Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prośba o opinię
strony: [ 1 ]
Nionka24-01-2005 18:35:29   [#01]
Czy rodzic ucznia może zwrócic się do szkoły (rady pedagogicznej) z prośbą o opinię o zachowaniu ucznia? Nie znalazłam nic na ten temat w UoSO (kompetencje RP) ani nigdzie indziej. Często z prosba o taką opinię zwraca się do nas sąd albo poradnia psych.-ped., ale pierwszy raz poprosił o coś takiego rodzic. I co z tym fantem zrobić?
AnJa24-01-2005 18:41:52   [#02]
Napisać - rodzic chce, to otrzymać powinien.

Podpisać powinien wychowawca, bo i on jest najwłaściwszą osobą do sporządzenia takowej opinii.
bogda324-01-2005 18:47:56   [#03]

Opinia dla rodzica

 Dość często zwracają sie do mnie rodzice z prośbą o opinię / pedagog szkolny/.I ja te prośby spełniam - najczęściej chodzi informacje szkoły na temat funkcjonowania dziecka, naukę, relacje rówieśnicze, obserwowane zachowania problemowe  itp.     Taka opinia jest potrzebna np. lekarzowi psychiatrze.         Wówczas przygotowuję rodzicowi pismo, przedstawiam do akceptacji - podpisują jeśli się zgadzają, kopię zostawiam sobie. 

Ten rodzaj korespondencji dla mnie jest przejawem zaufania rodziców.Nie ukrywają,że szukają pomocy, zazwyczaj informują o podjętych działaniach i efektach.

Nionka24-01-2005 21:25:23   [#04]

Rodzice nie chcieli opinii wychowawcy, takowa im nie wystarczała, stwierdzili, że chcą opinii Rady Pedagogicznej, a to chyba jednak coś innego. Nie chcę tu wnikac w szczegóły, bo historia długa i moze kiedys ją opiszę szczegółowo (nie mam teraz ani czasu, ani nastroju), w kazdym razie chodzi o opinię RP, a ja nie wiem, czy maja w ogóle prawo żądac takiej opinii i czy rada może ją wydać, bo przepisy dosyć szczegółowo okreslają kompetencje opiniujace RP. O prosbie rodziców nic nie mogę znaleźć.

Co do tego zaufania, to nie byłabym taką idealistką - wszystko czemus słuzy.

Chowański Krzysztof24-01-2005 21:33:40   [#05]

Myślę, że to nie leży w kompetancji RP.

Rada zatwierdza wyniki klasyfikacji. Tak więc można odpisać, że w wynku klasyfikacji uczeń otrzymnał ocenę z zachowania taką a taką. zaś kryteria oceny zawarte są w WSO z którymi zapoznano Panią w dniu ....... . Wychowaca może uzasadnić ocenę.

Gaba25-01-2005 03:08:03   [#06]

nie chciałam się wcześniej odzywać, bo zdarza mi się czarnowidztwo lub jakaś kontra - i wychodzi, że tylko krytykuję.

Piszemy jak to szkoła dość często opinie, ale nauczyłam się, że wszystkie czytam i wszystkie konsultuję z pedagogiem. Nie ma opinii do sądu, bym osobiście jej nie zobaczyła.

Przypadek 1. Krzyś.

Młoda, sympatyczna i bardzo dobra nauczycielka indywidualnie pisała opinię chłopcu: nastąpiła poprawa, pracuje nad chłopcem, ma dobry kontakt, itd. poszła i podbiła pieczęciami szkoły (wyparła się potem p. sekretarz i p. nauczycielka - czyli pieczęcie się podbiły same???) i - klops, brak doświadczenia obrócił się przeciwko nauczycielom... ona przecież nie chciała źle.

