Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek motywacyjny a Związki zawodowe
strony: [ 1 ]
Nela 108-02-2005 13:33:08   [#01]
Wiem ,ze juz to było ale nie mogę znaleźć .Czy dodatek motywacyjny zatwierdzają u Was Związki Zawodowe.???????
Nela 108-02-2005 13:52:47   [#02]
Ktoś z Was napisał taką świetną formułkę do ZW dotyczącą ustosunkowania się ZW do powyższej kwestii może pomożecie bo nie mogę znaleźć......
Jacek08-02-2005 13:53:28   [#03]
A było tu http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=8426#FBK
Jacek08-02-2005 13:56:50   [#04]

A formułka proszę z tego własnie wątku :-))

Jacek 22.01.2005 10:10 [#27]
layola

U nas w regulaminie, który został uchwalony tez jest taki zapis. Regulamin poszedł do wojewody, który po sprawdzeniu będzie ogłoszony w dzienniku województwa. Zobaczymy czy organy kontrolne w województwie będą miały jakieś zastrzeżenia. Jeśli nie wytkną niezgodności zostanie opublikowany. Ja sobie myślę, że jesli wojewoda nie znajdzie sprzeczności z prawem to przed przyznaniem dodatku wyślę do zz pismo o treści;

"W związku ze zbliżajacym się terminem przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli zwracam sie z prośba o przedstawienie opinii związku w przedmiotowej sprawie."

I tylko tyle bez podawania ile i komu :-), niech zz kombinuje co ma zrobić :-))

Nela 108-02-2005 14:11:36   [#05]
Dięki serdeczne o to mi chodziło a teraz niech zwiąki sobie troche głowę połamią co z tym faktem zrobić .Może otrzymam od nich choć raz jakieś sensowne wyjaśnienie a nie tylko nie bo nie albo tyle bo tak uważamy...........
Jacek08-02-2005 16:00:57   [#06]

Nela

Zwróć jednak uwagę, że nie masz prawa udzielać zz-om żadnych wiadomości o przyznawanych dodatkach szczególnie dlaczego:tyle i takiej a takiej osobie chyba, że pracownik zwrócił sie na pismie do związku ale tylko w swojej indywidualnej sprawie. Więc tej wklejonej wyżej formułki nie ma po co pisać. Nie konsultujesz (opiniujesz) z zz-tami po prostu przyznanych dodatków i kropka. Jak będą mieli pretensje to wyslij im ten wyrok, który jest umieszczony w wątku i niech zz-ty sie martwią co z tym fantem zrobić

jzzg08-02-2005 16:41:30   [#07]
Osobiście uważam, że zz nie mają prawa wnikać, dlaczego tej pani dałem motywacyjnego 10,00 a tamtej 50,00 gdyż prowadziłoby to do konieczności szczegółowego wyjaśniania np. niedociągnięć zaistniałych podczas hospitacji, stosunku do obowiązków, spóźniania się itp, musiałbym w końcu tłumaczyć, dlaczego wydałem te pieniądze na inne panie, w czym były lepsze, a jeśli nie należą one do zz, to owemu zz wara od takich szczegółów. Podsumowując: Zz opiniuje regulamin, a szczegóły mogę wyjaśnić zainteresowanym pracownikom. Poza tym obowiązuje jakaś tajemnica związana z poborami? Nie?
Jacek08-02-2005 18:42:27   [#08]

jzzg

Toż właśnie to znalazło odzwierciedlenie w stanowisku Sądu Najwyższego w uchwale z dnia 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93), którą wkleiłem w linku wyżej.

  1. Zawarte w art. 8, 23 ust. 1 i art. 26 pkt 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234) uprawnienie do kontrolowania przez związki zawodowe przestrzegania prawa pracy oznacza także uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza natomiast uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.
  2. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.
Macia09-02-2005 09:44:55   [#09]

nie ma konsultacji z zz

nasz op w opracowanym regulaminie nie zamieścił ani słowa o konsultowaniu przyznanych dodatków z zz więc mam spokojna głowe. Przydziele sama nie pytajac nikogo o opinie w tej sprawie.

Mam jednak pytanie czy wystarczy że oprę sie na regulaminie op czy powinnam utworzyc jeszcze regulamin szczegółowy dostosowany do swojej placówki?

DYREK09-02-2005 12:16:18   [#10]
Uprawnienia do opracowania takiego regulaminu ma tylko OP


6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:

1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, z zastrzeżeniem art. 33 i 34,
2) szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3, oraz za godziny doraźnych zastępstw,
3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach,
w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się z wynagrodzenia zasadniczego i składników, o których mowa w pkt 1-3, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa odpowiednio w ust. 3 i 4.

6a. Regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

 
Z "GAZETY PRAWNEJ"

Kiedy związek zawodowy może uzyskać informacje o wysokości indywidualnego wynagrodzenia pracownika?


