Forum OSKKO - wątek

TEMAT: staż
strony: [ 1 ]
Tadek21-01-2005 09:09:35   [#01]
Nauczyciel z dniem 1 IX rozpoczął staż na kontraktowego , od 1 XII przebywa na L-4, czy staż ulega przerwaniu i ponownie rozpocznie od 1 IX, czy o czs choroby się wydłuża i całe postępowanie może być dopiero we wrześniu (po odbyciu w sumie 9 m-cy)
Małysz21-01-2005 09:22:53   [#02]

Według art. 9d.5 - w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy w skutek choroby... trwającej dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.

Okres stażu wydłużamy o miesiąc, czyli całe postępowanie (po uzyskaniu pozytywnej oceny za okres stażu złożenie wniosku do dyrekcji) może odbędzie się w połowie października (?).

Władysław Ścianek21-01-2005 09:50:06   [#03]
Staż na stopień nauczyciela kontraktowego w odniesieniu do problemu przesunięcia terminu jego zakończenia, z mocy ustawy KN podlega tym samym prawom, co staże na pozostałe stopnie awansu. Pamiętaj, od 31 sierpnia 2004 r.  wpływ na zmianę terminu zakończenia stażu mają tylko ciągłe nieobecności, trwające nieprzerwanie więcej, niż 1 miesiąc. "Drobiazgów" nie sumujemy, jak to robiliśmy wcześniej. I jeszcze kilka uwag.  Cała ścieżka awansu na stopień nauczyciela kontraktowego musi odbyć się u tego samego pracodawcy. Gdy nauczyciel zmieni szkołę, staż rozpoczyna od nowa.  Obecnie w prawie nie istnieje pojęcie "przerywanie stażu" lecz "przesunięcie terminu jego zakończenia". W praktyce nie widać różnicy, ale w organizacji polega to na tym, że nauczyciel po powrocie z dłuższej nieobecności / przypominam, trwającej więcej, niż miesiąc / nie ma obowiązku pisać do dyrektora podania o wznowienie stażu. Nad terminem ostatecznego zakończenia stażu czuwa dyrektor i on o tym informuje  / koniecznie na piśmie / nauczyciela.  Serdecznie pozdrawiam !!!
IlDa23-01-2005 12:10:29   [#04]

awans nauczyciela mianowanego na dyplomowanego

nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od  16.08.2004r. do 21.09.2004r. - przewidywany termin ukończenia stażu - koniec maja 2005r.  W pracy nie była 21 dni, natomiast wcześniej to czas urlopu.

Czy powinna mieć przedłużony staż o czas trwania zwolnienia lekarskiego?
Gaba23-01-2005 12:38:30   [#05]
nie, odrabia się nieobecność dopiero 30 dni, a nieobecności się treaz nie sumują, co jest dośc ciekawym zabiegiem, gdyż - jak mi sie wyaje może byc tak, że nauczyciel trzy tygodnie jest na L4, a jeden w pracy... i tak co miesiąc. Oczywiście, że to jakis abusrd, ale kto wie...
bogna23-01-2005 20:59:07   [#06]

Władysławie - proszę wytłumacz mi

z jakich przepisów wynika, że

"Cała ścieżka awansu na stopień nauczyciela kontraktowego musi odbyć się u tego samego pracodawcy. Gdy nauczyciel zmieni szkołę, staż rozpoczyna od nowa."

rzewa23-01-2005 22:26:15   [#07]
art 9f ust 2 KN (i pośrednio art 10 ust 11 KN)
bogna23-01-2005 22:45:50   [#08]

dzięki rzewa :-)

a wytłumacz mi jeszcze na jakiej podstawie z takim nauczycielem (któremu choroba wydłużyła staż np. o 2 miesiące i od 01.09. będzie pracować w innej szkole) zawiera się umowę o pracę?

Art.10 ust.2 - chyba nie, bo nie rozpoczyna pracy w szkole.

art.10.2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego

Władysław Ścianek24-01-2005 08:46:17   [#09]
Dzięki Ewuniu /rzewa/ za szybkość i udzielenie dobrej odpowiedzi. Natomiast odniosę się do drugiego pytania Bogny. Zawartego kończącego się stosunku pracy na podstawie art. 10 ust. 2 KN nie możesz aneksować, więc musisz zastosować art. 10 ust. 1 KN lub ponownie atr. 10 ust.2 KN. Możesz to zrobić bez obaw. Dopiero trzecia umowa musi być na czas nieokreślony, ale wszystko wskazuje, że nauczyciel upora się ze stażem i zdobędzie stopień n. kontraktowego. Pozdrawiam !!!
bogna24-01-2005 17:48:33   [#10]

Władysławie:-)

niestety twoja odpowiedź mnie nie przekonuje - art. 10 ust.2?

nauczyciel nie rozpoczyna pracy w szkole.