- a - chłopiec wagaruje, narozrabiał w szatni, zniszczył sporo sprzętu szkolnego, maluje po murach, ani słowa o tym, itp. (a dużo było braków w opinii, bo nauczycielka skonsultowała z rodzicami, bo pani pisała o swoich relacjach i o swojej pracy - ale podbiła pieczęcią szkolną...).

dlatego - mogą pisać nauczyciele i wychowawcy podpisując lub opisując jakiego typu opinie piszą, jeżeli chcą pieczęci szkolnej - obowiązkowo ląduje opinia u mnie na biurku. Nie wolno podbić i robić dokumentu bez - wychowawcy, pedagoga i dyrektora.

Mamie Krzysia potrzebna była opinia do dyskusji nad naganą (sprytna ta mama trochę była, no ale - jej mamine prawo), jakim prawem dostał naganę dyrektora szkoły (za zdemolowanie sprzętu, wpadał do sztanii kopał szafki, aż wybijał drzwiczki, nie reagował na nic), jak nastąpiła taka poprawa... Chłopiec miał za uszami dość sporo...

Warto skonsultować z RR ten fragment działalności szkoły... przemyśleć jednolite i spójne zasady postępowania - naprawdę dobrze to trzeba przemyśleć... rodzice proszą o opinie, prosi sąd (wiele razy), prosi opiekun z DD, policja, PPP. Bywa, że w wakacje musi pisać opinie sam dyrektor, bo nie ma nauczyciela, było już, że musiałam sięgać w lata, kiedy nie byłam jeszcze szefem placówki.

Nigdy nie pisaliśmy opinii jako RP. Może ew. pedagog szkolny zbierając uwagi z zespołu nauczycieli uczących w danej klasie...

A może być, że taka opinia się obrócić przeciwko...

Przypadek 2. Wtykanie nosa w nie swoje sprawy.

- znam autentyczny przypadek, gdzie nauczycielka pisywała wielostronicowe barwne opinie do PPP, poruszając niedotyczące jej i szkoły, itp. osobiste sprawy rodziców, opierając się na plotkach, wypisując jakieś wywody.

Takie rzeczy są absolutnie niedopuszczalne, rodzice w którymś momencie się zbuntowali i sprawa tych opinii była dowodem w sprawie przeciwko nauczycielce. Szkoła i rodzice zniesmaczeni, urażeni, poradnia także... a nauczycielka ma naganę.

Przypadek 3. Nie komentować cudzych opinii.

Rodzice walczyli o dziecko, ośrodek psych. wydał opinię nt. dziecka - któreś z rodziców poprosiło o pisemny komentarz dot. zapisów tej opinii w odniesieniu do szkoły. Wojna trawa, rodzice skłóceni dalej, a nauczycielka wpuściła się nie w swoje kompetencje. Tata, który uderzał w mamę i zwalczał twierdzenia mamy, wojował z mamą o dziecko opinią szkolną. Mama wniosła skargę na nauczycielkę, bo na opinii była pieczęć szkolna. (analogicznych przypadków z nam parę).

nigdy nie wiemy po co taka opinia, w jakie ręce trafi i czemu ma służyć.

Bądźmy bardzo ostrożni. Napisane i podpisane, obite pieczęcią szkolną może stać się wszystkim - przepustką na stypendium, dokumentem dot. wyjazdu na wakacje, dokumentem związanym z eksmisją niechcianego współmałżonka, itp.

Kiedy opiniujesz, opiniuj z głową.

bogda325-01-2005 07:17:20   [#07]

 ...nie byłabym taką idealistką - wszystko czemus służy...

  Nie zdarzyło się dotąd , aby ze szkoły wyszła opinia wydana ot tak sobie, bez wiedzy czemu ma służyć.Czasem daję sobię więcej czasu na zebranie informacji, konsultuję ze wszystkimi zainteresowanymi osobami.W opinii muszą znaleźć sie fakty a nie nasze interpretacje i dywagacje wokół tematu.

 Dziękuję Gabo za poszerzenie tematu,uczulenie na bardzo istotne kwestie niewłaściwego wykorzystywania opinii i obracania się tychże czasem przeciwko nam.

Marek Pleśniar25-01-2005 09:12:04   [#08]

własciwą instancją do ww. opinii jest wychowawca.

Resztę wyjaśnień skutecznie wycina brzytwa Ockhama:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]