Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy dyrektor jest ...członkiem rady pedagogicznej?
strony: [ 1 ]
Małgoś15-01-2005 23:24:49   [#01]

to tylko pozornie niemądre pytanie;-)

UoSO:

art. 40.

1. W szkole lub placówce zatrudniającej co najmniej 3 nauczycieli działa rada pedagogiczna, która jest kolegialnym organem szkoły lub placówki w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.

2. Nauczyciele szkół zatrudniających mniej niż 3 nauczycieli są członkami rady pedagogicznej szkoły, której jest podporządkowana szkoła filialna.

3. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą także brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej.

4. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły lub placówki.

(...)

art. 43.

1. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

2. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.

3. Nauczyciele są zobowiązani do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły lub placówki.

 

 

W szkole uczy 4 nauczycieli. Kieruje nimi dyrektor, który nie uczy akurat żadnego przedmiotu.Kiedy więc na posiedzeniu jest przynajmniej połowa członków i mozna większościa głosów cos uchwalić?

I czy dyrektor też głosuje?

...

Musze do jutra mieć 100% pewności ;-)

violka15-01-2005 23:26:25   [#02]

dyrektor jest nauczycielem któremu powierzono .... (UoSO)

jest więc członkiem rady pedagogicznej, a dodatkow z racji funkcji jest też jej przewodniczącycm

violka15-01-2005 23:26:59   [#03]
oczywiście też bierze udział w głosowaniu
Małgoś15-01-2005 23:39:44   [#04]

czyli to znaczy, że jest nauczycielem w ogóle, a nie że w danej szkole?

violka15-01-2005 23:43:11   [#05]

jeśli ktoś jest nauczycielem wogóle, to tym bardziej jest nim w szkole

w sklepie byłby sklepową, w szkole jest n-lem

bogna15-01-2005 23:48:54   [#06]
a jeśli to zespół szkół, a dyrektor akurat nie jest nauczycielem w tej szkole zespołu?
zgredek15-01-2005 23:49:50   [#07]
a jak to jest z dyrektorem - nie-nauczycielem?
bogna15-01-2005 23:53:19   [#08]
a czy dyrektor nie-nauczyciel jest przewodniczącym RP?
Małgoś15-01-2005 23:53:27   [#09]

Viola, ja wiem, że bredzę ;-)

ale  jestem w trakcie mierzenia jakości pracy placówki  i to w czasie weekendu

i te wątpliwości w mym sercu dyrektorsko-nauczycielskim zasiał organ nadzoru

i na dodatek odkryłam,że niepotrzebnie konstruowałam plan iluśtamletni bo niepublicznych on nie dotyczy

i znów marzę o budce z kwiatami na obrzeżu miasta, coby zbyt dużego ruchu nie było ;-)

(mam koleżankę, która marzy o małej cukierni - ona lubi piec gdy ja stres dopadnie, a ja ...kupuję kwiaty)

Małgoś15-01-2005 23:54:26   [#10]
i widzisz Violka! - one tez mają watpliwości (a może ktoś je ...mierzy???)
Małgoś15-01-2005 23:55:11   [#11]
nie-nauczyciel nie może pełnic nadzoru pedagogicznego, ale nie wiem czy może przewodniczyć RP
bogna15-01-2005 23:55:15   [#12]
nie - one tak tylko się zastanawiają ;-)
zgredek15-01-2005 23:57:01   [#13]
te wątpliwości to mi się nasunęły przy okazji tematu;-)

Małgoś - z tym mierzeniem, to już odpukałam w niemalowane;-)

ale w tym roku mam spokój:-)
Rycho15-01-2005 23:57:53   [#14]

Małgoś

dyrektor to nauczyciel, albo raczej nauczyciel, któremu powierzono stanowisko dyrektora. I może on nie uczyc żadnego przedmiotu tylko z jednego powodu:
 
Art. 42 KN

6. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określonych w ust. 3 w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji tych zajęć. Dotyczy to również nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.

Jeśli tak jest, to jest pełnoprawnym członkiem rady pedagogicznej.

Nawet gdyby dyrektor nie był nauczycielem (na mocy Art. 36 .2 UoSO) to i tak jest członkiem rady pedagogicznej ponieważ z mocy prawa jest jej przewodniczącym. Ustawa na mówi tu, ze przewodniczyc radzie w sytuacji gdy dyrektor nie jest nauczycielem, ma osoba pełniąca nadzór pedagogiczny. Więc jako przewodniczący jest pełnoprawnym członkiem tej rady.

Małgoś15-01-2005 23:59:27   [#15]

zazdroszczę

spokój ...jakie to śliczne słowo, a jakie ...niedzisiejsze :-(

całkiem retro ...