Dla mnie jest to jakaś luka w prawie.

rzewa25-01-2005 07:40:13   [#11]

niezręczność ustawy...

W ustawie jest rozpoczynającym pracę w szkole, a powinno być nie posiadającym żadnego stopnia awansu.
Władysław Ścianek26-01-2005 07:53:44   [#12]
Być może jest to jakaś drobna luka w języku prawa.  Jednak proszę zwrócić uwagę na dokładne brzmienie art. 10 ust. 2 KN. Tam nie zapisano: " z osobą .... rozpoczynającą po raz pierwszy pracę w tej szkole. Oznacza to, że osoba, którą wcześniej łączył ze szkołą stosunek pracy na czas określony, rozpoczyna z tą szkołą kolejny stosunek pracy. Uważam, że w tym zapisie nie ma ograniczenia do zdarzenia: "tylko raz i nigdy więcej". Jeżeli nie udało mi się Was przekonać, przekonajcie mnie, proszę, że nie mam racji. Serdecznie pozdrawiam !!!
rzewa26-01-2005 13:57:07   [#13]

niestety Władysławie...

KN art. 10 ust. 2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

Nie ma tego małego słowka "tej" czyli wyraz szkole należy rozumiec tak jak sama usyawa o tym mówi: 2) szkołach bez bliższego określenia - rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 i 1a; (art.3 KN), czyli chodzi o zatrudnienie ogólnie w szkołach(przedszkolach) lub placówkach tak oświatowych, tak jak to czyta bogna.

bogna26-01-2005 14:13:39   [#14]

no i dla mnie rozpoczynać można tylko raz ;-)

nie ma tak, że jakieś zdarzenie ma pierwszy, drugi, trzeci początek;-)

alfa3626-01-2005 14:15:05   [#15]

staż a ciąża

Witajcie! Moja koleżanka nauczycielka kończy staż na nauczyciela dyplomowanego 31 maja 2005 roku. Jest w początkach ciąży. Lekarza sugeruje pojscie na zwolnienie. Niby nic jej nie jest, ale poprzednia ciąża była nieudana i stąd "dmuchanie na zimne". Rozumiem, ze jeśli np w marcu pojdzie na zwolnienie, to staż jej się przedluży o 3 miesiące po macierzńskim. Czy możliwe jest np, żeby poszla na dwa tygodnie, wrócila na tydzień, znowu poszła na zwolnienie itd? Pomijając, że jest to nie w porządku w stosunku do pracodawcy, to czy jest to zgodnie z prawem? Czy przy takim układzie można "normalnie " zakończyć staż?
ola 1327-01-2005 08:51:11   [#16]
TAK, ale GABA jest prorokiem:)
kolokiler27-01-2005 09:17:07   [#17]

no i witam po długiej nieobecności

próbowałem się dowiedzieć z tego wątku jak to jest w końcu z tym stażem a mianowicie czy można go odbyć w 2 placówkach

np. od września do lutego w jednej szkole ale nadarzyła się szansa na lepszą pracę w innej placówce więc zrywam umowę i co wtedy ze stażem ?????????

kontynuować go można z innym opiekunem czy jak to jest ??

jesli mogę prosić krótko i na temat TAK czy NIE

no i dlaczego

rzewa27-01-2005 09:22:14   [#18]

wszystko zależy od tego

na jaki stopień to staż.

Jeśli na kontraktowego, to - NIE

Jeśli na pozostałe stopnie (mianowanego dyplomowanego), to - TAK

kolokiler27-01-2005 11:27:06   [#19]

na kontraktowego

ale dlaczego nie ??

adamm27-01-2005 11:59:10   [#20]

Kolokiler pewnie dlatego

Art. 9f.

1.42) Nauczycielowi, który w trakcie pracy zawodowej uzyskał wyższy poziom wykształcenia niż określony w akcie nadania stopnia awansu zawodowego, dyrektor szkoły lub określony organ, o którym mowa w art. 9b ust. 4 pkt 2—4, wydaje na wniosek nauczyciela nowy akt nadania odpowiedniego stopnia awansu zawodowego, uwzględniający uzyskany poziom wykształcenia.

2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

3. Ocenę, o której mowa w ust. 2, uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]