Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Znajomość języka obcego a awans
strony: [ 1 ]
Władysław Ścianek19-01-2005 07:55:07   [#01]
Witam serdecznie ! Tym razem stawiam problem do dyskusji.  Nauczyciel / mgr filologii rosyjskiej / posiada drugie kwalifikacje z zakresu bibliotekoznawstwa i w szkole pracuje w wymiarze: 30 godz. biblioteka oraz 2 godz. język rosyjski.  I teraz pytanie: Czy podczas postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego będzie mieć zaliczone wymaganie określone w par. 8 ust. 2 pkt 4d.  Przypominam, że brzmi ono:  uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie zaawansowanym, a w przypadku nauczycieli języków obcych - uzyskanie umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie zaawansowanym.  Niepewność wynika z tego, czy opisany nauczyciel zostanie uznany za nauczyciela - bibliotekarza, czy nauczyciela języka rosyjskiego, a może za nauczyciela  dwóch edukacji przedmiotowych.  Kochani, liczę na Waszą erudycję.  Serdecznie pozdrawiam !!!
bomis19-01-2005 21:54:08   [#02]

awans

Jezeli zatrudniony jest jako n-l biblioteki tzn. etat 30 godzin (sprawdź umowę o pracę)to znajomość języka rosyjskiego udokumentowana dyplomem zaliczy mu wspomniany punkt rozporzadzenia o awansie.
jurkoz19-01-2005 22:45:06   [#03]
Zgoda, ponadto masz chyba jego plan rozwoju. Jaki? Bibliotekarza czy n. j. rosyjskiego?
Jacek W19-01-2005 22:45:33   [#04]

Hmmm,

a czym udokumentuje? Jeśli dyplomem filologii rosyjskiej, to mam wątpliwości, jeśli certyfikatem - to OK. Ale to tylko moje zgadywanki...

bomis19-01-2005 22:50:38   [#05]

do Jacka W

Już nic nie kombinuj. Jeżeli ma dyplom to jakie ty masz wątpliwości?Myślisz, że sobie go kupił?

Jacku nie zgaduj, daj sie człowiekowi awansować, przez prawie 3 lata bedziesz mógł go pogonić do roboty, bo poytem jak już awansuje to trudno go ruszyć.

Jacek W19-01-2005 23:19:38   [#06]

bomis, wyluzuj,

przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Jest tam gdzieś, że kupił?

Jeśli udokumentuje dyplomem filologii, to komuś może przyjść na myśl, że jest rusycystą (błędny wniosek?) i żądać uzyskania umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie zaawansowanym. Tyle.

Władysław Ścianek20-01-2005 10:16:41   [#07]
Serdecznie dziękuję Wam za podjęcie tematu. Opisany przykład, póki co, nie został wzięty z życia, lecz wymyślony przeze mnie. Jest duże prawdopodobieństwo, że w najbliższej przyszłości możemy się z takim problemem spotkać. Że jest niejasność rodząca wątpliwości, świadczy chociażby różnica zdań między Bożenką / bomis / a Jackiem. Również mój telefon do MENiS-u w powyższej sprawie nie uczynił problemu klarowniejszym. Gdy organ prowadzący postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego / KO / ustali, jak będzie się podchodzić do takiej sytuacji, na pewno poinformuję forumowiczów. Dyskusji nie zamykam, za zapisanie własnych poglądów Bożence, Jackowi i Jurkowi dziękuję. Nawet w tak trudnych sprawach można na Was liczyć. Serdecznie pozdrawiam !!!
Iwona220-01-2005 23:13:46   [#08]

Kobieta skończyła filologię słowiańską (dawno).
Przyszła do szkoły - zrobiła kurs pedagogiczny, uczyła j.polskiego.
Skończyła studia podyplomowe dot. nauczania tegoż j.polskiego w szkole.
Nadal uczy j.polskiego ;-)

I w związku z tym mam pytanie - czy znajomość języka obcego (serbskiego albo serbsko-chorwackiego) zaliczy jej się do awansu???

Mam nadzieję, że ktoś pomoże - dziękuję :-)))

rzewa21-01-2005 07:54:44   [#09]

no i mamy lukę

rozporządzenie o awansie milczy w tym temacie - więc powinno się zaliczać, ale...

Rozporządzenie o ramowym planie nauczania wymienia języki, które moga być nauczane w szkołach (nie dotyczy to szkół mniejszości narodowej, ale wśród tyc też chyba nie ma tego języka) i tam nie ma tego języka.

Również dlatego rozporżądzenie o kwalifikacjach podaje zaknięta liste języków (bez srbskiego i sersko-chorwackiego)...

Zatem pat... można się upierać, że to spełnia odpowiedni punkt z awansu, ale nie wiem jak zareaguje komisja oraz jakio rezultat będzie ew. odwołania - na dwoje babka wróżyła.

Iwona221-01-2005 23:24:41   [#10]

rzewa

dziękuję :-)

Przekaże informacje zainteresowanej. Tak prawdę powiedziawszy ona sama nie za bardzo na to liczyła (ale miała taką malutką nadzieję)

ola 1322-01-2005 13:01:50   [#11]
A ja mam jeszcze taką wątpliwość: to, że posiadam kwalifikacje do drugiego języka lub przedmiotu to jedno ale jak te kwalifikacje wykorzystuję w pracy to drugie. Stąd wydaje mi się, że ważniejsze jest wykorzystywanie tych kwalifikacji a nie samo ich posiadania, bo przecież w papierach "teczkowych" musimy pokazać, że nasze kwalifikacje są wykorzystywane w szkole :) Chyba, że się mylę to przepraszam.
rzewa22-01-2005 13:52:54   [#12]

nie mylisz się

:-))
Majka22-01-2005 14:01:38   [#13]
Czyli  udokumentowana znajomośc serbskiego może  zaowocowac ((np.  dla matematyka czy polonisty) czytaniem literatury i opracowan w oryginale :)
Tak?
Iwona222-01-2005 14:31:02   [#14]

Majka

----------------------------------
ps
A tak na marginesie, to ona czyta różne książki w oryginale :-)

beera22-01-2005 16:42:21   [#15]

matko...

jaki ten hosting;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]