Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Indywidualne Plany Rozwoju Nauczycieli
strony: [ 1 ]
SławekL15-12-2004 14:57:20   [#01]

Czy ktoś to już robił ?

Mamy to opracować jako element składowy wieloletniego planu doskonalenia zawodowego nauczycieli (nowy pomysł naszego KO) i nie chodzi tu o nauczycieli na ścieżce awansu a  o nauczycieli w ramach mierzenia i zapewniania  jakości pracy szkoły

AnJa15-12-2004 15:01:18   [#02]
I sprawozdanka z tych planów jako element składowy raportów?

Nie wiem co poszczególne słowa  znaczą, ale poniższy cytat z mojej Babci chyba oddaje sens pomysłu:

"Kuku na muniu, Tadziu bryk"
emeryt15-12-2004 15:08:30   [#03]

to nie wymysł KO ale wymóg prawny....

 Dz.U.02.46.430 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 29 marca 2002 r.w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków. (Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2002 r.)

§ 6.

 1. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, mając na uwadze:

1) program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,

2) plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,

3) wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 2 ust. 2.

SławekL15-12-2004 15:15:26   [#04]

wszystko się zgadza, tylko jak to rozdzielić od ścieżki awansu a przenieść na zapewnianie jakości :-(

a swoją drogą to paragrafem każdy może rzucić, a ja potrzebuje pomocy (wstydź sie ZdzisławieF) ;-)))

AnJa15-12-2004 15:20:18   [#05]
No, to kolejny papiór którego nigdy mieć nie będę.
Marek Pleśniar15-12-2004 15:49:40   [#06]

to nadinterpretacja!!

 § 6. p 2) to do awansu!

bo jeśli nie.....

to gdzie w rozporządzeniu punkt: "plany rozwoju zawodowego - te do awansu"

;-)

BożenaB15-12-2004 15:50:11   [#07]

ZdzisławF

No to zrób tabelę: Imię i Nazwisko// Planowane  doskonalenie w najbliższych 5 latach - możesz rozbić na: St Podypl. kursy kwal, kursy ... itp

Na jednej stronie zmieścisz wszystkich n-li

BożenaB15-12-2004 15:52:29   [#08]

Taka tabela wystarczy dla dyr do opracowania planu wieloletniego ...

Bo z tego fragmentu nie wynika, że n-l ma sporządzać indyw plan rozwoju na piśmie.

BożenaB15-12-2004 15:53:33   [#09]

O, przepraszam :-))

Powyższe -to dla Sławka :-)))
ewa bergtraum15-12-2004 16:07:19   [#10]

Plan rozwoju i indywidualny...

W  rozporządzeniu o nadzorze napisano: Obszar: II. 2. Rozwój zawodowy nauczycieli w  przykładowym wskaźniku pod czwórką  napisano Indywidualne plany rozwoju zawodowego nauczycieli są zgodne z potrzebami szkoły lub placówki.

Czy z tego ma wynikać obowiązek tworzenia indywidualnego planu rozwoju zawodowego przez każdego nauczyciela?. Według mnie nie. W przytoczonym przez Zdzisława rozporządzeniu mowa jest o planach rozwoju zawodowego. I znowu według mnie: idzie o plany związane z awansem zawodowym.

 

Jola15-12-2004 16:16:29   [#11]
Od kilku lat wszyscy (n-le) piszemy na początku roku szkolnego takie plany, a na końcu - sprawozdanie :-))
Marek Pleśniar15-12-2004 16:17:38   [#12]
możecie. Prawo nie zabrania.
BożenaB15-12-2004 16:25:28   [#13]

Protestuję !!

Ja nie musze mieć indywidualnego planu rozwoju zawodowego zgodnego z potrzebami szkoły. Ja nie jestem niewolnik szkoły, ja się indywidualnie mogę rozwijać jak mi się podoba... nie łamać moich praw! Ja nie muszę informować dyrekcji o całym moim indywidualnym planie rozwoju, jedynie o tych elementach, które wiążą sie z tą szkołą.

A szkoła może mi pomóc (np dofinansowanie) w tych elementach, które są zgodne z interesem danej szkoły.

Ja sie mogę zwolnic z pracy w tej szkole nawet ... i nic nikomu do tego. Mogę sobie upatrzeć inną szkołę i rozwijać się pod kątem przyszłej pracy...

Jola15-12-2004 16:28:33   [#14]
Marek, nie powiedziałam, że się z tego powodu cieszę, ale ... przyzwyczaiłam się.
Marek Pleśniar15-12-2004 16:30:54   [#15]

aha:-)

to co innego.

Generalnie dyrektor może wprowadzić takie cuda. Ale nie musi.

