Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Świadectwa, arkusze
strony: [ 1 ]
JarTul31-01-2005 09:30:34   [#01]

Zadałem rzecznikowi MENiS zapytanie poprzez formularz na stronie... i doczekałem się odpowiedzi:
Zapytanie:

W dniu 8 czerwca 2004 r. opublikowana została przez MENiS informacja dla szkół i producentów świadectw szkolnych i innych druków szkolnych, a 7 września podpisane zostało nowe rozporz±dzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, w którym między innymi wprowadzono now± skalę ocen zachowania. W związku z powyższym powinny pojawić się nowe wzory arkuszy ocen i świadectw, które określone są rozporządzeniu w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności.
Rozporządzenie to powinno - moim zdaniem  - również określić w jaki sposób w dokumentacji szkolnej należy dokonać zmian, wskazujących na wprowadzenie od bieżącego roku szkolnego nowej skali ocen zachowania. Brak tej informacji powoduje, że aktualnie przyjęty sposób dokumentowania klasyfikacji śródrocznej może okazać się niezgodny z przyjętymi następnie w rozporządzeniu zapisami.
Zbliżające się zakończeniem nauki przez klasy maturalne, a później również pozostałe klasy, powoduje, że niezbędnym staje się zamówienie przez szkoły druków świadectw.
Proszę zatem o wyjaśnienie:
1. Czy planowane jest wprowadzenie nowego rozporządzenia w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności?
2. Jeżeli tak, to kiedy przewiduje się jego opublikowanie i czy będzie ono
obowiązywało od 1 września 2005 r., czy też wejdzie w życie z mocą
obowiązujaca dla bieżącego roku szkolnego?

Odpowiedź:
Uprzejmie informuję, że w najbliższym czasie zostanie podpisane nowe rozporządzenie. Natomiast nie wpisuje się do arkuszy ocen klasyfikacji śródrocznej.
(Odpowiedź wyszła z konta pocztowego pani Danuty Błagowieszczańskiej)

bogna31-01-2005 17:17:12   [#02]
"w najbliższym czasie" - cóż za precyzja w określeniu terminu ;-)
zgredek31-01-2005 17:18:00   [#03]
ale wpisuje się oceny semestralne;-)
Karolina31-01-2005 17:21:02   [#04]
wpisuje się czy nie;-) bo mam tu sterte przed sobą i mam ochote oprotestowac ;-))
zgredek31-01-2005 17:24:09   [#05]
nie wpisuje się śródrocznych ocen klasyfikacyjnych

wpisuje się semestralne oceny klasyfikacyjne;-)
ewika31-01-2005 18:34:09   [#06]
tzn. to, co zostało wystawione w dzienniku kilka dni temu?????
bogna31-01-2005 18:37:47   [#07]

śródroczne - w szkołach dla młodzieży - nie wpisuje się w arkuszu ocen,

semestralne - w szkołach dla dorosłych - wpisuje sie w arkuszu ocen

(bo w szkołach dla dorosłych jest klasyfikacja semestralna)

AnJa31-01-2005 19:07:27   [#08]
semestralna - także w policealnych, choć one faktycznie jakby dla dorosłych:-)
JarTul31-01-2005 21:06:55   [#09]
Po pierwsze powaliła mnie na kolana obszerność i precyzyjność wypowiedzi.

Bo jak wkrótce to będzie np. w marcu, to na jakich drukach wydawane będą świadectwa ukończenia szkoły klasom maturalnym. Na tych z napisem na drugiej stronie:
Skala ocen:
1) zachowanie: wzorowe, dobre, poprawne, nieodpowienie (...)
Przecież trzeba czasu na wydrukowanie nowych wzorów świadectw. I znowu wszystko będzie na ostatnią chwilę. A jeszcze "śmieszniej" będzie jak zmienione rozporządzenie pojawi się np. w kwietmiu lub maju.

Po drugie, o tym, że w szkołach dla dzieci i młodzieży ocen z klasyfikacji śródrocznej do arkuszy się nie wpisuje, to ja dobrze wiem.

Może trochę się czepiam, ale:
Dokumentacją są także dzienniki szkolne, w których na jednej z ostatnich stron należy wpisać liczbę poszczególnych ocen zachowania i należałoby tam nanieść poprawki związane ze zmianą skali ocen zachowania (wkrótce takie poprawki będą niezbędne w arkuszach, bo koniec roku szkolnego bliżej i bliżej). MENiS powinien w akcie prawnym określić zasady dokonywania tych poprawek. Bez wątpienia najlepiej gdyby dokonano stosownych zapisów w rozporządzeniu w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, ale ponieważ rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności traktuje o wzorach arkuszy, to w odniesieniu do startych wzorów odpowiednie zapisy o zasadach dokonania poprawek mogłyby się chyba tutaj pojawić.
zgredek31-01-2005 21:40:36   [#10]
to może jeszcze coś napiszą ci, którzy właśnie egzamin dojrzałości w sesji zimowej zakończyli:-(

bo mi się już nic nie chce pisać:-(
bogna31-01-2005 21:55:02   [#11]

MIC - jakie świadectwa oni dostali?

zgredek31-01-2005 22:09:40   [#12]
po konsultacji z ko - uznano, że wszyscy są ze szkół, których nie ma, ale są

i dostaną drugie - dla tych co ich nie ma, czyli zostały przekształcone:-(

czyli dojrzałości bez ocen końcowych, czyli będą mieć dwa świadectwa
zgredek31-01-2005 22:14:55   [#13]

tak się nazywa:

82a
MENiS-II/96/2

dla absolwentów zlikwidowanych typów szkół średnich umożliwiających przystąpienie do egzaminu dojrzałości oraz osób, które uzyskały za granicą świadectwo ukończenia szkoły uznane za równorzędne świadectwu ukończenia szkoły umożliwiającej przystąpienie do egzaminu dojrzałości
----------------------------

mimo, że szkoły nie zostały zlikwidowane, tylko przekształcone

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]