Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pomoc materialna dla uczniów
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane28-01-2005 23:30:18   [#01]
Czy to prawda, że uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mają czas do 31 stycznia na złożenie wniosku o pomoc materialną, zgodnie z ustawą z 16 grudnia 2004 ?
Akuch29-01-2005 00:18:37   [#02]

I tak

i nie. Bo kto wie jak interpretować ten zapis, skoro OP ma czas do końca marca na opracowanie regulaminów. A bez regulaminów wniosek jest bez sensu. Nie wiadomo do końca o jaki dochód chodzi; jaki ma być formularz; kto przyznaje pomoc i na jakich zasadach, a co najważniejsze, czy znajdą się na to pieniądze. Przecież samorządy w większości już uchwaliły budżety! Jednym słowem kolejny pasztet. Złożą wnioski - źle, bo nie wiedzą jakie i komu. Nie złożą - źle bo nie dotrzymali terminu. Jedna wielka prowizorka. Niestety nie pierwsza i pewnie nie ostatnia.
Gaba29-01-2005 06:43:57   [#03]

Nasze dzieci gimnazjalne nie mają szans.

- bo gimnazjalne

- bo z bogatego i próżnego miasta...

 Pedagog wróciła z jakiegoś spotkania w stanie... - nie jestem za tym, by dawać biednym tylko za ich biedę, jestem za tym, by spierać tych, którzy chcą się z tego wyrwać.

Wpakowanie pieniędzy - byle wydać w dzieciaki, które na szybko dostarczą rachunki na słowniki (pisaliście o tym...) jest bezczelnością, butą, arogancją OP.

Czas jest na powiedzenie dość. Dość głupstwu, które ogarnęło te krainę.

Chcę wakacji, długich, nad morzem.

tygrysek7529-01-2005 10:12:54   [#04]
O jaką kwotę chodzi to akurat wiadomo- jest to 316 netto na osobę w rodzinie w mysl ustawy o pomocy społecznej. Dochod wyliczany jest na podstawie dochodow rodziny za grudzien 2004. U mnie tez w gminie nikt nic nie wie na ten temat aczkolwiek po znalezieniu przeze mnie wnioskow w internecie proszono mnie by uczniowie chetni poskladali wnioski do 31 stycznia. Nie wiem w zasadzie po co skoro gminy maja czas do 31 marca na uchwalenie regulaminow stypoendiow w tym WZOROW WNIOSKOW. wiec jak znam zycie znowu tzeba je bedzie przepisywac i zrobilam robote glupiego. Paranoja. Totalna!!!
herbatka29-01-2005 13:56:04   [#05]

Jest zmiana ustawy o systemie oświaty i na jej postawie mają ukazać sie dalsze elementy: samorządy gminne mają do 31 III opracować regulaminy pomocy a rząd przyjąć rozporządzeniem lub inną formą podział srodków dla gmin. Jeśli OP nie dał przykładowych wniosków to na podstawie ustawy mozna chyba informowac rodziców jakie dane są potrzebne. Mam czasem watpliwość czy nie jest to kolejne zrzucanie na szkoły prac pomocowych ale myśl o stałym, nawet niewielkim, dopływie pieniędzy lub pomocy rzeczowej dla uczniów powstrzymuje mnie od komentarzy negatywnych.

karina29-01-2005 14:18:37   [#06]

U mnie wnioski już poszły w obieg. "Herbatka" tak jak czytam to co napisałaś to mnie to troche przraża piszesz:

"Jeśli OP nie dał przykładowych wniosków to na podstawie ustawy mozna chyba informowac rodziców jakie dane są potrzebne"

Mam nadzieje, że Twoja Gmina jest mała bo inaczej powiem szczerze współczuje osobie, która będzie analizowała takie wnioski napisane bez oparcia na jakimkolwiek wzorze.

Akuch29-01-2005 21:50:57   [#07]

Gaba

nie wiem na jakiej podstawie twoje dzieciaki nie mają dostać pomocy.

1. gimnazjalne też obejmuje. Nawet z podstawówki kl. 4 - 6.

2. biedne dzieci są wszędzie, a bezrobocie istnieje nawet w Krakowie. W Warszawie też.

Tygrysek - niby masz rację, ale OP może podnieść kwotę. No, w cuda to ja nie wierzę, ale może jest w Polsce taka gmina?

"Stare" wnioski może będą mogły być, ale ja nie wiem, czy warto ryzykować? Potem okaże się, że to nasza wina, że rozbudziliśmy nadzieję. Że to asekuracja? Wiem, ale mam dość niespełnionych obietnic.

karina30-01-2005 12:13:27   [#08]

Akuch male sprostowanie do Twojej wypowiedzi

Stypendia szkolne należą się dzieciom już od I klasy szkoły podstawowej

Stypendia naukowe od klasy IV

HenrykB01-02-2005 00:25:30   [#09]

Właśnie, skąd wiecie, że stypendia szkolne i zasiłki szkolne przysługują dzieciom od 1 klasy szkoły podstawowej, a nie np. od zerówki?

