Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rodzi się pomysł OP by nas rozwiązać.
strony: [ 1 ]
org23-12-2004 17:14:02   [#01]

Nasz zespół składa się z podstawówki, gimnazjum i liceum. Dziś Komisja Oświaty wpadła na pomysł, aby nie występować do Kuratorium o zgodę na dalsze istnienie takiego zespołu. Mają zamiar utworzyć 2 placówki. SP osobno oraz LO i gimnazjum razem. Ma to dać oszczędności.

Poradźce drodzy forumowicze.

1. Czy aby dalej istniał nasz zespół konieczna jest zgoda Kuratorium.

2. Czy rozdzielenie zespołu faktycznie może przynieść oszczędności? Jeżeli tak to jakie? (Wszystko nadal by działało w 1 budynku).zapoewne chodzi im o nowy konkurs na dyrektora. Obawiam się jednak, że zapłacą za ten eksperyment tylko nauczyciele.

Pozdrawiam.

florek23-12-2004 18:26:06   [#02]

Ciekawe, nam jeszcze rok temu próbowano wmówić,ze połączenie nas drugą szkoła ma dać oszczędności a wam wmawiają coś odwrotnego.......

Na czym miałaby polegać oszczędność, przecież stworzą prawdopodobnie odrebną administrację i choćby drugie stanowisko dyrka.

Jak macie zatrudnionych nauczycieli?

Leszek23-12-2004 18:35:06   [#03]

do pkt. 1.

UoSO - Art. 62. 1. Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

2. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.

3. Utworzenie zespołu następuje w trybie art. 58, z tym że akt założycielski wymaga zaopiniowania przez rady pedagogiczne.

4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.

5. Organ prowadzący zespół szkół lub placówek albo szkół i placówek może wyłączyć z zespołu niektóre szkoły lub placówki, włączyć do zespołu inne szkoły lub placówki, a także może rozwiązać zespół za zgodą kuratora oświaty. W przypadku wyłączenia szkół lub placówek z zespołu oraz rozwiązania zespołu przepisów art. 58 i 59 nie stosuje się.

5a. Do zespołów szkół mogą być włączane centra kształcenia ustawicznego i centra kształcenia praktycznego wyłącznie za zgodą kuratora oświaty.

5b. Połączenie w zespół przedszkola ze szkołą podstawową albo z gimnazjum, szkoły podstawowej z gimnazjum albo przedszkola ze szkołą podstawową i gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty.

5c. Przepis ust. 5b nie dotyczy szkół artystycznych, szkół sportowych, szkół z oddziałami sportowymi, szkół mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami integracyjnymi, szkół specjalnych, szkół z oddziałami specjalnymi, szkół w zakładach opieki zdrowotnej, w tym w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, w domach pomocy społecznej, szkół dla dorosłych, szkół dwujęzycznych oraz szkół dla mniejszości narodowych i szkół z oddziałami dla mniejszości narodowych, a także szkół, o których mowa w art. 5 ust. 3b i art. 35 ust. 2a. Szkoły te mogą być łączone w zespoły na zasadach określonych przez organ prowadzący.

6. Utworzenie zespołu, w którego skład wchodzą szkoły lub placówki albo szkoły i placówki prowadzone przez różne organy, może nastąpić po zawarciu porozumienia między tymi organami. Porozumienie powinno określać, który z organów będzie wykonywać zadania organu prowadzącego, sposób finansowania oraz tryb rozwiązania zespołu.

do pkt. 2

potrzebna byłaby symulacja kosztowa...

