idzie brutto(odprowadzany jest podatek), tak mozna robic do kwoty 380 zł....

1.Czy nie macie problemu z zebraniem oswiadczeń od emerytów?

2.Jak technicznie powiadamiacie ich o biletach?

3.Czy z okazji np.świąt wszyscy nauczyciele składają wnioski o udzielenie pomocy finansowej?

4.do jakiego wieku dzieci korzystaja z mikołajek i wczasow, zielonych szkół itp?

( jesteśmy w trakcie przeróbki regulaminu stąd moje pytania)

violka20-02-2005 13:17:05   [#10]

1. oświadczenie jest częścią wniosku - nie złoży oświadczenia, to wniosek jako niekompletny nie jest rozpatrywany - odsyłamy do uzupełnienia

2. w komisji socjalnej jest przedstawiciel emerytów i to jego rola, poza tym niektórzy nas odwiedzają, telefonujemy

3. niekoniecznie wszyscy, ale planując trzeba liczyć dla wszystkich

4. u nas nie ma paczek, ale można do 10, 14 lat , wczasy dokąd się uczy, ale nie dłużej niż do 24

podaj email - to podeślę ci różne materiały

nowinka20-02-2005 21:40:41   [#11]
a ja słyszałam że na emerytów i rencistów amininstracji szkolnej i obsługi do ZFŚS nie wpływaja żadne pieniądze.... czy też słyszeliście podobnie ?
violka20-02-2005 22:10:37   [#12]
to nic nie zmienia - i tak są uprawnieni do korzystania z funduszu
L Olga20-02-2005 23:03:47   [#13]

Violka

jesli mozesz to podeslij i mi te materialy.

Ja sie z funduszem borykam okropnie. Chcialbym aby kazdy byl zadowolony -a czasem sie to nie da. Ci zaluja ze dla innych, a inni potrzebuja:-(

ReniaB21-02-2005 07:44:00   [#14]
U nas paczki do 12 roku ; a dofinansowanie do ukończeni8a szkoły średniej, ale nie dłużej niż do 20 roku życia; emeryci zainteresowani pomocą składają xero lub odcinek renty i informację, że to ich jedyne źródło dochodu. Emeryci bywają też w bardzo różnej sytuacji finansowej.
inka221-02-2005 14:45:34   [#15]
U mnie sprawa dochodów jest uregulowana następująco: w I progu (100% wysokości świadczenia) znajdują się osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 70% najniższego wynagrodzenia brutto. Jeżeli dochód pracownika przekroczy tę kwotę lub  nie złoży on oświadczenia majątkowego - traktowany jest jako osoba z II progu dochodowego - otrzymuje wówczas świadczenia w wysokości 80% ustalonej wartości (oczywiscie dotyczy to niektórych tylko form, np. pomocy świątecznej).
bogna421-02-2005 15:07:51   [#16]

 Violu

Twoje informacje z nieba mi spadają.Jutro siadam do opracowania regulaminu funduszu soc.Tamaten wymaga dużych zmian.Czy mogłabyś mi coś podesłac na ten temat?Może regulamin? Albo same tabele? Czuję ,że masz to z głową zrobione.Proszę.

Marzena21-02-2005 16:57:55   [#17]
I ja bym prosiła ( z wielką nieśmiałością)
Arwena21-02-2005 18:24:11   [#18]
I ja też się uśmiecham, bo nasz regulamin czyszczenia wymaga, a jeszcze tego nie robiłam:-)
rzewa21-02-2005 18:28:13   [#19]

a poszukaliście

regulaminów w naszej wymianie?

Pamiętam, że jest tam ich kilka...

krystyna21-02-2005 18:56:16   [#20]

emeryci "niezakładowi"

rzewa,

piszesz, że:

"emeryci nie mają własnego funduszu - u danego pracodawcy jest jeden  fundusz socjalny, do korzystania z którego są uprawnieni wszyscy pracownicy oraz emeryci i renciści tego zakładu pracy."

A jak wygląda sytuacja (czy się coś zmieniło ???) z emerytami, którzy np. kilka lat tamu zmienili miejsce zamieszkania o setki km, potem wybrali sobie szkołę - opiekunkę, szkoła dostawała dla nich odpowiedni odpis, a oni sobie spokojnie korzystali ...

Czy coś w sytuacji takich nabytych emerytów uległo zmianie ?

rzewa21-02-2005 19:00:26   [#21]

nic nie uległo zmianie

to jest jedynie dobra wola nowej szkoły "opiekunki" - może się na to zgodzić lub nie...

Ale jak się raz zgodzi to przepadło... już się "odzgodzić" nie może, chyba że emeryt sam zrezygnuje.

To tak jak z uczniem podlegającym obowiązkowi szkolnemu - rejonowa szkoła musi go przyjąć, ale on może chcieć do innej... A ta może ale nie musi. Lecz, gdy już raz przyjmie, to pozbyć się już nie może.

