Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Po raz kolejny ZFŚS i talony na święta
strony: [ 1 ]
malinka14-12-2004 17:31:04   [#01]
W tym roku nie przyznalismy bonów ze względu na wprowadzony podatek, ale zdecydowalismy,że zostanie zwiększona refundacja wczasów. Jeden ze zwiazków najpierw fakt ten zaakceptował, a następnie (po interwencji niektórych pracowników) stwierdził, że nie wyraża zgody na takie rozwiazanie. Co z tym fantem zrobic? Regulamin dopuszcza przyznawanie bonów ale nie obligatoryjnie.
zgredek14-12-2004 18:05:28   [#02]
to znaczy pracownicy złożyli wnioski o przyznanie świadczenia z zfśs, a Ty tych świadczeń nie przyznałaś?
malinka14-12-2004 18:25:58   [#03]
nikt wniosku nie złozył. Wszyscy sie przyzwyczaili, że zawsze tj. od wieków bony były i teraz tez tak powinno być, pomimo że zgodnie z Regul. nie są obowiazkowe.
zgredek14-12-2004 18:33:49   [#04]
nikt nie złożył - znaczy nikt nie potrzebuje:-)

--------------------------------

ale ja zastanawiam się nad takim czymś:

z ustawy o zz-tach:

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.
2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.




natomiast tu:


Art. 30.

5. Jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy, a także okresów rozliczeniowych, o których mowa w art. 129 § 11 oraz w art. 1294 § 2 zdanie drugie i § 3 Kodeksu pracy, organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.



przyznawanie świadczeń nie występuje:-(


---------------------------

1.   czy można pod art. 30 podciągnąć brak wspólnego stanowiska zz-tów w przypadku przyznania lub nie, konkretnego świadczenia?

2.   a jeśli pracodawca ma odmienne stanowisko od zz-tów zgodnych?
malinka14-12-2004 18:52:50   [#05]

Art.30 wg mnie odnosi sie do ustalania Regul. a ja w chwili obecnej go nie zmieniam. W Regul. jest zapis, że bony mogą być (ale nie muszą) nie częściej niż co roku. Czy w takiej sytuacji mozna ich nie dać? Pracodawca i kom.socjalna bez jednego członka (przedstaw.zw.zaw.) nie chce bonów kosztem "większej "refundacji wczasów. Pozdrawiam Zgredka.

zgredek14-12-2004 19:16:14   [#06]
dzięki za pozdrowienia:-))))

no właśnie pytam o tę zgodność czyli niezgodność;-))))
Chowański Krzysztof14-12-2004 19:29:34   [#07]

Art. 30 dotyczy procedury ustalania regulaminu. Przy braku wspólnie uzgodnionego stanowiska regulamin ustala pracodawca.

Natomiast art. 27 -  Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.- dotyczy przyznawania świadczeń gdy regulamin jest już ustalony.

Skoro - w uzgodnieniu to oznacza, że i pracodawca i ZZ są zgodne co do decyzji. jeśli uzgodnienia nie ma to nie ma świawiadczenia. Musisz znaleźć kompromis.

zgredek14-12-2004 19:31:51   [#08]
nie wierzę

musi gdzieś cóś być, tylko nie wiem gdzie

--------------

nie dojdę do porozumienia ze związkami w sprawie uzgodnienia regulaminu

to co

nie będzie regulaminu?????????/
barbaras214-12-2004 19:32:32   [#09]
A co zrobić w sutuacji gdy jeden ze zwiażków zawodowych nie zaakceptował przydziału zapomogi związanej z pogarszającą sie sytuacja materialna pracownika.Nadmioeniam ze mam w szkole 3 org zwiazkowe
Chowański Krzysztof14-12-2004 19:35:12   [#10]

Kiedy związki nie będą w stanie zająć wspólnego stanowiska (jako wszystkie działające w szkole - wypracowuja jedno stanowisko) to po upływie 30 dni TY USTALASZ regulamin.

Uzgodnienia są konieczne aby przyznać świadczenie na podstawie regulaminu.

zgredek14-12-2004 19:37:02   [#11]
eeee, barbaras2 pisze o świadczeniu a nie o regulaminie;-)
Chowański Krzysztof14-12-2004 19:41:14   [#12]

Art. 27 nie precyzuje czy przyznanie świadzczenia MUSI być uzgodnione ze wszystkimi związkami.

Tak więc skoro pracownik należy do jednego związku, to  być może wówczas w takiej sytyacji uzgodnienie winno być ze związkiem reprezentującym tego pracownika.

A jeśli macierzysty związe nie chce mu dać zapomogi to czas na zmianę związku.

Chowański Krzysztof14-12-2004 19:42:51   [#13]
W tym roku nie przyznawaj bonów. Od nowego roku wprowadź zmiany w regulaminie. Zmiana sposobu naliczania odpisu jest ku teku powodem.
barbaras214-12-2004 19:56:56   [#14]
A jak zapomoga dotyczy nie związkowca???
malinka14-12-2004 19:57:56   [#15]
tak też zrobiłam i .... i mam problem. Może pomoże Antoni J. ,tylko jak Go teraz znaleźć?
zgredek14-12-2004 19:58:06   [#16]
Krzysztof mam pomysła - tylko długo pisać będę - bądź tu!!!!!!!
malinka14-12-2004 20:01:33   [#17]
 Zgredku to pisz , ja będę około godz.21.00
zgredek14-12-2004 20:06:40   [#18]

taka tam interpretacja;-)

Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.
2. Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.
2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.