Zerknijcie na zapis art. 90r USO.

karina01-02-2005 09:10:20   [#10]

No to dobre pytanie

Patrzcie na słowniczek pojęć na wstępie do ustawy o systemie oświaty

Art 3 pkt 1

szkole -należy przez to rozumieć także przedszkole

art. 3 pkt 11

"uczniach - nalezy przez to rozumieć takżae słuchczy i wychowanków

Jolanta Szuchta01-02-2005 09:20:54   [#11]

Jejku

nie twórzmy moze dwóch wątków w tym samym temacie bo sie pogubię:-(((( patrz wątek stona-Pomoc materialna dla uczniów - regulamin
karina01-02-2005 09:45:00   [#12]
Dzwoniłam do MENISU 6-latki nie są objęte pomoca stypendialną. Nie należy sie kierować art. 90r ustawy!!!!!!!
gimka01-02-2005 15:39:46   [#13]

A ja dziś dostałam wiadomość: "Uprzejmie informuję, że zgodnie z Art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 281, poz. 2781) w uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po 31. stycznia 2005 r." po czym dalej - "ostatecznym terminem składania wniosków przez uczniów jest 15 lutego 2005 r."

Tak więc jest jeszcze trochę czasu.

beata29001-02-2005 17:09:17   [#14]
 ja mam pytanie, bo zawsze niedoinformowana (z własnej winy ?)

Do mojej szkoły uczęszcza duża liczba uczniów spoza obwodu. Gminy nie mają podpisanego żadnego porozumienia. Jak pomóc dzieciom spoza obwodu, którym pomoc się należy ? Czy aby uzyskać taką pomoc muszą wrócić się do szkoły obwodowej ?

U nas OP dopiero pracuje nad regulaminem, a rodzice już się pytają ?

Jolanta Szuchta02-02-2005 09:02:10   [#15]

gimko pilne

a od kogo dostałas taką informacje ze do 15 lutego?czy to Twoj OP tak ustalił czy ktoś na GORZE?
kach02-02-2005 15:23:05   [#16]

gimko proszę

czy 15 lutego to termin podany przez Twój OP?
Kasia6602-02-2005 15:45:00   [#17]
U nas także do 15 lutego- tak zarządził OP z powodu ferii, które były do 1.02. Pozdrawiam.
beata29002-02-2005 18:07:26   [#18]
Dzisiaj byłam na "wielce ważnym" szkoleniu o SIO i właśnie odwiedzam swój gabinet a tam wiadomość, że do końca tygodnia (tylko dwa dni) mam złożyć ja lub rodzice wnioski o stypendia. I jak to zrobić w dwa dni ? Interesuje mnie skąd ten termin 15 luty, może MENIS coś na to. I dalej dzieci z drugiej gminy - tam było do końca stycznia. Nie dali znać, co  z nimi ? Jak zwykle trzeba pytać w KO albo i nawet w MENiS. Takie moje żale na temat termiów i przepływu informacji. I znowu wszystko na wariackich papierach, ze zwariować można.
AnJa02-02-2005 18:09:26   [#19]
A to nie jest tak, że jak powiaty: gminy składaja odrębne wnioski?

Więc i terminy moga byc rózne?
ewa bergtraum02-02-2005 18:18:31   [#20]

Pomoc socjalna

Powiaty nie prowadzą już pomocy socjalnej, prawda ?. Dzieciaki ze szkół powiatowych składają wnioski w swoich gminach. Mylę się?. Krystyna wkleiła:

Świadczenia tego typu przyznaje w drodze decyzji administracyjnej wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

AnJa02-02-2005 18:20:18   [#21]
a to coś, co w grudniu płacilismy to co to było?
ewa bergtraum02-02-2005 18:27:13   [#22]

W grudniu

to było z Europ. Fund. Strukt. (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego), czyli z unijnej forsy. Starostwo pisało program. A akcja 31 stycznia to menisowa.
HenrykB02-02-2005 23:54:09   [#23]

Oj, namieszało się z tymi stypendiami.

Termin ustawowy dla stypendiów szkolnych na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2005r. - 31 stycznia 2005r.

Gminy przedłużają ten termin, bo nie zdążyły w tym terminie przygotować się do zbierania wniosków. U nas Burmistrz przedłuża termin do 28 lutego, na mój wniosek zresztą.

Ponadto w formie plakatu pójdą informacje o terminie i możliwościach wnioskowania gdzie się tylko da - do szkół gminnych i powiatowych, na tablice ogłoszeń, w sieć.

Dobrze, że wiemy jakiej grupy wiekowej dotyczy ta pomoc: od 1 klasy SP do 24 roku życia.

Pamiętajmy, że ustawa zmieniająca wprowadza nowe zapisy również do ustawy o podatku dochodowym. Tutaj też można wyczytać ciekawe rzeczy.

Art. 2. W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.2)) w art. 21 w ust. 1 pkt 40b otrzymuje brzmienie:

"40b) stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10,".

