Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszcze raz skontrum w bibliotece
strony: [ 1 ]
Nela 127-01-2005 12:42:45   [#01]
Już raz poruszałam ten temat i otrzymałam kilka wskazówek min. ,że nauczyciel biblitekarz nie powinnien być członkiem komisji skontrowej gdyż jest to swego rodzaju inwenataryzacja a osoba odpowiedzialna materialnie nie powinna być członkiem .Mój biblitekarz twierdzi ,że to jest niezgodne z prawem i że powinna być członkiem komisji .Jedynie bibliotekarz przekazujący biblotekę nie może być członkiem. Chciałabym wiedzieć jak to dokladnie jest i jakie jest uregulowanie prawne tego zagadnienia ???? Kto może mi podać podstawę prawną?
Elusia27-01-2005 13:25:53   [#02]

§ 31. 1. Skontrum materiałów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się co najmniej raz na 5 lat.

2. W bibliotekach o innym systemie udostępniania niż określony w ust. 1, w których zbiory nie przekraczają 100 tysięcy jednostek ewidencyjnych, skontrum powinno być przeprowadzone co najmniej raz na 10 lat. Skontrum można także przeprowadzać częściami w odniesieniu do części materiałów.

3. W bibliotekach o innym systemie udostępniania niż określony w ust. 1, w których zbiory przekraczają 100 tysięcy jednostek ewidencyjnych, prowadzi się kontrolę materiałów w sposób ciągły.

§ 32. 1. Skontrum przeprowadza komisja skontrowa, zwana dalej "komisją".

2. Liczbę członków komisji i jej skład osobowy ustala kierownik biblioteki.

3. Komisja działa na podstawie regulaminu nadanego przez kierownika biblioteki.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 5 listopada 1999 r.w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych.(Dz. U. Nr 93, poz. 1077)

Nela 127-01-2005 13:37:20   [#03]
Chwila moment to ja jako dyrektor zarządzam skontrum więc ja powołuję komisję..
Nela 127-01-2005 14:03:43   [#04]
Kierownik biblioteki to chyba dotyczy bibliotek miejskich a w szkole komisję powołuje dyrektor czy się mylę?
Grzegorz G27-01-2005 17:26:15   [#05]

Każdo razowo...

dyrektor szkoły/placóki wydaje zarządzenie wewnętrzne, w który powołuje stosownie do potrzeb i koniecznych zajęć odpowiednie komisje czy zespoły - w tym przypadku: robisz inwentaryzację biblioteki czyli tzw. skontrum zatem to Ty jako dyrektor ustalasz skład Komisji. Czy weźmiesz do jej składu tego nauczyciela zależy bardziej od Ciebie, choć - jeśli to on odpowiada materialnie za dane pomieszczenie czy zbiory - to uważam, że powinien być. Obowiązkowo w przypadku "zdawania" pomieszczenia z wyposażeniem.

Pozdrawiam

Nela 128-01-2005 06:48:49   [#06]
Oczywiście ,że nauczyciel biblioteki jest podczas skontrum , ale nie jako członek komisji tylkojest obecny w toku działań komisji.
MMMM28-01-2005 20:07:40   [#07]
Na temat inwentaryzacji w bibliotece świetny artykuł w styczniowej "Bibliotece w Szkole"
Konto zapomniane31-01-2005 15:46:00   [#08]
Odnosnie skontrum w szkole polecam http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/poradnik/skontrum_01.html#komisja

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]