Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "1% dla mojej szkoły"
strony: [ 1 ]
Janna19-01-2005 09:19:14   [#01]
Czy ktoś z was słyszał lub brał udział w akcji "1% dla mojej szkoły"? Czy możecie podzielić się radami i wskazówkami?
maeljas19-01-2005 09:32:30   [#02]

?

nie znam takiej akcji - natomiast istnieje mozliwość przekazania 1% odprowadzonego podatku na rzecz organizacji pozarządowej:

Organizacje, które uzyskały wpis sądu rejestrowego o spełnianiu warunków organizacji pożytku publicznego w związku z ustawą o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie mogą korzystać z możliwości przekazywania 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczanego w PIT-cie za 2004 r.

Jeśli zechcą Państwo przekazywać 1% swojego podatku na rzecz takie jorganizcji. to trzeba się dowiedzieć, jaka to będzie kwota.

 

Ø       Najpierw zatem muszą Państwo obliczyć swój podatek należny Urzędowi Skarbowemu, a następnie odliczyć 1% od tego podatku. Przy wypełnianiu odpowiedniego dla siebie formularza PIT (PIT -36 lub PIT-37) w części zatytułowanej "Obliczenia zobowiązania podatkowego" znajdą Państwo rubrykę "Kwota 1% zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego " (dla PIT- 36 jest to pozycja nr 181, dla PIT-37 jest to pozycja 111). Tutaj należy wpisać kwotę obliczonego 1%. Tak wypełniony formularz należy przekazać do Urzędu Skarbowego. To jednak nie koniec całej procedury.

Ø       Następnie obliczoną kwotę należy wpłacić przelewem na konto organizacji. Aby dopełnić formalności, muszą Państwo udać się do banku lub na pocztę i tam dokonać wpłaty - w wysokości obliczonego 1% podatku - na konto wybranej organizacji. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień z Urzędem Skarbowym jako tytuł wpłaty można wpisać "wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego na podstawie art. 27d ustawy o podatku osób fizycznych". Pokwitowanie dokonanej wpłaty należy zachować - w razie wezwania w celu wyjaśnień ze strony Urzędy Skarbowego.

Ø       Po rozliczeniu trzeba poczekać na zwrot z Urzędu Skarbowego.

 

 

Jestem przedstawicielem stowarzyszenia, które posiada status organizacji pożtku publicznego i cały czs się zastnawiam, czy wypada tu - na forum , umieścic prośbę o wpłaty na rzecz naszego stowarzyszenia.....

Jacek W19-01-2005 14:59:39   [#03]

Jestem, podobnie jak maeljas,

członkiem zarządu Stowarzyszenia, które posiada status organizacji pożtku publicznego, działającego m. in. na rzecz edukacji, i proponuję: nie konkurujmy o pieniądze na forum. Jeśli ktoś chciałby przekazać swój 1% - może lepszy będzie  sygnał na priv. OK, maeljas?

Myślę natomiast, że z czystym sumieniem razem możemy do forumowiczów zaapelować - korzystajcie z tej możliwości i wspierajcie "jednym procentem podatnika" organizacje non-profit.

Jacek Wojdałowicz

Jacek W19-01-2005 15:08:10   [#04]

A jeśli chodzi o akcję, która rozpoczęła wątek,

dwa cytaty z pisma:

...Jeśli zadeklarujecie Państwo wolę zawarcia takiego ubezpieczenia (wg naszego rozeznania – warunki proponowane przez (...tu nazwa firmy...) są bardzo atrakcyjne, a jakość świadczeń stawia tą firmę w czołówce Towarzystw Ubezpieczeniowych)...

...Jeżeli szkoła pomimo wcześniejszych deklaracji z różnych przyczyn nie podpisze umów ubezpieczenia (np. uznacie , że proponowane warunki nie są tak atrakcyjne jak zakładano), Stowarzyszenie będzie musiało potrącić tylko środki przekazane wcześniej przez (...tu nazwa firmy...) na realizację projektu w części dotyczącej danej szkoły (ok. 1 zł na 1 ucznia + koszty wynikające z umów zawartych pomiędzy stowarzyszeniem a (...tu nazwa firmy...) a dotyczące danej szkoły)

Daje to możliwość przystąpienia do programu bez jakichkolwiek zobowiązań, niemniej jednak warunkiem przekazania przez (...tu nazwa firmy...) pieniędzy jest wypełnienie wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia we wrześniu 2005....