A problem mamy duży z ustaleniem wzoru wniosku, który byłby na tyle dobry, żeby nie trzeba było wnioskodawców męczyć uzupełnianiem, a równocześnie nie był zbyt skomplikowany. I tu problem, bo w sieci są wnioski różne - od dwustronicowych do siedmiostronicowych. Każdy z nich wymaga od wnioskodawców wielu załączników, co nie jest uzasadnione zapisami ustawy.

Mój mi się ciągle rozrasta i chyba zacznę go tworzyć od nowa.

Np. czy rodzic ma obowiązek załączyć zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały w gminie?

Czy jeśli jest bezrobotny, to musi przedłożyć zaświadczenie z Urzędu Pracy?

Czy zdarzenie losowe, będące podstawą ubiegania się o zasiłek szkolny musi być udokumentowane czy tylko opisane?

Jak obliczyć dochód netto na członka rodziny, jeśli rodzina nie korzysta z pomocy w ośrodku pomocy społecznej (jeśli korzysta, to składa tylko zaświadczenie o tym fakcie zgodnie z ustawą). Zapisy § 8 ustawy o pomocy społecznej są bardzo skomplikowane.

Cytuję:

Wyciąg z ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004r. Nr 64, poz. 593 ze zm.)

 

Art. 8.  [...]

3. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:

1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;

3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

4. Do dochodu ustalonego w myśl ust. 3 nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego oraz wartości świadczeń w naturze.

5. W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

1) opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że:

a) różnicę przychodów i kosztów ich uzyskania ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku w oparciu o wielkości wykazane w deklaracjach podatkowych za okresy od początku roku do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku oraz od początku roku do końca miesiąca poprzedzającego ten miesiąc; wysokość miesięcznego obciążenia podatkiem, składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz składkami na ubezpieczenia społeczne przyjmuje się z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku,

b) jeżeli podatnik wpłaca zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej, a także jeżeli nie złożył deklaracji, jego dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, dochód ustala się w oparciu o oświadczenie tej osoby;

2) opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - za dochód przyjmuje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli z tytułu prowadzenia tej działalności nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, przyjmuje się kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

6. W sytuacji gdy podatnik łączy przychody z działalności gospodarczej z innymi przychodami lub rozlicza się wspólnie z małżonkiem, przez podatek należny, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, rozumie się podatek wyliczony w takiej proporcji, w jakiej pozostaje dochód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej wynikający z deklaracji podatkowych do sumy wszystkich wykazanych w nich dochodów.

7. Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego za okresy, o których mowa w ust. 5 pkt 1, zawierającego informację o wysokości:

1) przychodu;

2) kosztów uzyskania przychodu;

3) różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania;

4) dochodów z innych niż działalność gospodarcza źródeł - w przypadkach, o których mowa w ust. 6;

5) odliczonych od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne;

6) należnych zaliczek na podatek dochodowy lub należnego podatku;

7) odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

8. Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

9. Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 194 zł.

10. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i z ha przeliczeniowych oraz z innych źródeł sumuje się.

11. W przypadku uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej dochodu jednorazowego przekraczającego pięciokrotnie kwoty:

1) kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, w przypadku osoby samotnie gospodarującej,

2) kryterium dochodowego rodziny, w przypadku osoby w rodzinie

- kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.

12. W przypadku uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na kolejne miesiące przez okres odpowiadający okresowi, za który uzyskano dochód.

13. W przypadku uzyskiwania dochodu w walucie obcej, wysokość tego dochodu ustala się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia wydania decyzji administracyjnej w sprawie świadczenia z pomocy społecznej.

I czy w takim przypadku dla każdej formy dochodu rodzic ma złożyć odpowiedni dokument?

No to trzeba zebrać (w przypadku naszej gminy) dane o wszystkich dochodach netto od 1.02.2004 do 31.01.2005, podzielić na 12 miesięcy i na liczbę członków rodziny. A patrząc na ust. 12 powyższego paragrafu i to nie do końca prawda.

Uff... Oby się zgłosili tylko ci, którzy już pobierają świadczenia z ośrodka pomocy społecznej - wszystko załatwi jeden załącznik.

We wnioskach z różnych miast i gmin widziałem wiele rozwiązań i potrzebę złożenia wielu załączników. Tylko nie widzę uzasadnienia ich zbierania w ustawie. Może wystarczy oświadczenie wnioskodawcy? (art. 75 § 2 k.p.a)

A może część danych może potwierdzić dyrektor w swojej opinii (zameldowanie, zdarzenie losowe, potwierdzi potrzebę udzielenia pomocy)? Może?

Do rana coś wymyślę. Z 8 stron mojej wersji wniosku zrobię chyba 2. I obowiązek max. 2-3 załączników.

Piszcie, chętnie skorzystam z rady.

gimka09-02-2005 11:48:37   [#24]

Cholerka dopiero teraz tu wróciłam - Jola, kach, przepraszam :-(

Informację dostaliśmy od naszego organu prowadzącego.

 

Jeszcze raz przepraszam.

karina10-02-2005 20:13:18   [#25]

Jak bedzie u Was z wypłacaniem stypendium.Przyjmiecie formę pienieżną?Gdzie bedą wypłacane pieniądze w kasie Urzędu?

Napiszcie jak to u Was wygląda

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]