Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rekolekcje
strony: [ 1 ]
Barbara Goraj12-01-2005 10:02:51   [#01]
wczoraj na klasyfikacyjnej wyszedł problem Rekolekcji - "dlaczego planujemy lekcje zamiast tylko do kościoła i do domu" - nie daliśmy się i tak robimy bo jest taka potrzeba. A jak jest u was - tylko do kościoła i do domu.
beera12-01-2005 10:09:40   [#02]

u nas

do kościola i w szkole zajęcia

NIE LEKCJE;-))

ale zajęcia rózne

beera12-01-2005 10:23:21   [#03]

gwoli scisłości:

§ 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą

I kolejne:
§ 3. Placówka umożliwia wychowankom udział w rekolekcjach wielkopostnych lub podobnych praktykach, o ile religie lub wyznanie nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek.

Zastanówmy się, czy nie można interpretować zapisu tak:
Przez trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć lekcyjnych w wymiarze umożliwiającym odbywanie rekolekcji

ale to grząskie grunty mogą być :-)

Ja mam dzieci dojezdżające- pół godziny rekolekcji, a w szkole i tak musza zostać. Więc zostawiamy wszystkie i organizujemy rózne tam takie...

AnJa12-01-2005 11:06:35   [#04]
Par.3 (o ile to pełne jego brzmienie)nie dotyczy chyba szkół.

Par.10.1 - nigdy go chyba nie czytałem, z tego co podktreśliłaś - strasznie ostro wygląda,bo i uzyskują(a nie mogą uzyskać) i 3 kolejne dni ( nie: w trzy kolejne dni) i z zajęć szkolnych ( nie części zajęć szkolnych).

I tak na sensowność tego zapisu patrząc powinno chyba być. Jeśli dla dzieci rekolekcje mają być czasem skupienia, refleksji i przeżycia religijnego (a taki jest chyba cel rekolekcji) to tego skupienia  itp. klasówki, dzwonki, rytualny wyskok na przerwie na papierosa zakłócać nie powinny.
beera12-01-2005 12:18:26   [#05]

anja

czy Ty wiesz jak wygląda to skupienie, refleksja i przeżycie religijne w praktyce??
:-))))

i oczywiście masz rację- ten 3 nie jest tu dobrze wpasowany- z innego rozporządzenia jest

My robimy- to podstawówka- zajęcia- nie mamy wyjścia, bo nie ma dowozów- dla dzieciaków- filmy rewligijne, konkursy plastyczne, itp

i jeszcze robimy douczanie VI klas do sprawdzianu- no fakt- niezgodnie może z intencją przepisu

Elisa12-01-2005 17:02:07   [#06]
A u nas( szkoła jednozmianowa) rekolekcje odbywają się po południu. Już kilka lat temu tak zdecydował  proboszcz- i chwała mu za to.
janzg12-01-2005 17:09:42   [#07]

Elisa :)

czyli może być normalnie i jednocześnie "po bożemu"

i we właściwym czasie, bo

"...rekolekcje mają być czasem skupienia, refleksji i przeżycia religijnego."

AnJa12-01-2005 17:30:57   [#08]
Hmmm, tego, nie czuję się w tej roli najlepiej z róznych względów, ale jak mus...

Mylicie chyba Mszę z nauką rekolekcyjną z rekolekcjami.

Dla Mszy może być normalnie (lekcje) i po "bożemu".

Dla rekolekcji winno byc jak w Rozporządzeniu( stąd też w nim nie ma: w celu uczestniczenia we Mszy rekolekcyjnej)
Dżoana12-01-2005 18:38:59   [#09]

Elisa

Proboszcz nie ma tu nic do gadania. Dzieci mają mieć wolne, a czy nauki będą cały dzień, czy tylko popołudniu, to już inna rzecz. Takie są przepisy!

Oczywiście jestem za tym, żeby tego wolnego nie było, ale nie można łamać przepisów!

janzg12-01-2005 20:15:39   [#10]

AnJa

"......Mylicie chyba Mszę z nauką rekolekcyjną z rekolekcjami....."

jeśli o mnie chodzi, to raczej nie. Asia w [#03] przytoczyła:

§ 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą

wytłuściłem nieco inaczej

-----------------

Dżoano, czyżby???