:-)

krystyna21-02-2005 19:15:47   [#22]

dzięki,

faktycznie,

bo ani skreślić z listy (grzeczni są...)

ani "przenieść" do innej szkoły (niby za co...)

ani namówić dyra macierzystego coby kilka razy w roku do swojego emeryta przyjechał....

znaczy - miałam, mam i będę miała (co mi wcale nie przeszkadza), tylko czemu kasy dla nich jakby coraz mniej....

rzewa21-02-2005 19:33:41   [#23]

no bo...

kasa teraz z tej maciwrzystej lecieć powinna...
wisiak21-02-2005 19:48:40   [#24]

polecam

książki Jacka Skoczyńskiego "Komentarz do Ustawy o ZFŚS wyd prawnicze LexisNexis oraz EugeniuszaWoźniaka "Administrowanie ZFŚS a Oświacie" gdzie są wzorce regulaminów i różne wyjaśnienia.
violka21-02-2005 21:40:41   [#25]

bogna4 i marzena

podajcie emaile - podeślę

na razie nie wrzucam do wymiany plików, bo ciągle poprawiamy zapisy, które nie zadziałały w praktyce - już chyba ze 3 aneksy

niektóre załączniki - np. wzór wniosku na wczasy mam tylko na ksero

jak doszlifuję i zrobię tekst jednolity - to wrzucę do wymiany - ale nie będzie to za szybko

więc wysyłam na razie w kawałkach i to co mam w kompie

florek21-02-2005 22:35:29   [#26]

ucieszyłam się , że nie tylko my planujemy zmiany, mielismy kłopoty z emerytami stąd chcemy doprecyzować regulamin....

Wiolu podeślij co możesz, z góry dziekuję.

Intryguje mnie jeszcze ta pomoc świateczna - dla wszystkich?

Do jakiej kwoty wypłacacie emerytom swiadczenia. Ponoc praktykuje sie raz do roku, konkretną maksymalną kwotę( np. te 5%) - i żegnajcie...

violka21-02-2005 22:48:41   [#27]

florek

pomoc świąteczna - dla wszystkich - a czemu nie, skoro się wszyscy łapią bo próg dochodowy tak wysoko (ale trzeba zróżnicować wysokość zapomogi)

Do jakiej kwoty wypłacacie emerytom swiadczenia. Ponoc praktykuje sie raz do roku....

może i się praktykuje, ale to niezgodne z ustawą

emeryci mogą korzystać z funduszu na zasadach zapisanych w regulaminie, a nie możecie zapisać w regulaminie że emeryci dostają raz w roku zapomogę w wysokości...

raz w roku może być - ale dla wszystkich uprawnionych

pewne świadczenia wiadomo dla dzieci, inne dla pracowników - np. dofiansowanie do wypoczynku , ale zapomogi, bilety, wycieczki dla wszystkich (wszystko oczywiście zróżnicowane w zależności od dochodu i sytuacji....)

nie wolno dzielić funduszu na 2 pule - np. pracownicy i emeryci

pewnie że są szoły gdzie się umawiają z emerytami, że raz do roku skaładają podanie o zapomogę i dostają kasę i nie skałdają o żadne inne - ale to dżentelmeńska umowa - jakby złożyli wniosek o inne świadczenie to i tak je dostaną - nie można odmówić, jesli spełaniają wymogi regulaminu

bogna421-02-2005 23:33:30   [#28]

Violu

podaję mój adres,choć nie bardzo pamiętam czy to tak trzeba zrobić.Dzięki

violka22-02-2005 00:17:17   [#29]
poszło
bogna422-02-2005 10:39:28   [#30]

Violu

Dzięki.Mam jeszcze jedno pytnie:czy na świeta można dać kasę, zamiast bonów?Wiem ,że szkoły tak robiły,ale u nas księgowa twierdziła,że tak nie można.Podajcie przepis na to.

rzewa22-02-2005 10:56:06   [#31]

jak masz w regulaminie zapomogę

to można dać kasę, ale musi byc wniosek i powód.
violka22-02-2005 21:21:49   [#32]
tak jak rzewa
Magosia22-02-2005 21:40:23   [#33]

Dałam dziś do plików

regulamin, mam wrażenie,że na większość pytań, które się tu pojawiły znajdziecie tam odpowiedź- w tym sensie,że u nas tak jest.

Chętnie poddam pod dyskusję, bo co prawda już po uzgodnieniu z zz, ale jak wychwycimy jakieś niejasności, to sobie pouzgadniamy jeszcze raz.

Jako ciekawostkę napiszę tylko,że uzgadnianie z zz polegało głównie na kilku ograniczeniach wprowadzonych przez zz w stosunku do mojej propozycji, np ilość wycieczek, wczasy tylko dla prac niepped. -bo nauczyciela mają świadczenie.

Nie upierałam się , bo skoro zz proszą o ograniczenie praw pracowniczych, to co będę taka bardziej papieska od zz.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]