Kiedy związek zawodowy może uzyskać informacje o wysokości indywidualnego wynagrodzenia pracownika?
PROBLEM
W zakładzie pracy, którym zarządzam, działa organizacja związkowa. Komisja zakładowa zwróciła się do mnie z prośbą o podanie wysokości wynagrodzeń trzech pracowników. Czy mogę udostępnić te dane, nie narażając się na odpowiedzialność za ujawnianie poufnych informacji?
RADA
Jeżeli pracownicy zgodzili się na sprawdzenie przez związek zawodowy wysokości swoich zarobków, to musi Pani udzielić takich informacji. Jeżeli jednak związek zawodowy nie posiada zgody pracowników, nie ma Pani obowiązku ujawniać danych o wysokości wynagrodzenia personalnie wskazanego pracownika.
UZASADNIENIE
Ustawa o związkach zawodowych uprawnia te organizacje m.in. do kontrolowania wynagrodzeń pracowników. Postanawia bowiem, że związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. Użycie w przepisach sformułowania, że pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji dotyczących zasad wynagradzania nie oznacza obowiązku podawania indywidualnego wynagrodzenia danego pracownika.
Zasady wynagradzania dotyczące premii, dodatków i innych składników wynagrodzeń osób zatrudnionych w firmie są jawne i zwykle ogólnie dostępne w przepisach wewnątrzzakładowych. Dostęp do nich ma nie tylko organizacja związkowa, ale również każdy pracownik.
Do podania wysokości wynagrodzenia pracownika indywidualnego (jak stwierdził Sąd Najwyższy) niezbędna jest natomiast zgoda tego pracownika. Do celów dowodowych najlepiej jest, gdy zostaje ona udzielona na piśmie. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, pracodawca ma obowiązek poinformowania organizacji związkowej o wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika.
Przykład
Pracownica podejrzewa, że pracodawca stosuje dyskryminację ze względu na płeć i lepiej wynagradza jej kolegę na tym samym stanowisku. Podejrzenie jest uzasadnione, ponieważ oboje wykonują tę samą pracę i posiadają jednakowe kwalifikacje zawodowe. W tej sytuacji interesy konkretnego pracownika zostały zagrożone w zakresie kształtowania jego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli zwróci się on do związku zawodowego o zbadanie tej kwestii lub wyrazi na to zgodę, pracodawca nie może odmówić organizacji związkowej udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika.
Informacja o zasadach wynagradzania jest zatem informacją ogólną i ogranicza się do powołania przepisów wewnątrzzakładowych. Za zgodą pracownika możliwe jest natomiast udzielenie informacji o zasadach kształtowania i wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika.
Podstawa prawna:
• art. 8, art. 23 ust. 1, art. 26 pkt 3 i art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
• art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.
Orzecznictwo uzupełniające:
1. Zawarte w art. 8, art. 23 ust. 1 i art. 26 pkt 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU nr 55, poz. 234) uprawnienie do kontrolowania przez związki zawodowe przestrzegania prawa pracy oznacza także uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza natomiast uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.
2. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. (Uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2)
Ewa Podgórska

Źródło: www.infor.pl

Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia i indywidualna jego wysokość nie może być podana do wiadomości zz bez zgody pracownika.

Polecam też
wątek: Motywcyjny a zz
Nela 109-02-2005 12:22:03   [#11]
Niestety u mnie w regulaminie jest konsultacja ze ZW w w/w kwestii więc jedynym dla mnie wyjściem jest napisanie takiego pisma. Związki przedstawią mi swoje stanowiska  a ja albo wezmę je pod uwagę /jeśli będą sluszne/ albo nie.Nie wiem tylko co zrobić ze zwyczajem dotychczas obowiązującym w mojej szkole ,że ZW podpisywały się pod kwotami motywacyjnymi dla nauczycieli o zgrozo !!!! Już miałam spięcie z jednymi ZW takie ,że az skarga powędrowała do OP........
Kasia6609-02-2005 12:52:16   [#12]

U nas

Na podstawie regulaminu OP dyrektor opracował wewnętrzny, przyjęty przez RP oraz uzgodniony z zz. Nauczyciele wypełniają kartę samooceny, dyrektor to weryfikuje (coby za dużo se nie dali) i przyznaje sam. A wszystko po to, aby otrzymac od 30 do 80 zł brutto!
DYREK09-02-2005 12:57:32   [#13]

Poproś nauczycieli nie należących do związku aby oni napisali pismo do OP, że ujawnienie bez ich zgody wysokości wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie ich dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. (Uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2). Mogą też w tej sprawie wystąpić do wojewody aby trybie nadzoru sprawdził zgodność regulaminu z prawem.

Może też to zrobić radny na posiedzeniu Rady (niech złoży interpelację).

Znając życie wiem, że oberwie wtedy DYREKTOR.

Nela 109-02-2005 14:48:14   [#14]
A może ktoś ma wzorcowy regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego .Jestem w trakcie zmian istniejących regulaminów. Mam już  nowy regulamin pracy , ZFŚS wszystko po renegocjacjach ze  ZW.Dla mnie  to szok renegocjacje myślałam ,że związkowcy myślą logicznie no ale cóż chyba się myliłam ......????????
Roman K09-02-2005 21:57:06   [#15]

Przepraszam,że w  tym wątku....

Czy nagroda dyrektora, przydzielona nauczycielowi jest składnikiem wynagrodzenia??

Roman_K

rzewa09-02-2005 23:02:42   [#16]
tak
Nela 112-02-2005 09:45:51   [#17]
jeszcze raz zwracam się z prośba może ktoś z Was ma wzorcowy regulamin wewnętrzny przyznawania dodatku motywacyjnego to poproszę .......
Jacek12-02-2005 11:04:12   [#18]

Nela zajrzyj pod adres http://www.edukator.net.pl/regulaminy/pracown/r_dot_mot.html

to co prawda nie regulamin bo ten ustala OP ale można wprowadzić własnie podobne kryteria jak w linku powyżej jesli Wasz regulamin na to pozwala

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]