Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatkowe miejsce zatrudnienia
strony: [ 1 ]
Iwona W07-02-2005 13:13:57   [#01]

proszę pomóżcie bo zgłupiałam zupełnie

1. jest nauczyciel zatrudniony załóżmy na 2/18 od tego roku

a) pracuje 20 lat w jakiejś szkole.. nie ma świadectwa pracy bo nadal pracuje - dodatku za wysługę nie dostaje - bo i z jakiej racji? dobrze myślę?

b) przez 10 lat pracował na cały etat i ma świadectwo pracy, potem pracuje do nadal gdzieś na cały etat.. świadectwa nie ma (to oczywiste)- czy naliczam wysługę za te 10 lat  z racji

§ 5.1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

czy traktuję to jako dodatkowe źródło i zostawiam bez dodatku stażowego, bo tamte 10 lat poszło do zaliczenia do okresu podstawewego zatrudnienia

§ 5.2. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż w jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.

Jedni naliczają inni nie naliczają.. jeszcze inni w tym ja po trzech latach w mojej szkole (co najm. 1/2 etatu) zaczynają naliczać 3%..

2. nauczyciel pracuje w innej szkole nie ma całego etatu.. (tam ma 10/18 a u mnie 6/18) wtedy nalicza się stażowe na podstawie posiadanych świadectw pracy, bezrobocia itd. i w każdej ze szkół może mieć dodatek za wysługę? tak?

3. nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole nie ma całego etatu (tam ma 15/18 a u mnie 10/18) prędzej pracował i ma świadectwo pracy i co teraz? oni naliczają dodatek stażowy a ja nie?

i tu w mojej główce pojawia się problem nie do rozwiązania - proszę pomóżcie...bo sama rady nie dam.. te dodatki mnie wykończą psychicznie.. chyba tylko kamień przewiązać sznurkiem - zaplątać to razem w pasie i wskoczyć do Wisły mimo że brudna i śmierdząca..

jurkoz07-02-2005 14:06:58   [#02]

Ja mógłbym do Warty, ale też nie najczystsza jest.

Mamy ferie, więc moge tylko z pamięci:

  1. Dodatek za wysługe płaci tylko pierwszy zakład pracy (tak jak to robisz, jeżeli nie masz innych jego świadectw pracy).
  2. Jeśli przepracuje u Ciebie trzy lata to płacisz i Ty (tak jak myślisz). Jeżeli zatrudniasz go w wymiarze niższym niż 1/2 etatu to czas nabycia prawa do dodatku mu sie wydłuży proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.
  3. Jeśli pracuje u Ciebie na 2/18 i udokumentował świadectwami 10 lat to płacisz mu dodatek 10%, bo to ci udokumentował (choćby dostawał w pierwszym zakładzie 20% czego nie możesz formalnie stwierdzić). Wcale w tym przypadku nie musi pracować trzech lat i dostać 3%, jeśli przedstawi świadectwa to należy mu sie tyle, ile z nich wynika, jeśli nie to inna sprawa.

To nie do końca jest zgodne z logiką, ale musisz pamiętać, że teraz pracownik nie musi cie informować gdzie jeszcze pracuje, a ty nie możesz sie opierać na informacjach nie potwierdzonych formalnie.

rzewa07-02-2005 17:21:28   [#03]

ad rem

ad 1a) nie płacisz dodatku, ale jak wyjdzie w życie nowe rozporządzenie (obecnie czeka na publikację), to po 3 latach od tego momentu będziesz mu płacić dodatek stażowy.

ad 1b) płacisz mu 10% dodatku i co roku zwiększasz (patrz p. 1a)

ad 2 tak

ad 3 też ma naliczone w jednej i drugiej szkole

A w myśl nowego rozporządzenia trzeba im ten dodatek zwiększać co roku o 1% (aż do 20%)

Karol6623-04-2005 14:54:03   [#04]
 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)

z dnia 31 stycznia 2005 r.

w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy

Na podstawie art. 30 ust. 5, art. 33 ust. 3 oraz art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 7.

2.        Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.

 

 

Proszę o wyjaśnienie

Czy nauczyciel uczący w szkole na pełnym etacie w momencie podjęcia pracy w drugiej szkole  na pełny etat  a pracujący   nadal w pierwszej   na część etatu  będzie miał staż  w tej pierwszej liczony od nowa?
for23-04-2005 15:54:11   [#05]
tak, od nowa
rzewa24-04-2005 05:14:44   [#06]

od nowa

chyba, że zakończy stosunek pracy w tej pierwszej szkole - otrzyma świadectwo pracy i rozpocznie w niej nowy stosunek pracy (nową umowę) na części etatu, oraz w obu szkołach złoży otrzymane w pierwszej świadectwo pracy.

Wtedy w pierwszej szkole będzie miał taki procent dodatku jak dotychczas i ten sam % w drugiej szkole.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]