Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kiedy dajemy świadectwa???
strony: [ 1 ]
Grzegorz G12-02-2005 11:51:04   [#01]

Niby proste pytanie, a jednak nie mogę znaleźć satysfakcjonującej Podstawy Prawnej (nowe zastosowanie PP) :-))

Kiedy wydajemy świadectwa dla klas trzecich, maturalnych? Oczywiście tegorocznych czyli z tzw. nową maturą.

Podpwoiedzcie proszę i utwierdzcie mnie wprzekonaniu że wiecie i że ja się nie mylę...:-)))

bogna12-02-2005 12:12:19   [#02]
gdzieś tu już była dyskusja na ten temat ;-)
Jacek W12-02-2005 12:16:04   [#03]
IMHO - jeśli nie ma jasnej PP - decyduje dyrektor. Ja chyba zrobię pożegnanie absolwentów po zakończeniu pisemnych. Z tym, że (było gdzieś tu niedawno) uczeń skierowany na egzamin do innej szkoły jedzie tam ze świadectwem. Więc w takich przypadkach - 15 kwietnia.
Majka12-02-2005 12:18:37   [#04]
A  są już nowe swiadectwa?
bogna12-02-2005 12:26:51   [#05]
będą "niebawem", tak jak arkusze ;-)
Leszek12-02-2005 19:05:52   [#06]

Kiedy zestawię sobie zapisy UoSO i rozporządzeń to wychodzi, że przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego w części ustnej:

 

1/ Rozporządzenie MENiS z dnia 18 kwietnia 2002 r.  w sprawie organizacji roku szkolnego. (Dz. U Nr 46, poz. 432 ze zmianami):

§ 2. 4.W klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających zajęcia dydaktyczno - wychowawcze kończą się w piątek w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie egzaminu maturalnego.

 

2/ Rozporządzenie MEN z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

(Dz. U. z 2000r. Nr 6, poz.73 ze zmianami):

§ 3. 4. Uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej, który ukończył daną szkołę, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły, (...).

 

3/ Rozporządzenie MENiS z dnia  7 września 2004r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046)

 

§ 20. 1. Uczeń kończy szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną lub dotychczasową szkołę ponadpodstawową:

1) jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej (semestrze programowo najwyższym) oraz roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych (semestrach programowo niższych) w szkole danego typu, z uwzględnieniem § 18 ust. 6, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, (...);

§ 50. 2. Egzamin maturalny jest przeprowadzany dla absolwentów szkół ponadgimnzjalnych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających,   (...).

 

4/ UoSO - Art. 41. 1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

    2)  podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;

 

pozdrawiam

Anka K13-02-2005 09:35:53   [#07]
Sądzę, że trzeba wręczyć świadectwa najpóźniej 15 kwietnia. Absolwent skierowany na egzamin maturalny do innej szkoły( a jest dość dużo takich przypadków) musi okazać zespołowi egzaminacyjnemu świadectwo ukończenia szkoły
Jacek W13-02-2005 13:19:23   [#08]

Ale to trochę psuje uroczystość pożegnania absolwentów, wręczania na akademii obok nagród również świadectw z wyróżnieniem. Więc jeśli data na świadectwie będzie 15 kwietnia, a wręczenie - później, po pisemnych, to będzie naruszenie prawa i pójdę siedzieć?

PS Skąd, AnkaK, dość dużo takich przypadków? Szwedzki i portugalski wybrali? U mnie 100% w szkole zdaje.

Anka K13-02-2005 15:49:51   [#09]
Takie przypadki są w tych szkołach, w których dyrektor nie mógł powołać PZE, np. z j. rosyjskiego, francuskiego ( bo nie miał nauczyciela). Jest trochę małych szkół, w których nie ma danego języka. Nie wszystkim udało się(lub chciało) znaleźć nauczycieli z innych szkół. Łatwiej wysłać ucznia niż ściągnąć trzech nauczycieli.
margocha13-02-2005 17:23:39   [#10]
A poza tym dlaczego ci to coś psuje? Przecież  żegnasz absolwentów, wręczasz świadectwa z wyróżnieniem, tylko np.15.04 ze względu na to, o czym pisze Anka. W czym problem?
Jacek W13-02-2005 19:50:17   [#11]

No nie wiem sam,

nielogiczne to jakieś: w piątek żegnam, w poniedziałek przychodzą na egzamin, skończą egzaminy - pożegnania nie ma ...

Jacek W19-02-2005 11:44:46   [#12]

Sorry za ożywianie zdechłego wątku,

ale tak mi się dopiero dzisiaj skojarzyło:

... i jeszcze "starych" maturzystów w innym terminie trzeba żegnać ...

dyrcio19-02-2005 11:51:11   [#13]

Jaki druk świadectwa?

Szukam wzoru świadectwa ukończenia liceum trzyletniego i nic nie znalazłem.Chyba powinien to być nowy wzór świadectwa?
Jacek W19-02-2005 11:53:35   [#14]

:)

Wg MENiSu - niebawem...
Majka19-02-2005 12:48:57   [#15]
Niebawem świadectwa, niebawem wydrukują matury, niebawem....

Proponuję to czarodziejskie słówko włączyć do nazwy ministerstwa.
Ministerstwo Niebawem Edukacji Narodowej.
I stworzyć stały związek frazeologiczny z  "apeluje do dyrektorów i nauczycieli" (dosłownie: nie liczcie na pieniądze)
zgredek19-02-2005 17:32:43   [#16]
wzory są - na drugim piętrze w MENiSie można sobie zobaczyć;-)

Projekty wzorów świadectw i innych druków szkolnych są do wglądu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (pokój 216, II piętro) lub w kuratoriach oświaty.
Mariola19-02-2005 18:37:58   [#17]

Majka

w zasadzie masz rację ;-))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]