Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pomoc materialna dla uczniów - regulamin
strony: [ 1 ][ 2 ]
stone14-01-2005 10:50:10   [#01]

Czy ktoś z organów prowadzących pracuje już nad regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i podzieliby się ewentualnie tą pracą. (art. 90f Ustawy o systemie oświaty)?

stone

emeryt14-01-2005 14:01:27   [#02]

myślę, myślę.....

a na razie przeczytałem zmiany w ustawie. Czas nagli, bo do końca marca rada musi podjąć uchwałę- a ja w polu. Prawdę mowiąć po przeczytaniu tego tekstu nic sensownego nie przychodzi mi do głowy.Jestem też otwarty na propozycje, jak to ugryżć, żeby miało ręce i nogi. Jakbyś miał Stone coś konkretnego do podeślij i odwrotnie.
Jacek14-01-2005 14:33:29   [#03]
Nasz OP coś chyba przygotował bo w poniedziałek jeśli dobrze zrozumiałem mamy spotkanie również w tej sprawie. Jak ustalili już regulamin lub chociaż jego projekt to się odezwę
emeryt14-01-2005 14:38:35   [#04]

Jacku..

Będziemy zobowiązani. Jakbyś tak mógł sypnąć to w pliku.... to by było super.
Jacek14-01-2005 14:59:11   [#05]
Zobaczę co dostaniemy, mieli nam przesłać dziś jakies materiały ale padła OP-owi poczta i nie mogą wysłać. W każdym razie spotkanie mamy o 13.00 w poniedziałek więc się odezwę.
Tadek17-01-2005 08:24:43   [#06]

Czy ta pomoc obowiązuje także SP/

Kto daje środki finansowe, czy są w subwencji, czy OP ze swojego budżetu.

karina17-01-2005 10:04:05   [#07]

OP maja dostać srodki z MENIS-u w postacji dotacji celowej.

Czy ktoś ma już opracowany regulamin przyznawania tych stypendiów? W TV podali że do 31 stycznia należy składac wnioski do gminy. Czyli ktoś już musi mieć.

Jacek18-01-2005 09:48:01   [#08]
Jestem po spotkaniu z OP ale niestety projektu regulaminu jeszcze nie ma. Jest właśnie w trakcie opracowywania i będzie konsultowany z dyrektorami w najbliższym czasie.  Jak tylko dostaniemy to podeślę.
stone18-01-2005 11:08:01   [#09]
Wniosek ja już mam - opracowaliśmy sami.
karina18-01-2005 12:22:53   [#10]

Stone prześlij na maila albo zamieś na stronie. Właśnie nad tym siedzę i chętnie bym zobaczyła jak wyglada Wasz wniosek

ja.karina@wp.pl

stone18-01-2005 12:49:59   [#11]

spójrz w swoja skrzynkę

hanabi18-01-2005 13:13:31   [#12]

czy ja też

moge prosic o wniosek? pozdrawiam
AniaZ18-01-2005 13:13:50   [#13]
Czy stypendia przysługują uczniom podstawówki?
janzg18-01-2005 13:29:15   [#14]

tak, wszystkim uczniom jeśli spełniają kryterium "biedy"

stypendia te mają przyznawać wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast

wnioski do nich należy składać do 31 stycznia a dyrektorzyszkół. ktorzy mają u siebie takie wnioski ale nierozpatrzone np. z powodu braku środków, mają je również ustawowy obowiązek tam je przesłać w tym samym terminie

w szkole zostawiono tylko stypendia o charakterze motywacyjnym oraz ewentualnie pomoc w ramach "programów" np ZPORR

krystyna18-01-2005 13:30:18   [#15]

wszystko o stypendiach

Z jakiej pomocy materialnej mogą skorzystać uczniowie?


Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczących się dzieci i młodzieży. Zapisy te mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych słuchaczy i wychowanków, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych środowisk oraz umożliwienie upowszechniania wykształcenia średniego.

Jakie mogą być formy pomocy materialnej?