Małgoś16-01-2005 00:01:54   [#16]

Rycho

a skąd wiesz, że przewodniczenie RP równa się z ...uczestniczniem (a raczej z ..byciem członkiem)???
zgredek16-01-2005 00:01:58   [#17]
Małgoś, nie zazdrość

bo spokój jako spokój też jest mi obcy;-)
Rycho16-01-2005 00:03:24   [#18]
Małgoś, a znasz jakiś organ kolegialny, którego przewodniczący nie byłby jego członkiem?
Rycho16-01-2005 00:06:00   [#19]
sugerujesz, ze przewodniczyć radzie pedagoicznej można siedząc z kolegą na piwie w knajpie?
bogna16-01-2005 00:11:20   [#20]

Art. 40. 3. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą także brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej.

4. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły lub placówki.

7. Dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły.

Art. 36. 2. Szkołą lub placówką, za zgodą kuratora oświaty, może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący. Kurator oświaty przy wyrażaniu zgody uwzględnią w szczególności posiadanie przez tę osobę wykształcenia i przygotowania zawodowego odpowiadającego kierunkowi kształcenia w szkole lub zakresowi zadań placówki.

2a. Osoba, o której mowa w ust. 2, nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze w szkole lub placówce.

------------------

to jak to jest?

dyrektor nie-nauczyciel przedstawia wnioski ze sprawowanego nadzoru?

czy wnioski te przedstawia nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze i sprawujący nadzór?

bogna16-01-2005 00:13:28   [#21]

Rychu

dyrektor - nauczyciel może też nie uczyć w szkole wchodzącej w skład zespołu z tego powodu, że jest zatrudniony w innej szkole wchodzącej w skład tego zespołu i tam uczy ;-)
Małgoś16-01-2005 00:16:34   [#22]

Rycho

no mozna przewodniczyć np. tak jak ...dziennikarz zarządza dyskusja polityków - pilnuje porzadku i procedur

albo np. ...marszałek Sejmu (kto wie, czy on ...głosuje?)

albo jak terapeuta na psychoterapii grupowej

Rycho16-01-2005 00:19:46   [#23]

no własnie

przeciez piszę :-)
 
przewodniczącym RP jest dyrektor. Niezależnie od tego czy jest nauczycielem, czy nie.
 
Jeśli nie jest nauczycielem nie pełni nadzoru pedagogicznego, ale ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego przedstawić radzie może, bo mu je przygotuje osoba, która nadzór pedagogiczny pełni. Może też moim zdaniem, co w tej sytuacji wydaje się naturalne, oddelegować ten obowiązek na osobę, która pełni nadzór pedagogiczny.
Rycho16-01-2005 00:23:17   [#24]

Małgoś

nie myl organu kolegialnego z grupa ludzi zebraną z jakiegos powodu po czyimś przewodnictwem.
 
A marszałek Sejmu głosuje, bo jest takim samym posłem jak każdy inny.
bogna16-01-2005 00:23:27   [#25]

no ale jeszcze to:

W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele....

w takim razie dyrektor, który nie jest nauczycielem - nie wchodzi w skład RP,

ale jej przewodniczy?

zgredek16-01-2005 01:11:33   [#26]
bogna - czepiasz się , a to jest proste

zapis o dyrektorze jako przewodniczącym RP pozostał ze starych czasów, gdy dyrektor był nauczycielem

żeby nie wybierać przewodniczącego, bo różne głupie głupoty by wyszły, zapisano dla jasności;-), że dyrektor tym przewodniczącym jest

-----------------------

tylko się zastanawiam jak dużo jest takich szkół, w których dyrektor nie jest nauczycielem

i dlaczego do tej pory nikt nie poruszył tego tematu i nie doszło do jakichś jasnych zapisów w OSO?

nie było problemu znaczy się?

ja tam nie wiem, ale uważam tak jak Ty - problem jest, bo jest nieścisłość, a Rycho mnie nie przekonał
rzewa16-01-2005 14:17:38   [#27]

bogna

dyrektor zespołu jest zatrudniony w zespole...
wladyslaw16-01-2005 17:17:44   [#28]
nalezy napisac w statucie jedna rade dla zepolu i nie bedzie problemu kto jest przewodniczacym rady jezeli dyrektor uczy w jednej szkole a w drugiej nie
rzewa16-01-2005 17:25:08   [#29]

nawet jak będzie tych rad więcej

to i tak każda z nich ma tego samego przewodniczącego - dyrektora zespołu.
bogna18-01-2005 16:54:19   [#30]

rzewa

to dyrektor (nauczyciel) zespołu nie jest zatrudniony zgodnie z art. 10.1 KN?

Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

Z czego wynika, że pracodawcą dyrka jest zespół szkół?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]