Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop dla poratowania zdrowia a przejscie na wczesniejsza emery
strony: [ 1 ]
Diter Kalla13-01-2005 21:19:51   [#01]
Jest tak: nauczycielowi dyplomowanemu ur. w 1947 r w maju 2004 r. udzielilem urlopu zdrowotnego, bo z swiadectw pracy mial 26 lat i 7 przepracowanych miesiecy. Obiecywl wrocic do pracy i ,,dobic" do 2006 r. teraz mowi, ze od 1. 09. 2005 r przejdzie na wczesniejsza emeryture, bo sobie wliczy gospodarstwo rolne i studia, o ktorych dlugosci trwania nic nie wiem. Jak zatem w takim przypadku ma  zastosowanie art. 73 i 88 KN? Czy Waszym zdaniem zlamalem prawo? Mysle, ze w kontekscie zblizajacego sie 2006 r. ten problem jest bardzo wazny.....
violka13-01-2005 21:23:47   [#02]

nic nie złamałeś

piszesz go do arkusza a on ci poźniej przyniesie wniosek o przejscie na emeryturę i będziesz mieć wakat, we wrześniu aneks i po kłopocie

to co mówi - to tylko słowa - musi złożyć wniosek - na 3 miesiące przed nic nie masz do gadania, poźniej (np. sierpień) za twoją zgodą

Diter Kalla13-01-2005 21:33:15   [#03]

no nie wiem

op twierdzi, ze nie moglem go puscic bo podobno nabyl prawa do emerytury (studia, praca na roli). Ale przeciez tego w jego teczce nie ma! Z swiadectw ma 26 lat i 7 miesiecy. Wiec kto stwierdza nabycie praw emerytalnych?? I moim zdaniem sprzecznosc art 73 i 88. Dla mnie nie jest to takie oczywiste. Moze ktorys dyrek takie hocki klocki przechodzil....???
violka13-01-2005 21:47:10   [#04]

więc jeśli w teczce tego nie miał to nie nabył praw do emerytury

decyzję podejmujesz na podstawie danych w aktach - liczy się co tam ma na dzień decyzji, a nie to co gada

to Ty stwierdzasz staż pracy na podstawie dokumnetów w teczce

dlatego dobrze jest w takich sprawach przyklepać pieczątkę wpłynęło

miałam przypadek że kobitka przyniosła kwity z rolnictwa i chciała żeby jej wyrównać 3 lata do tyłu dodatek za lata pracy

oczywiście nic z tego - dodatek dostała odpowiednio większy, ale od następnego miesiąca po złożeniu papierów - czyli zgodnie z przepisami

OlaM13-01-2005 21:55:41   [#05]

Diter

przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie co znaczy nabycie praw emerytalnych - to po pierwsze. Po drugie dokumenty są najważniejsze (papier, papier....), skąd masz wiedzieć, że ktoś nabywa prawa emerytalne jak sobie jeszcze rolnictwo zaliczył. Co Ty jesteś duch św.....!?
bogna13-01-2005 21:57:54   [#06]

Olu

a co to znaczy "nabycie praw emerytalnych"?

czy uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryture jest nabyciem tych praw?

violka13-01-2005 22:00:22   [#07]

jeszcze problem obliczania stażu pracy

czy to nie jest tak że do stażu liczymy studia?

wtedy miałby ponad lat 30 pracy (studia 4-letnie) na dzień - maj 2004

może o to chodzi organowi?

bogna13-01-2005 22:02:08   [#08]

no chyba nie tak!

studia są okresem nieskładkowym!

violka13-01-2005 22:04:00   [#09]

ale żeby przejśc na wcześniejszą emeryturę się liczą

liczą się w momencie przechodzenia ?

a jesli ktoś nie przechodzi to praw nabywa zgodnie z latami faktycznie pozostawania w zatrudnieniu?