Pomoc materialna

dla uczących się dzieci i młodzieży może być przyznana w dwojakiej formie:

  1. jako pomoc o charakterze socjalnym lub

  2. jako pomoc o charakterze motywacyjnym.

Pomoc socjalna

jest udzielana w formie

- zasiłku szkolnego

albo

- stypendium szkolnego.

Natomiast pomoc motywacyjna jest udzielana w formie:

- za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe,

- stypendium Prezesa Rady Ministrów,

- stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,

  • stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Komu może zostać przyznana pomoc materialna?

Pomoc materialna przysługuje:

  1. uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;

  2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim uczestniczących w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Ponadto pomoc socjalna może być jeszcze przyznana:

  1. uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

  2. słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia

Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać stypendium szkolne?

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Z pomocy tej nie może jednak skorzystać uczeń, który otrzymuje ze środków publicznych inne stypendium o charakterze socjalnym, jeżeli suma obu źródeł pomocy przekraczałaby kwotę 1.120 zł, zaś w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych jeżeli przekraczałaby kwotę 1.008 zł.

Przyznanie stypendium szkolnego zależy również od wysokości mięsięcznego dochodu przypadajacego na członka rodziny. Pomoc materialna w tej postaci może być przyznana wówczas, jeżeli dochód przypadajacy na członka rodziny nie przekrocza 316 zł miesięcznie.

Jaka jest wysokość stypendium szkolnego?

Stypendium szkolne nie może być niższe niż 44,80 zł i nie może być wyższe niż 112 zł miesięcznie.

Jaka może być forma stypendium szkolnego?

Stypendium szkolne może być przyznane w jednej lub kilku z pośród następujących form:

  1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;

  2. pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników;

  3. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, ale tylko w stosunku do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczów kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych;

  4. świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna to za właściwe.

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym. W uzasadnionych przypadkach może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo.

Kto może uzyskać zasiłek szkolny?

Pomoc materialna o charakterze zasiłku szkolnego przyznawana jest uczniom, którzy przejściowo znajdują się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Może on przybrać formę bądź świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Wysokość zasiłku nie może przekroczyć jednorazowo kwoty 280 zł. Pamiętać należy, aby wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego złożyć we właściwym terminie, który wynosi dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Do kogo zwrócić się o przyznanie świadczeń o charakterze socjalnym?

Świadczenia tego typu przyznaje w drodze decyzji administracyjne wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Z wnioskiem o przyznanie świadczeń w formie zasiłku szkolnego lub stypendium szkolnego mogą wystąpić:

  1. rodzice lub pełnoletni uczeń,

  2. dyrektor szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub innego ośrodka, którego uczniowie mają uprawnienia do uzyskania pomocy socjalnej.

Świadczenia o charakterze pomocy socjalnej mogą być również przyznane z urzędu.

Co powinien zawierać wniosek o przyznanie pomocy socjalnej?

Wniosek powinien zawierać w szczególności:

  1. imię i nazwisko ucznia i jego rodziców;

  2. miejsce zamieszkania ucznia;

  3. dane uzasadniające przyznanie świadczenia pomocy materialnej, w tym zaświadczenie o wysokości dochodów. Jeżeli jednak o przyznanie stypendium szkolnego ubiega się uczeń, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;

  4. pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna.

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach wniosek może zostać złożony także po upływie tego terminu.

Składanie wniosków o pomoc od 1 stycznia 2005 r.

Osoby, które dotychczas nie złożyły wniosków o przyznanie pomocy materialnej na podstawie dotychczasowych zasad, mogą jeszcze, w terminie do 31 stycznia 2005 r. złożyć stosowny wniosek. Stypendium szkolne takim osobom może byc przyznane za okres od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2005 r.

Jakie są warunki przyznania stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe?

Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły. Stypendium przyznawane jest raz w semestrze, zaś jego wysokość nie może przekroczyć kwoty 112 zł. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym.

Stypendium za wyniki w nauce nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej oraz uczniom klasy IV szkoły podstawowej do ukończenia pierwszego okresu nauki, natomiast stypendia za osiągnięcia sportowe nie udziela się uczniom klas l-III szkoły podstawowej. Uczeń może ubiegać się o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe uczeń nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego okresu (semestru) nauki w danym typie szkoły.

Stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe przyznawane jest tylko na wniosek. Wniosek ten może złożyć wyłącznie wychowawca klasy, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych sam słuchacz. Średnią ocen, o której zależy przyznanie stypendium ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.

 Pamiętaj, że:

  • Uczniowi może być przyznana jednocześnie pomoc materialna o charakterze socjalnym i motywacyjnym,

  • O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku,

  • Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego,

  • Rodzice ucznia otrzymującego stypendium szkolne, lub sam pełnoletni uczeń, są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego. W razie nienależnego pobrania stypendium szkolnego, należności podlegają ściągnięciu zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

  • Pomoc materialna o charakterze socjalnym udzielana jest przez gminy na podstawie regulaminów, które to rady gmin mają obowiązek uchwalić w terminie do 31 marca 2005 r.,

  • Uczniowie, którym do dnia 31 grudnia 2004 r. przyznano świadczenia pomocy materialnej, zachowują te świadczenia w dotychczasowej wysokości do końca okresu, na jaki zostały przyznane.

 Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2004 r., Nr 281, poz. 2781).
Konto zapomniane18-01-2005 13:39:55   [#16]
 Czy ja też mogę skorzystać z tego wniosku?
Tadek18-01-2005 15:02:08   [#17]
Krysiu, czy mogę skorzystać z Twojej pracy i zapoznać z nią rodziców. Uważam, że zrobiłaś to bardzo ciekawie. wielkie dzięki.
karina18-01-2005 15:02:39   [#18]

Moje pytanie zasadnicze jaki dochód jest brany pod uwagę czy dochód z ostatniego miesiąca czy dochód za rok 2003r.?

Pytanie jeśli za ostatni to za który miesiąc? Za miesiąc poprzedzajacy złozenie wniosku? Czy dobrze myślę?

Stone czy z tych nowych przsepisów wynika ze potrzebna jest opinia dyrektora szkoły na wniosku.Nie moge tego znależć a zapis w Twoim wniosku jest całkiem logiczny.

stone18-01-2005 15:14:26   [#19]

Ten zapis ma na celu uzyskania potwierdzenia, ze dana osoba jest w ogole uczniem i nie chce wyludzic pieniedzy. 

Stone

stone18-01-2005 15:50:46   [#20]

A propo mojej ostatniej wypowiedzi ;) a dotyczacej opiniowania wniosku - ustawa mowi:

Art. 90n. 1. W sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym wydaje się decyzje administracyjne.2.  Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na:

     1) wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka, o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2,

  2) wniosek odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka, o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2.

Stone

krystyna18-01-2005 15:55:02   [#21]

o rany, Tadku !

to nie moje, a ściągnięte kiedyś z serwisu e-prawnik !!!

Wiem, że powinnam to napisać, ale dzisiaj kopiowałam już nie od nich, ale ze swoich dokumentów i umknęło....

AniaZ19-01-2005 10:57:57   [#22]

DZIĘKI!!!

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA INFORMACJE, ZDĄŻĘ PRZEKAZAĆ RODZICOM, CAŁE SZCZĘŚCIE ŻE NIE PRZEGAPIŁAM SKORO TO TYLKO DO KOŃCA MIESIĄCA, JESZCZE RAZ DZIĘKI . kTO MA FERIE NIECH WYPOCZYWA!!
bogda320-01-2005 08:11:29   [#23]

Pomoc materialna - cd.

 Podnoszę wątek, gdyż spotkała mnie niemiła niespodzianka. Zapytałam moja dyrekcję o nowe zasady przyznawania pomocy, stwierdziła że z pomocy materialnej wg nowych zasad mogą skorzystać uczniowie wyłącznie szkół ponadpodstawowych.

Z tego co piszecie wyżej wynika coś innego.

 Jak jest naprawdę?