To tylko przykłady, poza tym inne przekłamania, fragmenty budzące watpliwości...

Jacek Wojdałowicz

Marek Pleśniar19-01-2005 18:15:34   [#05]

Jacku.. ;-)

zezwoliło na wklejenie pisma maeljas biuro tego stowarzyszenia (i forum zresztą) - a przecież i my mogliśmy chcieć tego 1%. I ją kijem przeganać!

Ponieważ nie, to psa ogrodnika z siebie nie było co robić:-)

Argumentami były:

1) przynalezność do OSKKO

2) fakt że wspieramy szkołę (oczywiście członka OSKKO).

Zrezygnujemy z takiego postępowania gdy OSKKO samo zechce wystapić o owo 1%.
Z tego zresztą powodu nie widzę powodu;-) by wspierać inne stowarzyszenia (nie-szkoły).

Jeśli Twoja szkoła działa podobnie - dawaj pismo do obejrzenia (bo takie są jedyne zasady - "reklamę" tylko za uzgodnieniem)

i wklejaj:-)

Oczywiście może niepotrzebnie się odzywam - może jakoś z maeljas sobie coś uzgadniacie poza forum, ale już w sprawie i tak jestem - bo zgadzałem się (wraz z uwiadomioną i podobnie jak ja niepsioogrodniczą asią prezeską;-) No to się tłumaczę solennie:-)

--------------------

Niepokój natomiast budzi łatwość, z jaką można nabierać szkoły na marketingowe sztuczki. Dobrze że się tu wydało czym jest akcja z #1. 

Znam tez kilka budzących watpliwość podobnych form działania firm. Z powodu wysokich kosztów sądowych jestem wstrzemięźliwy z ich wymienianiem:-)

Jacek W19-01-2005 20:10:17   [#06]

Marku ;)

nie tłumacz się solennie, bo to ja czynię :)

Jak pisałem post #3, to nie widziałem tego drugiego wątku - forum czytam od dołu :)  Stąd moja niezręczność.

Nie mam nic do maeljas, nawet 1% bym jej przekazał, gdybym nie wpłacał na swoje :) Bo wspieranie jakiegoś ngo-sa to wzięcie cząstki budżetu państwa w swoje ręce, więc nawet jak nie na nasze konta, to i tak apeluję. Swojego pisma nie wkleję, bo wspieranie szkoły nie jest jedyną formą naszej działalności, choć 1% pozyskany w 2004 wydajemy w całości na projekt edukacyjny.

Z powodu wysokich kosztów sądowych nie opiszę, jak szkołom "pomaga" np. jedno z wydawnictw kartograficznych, proszących o sponsorowanie lokalnej szkoły na niskiej jakości mapy zawierające błędy (!), ale broń Boże wpłata na konto, gotówkę proszę przekazać, nasz przedstawiciel dotrze do Państwa...

Jacek W.

Adam N19-01-2005 20:51:35   [#07]
mnie interesowały by kontakty z takimi stowarzyszeniami, od których pieniądze w jak największej ilości wróciły by do szkoły. Otrzymałem oferę stowarzyszenia, które deklaruje, że 50% wpłaconych pieniędzy przekarze do szkoły, a z pozostałych tworzy fundusz stypendialny i przeznacza na rozwój programów edukacyjnych fundacji. Te 50% to nie jest dużo. Może ktoś daje więcej. Jestem przed radami i wywiadówkami, może znaleźli by się chętni na wsparcie szkoły w tej formie.
florek19-01-2005 21:13:54   [#08]
U nas problem rozwiazało harcerstwo. Mamy druzynę w szkole, wpłacamy na konto hufca z oznaczeniem naszej druzyny, wraca do nas wszystko
krystyna20-01-2005 00:34:48   [#09]

oświećcie mnie !!!

Czytam to wszystko i własnym oczom nie wierzę !

Czy może to oznaczać, że jeżeli mam zarejestrowane sądownie i działające "przy szkole" stowarzyszenie ekologiczne (statut, zarząd itp...) - to czy można na jego rzecz ten magiczny 1% przekazywać ???

A co (w poście florka) oznacza sformułowanie "wraca do nas wszystko" ???

A co oznaczają te "wracające" u innych 50 % ????????