OlaM13-01-2005 22:17:00   [#10]

nabycie

praw emerytalnych - to faktycznie przepracowane lata pracy, zarazem przywilej pracownika. Mogę odejść na emeryturę lub nie. To moja decyzja - pracownika.
Diter Kalla13-01-2005 22:31:35   [#11]
Jak widzicie problem jednak nie jest taki prosty. Studia, rolnictwo etc zgodnie z wytycznymi ZUS u sa okresami, ktore sa wliczane nauczycielowi do stazu emerytalnego (ale ja w papierach tych informacji nie mam - wiem ze skonczyl studia w 1977 r.). Z drugiej strony, gdy znal zapis art 73 KN i wiedzial ze moze pojsc na emeryture, to dlaczego nie poszedl na nia juz w 2002 r., a postanowil pojsc na urlop zdrowotny?? Z drugiej strony staz pracy i warunek 30 lat pracy z art. 88 KN!! Mozna zeswirkowac!! Co w koncu o urlopie zdrowotnym decyduje: staz emerytalny czy pracowniczy?
OlaM13-01-2005 22:33:28   [#12]

Diterku skrabie

staż pracowniczy!!!!!!!!
Diter Kalla13-01-2005 22:54:10   [#13]
Krysiu, ale on nie przepracowal jeszcze 30 lat, ale przy przechodzeniu na wczesniejsza emeryture, bedzie je uzupelnial okresami nieskladkowymi - i jak to sie ma do art. 73 (nauczycielowi, któremu do nabycia praw do emerytury brakuje mniej niz rok u d p z nie moze byc udzielony ....). I tu jest caly szkopul tej sprawy !!!! I to jest sprzeczne z art. 88 KN ???!!
OlaM13-01-2005 22:55:31   [#14]

a skąd

Ty o tym wszystkim maiałeś wiedzieć?
Diter Kalla13-01-2005 23:07:35   [#15]

Krysiu

dyro powinien o wszystkim wiedziec -)))) Jak podjalem zla decyzje to ze wstydu sie spale !!!!
OlaM13-01-2005 23:08:53   [#16]

Diterku

wstyd sobie zakryj:-))))))))))))) Czy napewno dyrek powiniemn o wszystkim wiedzieć?
OlaM13-01-2005 23:09:35   [#17]

i jeszcze jedno

nie pal się:-))))))))
Diter Kalla13-01-2005 23:10:37   [#18]
Mysle, ze ten skomplikowany i niejasny material nadaje sie do zapytania w naszym KO - wykladnia i jej przekaz moga wielu ludziom pomoc w podejmowaniu wlasciwej decyzji.
OlaM13-01-2005 23:11:54   [#19]

Diter

przejdź na czata
Macia14-01-2005 09:37:27   [#20]

zostanę ukrzyzowana

bo ja wiedziałam ze n-elka ma wliczona do stażu pracy pracę w gospodarstwie rolnym rodziców-wzięła nagrodę jubileuszową. Jednak z kontaktów z ZUS wiem że emerytury by nie dostała bo w czasie kiedy pracowała uczęszczała do szkoły w miejscu innym niz adres zamieszkania i wówczas Zus jej tego nie wliczy. Decyzję o udzieleniu urlopu wypisałam z data 25.08.04 na podstawie orzeczenia lek. z 16.08.04 ale urlop przyznany od 1 września. Jak myslicie czy mam jakieś szanse wyjścia z tego bez szwanku czy moja głowa spadnie?
Diter Kalla14-01-2005 19:33:36   [#21]
Bede dalej obtowal przy swoim problemie: co decyduje o mozliwosci przejscia na emeryture nauczyciela bliskiego jej momentowi: staz pracowniczy (czyli swiadectwa pracy) czy staz emerytalny - byc albo nie btc, oto jest pytanie ???!
krystyna14-01-2005 19:50:19   [#22]

wklejam interpretację krakowskiego KO:

Szereg wątpliwości interpretacyjnych  budzi pojęcie „nabycie uprawnień emerytalnych”. W indywidualnych przypadkach zawsze decyzję podejmuje dyrektor szkoły, jako pracodawca. Przywołując jednakże rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z dnia 4 grudnia 2003 r. PK 72/03 , wyrok z dnia 11 września 2001 r. PKN 633/00) w opinii sądu nabycie prawa do emerytury zostało użyte w Karcie Nauczyciela w znaczeniu  w jakim występuje w przepisach regulujących świadczenia emerytalno-rentowe. Nie jest ono zatem równoznaczne z przejściem na emeryturę, czy też z zamiarem skorzystania z tego świadczenia wyrażającym się złożeniem stosownego wniosku. Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do świadczeń powstaje w dniu spełnienia wszystkich warunków, od których jest uzależnione jest to prawo. Nabycie  prawa do emerytury następuje z chwilą spełnienia ostatniego z wymaganych warunków. Przepisy art. 24 ust. 1 i art. 27 ust 1 tej ustawy określają , ze wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat.