Helena S20-01-2005 08:51:34   [#24]

zajrzyj do wymiany

tam Leszek dał ostatnią nowelizację ustawy o systemie oświaty - tam jest wszystko napisane, Twoja dyrekcja pewnie jeszcze nie doczytała.
sts20-01-2005 09:15:48   [#25]

ja też chętnie skorzystam z wniosku , czy można?

szkolakatolicka@interia.pl , stszalwia@tlen.pl

wyrazy szacunku :) dla twórców i życzliwych

BaśkaB20-01-2005 09:40:00   [#26]

link do urzędu

W naszym urzędzie znajduje się wniosek o przyznanie stypendium szkolnego. Jeśli komuś to pomoże, wklejam link

http://bip.um.szczecin.pl/showpage?chapter=11071&soid=63BC49D1F60B4FA4AEB96801EAEECB7B

mam nadzieję, że pójdzie, borobię to pierwszy raz :)

karina21-01-2005 07:55:26   [#27]

Wniosek to najmniejszy problem bo można go stworzyć wzorując siena wnioskach do stypendium unijnego.

Pytnie?Kto ma już regulamin???? Albo chociaż zaczął go pisać.

ps. ja skorzystałam z wniosku Stone.Troszkę go przerobiłam

Serdeczne dzięki Stone

stone21-01-2005 08:07:35   [#28]
nie ma za co - ciesze sie, ze moglem pomoc :)
Basia D21-01-2005 15:33:18   [#29]

czy mogę też prosić o wniosek

zaqa21-01-2005 16:22:25   [#30]
Stone, również proszę o przesłanie wniosku. Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam
DYREK24-01-2005 22:04:31   [#31]
Nowa pomoc dla uczniów

Renata Czeladko, Częstochowa 24-01-2005, ostatnia aktualizacja 23-01-2005 17:53

258 mln zł do podziału dostaną gminy m.in. na zajęcia pozalekcyjne dla ubogich uczniów

0-->Do końca stycznia minister edukacji ma podpisać rozporządzenie w sprawie przekazania gminom tych pieniędzy. - Mają być wykorzystana na pomoc materialną dla ubogich uczniów, ale niekoniecznie w formie gotówki. Można zorganizować w szkołach dodatkowe zajęcia dla tych, których np. nie stać na prywatne lekcje angielskiego - mówi Mieczysław Grabianowski, rzecznik Ministerstwa Edukacji. Taką możliwość daje ustawa o systemie oświaty.

Zorganizowanie szkolnych zajęć rozważa częstochowski magistrat. Wątpliwości mają Kielce: - Pomoc ma być adresowana do uczniów, a nie wykorzystana na to, by nauczyciele mogli dorobić. Myślimy raczej o wsparciu rzeczowym albo dopłacaniu do kursów w szkołach językowych - mówi Anita Stanisławska, dyrektor wydziału edukacji. - Oby się nie okazało, że ledwie starczy na najpotrzebniejsze, czyli podręczniki dla najuboższych - ostrzega Jan Żądło z krakowskiego magistratu.

Rzecznik MENiS zapewnia, że dotacja trafi do każdej gminy. Jej wysokość wyliczy resort i będzie uzależniona m.in. od liczby uczniów, bezrobotnych, dochodu gminy. Ministerstwo planuje rozesłać pieniędze do gmin do końca marca.
karina28-01-2005 08:21:05   [#32]
Podnoszę wątek.No jakim etapie tworzenia regulaminów jesteście i jak to u was wygłada.Duże zainteresowanie ze strony uprawnionych do stypendium? Dali Wam kogoś do pomocy?
barbaras228-01-2005 22:02:20   [#33]
no właśnie ja  bez regulaminu  wysłałam wnioski a regulamin chyab przez ferie zrobie bo mało czasu do 31.01 a mój OP zaspał. Ale jakby Ktoś miał gotowy lub projekt to  mam prośbe o przesłanie barbaras2@wp.pl
karina31-01-2005 09:59:55   [#34]
Czy juz coś może wiadomo o rozporzadzeniu w sprawie terminów przekazywania gminom środków ?
nn31-01-2005 11:06:46   [#35]

podaję namiar

Witam. podaję namiar na stronę www.oddk.pl na której mozna znaleźć dwie pozycje dotyczace zasiłków.

