Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Motywacyjny a zz
strony: [ 1 ]
Magosia15-12-2004 21:56:31   [#01]

prosze o radę lub odesłanie do dawnego wątku, bo mam wrażenie ,że już był ale nie mogę znaleźć.

Rzecz w tym, że zz podczas uzgadniania z OP nowego regulaminu wynagradzania uzgodniły sobie ;-) ,że dyrektor jest zobowiązany do przedstawienia propozycji motywacyjnego do zaopiniowania zztom.

Trochę mnie to wkurzyło- OP na to przystał, bo zz zrezygnowały na to konto z czegoś innego.

Moim zdaniem jednak, to niezgodne z prawem (jakim ??) -chyba naruszenie zasady nieinformowania o osobistych dochodach osób niezainteresowanych.

To nie są duże pieniadze- chodzi mi o zasadę. Uważam, że wystarczy uzgodnienie regulaminu motywacyjnego z zz, reszta, czyli decyzja personalna to moja - dyrektora sprawa.

Co Wy na to? I najważniejsze- jakie przepisy to regulują?

Magosia15-12-2004 22:28:22   [#02]

Rozumiem- to już naprawdę nudne; -)

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=6954&fs=0&st=0 

Znalazłam sama i sobie wklejam. Ale czy moge się podeprzeć czymś mocniej prawnym -bo na OP i zz razem wziętych to moje zdroworozsądkowe myślenie poparte stnowiskiem Rycha to kurcze, trochę mało...

zgredek16-12-2004 20:13:57   [#03]

widzę sprzeczność też tu:

ustawa o zz-tach:


Art. 7. 1. W zakresie praw i interesów zbiorowych związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej.
2. W sprawach indywidualnych stosunków pracy związki zawodowe reprezentują prawa i interesy swoich członków. Na wniosek pracownika niezrzeszonego związek zawodowy może podjąć się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy.


Art. 26. Do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy w szczególności:
1) zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy,
2) zajmowanie stanowiska wobec pracodawcy i organu samorządu załogi w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników,
3) sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) kierowanie działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziałanie z państwową inspekcją pracy,
5) zajmowanie się warunkami życia emerytów i rencistów.

-----------------

i jakoś tak lepiej mi sie czyta w odwrotnej kolejności;-)

tzn. art. 26 a potem art.7
DYREK16-12-2004 22:28:02   [#04]
Kiedy związek zawodowy może uzyskać informacje o wysokości indywidualnego wynagrodzenia pracownika?

Kiedy związek zawodowy może uzyskać informacje o wysokości indywidualnego wynagrodzenia pracownika?
PROBLEM
W zakładzie pracy, którym zarządzam, działa organizacja związkowa. Komisja zakładowa zwróciła się do mnie z prośbą o podanie wysokości wynagrodzeń trzech pracowników. Czy mogę udostępnić te dane, nie narażając się na odpowiedzialność za ujawnianie poufnych informacji?
RADA
Jeżeli pracownicy zgodzili się na sprawdzenie przez związek zawodowy wysokości swoich zarobków, to musi Pani udzielić takich informacji. Jeżeli jednak związek zawodowy nie posiada zgody pracowników, nie ma Pani obowiązku ujawniać danych o wysokości wynagrodzenia personalnie wskazanego pracownika.
UZASADNIENIE
Ustawa o związkach zawodowych uprawnia te organizacje m.in. do kontrolowania wynagrodzeń pracowników. Postanawia bowiem, że związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. Użycie w przepisach sformułowania, że pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji dotyczących zasad wynagradzania nie oznacza obowiązku podawania indywidualnego wynagrodzenia danego pracownika.
Zasady wynagradzania dotyczące premii, dodatków i innych składników wynagrodzeń osób zatrudnionych w firmie są jawne i zwykle ogólnie dostępne w przepisach wewnątrzzakładowych. Dostęp do nich ma nie tylko organizacja związkowa, ale również każdy pracownik.
Do podania wysokości wynagrodzenia pracownika indywidualnego (jak stwierdził Sąd Najwyższy) niezbędna jest natomiast zgoda tego pracownika. Do celów dowodowych najlepiej jest, gdy zostaje ona udzielona na piśmie. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, pracodawca ma obowiązek poinformowania organizacji związkowej o wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika.
Przykład
Pracownica podejrzewa, że pracodawca stosuje dyskryminację ze względu na płeć i lepiej wynagradza jej kolegę na tym samym stanowisku. Podejrzenie jest uzasadnione, ponieważ oboje wykonują tę samą pracę i posiadają jednakowe kwalifikacje zawodowe. W tej sytuacji interesy konkretnego pracownika zostały zagrożone w zakresie kształtowania jego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli zwróci się on do związku zawodowego o zbadanie tej kwestii lub wyrazi na to zgodę, pracodawca nie może odmówić organizacji związkowej udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika.
Informacja o zasadach wynagradzania jest zatem informacją ogólną i ogranicza się do powołania przepisów wewnątrzzakładowych. Za zgodą pracownika możliwe jest natomiast udzielenie informacji o zasadach kształtowania i wysokości wynagrodzenia indywidualnego pracownika.
Podstawa prawna:
art. 8, art. 23 ust. 1, art. 26 pkt 3 i art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.
Orzecznictwo uzupełniające:
1. Zawarte w art. 8, art. 23 ust. 1 i art. 26 pkt 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU nr 55, poz. 234) uprawnienie do kontrolowania przez związki zawodowe przestrzegania prawa pracy oznacza także uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza natomiast uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.
2. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. (Uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2)
Ewa Podgórska

Źródło: www.infor.pl


Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia i indywidualna jego wysokość nie może być podana do wiadomości zz bez zgody pracownika.

