Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak rozwiązać problem zapisów do klas I SP
strony: [ 1 ]
dan11-01-2005 19:02:36   [#01]

Witajcie.

Jak rozwiązujecie problem rekrutacji do klas I szkoły podstawowej. Chodzi mi o dobrą, sprawdzoną metodę jak radzić sobie z zapisami do poszczególnych pań. Przecież jedna nie może mieć 100 uczniów a pozostałe po 3. Czy zrezygniować z zapisów i np. losować dzieci? Jestem w kropce. Pomóżcie.

RomanG11-01-2005 19:05:06   [#02]
Zatrudnić same takie panie, do których będzie się chciało zapisywać po 100 dzieci.
OlaM11-01-2005 19:15:33   [#03]

Roman

oczywiście napisał to co chcielibyśmy mieć jako dyrkowie. Propozycja - niech rodzice zapisują do pań jakich chcą. Niech pani X ma 100 dzieci, co należy pokazać pani y  i z i dac do przemyślenia. Rodzicom powoiedzieć prawdę. Tylu dzieci nie może uczyc pani x, za ttym proszę do pani y i z.

Tobie, Pani y i z powinien taki stan rzeczy dać do myślenia........i działania;-))

RomanG11-01-2005 19:20:50   [#04]
Znam panią, do której dzieci trzeba zapisywać z dwu-, trzyletnim wyprzedzeniem. Jest kolejka, kto się nie zmieści w limicie, idzie do innej pani.
OlaM11-01-2005 19:22:06   [#05]

Roman

to czemu te inne panie jeszcze pracują?
RomanG11-01-2005 19:34:42   [#06]
Sam zadaję sobie to pytanie :-)
Adaa11-01-2005 22:16:41   [#07]

wiecie czemu pracują?

bo są wybitni nauczyciele ,bardzo dobrzy,dobrzy nauczyciele...(pozytywy)

Wybitny nauczyciel to wyjatkowa postać i istnienie takich nie jest wskazaniem do urywania łba reszcie

kurcze i jak tu Ci wybitni nie maja miec ciężko przy takiej postawie :to czemu te inne panie jeszcze pracują;-)

chyba po prostu zazartowałaś Olu:-)

Rycho11-01-2005 22:23:06   [#08]
jedyną (i sprawdzoną) metodą na rozwiązanie postawionego tu (na początku) problemu jest zapisywać dzieci do szkoły, a nie do pani x, y czy z.
 
adaa, mnie się wydaje, że Ola jednak nie żartowała. :-)
RomanG11-01-2005 22:27:00   [#09]

Wybitni, bardzo dobrzy, dobrzy.... Ale mierni też są. I jedna tam jest mierna. Ale pracuje jeszcze i pracować będzie.

Oświata nie wypracowała jeszcze mechanizmów eliminowania z zawodu ludzi miernych i w tym sensie odpowiedziałem Oli.

Adaa11-01-2005 22:30:29   [#10]

Sam zadaję sobie to pytanie:-)

No to udzieliłes sobie odpowiedzi...po rozejrzeniu się, czy na zasadzie,że trzeba skontrować?;-)

RomanG11-01-2005 22:35:46   [#11]
Sprecyzowałem swoją myśl w kontekście trafnych uwag z #07.
Tara11-01-2005 22:59:59   [#12]

Ja zrezygnowałam

z zapisów do konkretnych Pań.Dzielimy dzieci do klas wg opracowanych kryteriów.Robi to specjalnie powolany do tego zespól pod przewodnictwem wicedyrektor i jest dobrze.
dan12-01-2005 08:29:03   [#13]

Tara -kryteria.

Taro, czy mogłabyś podesłać te kryteria. Z góry dziękuję.
Fred12-01-2005 09:41:00   [#14]

Tak, jak mówi Rycho. Zapisujemy dzieci do klasy I SP, a nie pod nauczyciela. O tym, jaka pani będzie uczyła daną klasę, rodzice dowiadują się 1 września.

Kryteria:
1)życzenia rodziców - I lub II zmiana
2)koledzy z bloku, osiedla, przeszkola
3)wyrównana liczba uczniów w klasach, w tym dziewcząt i chłopców,
4)zapewnienie możliwości przeniesienia z klasy do klasy po rozpoczęciu roku szkolnego, o ile nie zakłóci to kryterium 3).

Max3612-01-2005 12:36:56   [#15]
Bardzo dobre kryteria, ja też je stosuję
jolka l12-01-2005 12:47:24   [#16]

U mnie

już dawno nie ma wyboru pań (na życzenie tychże pań). Dzieci dzielimy wg ulic, listy wywieszamy. Rodzice mogą wyrazić życzenia. Uwzlędniamy.

W maju mamy listy klas i znamy nazwiska wychowawców. Zapraszamy rodziców i na ich oczach losujemy wychowawców do gotowych już składów klas. A potem losujemy litery, bo nie chcemy, żeby "a" kojarzyła się z klasą lepszą, wybraną itd.

To się sprawdza. Polecam.