Jednakże osiągnięcie tego wieku nie zawsze jest warunkiem koniecznym do nabycie prawa do emerytury. szereg przepisów określa warunki wystarczające  do nabycia prawa do emerytury osób, które nie osiągnęły tego wieku ( np. art. 29 i 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).  Do takich przepisów należy również art. 88 Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczyciele mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, mogą po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy przejść na emeryturę.

NA PODSTAWIE  TEGO  PRZEPISU  NAUCZYCIEL  NABYWA  PRAWO  DO EMERYTURY W DNIU, W KTÓRYM OSIĄGNĄŁ 30-LETNI OKRES ZATRUDNIENIA I  DWUDZIESTOLETNI  OKRES  PRACY  W SZCZEGÓLNYM  CHARAKTERZE.

Rozwiązanie  stosunku pracy nie jest zatem warunkiem koniecznym do nabycia prawa do emerytury, lecz warunkiem skorzystania z prawa do tego świadczenia. Art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS regulujący warunki uprawniające do emerytury pracowników, którzy po spełnieniu wymaganych warunków nabyli prawo do emerytury. Krąg tych osób jest ograniczony, gdyż ubezpieczony w dniu spełnienia ostatniego warunku musi mieć status pracownika, podobnie jak wymagany jest status nauczyciela w dniu spełnienia ostatniego warunku określonego w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela.

W związku z powyższym, zarówno nabycie uprawnień emerytalnych, o których mowa w art. 88 Karety Nauczyciela, jak i osiągnięcie wieku emerytalnego, wynikającego z przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi bezpośrednią przesłankę do ograniczenia uprawnień nauczyciela do skorzystania z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.

Majka14-01-2005 20:00:30   [#23]
I do tego  30-letniego okresu zatrudnienia OBLIGATORYJNIE sa wliczane studia czy nie?
bogna14-01-2005 20:02:23   [#24]

uważam, że nie powinno być wliczane - mowa jest o okresie zatrudnienia ;-)

Diter Kalla14-01-2005 20:11:29   [#25]
Nie znam Cie KRYSTYNO, ale bardzo Cie polubilem -)))))))))))))) .... i czuje sie wystrzalowo. Dziekuje, spasiba, danke, thanks ....
Diter Kalla14-01-2005 20:34:05   [#26]

W związku z powyższym, zarówno nabycie uprawnień emerytalnych, o których mowa w art. 88 Karety Nauczyciela, jak i osiągnięcie wieku emerytalnego, wynikającego z przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi bezpośrednią przesłankę do ograniczenia uprawnień nauczyciela do skorzystania z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.

Po kilkakrotnym przeczytaniu sentencja koncowa jest dalej dla mnie niejasna: kto orzeka nabycie uprawnien emerytalnych z przepisow FUS (skoro nic w teczce nie ma o rolnictwie a o studiach swiadczy tylko dyplom) ? I nadal nie wiem czy faceta z 26 letnim stazem zawodowym prawnie puscilem na u d p z ?
bogna14-01-2005 20:38:45   [#27]

myśle, ze prawnie - weź pod uwagę to zdanie:

NA PODSTAWIE  TEGO  PRZEPISU  NAUCZYCIEL  NABYWA  PRAWO  DO EMERYTURY W DNIU, W KTÓRYM OSIĄGNĄŁ 30-LETNI OKRES ZATRUDNIENIA I  DWUDZIESTOLETNI  OKRES  PRACY  W SZCZEGÓLNYM  CHARAKTERZE.