1.  Pomoc materialna dla uczniów - zasady przyznawania, wzory. Ujednolicony tekst ustawy o systemie oświaty  59.00zł

2.  Wzorcowy regulamin udzielania pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy  48.00zł

(A.J.)
Książka zawiera krótką prezentację zmian w systemie stypendialnym dla uczniów wprowadzonych ustawą z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy...  I to byłoby na tyle. Pozdrawiam. Roman.

Jolanta Szuchta31-01-2005 11:29:26   [#36]

Czy ja nie potrafię

czytac ze zrozumieniem?czy socjalne w klasach 1-3 podstawówek tez czy nie?Bo ze naukowe nie to wiem.
HenrykB01-02-2005 00:54:32   [#37]

Moim zdanie uczniowie od 1 klasy SP - tak. Ale czy z zerówek to już nie wiem.

Radźcie!

Tarka01-02-2005 11:52:58   [#38]

opninia dyrektora szkoły na wniosku

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć, czego bądź kogo ma dotyczyć opinia dyrektora szkoły na wniosku o przyznanie stypendium socjalnego bądź zasiłku szkolnego? Wydaję stosy zaświadczeń, że dziecko jest uczniem szkoły i w niej realizuje obowiązek szkolny. Jednak to nie zadowala kierownika OPS / nie wiem dlaczego jego/. Czy ma to być opinia o rodzinie? Do tej pory to OPS dokonywał wywiadu środowiskowego. Czy też ma to być opinia o Jasiu, który ma deficyty rozwojowe i , no właśnie - należałoby mu się w opinii dyrektora szkoły stypendium czy też nie? Pytam jak najbardziej poważnie, bo nie potrafię czytać między wierszami.         W gminie nie ma regulaminu przydzielania pomocy materialnej uczniom - do marca pewnie będzie. Może będzie zwiększenie budżetu gminy o środki na stypendia przekazane przez ministerstwo - zobaczymy. W budżecie mojej szkoły nie ma środków na pomoc stypendialną dla wybitnych uczniów czy sportowców, a więc na te stypendia o których przyznaniu ma decydować dyrektor szkoły. Obawiam się więc, że po raz kolejny spotykam się z fikcją oswiatową.

Bysjan01-02-2005 16:49:46   [#39]

a co ma do tego OPS ?

Dlaczego kierownik OPS podważa opinię dyrektora skoro Art.90m.2 omawianej ustawy mówi:
2. Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej.
beata29001-02-2005 16:53:02   [#40]

A ja mam pytanie, bo zawsze niedoinformowana (z własnej winy ?)

Do mojej szkoły uczęszcza duża liczba uczniów spoza obwodu. Gminy nie mają podpisanego żadnego porozumienia. Jak pomóc dzieciom spoza obwodu, którym pomoc się należy ? Czy aby uzyskać taką pomoc muszą wrócić się do szkoły obwodowej ?

U nas OP dopiero pracuje nad regulaminem, a rodzice już się pytają ?

nn01-02-2005 18:27:48   [#41]

zamieszkałym...

Gmina przydziela zasiłek dzieciom zamieszkałym. To nic, że te dzieci są u Ciebie czyli poza obwodem. Wydaj wniosek i prześlij go do Organu Prowadzacego pod względem zamieszkania ucznia. Czyż to nie proste??? Zakładam jednak, że znajdą sie tacy, którzy będą wydziwiać. Pozdrawiam. Roman.
beata29001-02-2005 20:20:48   [#42]

Tych, których znam będą wydziwiać mimo, że jest to takie proste. Ale powalczymy.