Możliwość wyboru pań jest frustrują. A opinie krążące o paniach "na mieście" nie zawsze sprawiedliwe.

jolka l12-01-2005 12:49:47   [#17]

kryteria

Kryteria (podobne jak Fred) mam w Statucie. To załatwia sprawę.
Tara12-01-2005 12:51:26   [#18]

Podaje

PROCEDURY I KRYTERIA

TWORZENIA ZESPOŁÓW

KLAS I

    Zespoły dzieci klas I tworzy się w miesiącu maju Dokonuje tego powołany przez dyrektora szkoły zespół w składzie :
      • przewodniczący
    - wicedyrektor do spraw kl. I-III pedagog szkolny , nauczyciele , którym przydzielono wychowawstwo zgodnie z projektem organizacyjnym w danym roku szkolnym .
    1. Kryteria
    tworzenia zespołu klas I
      • dzieci dojeżdżające przydzielone są do jednej klasy i chodzą do szkoły na pierwszą zmianę,
      • dzieci z trudnościami w nauce i nadpobudliwe powinny być równo rozdzielone do poszczególnych klas
    , przy tworzeniu klas w szczególnych przypadkach uwzględnia się prośby rodziców (np. rodzice pracują i chcą , aby ich dziecko chodziło tylko na I zmianę , nauczyciel wcześniej uczył dziecko z tej rodziny.), do każdej klasy przydzielamy w miarę możliwości jednakową liczbę chłopców i dziewcząt , dzieci mieszkające w pobliżu siebie ( na tej samej ulicy ) będą razem w tej samej klasie , nauczyciele drogą losowania wybierają litery dla swojej klasy (a, b, c , d) i język obcy (j.angielski bądź język niemiecki ), po ustaleniu listy dzieci , ustaleniu liter dla każdej klasy oraz wyboru języka obcego , jest ona udostępniona rodzicom w gablocie szkoły . jeżeli rodzice wyrażają chęć przeniesienia swojego dziecka do innej klasy , składają wniosek do dyrektora szkoły uzasadniając go.
    Konto zapomniane12-01-2005 13:13:32   [#19]

    zapisy do szkoly

    Witam ,
    ja jako rodzic dziecka chodzacego do  I klasy ( zapisywalm w tamtym roku w marcu ), zapisywalm dziecko do szkoly. Pani przyjmujaca dokumety zapewniala mnie ze dziecko bedzie z dziecimi z jednego bloku czyli wedlug podanego kryterium : "dzieci mieszkające w pobliżu siebie ( na tej samej ulicy ) będą razem w tej samej klasie  " . Ale w czerwcu jak byly juz wywieszone listy klas I okazlo sie ze moje dzicko jako jedyne jest w innej klasie , a pozostale dzieci z naszego bloku sa w innej. I wtytlumaczcie mi moi mili jak to jest z tymi kryteriami przyjmnowania do szkoly. Pozdrawiam
    ewika12-01-2005 14:29:30   [#20]
    A skąd wiecie w maju, że dziecko ma trudności w nauce lub jest nadpobudliwe?
    mirek w12-01-2005 14:31:35   [#21]
    Ja zapisuję dzieci do klas proporcjonalnie wg płci. Wtedy mają możliwość dobierania się ze względu na miejsce zamieszkania, zaprzyjaźnienia itp.  Rodzice otrzymują informacje o uczących paniach dopiero w sierpniu. Zapobiega to niepotrzebnym "wycieczkom" do dyrekcji i selekcji pań.
    Tara12-01-2005 21:00:44   [#22]

    Robimy

    cichy wywiad w przedszkolu.
    zdzisław13-01-2005 21:29:25   [#23]

    procedury, procedury

    Teraz na wszytsko muszą być prcedury! Dzięki Tara za ściagę! Do tej pory robiliśmy to bez spisanych procedur, ale według podobnych zasad, które przedstawiłaś.Teraz na wszystko muszą być spisane procedury, i to ni mała liczba. Ciekawe na co muszą byc jeszcze procedury. Na razie muszę mieć taką: procedura zapisu (przyjmowania) uczniów do szkoły (tu oczywiście będzie mowa o zapisie do klas I) i przenoszenia do innej szkoły.
    Są jeszcze inne kwiatki.

    Zola14-01-2005 22:15:59   [#24]
    Tara, dzieci dojeżdżające przydzielone są do jednej klasy i chodzą do szkoły na pierwszą zmianę,
    toż to czysta segregacja ;-)
    Tara15-01-2005 15:19:53   [#25]

    Tez tak mylałam

    i powiem ci Zolu ze nawet była w tej sprawie do mnie anonimowa interwencja babci dziecka.

    Wytłumaczyłam to dobrem dziecka,nie musi przesiadywać rano w świetlicy gdyby miało 2 zmianę a i rodzice nie musza go przywozic.Poza tym zaraz po lekcjach tez ma autobus i spod szkoły jedzie sobie do domku ,co nie jest bez znaczenia.

    W związku z tym ze dzieci dojezdzających jest kilkoro no czasem do 12,to w klasie 32 osobowej sa tez jeszcze inne dzieci.

    Babcie przekonalam a Ciebie? ;-)

    Zola15-01-2005 15:52:41   [#26]
    Tara ja jestem od dawna przekonana o wielu słusznych działaniach szkół, ale jak zrobisz kuratoryjną diagnozę to czar pryśnie ;-))
    Tara15-01-2005 16:38:29   [#27]

    A wiesz ze

    miałam na ten temat przegląd bieżacy we wrzesniu i jeszcze nie mam protokołu.Zobaczymy co KO na to.

    UWAGA!
    Nie jesteś zalogowany!
    Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
    Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
    Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
    Logowanie i/lub zakładanie konta.

    strony: [ 1 ]