krystyna14-01-2005 20:39:59   [#28]

kurcze,

no to znowu mnie nie lubisz....
Diter Kalla14-01-2005 22:18:52   [#29]
Nawet stanowisko KO jest w tresci sprzeczne: najpierw nie, potem tak z uwzglednieniem przepisow FUSa - nurtuje mnie czy o tym drugim mam obowiazek wiedziec, jesli nic na ten temat nie ma w teczce nauczyciela.
bogna14-01-2005 22:38:36   [#30]
chyba osiągniecie wieku emerytalnego wynikającego z przepisów FUS nie dotyczy opisywanego przez ciebie przypadku
Diter Kalla15-01-2005 11:12:45   [#31]
Chyba -)))
Diter Kalla15-01-2005 11:41:44   [#32]
I spojrzcie na paranoje sytuacyjna tego przypadku: facet we wrzesniu przyjdzie na miesiac do pracy (albo nie przyjdzie) i zlozy wniosek o rozwiazanie umowy o prace z powodu przejscia na emeryture, bo stwierdzil ze zgodnie z przepisami o FUSie nabyl prawo do emerytury. I w ten sposob wypina sie na art 88 i 73 KN i idzie sobie z przepisow FUSa na emeryturke. Przeciez to jest nienormalne i swiadczy o tym, ze prawo KN i FUSa sa z soba sprzeczne. A ty dyrku, badz tu alfa i omega!!
bogna15-01-2005 12:53:39   [#33]

nie rozumiem o co ci chodzi?:

"w ten sposob wypina sie na art 88 i 73 KN i idzie sobie z przepisow FUSa na emeryturke"

Diter Kalla15-01-2005 15:22:44   [#34]

Bogna, kolezanko

chodzi o to, ze art 88 to 30 lat pracy, a z 73 ze rok przed nabyciem praw do emerytury nie powinien isc na u d p z. Ale z przepisow fusa juz moze isc. Mowie: ZESWIRKOWAC MOZNA !!!!!! Nie wiem co kombinuje moj kolega z tym okresem nieskladkowym, ale mozna gdybac, ze gdyby go sobie policzyl w momencie przejscia na urlop zdrowotny, to pewno rok wczesniej mogl byc na emeryturze. Ale domyslam sie, ze jak nie wiadomo o co chodzi, to z pewnoscia idzie o pieniadze ... i czy nie zlamalem prawa puszczajac go na u d p z  (i czy w ogóle zrobilem dobrze) ????
Macia16-01-2005 18:50:49   [#35]

Myslę że dobrze zrobiłeś

i przychylam sie do zdania violki.Kolega musi najpierw złozyc do ciebie wniosek o rozwiazanie stosunku pracy a dopiero ZUS rozpatrzy jego sprawę i nie wiadomo czy wliczy mu do stażu emerytalnego prace w gospodarstwie rodziców. Nasz ZUS bardzo rygorystycznie do tego podchodzi.
udanka16-01-2005 19:06:12   [#36]

Z udzielaniem urlopów dla poratowania zdrowia jest tak naprawdę wielki problem. Nikt do końca nie wie, jakich przepisów sie trzymać. Jak organ mówi - można - kuratorium mówi - nie można.

Może OSKKO mogłoby wystąpić do MENiS o dokładną, jednolitą interpretację tego zapisu?

Indywidualne pisma nic nie dają, wysłałam zapytanie w sierpniu i nadal czekam.

Diter Kalla16-01-2005 20:27:37   [#37]

DO MARKA

... i to bylaby kwintesencja calej naszej dyskusji. Ja juz wystapilem do mojego KO o wykladnie, ale mysle ze OSKKO rowniez powinno wystosowac do MENiSa zapytanie w tej kwestii. W kazdym badz razie wszystkim uczestnikom tej debaty dziekuje za pomoc. Jest jakby jasniej w tej sprawie ....
Marek Pleśniar16-01-2005 20:48:15   [#38]

Diter, udanka, inni drodzy nasi:-)

W Wasze ręce.

OSKKO jest do dyspozycji. Ale zespoły opracowujące powstają ad hoc - rekrutują się z zainteresowanych

Chętnie pchnę/złożę gdzie potrza sprawę ale musicie sformułować na czysto problem.

