Forum OSKKO - wątek

TEMAT: długość zwolnienia lekarskiego dla nauczyciela
strony: [ 1 ]
Ula C06-01-2005 17:39:02   [#01]
Czy nastapiły jakies zmiany w długości trwania zwolnienia lekarskiego dla nauczyciela? Do tej pory nauczyciel mógł przebywać na zwolnieniu do roku czasu.Słyszałam , że coś sie zmieniło od 01.01.2005. Czy Ktoś mógłby mnie oswiecić w tym temacie?
barbaras206-01-2005 18:27:03   [#02]

18.12.2004r.

Zmiany w Karcie Nauczyciela, Kodeksie pracy i ustawie zasiłkowej

SEJM UCHWALIŁ Ubezpieczenia społeczne Sejm uwzględnił senackie poprawki

Zmiany w Karcie Nauczyciela i w kodeksie pracy

Nowela zmienia także kodeks pracy, na czym zyskają pracodawcy. Zakłada ustalanie wysokości wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy na podstawie pensji pracownika z 12 miesięcy. Nie stracą, jak wcześniej zakładano, pracownicy chorzy po wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Tak jak teraz dostaną (przez pierwsze 33 dni) 100 proc. wynagrodzenia. Natomiast w związku z likwidacją przedłużania okresu zasiłkowego ochrona stosunku pracy chorego pracownika z co najmniej półrocznym stażem obejmuje także pierwsze 3 miesiące przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym.

Po nowemu pracownicy Polskiej Akademii Nauk za czas choroby będą mieli prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 92 k.p., czyli 80 proc. Stracą również mianowani pracownicy: urzędów państwowych, samorządowi i Najwyższej Izby Kontroli, także mianowani nauczyciele i urzędnicy służby cywilnej. Zasiłki chorobowe otrzymają nie przez okres ochronny zwolnienia z pracy (czyli 12 miesięcy), ale przez 182 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego dostaną od razu świadczenie rehabilitacyjne. Chorującym nauczycielom skrócono okres ochronny przed rozwiązaniem stosunku pracy z dwóch lat do roku.

Nowości w zasiłku chorobowym

Zasiłek chorobowy zasadniczo wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Nowelizacja przewiduje 100 proc. dla chorych w ciąży oraz dawców komórek, tkanek i narządów. W ostatniej chwili, w myśl senackich poprawek, zdecydowano, że w takiej wysokości (zamiast proponowanych 80 proc.) otrzymają go także chorzy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Cofnięto 100 proc. zasiłku przewlekle chorym, od 91. dnia niezdolności do pracy dostaną bowiem tylko 80 proc.

Inaczej będzie się ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Dla wszystkich pracowników będzie to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Teraz z tak długiego okresu wylicza się ją, gdy wynagrodzenie było zróżnicowane ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania. Nowy sposób ustalania podstawy wymiaru dotyczy także pozostałych zasiłków: macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Zmodyfikowane świadczenie rehabilitacyjne

Nowością jest 90 proc. świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Potem jego wysokość wynosi 75 proc. podstawy wymiaru. Tylko kobiety chorujące podczas ciąży otrzymają 100 proc. Z podwyższonej stawki nie skorzystają zatem niezdolni wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Zgodnie z nową ustawą świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje także osobom korzystającym z urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na mocy odrębnych przepisów.

W związku z utworzeniem drugiej instancji odwoławczej w ZUS - komisji lekarskich, sprzeciw do niej można wnieść od orzeczenia lekarza orzecznika o stanie zdrowia, które decyduje o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku wyrównawczego.

Zasiłki na dotychczasowych zasadach będą wypłacane osobom, które nabędą do nich prawo przed wejściem w życie ustawy. Nowelizacja zacznie obowiązywać po 21 dniach od opublikowania.


Źródło: www.rzeczpospolita.pl

bogna18-01-2005 15:45:30   [#03]

Od 8 lutego zmienią się zasady wypłacania i przyznawania zasiłków chorobowych, a także świadczeń rehabilitacyjnych.


Zmiany te będą konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 72). Nowe przepisy przewidują, że okres pobierania zasiłku chorobowego zostanie wydłużony do 182 dni (ze 180 dni obowiązujących obecnie)...

 http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1377&dok=1377.2.3.2.26.3.0.1.htm

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]