Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kto wystepuje w ramach 3/2.1a/2004???
strony: [ 1 ]
bratek16-01-2005 06:44:45   [#01]

Witajcie!

Proszę napiszcie kto z Was złożył wniosek lub przymierza się do tego w ramach tego konkursu? Konkurs jest oświatowy więc myślę, że tutejsze Forum jest najlepszym miejscem do "zasięgnięcia języka" na temat ilości zgłaszanych projektów. W MEN nikt takiej informacji przed końcem konkursu nie poda, a mnie zżera ciekawość:)))

Jak już pisałam pracuję w organizacjach pozarządowych. No i my występujemy o środki unijne w ramach tego działania, od 2 tygodni ślęczę nad projektem i stąd moja ciekawość. Zresztą kto tę kobyłę też pisze, ten zrozumie:))))

Pozdrawiam!

bratek18-01-2005 07:04:56   [#02]

Co naprawdę nikt????????????

no to zaczynam żywić nadzieję, że może nasz wniosek przejdzie:)))) Może będzie jedynym w konkursie?:))))
Krzyko18-01-2005 09:14:16   [#03]
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, że chodzi o wnioski o finansowanie z EFS w ramach SPO RZL - działanie 2.1, schemat a. Jeśli tak, to z przykrością stwierdzam, że nasz niezrównany MENiS w chwili ołoszenia procedur konkursowych (05.01.2005.) wprowadził wymóg realizacji projektu na terenie całego kraju (!) To eliminuje na starcie wszystkie samorządy, jako OP szkół, już o szkołach nie mówiąc. Na arenie pozostają giganci (jak mawia Daniec: King Kongi). To bardzo przykre doświadczenie, o którym palnuję wkrótce szerzej napisać na forum "ku przestrodze".
emeryt18-01-2005 12:40:49   [#04]

do Krzyko...

Pilnie czekam na informację bo jadę 24.01. na szkolenie w tej sprawie a mamy ciekawy projekt w Gimnazjum w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych pomiędzy uczniem wiejskim a miejskim i zamierzamy aplikować.
bratek18-01-2005 15:53:04   [#05]

Krzyko ciut się mylisz....:))

Tak, chodzi o SPORZL 2.1.a). Tylko tyle, że nie chodzi o cały kraj... zostały właściwie ogłoszone 2 konkursy- każde po 6 województw. Projekt musi obejmować tereny wiejskie w tych 6 województwach.

W sumie miło mi, że jestem wśród gigantów:)))))

Krzyko20-01-2005 12:53:40   [#06]

No, nie wiem jak to jest z tą pomyłką...

Zdzisławie (oraz inni zainteresowani),

Bratek twierdzi coś innego, ale moja wiedza jest następująca:

zostały ogłoszone przez MENiS (instytucję wdrażającą) dwa konkursy w ramach 2.1.a) - „Alternatywne formy edukacji przedszkolnej”, drugi „Dotacje dla szkół na projekty rozwojowe”. Tylko ten pierwszy ma mieć zasięg 5-6 województw (makroregiony), a skoro piszesz o gimnazjum, to spodziewam się, że interesuje Cię ten drugi. Konkurs w terminie 05.01.-18.02. obejmuje projekty, które będą realizowane na obszarze całego kraju (minimum 380 szkół), przy czym co najmniej 70% stanowić mają szkoły wiejskie. Warunkiem podstawowym przystąpienia do konkursu jest wykazanie się strukturami organizacyjnymi gwarantującymi realizację projektu we wszystkich województwach w takim samym stopniu. Instytucja, która konkurs wygra ma opracować procedury rekrutacji szkół do swojego projektu, przy założeniu, że budżet pojedynczej placówki nie może przekraczać 100 tys. zł. To wszystko eliminuje więc wnioskodawców typu pojedyncza szkoła, czy nawet samorząd terytorialny. Tylko duże fundacje mogą się o ubiegać o finansowanie.

Obecnie jesteśmy w położeniu "ofiary" i jak przypuszczam nie tylko my. W programie, uzupełnieniu do programu i poradniku dla beneficjenta - dokumentach, które ogłosił MENiS przed konkursem nie ma bowiem ani słowa na temat zasięgu projektu. Można było zatem wnioskować, że jeśli beneficjentem (wnioskodawcą) mogą być samorządy terytorialne i ich jednostki, to jest to konkurs dla nas. Niestety wszystkim projektom o charakterze lokalnym, czy nawet regionalnym utrącono łeb od razu na wstępie. Mało z tego: w trosce o opracowanie projektu tak, by był on gotowy na dzień ogłoszenia konkursu, przez dwa miesiące byliśmy w bieżącym kontakcie telefonicznym z urzędniczką MENiS odpowiedzialną za udzielanie informacji potencjalnym wnioskodawcom. Tą drogą również nigdy nie uzyskaliśmy informacji, że samorząd terytorialny nie będzie mógł startować w konkursie. Uważamy, że  taki brak rzetelnej informacji na temat warunków brzegowych dla beneficjenta jest grą faul. Oficjalnie jako samorząd występujemy z protestem skierowanym do MENiS-u. To prawdopodobnie nic nie da, poza co najwyżej uspokojeniem emocji. Warto bowiem zaznaczyć, że zespół kilkunastu ludzi opracowywał przez dwa miesiące projekt tak, by na moment ogłoszenia konkursu był on gotowy. Cała ta naprawdę dobra robota poszła na marne. Czy tak wyglądają procedury pozyskiwania unijnych środków w demokratycznym państwie prawa, jakim mieni się Rzeczpospolita?

Przy okazji: od pewnego czasu śledzę możliwości pozyskiwania środków z UE na projekty edukacyjne. Zaobserwowałem dziwną rzecz, mianowicie im niższy etap edukacyjny, tym mniejsze szanse na uzyskanie wsparcia. Programy mają w założeniu dotyczyć młodzieży powyżej 15 roku życia. A co z edukacją na etapie podstawowym, już o przedszkolach nie mówiąc? Dzieci w wieku niższym niż nastolatki nie mają potrzeb edukacyjnych, edukacja na I i II etapie jest nieważna? Można by pokusić się o dłuższy wywód na ten temat, ale w ramach Forum nie ma na to chyba miejsca, wobec tego przytoczę tylko jedną staropolską mądrość: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" - im wcześniej zaczynamy wychowywać i uczyć, tym lepiej to wróży przyszłym pokoleniom. O tym, zdaje się, instytucja wdrażająca "zapomniała na śmierć".

Szczegóły: http://www.fundusze-ue.menis.gov.pl/page/pl/Aktualnosci/konkursy/wyjanienie_zasad_or/

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]