 

pozdrawiam

Ewa z Rz23-12-2004 18:42:51   [#04]

opinia kuratora jest zbędna

UoSO art 62 ust. 5. Organ prowadzący zespół szkół lub placówek albo szkół i placówek może wyłączyć z zespołu niektóre szkoły lub placówki, włączyć do zespołu inne szkoły lub placówki, a także może rozwiązać zespół za zgodą kuratora oświaty. W przypadku wyłączenia szkół lub placówek z zespołu oraz rozwiązania zespołu przepisów art. 58 i 59 nie stosuje się.

ust. 5b. Połączenie w zespół przedszkola ze szkołą podstawową albo z gimnazjum, szkoły podstawowej z gimnazjum albo przedszkola ze szkołą podstawową i gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 137, poz. 1304)

Art. 15. ust. 2. Istniejące w dniu wejścia w życie ustawy zespoły:
1) przedszkola i szkoły podstawowej,
2) przedszkola i gimnazjum,
3) szkoły podstawowej i gimnazjum,
4) przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum
mogą funkcjonować nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2005 r., chyba że przed tym dniem uzyskają pozytywną opinię, o której mowa w art. 62 ust. 5b ustawy wymienionej w art. 1 niniejszej ustawy.

Czyli wyraźnie widac, że utworzenie takiego zespołu jak wasz nie wymaga opinii kuratora, a istniejacy juz taki zespół nie musi o takową występować - wszystkie rodzaje zespołów, które takiej opinii wymagaja są wprost wymienione w ustawie - wasz zespół zawiera liceum i dlatego nie jest w takim wypadku opinia (zgoda) kuratora wymagana.

Takie zespoły, jak wasz mogły istnieć od 1999 roku bez żadnych obwarowań (zajrzyj równiez do ustawy wprowadzajacej nowy ustrój szkolny).

OP może zrobić co zechce, ale rozwiązanie zespołu wymaga zgody KO. To co piszesz, że OP ma zamiar zrobic, to wyłączenie z zespołu jednej ze szkół. To opinii nie wymaga, ale nie ma żadnego uzasadnienia, zwłaszcza, że dalej wszystkie szkoły będa w jednym budynku.

A oszczędności nie będzie na pewno żadnych. Wręcz przeciwnie, można dokładnie wyliczyć, że taka operacja będzie kosdztować - co najmniej jednego dyrka wiecej i koszt zmiany pieczęci i tablic (wcale nie mały)

DYREK23-12-2004 19:16:17   [#05]
Czy aby na pewno ?
Poza literą prawa jest także jego duch.
Reforma oświaty zakładała oddzielne funkcjonowanie SP i G ( w poprzedniej  wersji USO był wręcz zakaz  łączenia SP i G ). W tym wypadku w ramach zespołu są  trzy szkoły SP, G i LO.
Występuje jednak połączeni SP i G.  Chyba opinia KO jest konieczna.
Do końca jednak nie jestem przekonany. Może  TY masz rację.

Oszczędności finansowe  są ważne, ale  z wielu powodów łączenie SP + G  nie jest wskazane.
Bliższe i korzystniejsze dla rozwoju uczniów wydaje się połączenie LO + G.
Gaba23-12-2004 21:38:34   [#06]
Raport PISA pokazuje, że wyniki G połaczonego z LO są lepsze niż SP i G w zespole.
org23-12-2004 21:46:16   [#07]

Obecnie jako nauczyciele jesteśmy zatrudnieni w Zespole. Choć kilka lat temu dyrektor dał pisma iż podstawowe zatrudnienie mamy w SP, inni w Gimnazjum a inni w LO. Wszystkie szkoły sa prowadzone przez gminę. Także LO. Zespołem jesteśmy od 1993r.

Po podzieleniu będzie dwóch dyrektorów lecz nie będzie wice. A dyrektorzy będą mieli pensum po 12 godzin. Teraz dyr i wice mają łącznie 10 godz. Tu są oszczędności dla organu. Pomijając możliwość obsadzenia 2 osób na stołakach.

Ewa z Rz24-12-2004 10:05:39   [#08]

opinia zbędna

w świetle litery i ducha prawa - zajrzyj do ustawy wprowadzającej zmiane ustroju szkolnego: mamy tam zakaz tworzenia zaspołów SP + G (potem co nieco popuszczony) i pozwolenie na funkcjonowanie zespołu G + LO(LP) i zespołu SP + G + LO(LP).

org24-12-2004 21:21:19   [#09]

Dziękuję.

Gdzie znajdę tekst jednolity?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]