"...Proboszcz nie ma tu nic do gadania. ..."

Od wielu lat w naszej szkole ustalenia (właśnie z proboszczem na miesiąc przed) są takie:

- w czwartki i piątki do godz. 10:35 są lekcje, potem od godz. 11:00 oraz w soboty a także w niedzielę są "SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA MŁODZIEŻY" ze szczegółowym programem i zaproszeniem do udziału (w tym również pracowników szkoły). Wielu z tego zaproszenia chętnie korzysta.

-------------------------------

w wielu innych szkołach/parafiach w tym samym czasie jest zupełnie inaczej (zgodnie z rozporządzeniem) ale "niestety często bez sensu"

BożenaB12-01-2005 20:30:49   [#11]
"Uczniowie uzyskują zwolnienie z zajęc szkolnych...." to nie znaczy chyba, że zajęcia się odwołuje z powodu rekolekcji.
Dżoana12-01-2005 21:00:34   [#12]

To w takim razie co to znaczy?

CZyżbym nie potrafiłą czytać ze zrozumieniem?

BożenaB12-01-2005 21:39:37   [#13]
Na przykład nieobecność usprawiedliwioną nie przez rodzica, tylko ministra ;-)
Jacek W12-01-2005 22:20:53   [#14]
"Uczniowie uzyskują zwolnienie z zajęc szkolnych...." - czy to znaczy, że zwolnienie musi być ze wszystkich zajęć szkolnych w danym dniu?
BożenaB12-01-2005 23:00:32   [#15]
Ja tam myślę, ze z tylu, ilu potrzebuje uczeń.

Jak potrzebuje całodziennego skupienia, to cały dzień. Jak nie potrzebuje... to może iść na lekcje - jak chce lub rodzice nakażą.

W ub roku u nas większość szła "w miasto". Mieliśmy skargę rodzica - katolika: dlaczego zajęcia sa tylko 1 godz, dzieci się włóczą po mieście itd...

W mojej szkole są uczniowie  róznych wyznań, ateista - tez. Oni tracą lekcje; które rozp. mówi, ze w te dni mają zawieszone prawo do nauki ?
BożenaB12-01-2005 23:05:15   [#16]

Usciślam...

1 godz zajęć dziennie - tyle u nas trwają rekolekcje. ... przez dwa dni. W trzecim jest tylko msza rekolekcyjna...
Przez trzy dni uczniowie sa zajęci w kosciele 3 godziny. Potem: rodzice w pracy, uczniowie na towarzyskich spotkaniach, spacerach po mieście itd..
Dżoana12-01-2005 23:13:26   [#17]
To chyba księdza trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Powinni mieć zaplanowane zajęcia na cały dzień.
BożenaB12-01-2005 23:41:30   [#18]
Kto ma pociągnąć?

A gdy dawniej rekolekcje trwały 3 godz, to dzieci mdlały w kościele. Po dwóch latach ograniczono do 1 godz...
Kropka13-01-2005 11:21:21   [#19]

a co zrobić

z uczniami, którzy nie uczęszczają na religię; jeżeli jest ich 10 /na 500 ogółem/ ? Raczej trudno prowadzić z nimi lekcje, a rekolekcje ich przecież nie interesują /nie dotyczą/...
Marek Pleśniar13-01-2005 11:28:30   [#20]

trudno:-) Przeciez w szkole są nauczyciele, którzy w tym czasie nie mają lekcji?

Kropka13-01-2005 13:15:00   [#21]
jasne, że są; tylko, czy rzeczywiście należy tym -pojedyńczym z poszczególnych oddziałów- uczniom organizować normalne lekcje ?
(...) pomyślałam trochę sama ze sobą i wyszło mi, że jednak - tak. Dać im plan zajęć, być do dyspozycji..., i chyba wtedy będzie w porządku.
krystyna14-01-2005 00:36:09   [#22]

A ja się właśnie dzisiaj dowiedziałam, że u nas w tym roku rekolekcji wogóle nie będzie !!!

Podobno ze względu na bardzo niską frekwencję w ub.roku, kiedy to młodzieży powiedziano, że jak tak marnie będą chodzić, to im za rok nie zrobią ! Podobno proboszcz ma takie prawo.

