Forum OSKKO - wątek

TEMAT: statut zespołu
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane15-12-2004 19:24:01   [#01]
Czy w innych województwach (mieszkam w warmińsko-mazurskim) wymagany jest oddzielny statut dla każdej szkoły wchodzącej w skład Zespołu? Nie mamy już sił tworzyć nowych dokumentów, a nasze ksero wysiada.
AnJa15-12-2004 19:30:27   [#02]
A kto wymaga?

U nas nie -podlaskie.
Agnieszka Gut15-12-2004 19:39:06   [#03]

mazowieckie nie jest gorsze

wymóg ten dotyczy nie tylko statutu ale i WSO, swoją drogą jakie są podstawy prawne stawiania takich wymagań przez organ ?
Grażyna K15-12-2004 19:39:10   [#04]
Mam ten sam problem (zachodniopomorskie). Od tego roku wizytator każe mi mieć oddzielnie statut każdej szkoły wchodzącej w skład zespołu + statut zespołu. Zadna dyskusja i argumenty nie wchodzą w grę.
Antoni Jeżowski15-12-2004 19:46:04   [#05]

jona 15

pisałem o tym już wielokrotnie: oni mają rację; ale zdaje się "kolejność uczuć" nie ta. Poczytaj art. 62 ustawy oświatowej. O szczegółach mogę spróbować na priva... Choć z cazsem bywa krucho... :))
Chowański Krzysztof15-12-2004 19:58:45   [#06]

Toż to kompetencja Rady Miejskiej. Ona w uchwale o utworzeniu zespołu określa jego statut i inne takie tam czy szkoły mają jeden wspólny czy osobne statuty.

U nas - radni analizują wyniki egzaminów zewnętrznych i rwią się do oceniania pracy nauczycieli. U was  KO do zadań OP. Zaś na dodatek wszędzie OP zwala na dyrektorów zdanie zdobycia pieniędzy na utrzymanie szkoły.

LidiaSz16-12-2004 11:12:47   [#07]
Ja mam jeden statut dla zespołu - szkoła i przedszkole, ale są w nim rozdziały - Organizacja szkoły podstawowej i Organizacja przedszkola. Tak kazała mi Wizytator z KO (też warmińsko-mazurskie). Co wspólne ma być razem.
Alfred16-12-2004 11:35:25   [#08]

Art. 62, ust. 4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.

 

Masz Antoni na myśli ust.4 art. 62..?

 

Tracą więc moc wyłącznie te postanowienia statutów (połączonych w zespół placówek), które są uregulowane odmiennie. Nie tracą zatem mocy wszelkie inne postanowienia...

 

Wniosek więc wydaje się być oczywisty. Statut zespołu mówi o tym, jakie placówki wchodzą w skład zespołu, jak wygląda obsługa finansowo-księgowa, jakie stanowiska są utworzone w zespole (dyr., administracja, obsługa, itd.) Mówi też o tym czy organy szkoły sa odrębne dla każdej szkoły, czy też wspólne.., itd.

 

Pozdrawiam.

Antoni Jeżowski17-12-2004 19:18:56   [#09]

Dokładnie tak, drogi Alfredzie :)))

Organ prowadzący, łącząc szkoły w zespół (a nie tworząc zespół) winien mu nadać (temu zespołowi :)) statut regulujący to, o czym mówisz. Jeśli tego zaniechano to jakim prawem kuratorium ma pretensje do dyrektorów szkół? No tak, wszak wójt jest groźny, a na dyrektorze szkoły można ujeżdżać jak na łysej kobyle...

Mogło być jednak inaczej: zespół ma swój początek w zamierzchłej historii. W 1992 wspólna rada pedagogiczna uchwaliła jego wspólny statut. I co teraz? Otóż jasnym jest, że po wyłączeniu jednej ze szkół z takiego zespołu rada szkoły lub rp (nie organ prowadzący, bo nie jest to tworzenie nowej szkoły) winna uchwalić tam nowy statut. Natomiast nakazywanie teraz pisania statututów szkół wchodzących w skład zespołu, jeśli dotąd ich nie miały, jest działaniem niecelowym a nawet bezsensownym.

Pozdrawiam...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]