Dziękuję za podpowiedź

Tarka02-02-2005 09:58:05   [#43]

opinia dyrektora szkoły na wniosku

A ja dalej będę NUDZIĆ! Czego lub kogo ma dotyczyć opinia dyrektora szkoły na wniosku o przyznanie stypendium socjalnego/zasiłku szkolnego? Opinia ta wynika z ustawy o systemie oświaty, tylko błagam- oświećcie mnie jak ma ta opinia wyglądać! Przekazanie kompetencji OPS-owi w wydawaniu i zbieraniu wniosków o stypendia/zasiłki, gdy Rada Gminy nie uchwaliła jeszcze Regulaminu, wynika pewnie z chęci dotrzymania terminu  składania wniosków przez zainteresowanych. Kręcenie nosem na wydawane przeze mnie zaświadczenia - nie opinie, wynika z dosłownego odczytania zapisów znowelizowanej ustawy. Co nie zmnienia faktu j.w.
nn02-02-2005 18:10:07   [#44]

opinia...

Witam. Dałem wnioski do sporządzenia opinii o uczniu i jego sytuacji materialnej wychowawcom klas. Tych wniosków mam juz około 200 i nie widzę siebie w tym opiniowaniu. Potem je wszystkie podpiszę i skieruję dalej.Najchętniej wysłałbym je na Berdyczów. Już widzę tą komisję przy rozpatrywaniu tychże wniosków. Współczuję już sobie, ponieważ zakładam także swój udział w tej pracy. pozdrawiam.
kawka03-02-2005 20:09:54   [#45]
Wszyscy sa dość dobrze pinformowani o stypendium, a w mojej gminie jeszcze nikt nic nie postanowił. Jeszcze nie opracowano regulaminu przyznawania tej pomocy, a już zanteresowani rodzice zasypują mnbie pytaniami. Co ja mam robić w takiej sytuacji i jak rozmawiać z rodzicami. Posiadam ogólne informacje, ale żadnych szczegółów. Jeżeli te stypendia są, to chciałabym aby potrzebujący uczniowie z mojej szkoły równiez je otrzymali.
Konto zapomniane07-02-2005 15:46:11   [#46]

 

 Może ktos mi podesłać przykładowy regulamin udzielania pomocy materialnej dla uczniów???? Proszę pomózcie.....

Helena S07-02-2005 15:57:14   [#47]

moja opinia na wniosku (gimnazjum): POZYTYWNIE OPINIUJĘ WNIOSEK podpis i pieczątka. Żadna inna i kropka.

Agnieszko, zgodnie z USO to organ prowadzący pisze ten regulamin, Rada Gminy - zatwierdza, ma na to czas do 31 marca.

Więc na co Tobie teraz ten regulamin? Chyba ,że reprezentujesz organ prowadzący. Do naszej gminy przyszła jakaś publikacja z wzorem regulaminu, niezbyt ciekawa - ta propozycja. Wszystko jest w fazie tworzenia.

Jeśli jesteś dyr szkoły powinnaś powołać komisję stypendialną dla rozpatrywania WNIOSKU WYCHOWAWCY o pomoc motywacyjną (za wyniki w nauce).

hanabi07-02-2005 17:31:35   [#48]

a może

jakis "organ" juz ma:-), chetnie skorzystam
karina09-02-2005 21:28:07   [#49]

Hej samorządowcy może już ktoś ma projekt reulaminu.Ja własnie nad nim siedzę.Napiszcie jak u Was w Gminach przebiega przyjmowanie wniosków.  U mnie tłumy! Drzwi się nie zamykają. Czy u Was też to wszystko dzieje się w Gminie - przyjmowanie a później wypłata?

Czy jest ktoś komu udało sie przekazać to zadanie Zespołowi Obslugi Oświaty albo MOPS-owi? (w to drugie wątpię ale kto pyta nie bładzi)

Jeszcze jedna sprawa co bieżecie pod uwage miejsce zamieszkania czy zameldowania?

Pozdrawiam wszystkich zapracowanych

Kasia6609-02-2005 21:34:31   [#50]
Samorządowcem nie jestem, regulamin mam od OP, ale oni (niestety dla Ciebie Karino, stety dla mnie ) się wszystkim zajmują. Wyobrażam sobie, co się dzieje w UM, skoro w szkole drzwi się nie zamykają z prośbami o opinie, a szkół przecież w gminie dużo...
strony: [ 1 ][ 2 ]