Regulamin zawierający zapis o konieczności uzgadniania ze związkami indywidualnej wysokości tego dodatku może być uchylony przez Wojewodę w trybie nadzoru.

Marek Pleśniar16-12-2004 22:29:56   [#05]
i bardzo dobrze. W pełni popieram korzystanie z wklejonych porad:-)
zgredek16-12-2004 22:31:14   [#06]
aleś piękne wkleił!
layola16-12-2004 23:02:01   [#07]
2. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. (Uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2)
 
A jak jest w przypadku, kiedy to zz na zebraniach informują swoich członków o wysokości dodatków motywacyjnych dyrektorów. Czy tu też nie przydałaby się zgoda takiego dyrektora?
Ewa z Rz16-12-2004 23:19:25   [#08]

a skąd

zz-ty tę informację mają?  To już podpada pod ten Kodeks cywilny...

Chyba, że to dyrki im przekazały... To wtedy zupełnie inne buty...

layola16-12-2004 23:42:47   [#09]
dyrki dowiadują się od swoich pracowników związkowców, którzy uczestniczą w tych zebraniach, o wysokości swojego dodatku, i innch dyrków też. Wysokość dodatków nie tylko jest podawana ale również komentowana : dlaczego tyle, itd... Informacje posiadają od OP.
Marek Pleśniar16-12-2004 23:46:19   [#10]

ohyda. Takie grzebactwo w tym co cudze. Co kto zarobił bo pracował. To istny komunizm w tych zztowych łbach - sorry.

Oni ciągle "myślą", że wypłaty i dodatki to coś co się dzielić powinno centralnie a nie zapracowywać. Poniekąd trochę tak nadal jest - i stąd nieszczęscie.

jzzg17-12-2004 16:49:10   [#11]
Czemu Marku piszesz o komuniźmie? To nie za komunizmu były publikowane w internecie moje zarobki i to nie tylko z powodu że wtedy internetu nie było.
Marek Pleśniar17-12-2004 21:35:15   [#12]

w kwestii peerelowskiego Internetu.

ja jzzg piszę o tym w głowach a nie w ustroju politycznym.

Z tych pierwszych inaczej wietrzeje - o czym świadczy to co się dzieje na scenie politycznej naszej Rzplitej. Niby Europejczycy a mentalność  Dzielniczego Po Równo Nie Ze Swojego;-)

Tych po prawej i tych po lewej dotyczy ta uwaga.

----------

Powiadasz: "To nie za komunizmu były publikowane w internecie moje zarobki i to nie tylko z powodu że wtedy internetu nie było".

"Nauka radziecka zna takie przypadki" - odpowiedziałoby Radio Erewań: "Otóż nie wykopano w warstwie średniowiecznej pod Moskwą żadnych drutów telegraficznych. Stąd wniosek że średniowieczni Moskwianie używali telegrafu bez drutu;-)

To czemu jak dyrektor zakładów mięsnych kradł i kupił 6 garniturów to kupił 6 identycznych by nie kłuło w oczy;-) Taka mała, na miarę peerelu sensacja z prasy ówczesnej. Czyli jednak istniał jakiś Internet przed któym trzeba było garnitury głęboko rarować w szafie na hasło:-)

Dziś mamy to samo tylko garniturów już się nie chowa, a nawet fraki przywdziewa. Ale dzielni przywódcy jak skorumpowani byli tak skorumpowani są.

Nela 118-12-2004 09:46:07   [#13]
Mówicie o ochronie indywidualnego wynagradzania danego pracownika a co z dyrektorem i oświadczeniami majątkowymi. Nie mam nic przeciw oswiadczeniom ale powinny ine być znane tylko mojemu pracodawcy a nie dostępne wszystkim na stronach internetowych ........i gdzie tu jakakolwiek ochrona????????????
Gaba18-12-2004 10:06:47   [#14]

- nie chorniło się zarobków jeszcze w 1992 - wisiały publicznie dodatki motywacyjne = premie - rodem z czasów, kiedy się kredą wypisywało, ileś nahakował normy...

Dziś obyczaje są dalej zbójeckie - moje powiadomienie o tzw. motywacyjnym, który mam na poziomie sprzątaczki - przynosi woźna w formie pisma otwartego - do publicznej wiadomości, każdy se może kuknąć... koperta nie obowiązuje.Dyrektor szkoły to pomiotło, traktowane gorzej od wyrobnika, a mnie się nawet nie chce rozmawiac z OP nt. obyczajów, dobrych obyczajów. Szkoda czasu nawet na konsultowanie pism, wskaźników i regulaminów. To jest poziom takiej bzdury, że poraża.

 

Poczekam sobie dwa lata, aż się zmieni układ sił - spotkam się z nowymi wladzami, albo teraz, ci którzy się przygotowuja do wejścia... im przekazać te uwagi. Teraz to trzeba jedynie przetrwać.

Nasz naród jak lawa z wierzchu - jeszcze dwa lata tej koszmarnej męki, dokończenie starego budżetu za rok 2006, i to światełko, juz prawie niewidoczne.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]