Jacek W20-01-2005 00:41:34   [#10]

krystyna, oświecam :)

jesteś blisko, tylko jeden warunek musi takie stowarzyszenie spełniać - mieć nadany status organizacji pożytku publicznego.
krystyna20-01-2005 00:44:50   [#11]

?

a kto mię (hm... znaczy stowarzyszeniu...) go nada ???

byłbyś tak uprzejmy ???

gwarantuję, że działają wielce pożytecznie !!!

Jacek W20-01-2005 00:50:17   [#12]
Trzeba złożyć wniosek do KRSu, oczywiście po spełnieniu kilku wymagań, które, jeśli statut nie był przygotowywany pod kątem OPP - pewnie będą wymagały jego zmiany.
krystyna20-01-2005 00:56:43   [#13]

dzięki !

Jutro popędzę swojego prezesa !!!
Marek Pleśniar20-01-2005 00:59:19   [#14]

poczytaj ustawę o pożytku publicznym

to niezbędne

O ustawie o pożytku publicznym
podstawowe informacje, komentarze, opracowania
Najczęściej zadawane pytania dotyczące uzyskiwania statusu pożytku publicznego

************************

UWAGA: Przeczytaj opracowanie dotyczące pożytku publicznego - broszurę z serii 3w (tekst w formacie pdf):

"Jak zostać organizacją pożytku publicznego?"

(autor: R. Skiba)

Polecamy też inne opracowania (teksty broszur z serii 3w w formacie pdf) dotyczące ustawy o pożytku:

  1. przewodnik po ustawie - "Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie" (R. Skiba; współautor I wydania I. Goliński) 
  2. o wolontariacie w świetle ustawy -  "Jak zgodnie z prawem współpracować z wolontariuszem?" (D. Pietrowski, R. Skiba)
  3. o współpracy z administracją w świetle ustawy - " Jak wspólpracować z administracją publiczną?",  (R.Skiba)
Zachęcamy też do lektury:
- "Komentarz do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie" H. Izdebskiego , dostępnego w formacie pdf na stronach MPS,
"Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - poradnik dla samorządów" (M. Guć, FRDL, Warszawa 2004) - dostępną w formacie *.pdf (2MB) na stronie www.frdl.org.pl.

Gdzie można uzyskać informacje o ustawie i działalności pożytku publicznego?

    • Informatorium dla organizacji pozarządowych znajdujące się w siedzibie Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz Infolinia 0-801 646 719.
    • Broszury z serii 3w: "Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie", "Jak zostać organizacją pożytku publicznego?" oraz "Jak zgodnie z prawem współpracować z wolontariuszem?", "Jak współpracować z administracją publiczną?".
    • Portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl - serwisy: www.pozytek.ngo.pl oraz www.prawo.ngo.pl.
    • Ośrodki Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT (adresy na stronie: www.splot.ngo.pl).
    • Zagadnieniami dotyczącymi organizacji pozarządowych i wolontariatu zajmuje się w Ministerstwie Polityki Społecznej - Departament Pożytku Publicznego. Obowiązki dyrektora Departamentu pełni p. Krzysztof Więckiewicz. Telefon do sekretariatu departamentu: (22) 661 01 35, adres internetowy: www.mps.gov.pl.
    • Aktualną listę organizacji pożytku publicznego można znaleźć w portalu organizacji pozarządowych - kliknij tutaj.

krystyna20-01-2005 01:04:10   [#15]

o !!!! drugie dzięki !!!

...byliśmy Marku chyba w tym samym miejscu....

albo bardzo blisko...

ustawę przeczytalam, resztą niech się marwi i zajmuje mój prezes...

ale mnie dalej męczą te "wracające" do szkół procenty !!!!!!!!!!!!

jak one to robią, że wracają  ?????????????

Jacek W20-01-2005 01:44:48   [#16]

krystyna,

te procenty do budżetu szkół nie wracają. Wracają pośrednio, przez stowarzyszenia działające na rzecz edukacji.
Adam N20-01-2005 07:23:14   [#17]
Fundacja, o której pisałem przeznacza to 50% na rozwój bazy edukacyjnej szkoły.  Mogą np. przekazać komputer, mapy itp.
Marek Pleśniar20-01-2005 08:49:25   [#18]
I tu akurat dobrze że Adam nie poszedł z informacją dalej:-)
Dyskusja w tym wątku została zamknięta.
strony: [ 1 ]