NIE MA nikogo w OSKKO kto siedzi w każdym temacie. Dlatego nas tylu:-)

Napiszcie (z przykłądami tutejszymi) i niech Wasze nazwiska pozostaną w lewym rogu pisma jako Zespół Opracowujący:

hę?

Diter Kalla16-01-2005 21:33:24   [#39]
OKI. Dzis jestem troche juz padniety, ale po nocnej regeneracji, jutro napisze co trzeba. he?
Marek Pleśniar16-01-2005 22:04:22   [#40]

hę:-)))

a ja biorę się za OZNI VII!!!

wieści już niedługo:-)

zgredek16-01-2005 22:06:16   [#41]
o, rany

VII??????????????????

już teraz?????????????

szefie przystopuj, bo jeszcze V i VI

padniesz nam tu:-(((((((((((
Marek Pleśniar16-01-2005 22:07:48   [#42]

??????????

co jest?

źle numer coś dałem?

:-)

 

MATKOI

NIE OZNI:-))))))))))

KKDS!!!!!!!!!!!!!!

 

KKDS 7:-))))

Diter Kalla17-01-2005 19:06:32   [#43]
Kule na mole, nie wziolem dyskietki z trescia pisma ze szkoly, postaram sie jutro poprawic...
Diter Kalla18-01-2005 19:23:29   [#44]

Marku

zgodnie z Twoimi sugestiami, w imieniu kilku forumowiczow, wklejam pismo do MENiSa z prosba o wykladnie. Bede wdzieczny jak zadzialasz.

Publiczne Gimnazjum                                                   Izbicko,dnia18stycznia2005 r.

w Izbicku

47-180 IZBICKO

Ul. 15go Grudnia 32

 

 

 

Departament Organizacji

Kadr i Szkolenia

w MEN i S

Warszawa

 

 

Prośba

 

 

 

         Zwracam się z prośbą o pisemne udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1)      jak należy rozumieć w świetle prawa termin ,,nabycie praw emerytalnych” wobec pracownika ,,blisko emerytury” (z 26 letnim udokumentowanym stażem pracy), który zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia ?

2)      jak należy w przypadku nauczyciela, który ma udokumentowany okres 26 i 11 miesięcy lat pracy (na dzień 1. X. 2004 r.) i  dyplom ukończenia  studiów dziennych, stosować art. 73 i art. 88 Karty Nauczyciela ?

3)      kto orzeka o nabyciu praw emerytalnych z tytułu przejścia na wcześniejszą emeryturę: dyrektor szkoły czy ZUS ?

 

Opis przypadku:

w maju 2004 r. udzieliłem nauczycielowi dyplomowanemu naszej szkoły, urodzonemu w 1953 r.  rocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Pracownik ten posiadał wtedy udokumentowane świadectwami pracy 26 lat i 7 miesięcy pracy .  Ukończył studia 1. 10. 1977 r., potem od 1. 10. 1977 r do 31. 08. 1982 r. pracował w Zakładzie Polimerów PAN w Zabrzu (do 31. 08. 1982 r), następnie od 1. 09. 1982 r. do 31. 08. 2000 r. pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej  a od 1. 09. 2000 r. przeszedł do pracy w Publicznym Gimnazjum, gdzie pracuje do dziś. Wyrażając zgodę na urlop zdrowotny uwzględniałem faktyczny okres zatrudnienia (posiadam dyplom ukończenia wyższej uczelni przez tego pracownika – Politechniki Śląskiej w dniu 1. 10. 1977 r.). Nauczyciel ten deklarował powrót do pracy po zakończonym wypoczynku. Jednak w chwili obecnej dowiaduję się, że pracownik ten zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę, bowiem będzie starał się do okresów nieskładkowych wliczyć pracę na gospodarstwie rolnym oraz okresu studiów, jako nabycie praw emerytalnych a tych dokumentów nie posiadam w jego teczce akt osobowych.

Proszę o udzielenie pisemnej odpowiedzi na postawione pytania, która rozjaśni, mam nadzieję, problematykę tego zjawiska.

 

Z wyrazami szacunku

Dyrektor PG w Izbicku:

mgr Diter Kalla

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]