I słowa dotrzymano.

Za to dla wszystkich chętnych będą organizowane rekolekcje wyjazdowe (takie też już były w ub. roku przed bierzmowaniem) w bardzo fajne miejsce specjalnie do tago przeznaczone, kilka autokarów, wszystko organizują katecheci, noclegi itp... - ale jadą tylko NAPRAWDĘ chętni.

Pozostali mają normalne lekcje.

ewika10-02-2005 16:56:31   [#23]
jak mogę rozwiązać problem własnego dziecka? W przyszłym tygodniu zaczyna rekolekcje, ja w pracy/ inny termin/, a dziecko przed I komunią ma przychodzić z rodzicem/ aby dawał przykład/. Nauki  12.00 Czy mogę poprosić dyrektora, że ze względów wyższych... nie powinno mnie być w szkole? A może usprawiedliwić się u proboszcza?
beera10-02-2005 17:11:35   [#24]

raczej u proboszcza;-)

( albo bezplatny..)

.......

A takie coś.. zobaczcie:

Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci.

Moj katecheta pracuje dwa dni w tygodniu.
W pozostale dni pracuje w innej parafii, innej gminie.
Podczas rekolekcji w mojej szkole nie będzie go w pracy, bowiem będzie pracował w tej innej szkole.

Czyli kto u mnie ma sprawowac opiekę nad uczniami?

Takie tam teoretyczne rozważania- bo sobie poradzę, ale gdyby literalnie czytać przepisy, to... no wlasnie co?

;-)

ewika10-02-2005 18:05:37   [#25]
W razie chwilowego braku katechety proponuję dyrektora ;))))
ewika10-02-2005 18:24:50   [#26]
Chyba usilnie poproszę babcię. Może też dawać przykład. Tylko niech nie idzie do proboszcza na wywiadówkę!
aga230710-02-2005 21:59:08   [#27]
U nas tylko rekolekcje msza św. 2 razy dziennie rano i po południu.
Marek R10-02-2005 23:16:05   [#28]
Wszystko stoi na głowie: religii w szkole jest więcej niż niejednego maturalnego przedmiotu, przez 3 dni nie ma lekcji (i nie mówcie o innych zajęciach, bo w papierach to może się i zgadza, ale wiedzy od tych zajęć wiele nie przybędzie), bo uczniowie idą do Kościoła a tak naprawdę spory odsetek na lewo... Oczywiście pewna część lekcji religii figuruje tylko w planie, bo nie odbywają się... księża niemal poza wszelką kontrolą ze strony dyrekcji, robią co chcą, czyli niewiele. I nikt (lub prawie nikt) nie zwróci uwagi, bo to ksiądz. I większa część n-li w całym kraju mówi o tym po cichu, ale nie ma odważnego, który skończy z tą patologią. Przepraszam, nie chcę nikogo urazić, być może zbyt stanowczo stawiam sprawę.
bogda412-02-2005 09:36:36   [#29]

Uczniowie odzwyczają się niedługo od nauki

 Mam podobne zdanie w tej kwestii - msza, nauku rekolekcyjne owszem, ale obok lekcji, nie zamiast.

Zbyt dużo zajęć edukacyjnych przepada z takich czy innych powodów.

Gaba12-02-2005 10:01:55   [#30]

przyłączam się

;-(

aga230712-02-2005 11:47:40   [#31]
U nas w czasie rekolekcji część nauczycieli dyżuruje w szkole, a reszta ma wolne bo w czasie ferii prowadzili 2 godz zajęć wychowawczych za darmo.
bogna12-02-2005 12:32:31   [#32]

aga

jak dobrze, że już ci się wyjaśniło, dlaczego niektórzy nauczyciele w czasie rekolekcji mają wolne;-)
aga230712-02-2005 17:28:01   [#33]
No właśnie nie wyjaśniło, bo będą to zajecia tylko fikcyjnie gratisowe!
amrek12-02-2005 17:33:29   [#34]

aga

fikcyjnie gratisowe!

na czym konkretnie polegają zajęcia fikcyjnie gratisowe?

aga230712-02-2005 21:04:16   [#35]
W rzeczywistości odpłatne.
jzzg12-02-2005 21:27:55   [#36]
Popieram Marka #28

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]