Diter Kalla15-12-2004 16:42:24   [#16]
Boze, czy juz jestesmy na etapie robienia papiera dla papiera, czy dopiero przed??
Ula C15-12-2004 16:50:04   [#17]
Dla mnie tez to nadinterpretacja. Wg mnie i tak właśnie robię, że planów rozwojowych nauczycieli nie traktuję jako osobnego dokumentu,(nie chodzi oczywiście tutaj o nauczycieli odbywajacych staz na kolejny stopień) a ściśle wiążę to z doskonaleniem i dokształcaniem nauczycieli. Na poczatku roku szkolnego zbadałam ankieta potrzeby szkoleniowe nauczycieli na rok bieżący i kolejne trzy lata i to dało mi obraz tego jaką forme doskonalenia i dokształcania każdy z nauczycieli chce ukończyć żeby jakość pracy placówki wzrastała. Akurat dla mnie to rozporządzenie ścisle wiąże sie z rozporzadzeniem na nadzorze pedagogicznym. Na bazie uzyskanych informacji od nauczycieli stworzyłam plan wspomagania rozwoju zawodowego nauczycieli oraz ten 3-letni plan, który przesłałam do organu prowadzącego. W planie rocznym ujęłam także szkoleniowe rady pedagogiczne oraz zajęcia koleżeńskie, które możemy przeprowadzić we własnym gronie, a więc te, które nie wymagają kosztów finansowych. Tak własnie robie od wielu lat czyli od 1999 roku i nikt niczego mi nie zarzucił jako dyrektorowi
Gaba15-12-2004 17:40:07   [#18]

gdybym miała prawdziwe pieniądze, to mogłabym indywidualnie planować karierę nauczycieli - nie mam, długo nie będe miała, a za 30zł wychowawczego nie jestem zainteresowana stymulowaniem rozwoju... -

choć łodka jedna jest, jeden sternik i kierunek jeden dla łódki.

Dlaczego ktos ma tak krzyczeć na mnie - jak Bożenka B. Dlaczego? Szlachcic na zagrodzie wszak równy wojewodzie. Niechże się rozwija, o mój romarynie, rozwijaj się...

 

"Protestuję !!

Ja nie musze mieć indywidualnego planu rozwoju zawodowego zgodnego z potrzebami szkoły. Ja nie jestem niewolnik szkoły, ja się indywidualnie mogę rozwijać jak mi się podoba... nie łamać moich praw! Ja nie muszę informować dyrekcji o całym moim indywidualnym planie rozwoju, jedynie o tych elementach, które wiążą sie z tą szkołą.

A szkoła może mi pomóc (np dofinansowanie) w tych elementach, które są zgodne z interesem danej szkoły.

Ja sie mogę zwolnic z pracy w tej szkole nawet ... i nic nikomu do tego. Mogę sobie upatrzeć inną szkołę i rozwijać się pod kątem przyszłej pracy..."

- ale gdybym mogła mięc instrument, toby na wyprzódki i cele się wspólne znalazły i moglibyśmy wspólny jezyk znaleźć - zarządzanie personelem poprzez indywidualny plan rozwoju (te funkcję ma spełniac nowoczesna ocena pracy (nie chodzi o obecną ocenę pracy nauczyciela, bo to jest trochę nieporozumienie)) jest ciekawym i mozliwym instumentem - za tym musza iśc jednak pieniądze.

Podoba mi sie stanowisko Bożenki. Mam takich dziewczyn kilka i sie jedynie uśmiecham, bo nic innego nie moge powiedzieć.

 

JarTul15-12-2004 18:22:45   [#19]

...

indywidualny plan rozwoju zawodowego kierowcy
indywidualny plan rozwoju zawodowego konserwatora płaszczyzn płaskich
indywidualny plan rozwoju zawodowego sprzedawcy
indywidualny plan rozwoju zawodowego szatniarza
indywidualny plan rozwoju zawodowego ślusarza
indywidualny plan rozwoju zawodowego tokarza
etc.
A najlepiej coby te plany se opracowali "fachowcy" z Sejmu, Senatu, Rządu (w tym MENiS-u), CKU, OKE itd. itp.
grażka15-12-2004 21:32:29   [#20]

Znam dziewczyny, które w wielu przedszkolach - niezarobkowo, w ramach tzw. powiększania oferty placówki prowadzą zajęcia (terapia pedagogiczna, języki, tańce, plastyka, gimnastyka korekcyjna i in.) - dla wszystkich chętnych dzieci. Aby móc te zajęcia prowadzić musiały wykazac się stosownym zaświadczeniem lub certyfikatem - uzyskanym przez placówkę beznakładowo, tzn. nauczyciel sam się dokształcił, kończąc podyplomówkę lub dający kwalifikacje kurs.

Dlatego podzielam zdanie Bożenki i Gaby.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]