Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Odpowiedź z MENiS
strony: [ 1 ]
AniaN30-01-2005 19:08:59   [#01]

Wysłałam pismo do MENiS z prośbą o wyjaśnienie, czy ukończone  mnie studia podyplomowe są zgodne z rozporządzeniem...

Otrzymałam odpowiedź,że mogą być uznane za zgodne. Od MENiS oczekiwałabym konkretnej odpowiedzi typu "są zgodne" lub " nie są zgodne".Jestem obecnie w kropce, bo niie wiem, czy to wystarczy i tylko liczyć na dobrą wolę jednostek nadrzędnych, czy też uzupełnić kwalifikacje. A może to ja niepotrzebnie stwarzam sobie problemy , bo skoro można uznać , to brakiem dobrej woli będzie nieuznanie. Proszę o pomoc i Wasze opinie. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Arturr30-01-2005 19:19:01   [#02]

No ale

jakiego typu są to studia?
beera30-01-2005 19:33:53   [#03]

Aniu

MENIS nie ma prawa uznawać kwalifikacji za zgodne, bądź nie- nie mogli Ci udzielić więc odpowiedzi, jakiej oczekiwalaś.

Zgodnośc kwalifiakacji- zatrudniając nauczyciela okresla dyrektor (w związku z nieobowiazywaniem z powodu wyroku TK odpowiedznich zapisow w rozporządzeniu o kwalifikacjach)

bogna30-01-2005 20:36:28   [#04]

ale Ania pisała o zgodności studiów podyplomowych z rozporządzeniem...

więc może to chodzi o czas trwania studiów / ilość semestrów?

beera30-01-2005 20:49:01   [#05]

bogna

to skąd to:

Otrzymałam odpowiedź,że mogą być uznane za zgodne

z rozporządzeniem, czy z nauczanym kierunkiem? Bo ania chce uzupełniac kwalifikacje :-)

ale- tak - może ani chodzilo, o to, o czym Ty piszesz :-))

......

swoją drogą- zadzwonila do mnie koleżanka po NZ , robi podyplomową historię- własnie kończy...i powiedziano jej, ze już tej historii uczyć nie bedzie mogła- brak zbieżności kierunków..

No ale ona juz kończy tę podyplomówkę- przeciez coś tam jej na dyplomie napiszą?

bogna30-01-2005 20:52:58   [#06]

a czy do świadectwa ukończenia podyplomowych też dają suplement - tak jak do dyplomu (wzór na stronie MENiSu)?

beera30-01-2005 21:18:28   [#07]

nie wiem

:-)
Arturr30-01-2005 21:51:10   [#08]

asiu,

a kiedy wystepuje zbieżność kierunków? Jeśli możesz, podaj jakieś przykłady. Z góry Ci dziękuję.
beera31-01-2005 09:02:31   [#09]

arturze

Kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej może być prowadzone w zakresie:

1)      przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć), jeżeli:

a)      program studiów zapewnia przygotowanie merytoryczne absolwentów studiów wyższych zawodowych lub studiów magisterskich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć) zgodnie z zakresem podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, określonej w odrębnych przepisach, a ponadto  został opracowany z uwzględnieniem posiadanego przez uczestników studiów podyplomowych przygotowania, tak aby studia umożliwiały uzyskanie wiedzy i umiejętności odpowiednich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć),

b)       w trakcie studiów są realizowane zajęcia z zakresu dydaktyki przedmiotowej (zajęć),

zaczyna się proces bolesnego dochodzenia do realizacji standardu, Uczelnie się lekko miotają w realizacji tegoż i przedstawiają studento rózne teorie. Miotają się też niektórzy włodarze szkół przejkazując nauczycielom niesprawdzone pomysły...

Więc- mojej kolezane po NZ powiedziano, ze jako, ze jest po NZ jej poziom, itp.

 

Tak Ci wyjaśniam intencje mojego pytania do Bogny.

Bardzo Cię proszę też, bys mi nie wyjaśniał niczego w tym zakresie- bowiem trzymam Cię za slowo dane na inym watku, że mi nic tłumaczył nie będziesz ;-)

Arturr31-01-2005 09:20:29   [#10]

asiu,

nbie będę robił z buzi...ach znasz to na pewno.
Ale teraz ja proszę Cię o wyjaśnienia. 1-jeśli możesz, podaj mi dokładne namiary na ten przepis 2-w słowie"przygotowania" w podkreślonym zdaniu, czy chodzi o przygotowanie pedagogiczne, czy innego rodzaju ?
Dziękuję z góry za odpowiedź, jesteś bardzo miła. Pozdrawiam.
beera31-01-2005 09:53:48   [#11]
W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 23 września 2003 r. (poz. 1655) jest napisane:

 "VII. STUDIA PODYPLOMOWE

    Kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych może być prowadzone w zakresie:

1) kształcenia kierunkowego, jeżeli:

a) program studiów uzupełnia przygotowanie merytoryczne absolwenta studiów wyższych zawodowych lub studiów magisterskich na kierunku (specjalności) zbliżonym do zakresu merytorycznego studiów podyplomowych, tak aby łącznie spełnione były standardy nauczania dla właściwego, zgodnego z nazwą przedmiotu lub zajęć, kierunku studiów,

b) studia prowadzone są w wymiarze co najmniej 350 godzin i trwają co najmniej trzy semestry;"

teraz jest to:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1)

z dnia 7 września 2004 r.

w sprawie standardów kształcenia nauczycieli

Na podstawie art. 4a ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 września 1990  r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr  65, poz. 385, z późn.  zm. 2)) zarządza się, co  następuje:

§ 1.

Określa się standardy kształcenia nauczycieli na studiach wyższych zawodowych, uzupełniających studiach magisterskich, jednolitych studiach magisterskich oraz studiach podyplomowych, stanowiące załącznik do rozporządzenia.

§ 2.

Standardy kształcenia nauczycieli, o których mowa w § 1, dotyczą studiów i studiów podyplomowych rozpoczynających się od roku akademickiego 2004/2005.

§ 3.

Do studiów wyższych zawodowych, uzupełniających studiów magisterskich, jednolitych studiów magisterskich oraz studiów podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej, rozpoczętych w roku akademickim 2003/2004, mogą być stosowane dotychczasowe wymagania w zakresie standardów kształcenia nauczycieli.

§ 4.

Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23  września 2003 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 170, poz. 1655).

§ 5.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.

 

Tyle wiem Arturze- przyznam się, ze nie do konca rozumiem, co poeta ma na myśli...

Leszek31-01-2005 19:36:17   [#12]

Bogno, niestety rozporządzenie nie wymienia studiów podyplomowych przy wydawaniu dyplomu z suplementem, czyli wszystkie podyplomówki z "udziwnionymi" nazwami mogą być ujmowane za doskonalące...

pozdrawiam

violka31-01-2005 19:44:16   [#13]

no to załóżmy

że historyczka (mgr) ma zamiar  uczyć też j. polskiego - wybiera się na podyplomówkę - nabędzie kwalifikacje do nauczania polskiego czy też nie?

Leszek31-01-2005 20:02:02   [#14]

Violka, jeśli będzie to miała napisane w dyplomie lub świadectwie , to tak...

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]