--------------------------

gdyby to czytać tak, to mi wychodzi:

przyznaję pracownikowi świadczenie w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, której jest członkiem

a jak członkiem nie jest to mam w nosie zz-ty, chyba, że zwróci się ten pracownik do jakiegoś, coby go reprezentował i on się zgodzi (ten związek)


-----------------------------

ja tam nie wiem, ale ta interpretacja mi się bardzo podoba i wychodzi mi, żeby nie pytać o świadczenia dla wszystkich pracowników (to znaczy nie uzgadniać) tylko o członków, a nie członków to jak się gdzieś zwrócą i im będą chcieli pomagać!

-------------------------------

jak to wygląda??????????
zgredek14-12-2004 20:18:20   [#19]
tylko

skąd niby mam wiedzieć, kto jet członkiem czego?????????

to znaczy mogę - bo składki płacą;-)

ale niech mi tu w takim razie związki dają jakieś listy i tam niech będą wszyscy ci, których mają pod skrzydełkami, no nie?

a niby dlaczego te listy mieliby mi dawać?

(chyba też zły dzień mam dziś)
Chowański Krzysztof14-12-2004 20:38:07   [#20]

Wystąp do związków zawodowych z prośbą o wykaz pracowników korzystających z ich ochrony. Zawsze możesz to umotywować koniecznością uzgadniania przypodejmowaniu decyzji personalnych , a nawet i socjalem.

Członków możesz wyłapać z listy płac (składki).

zgredek14-12-2004 20:43:07   [#21]
Krzysiu - toć piszę

a Ty miałeś co innego przeczytać

członków to se wyłapię - ale to nie to samo co chronieni

ale dlaczego mam ich wyłapywać????
Chowański Krzysztof14-12-2004 20:48:50   [#22]

inne propozycje:

1. Powołaj Zespół Uzgodnieniowy - przedstawiciele ZZ i pracodawcy. Zamieść tę możliwość w Regulaminie.

Na posiedzeniu przedstawiasz wnioski i oczekujesz propozycji od zespołu. Zespół daje wspólnie uzgodnione stanowisko a ty zatwierdzasz. W ten sposób wszystkie ZZ niejako biorą udział w pracach nad wszystkimi pracownikami.

2. Występowanie w indywidualnych sprawach do poszczególnych ZZ będzie bardzo papiero i czasochłonne. I będzie najleprzym sposobem aby nie udzielić żadnego świadczenia. A ponadto do kogo zwrócisz się w sprawie dotyczącej pracownika, który nie jest w żaden sposób związany z jakimkolwiek związkiem? Myślę że będzie to PAT.

Dlatego też wariant 1 jest moim zdaniem najlepszy.

W przypadku konfliktu ten jeden związek może nasłać Ci PIP na kontrolę socjalu.

zgredek14-12-2004 20:54:02   [#23]
nie - pracownicy wcale nie chcą tak jednomyślnie, żeby te związki czytały o ich sytuacji materialnej

i tu problem się pojawił, gdy się pojawił

--------------

ja tam spróbuję zinterpretować to tak jak zinterpretowałam

a napiszę jak to wypadło

-----------

a konflikt - to też kiedyś napiszę;-)))))))))
barbaras214-12-2004 20:55:49   [#24]
 Krzysztof u mnie tak jest jak w Twoim wariancie 1 i jeden z 3 zw nie wyraził zgody na przyznanie zapomogi i co teraz? Przyznaje jako pracodawca sama czy przez 30 dni prowadzę rozmowy- negocjacje a potem jak nie dojdę do porozumienia to wypłacam??
zgredek14-12-2004 20:57:32   [#25]
e tam - tam nie jest napisane o świadczeniach - w tym art. 30:-(
Chowański Krzysztof14-12-2004 21:07:43   [#26]

"wyłapywać" to był żartobliwy synonim.

Skoro nie możesz wystąpić do ZZ to poproś o informację w tej sprawie pracowników.

zgredek14-12-2004 21:10:11   [#27]
Art. 26. Do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy w szczególności:
1) zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy,
2) zajmowanie stanowiska wobec pracodawcy i organu samorządu załogi w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników,
3) sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) kierowanie działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziałanie z państwową inspekcją pracy,
5) zajmowanie się warunkami życia emerytów i rencistów.

--------------------

e, tam, mam dość

bo dalej nie wiem, kiedy indywidualnie, a kiedy grupowo!
zgredek14-12-2004 21:11:57   [#28]
wiem!!!!!!!!!!

kurcze, wiem!!!!!!!!!!!

-------------------

i moja interpretacja ma sens!!!!!!!!
Chowański Krzysztof14-12-2004 21:12:42   [#29]

Mam

 

To też jest ten sam artykuł - 30 o ZZ.

Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.
2. Pracownik nie zrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.
21. W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony, zgodnie z przepisami ust. 1 i 2. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

zgredek14-12-2004 21:13:11   [#30]
regulamin - zbiorowa

świadczenie - indywidualna

ja to wypróbuję!

jutro już;-))))))
zgredek14-12-2004 21:14:31   [#31]
Krzysiu - dzięki!
zgredek14-12-2004 21:30:18   [#32]

to tak podsumuję:

ponieważ przyznanie świadczenia jest indywidualną sprawą pracowniczą, więc:

w przypadku, gdy pracownik należy do zoz (zakładowa organizacja związkowa) to uzgadniam z nią i tylko z nią jedyną

w przypadku, gdy pracownik nie należy do zoz, ale wskazał jakąś zoz i ta zoz zgodziła się go reprezentować - to też uzgadniam

a jeśli pracownik nie należy do zoz i ma w nosie zoz - to mu przyznaję albo nie i jest to moja decyzja i już!

(jak mu nie przyznam, to se będzie pluł w brodę - chyba?)

---------------------

i przestaję uzgadniać ze związkami indywidualne sprawy pracownicze

a co z tego wyjdzie - to zobaczymy!
Ajcila14-12-2004 21:34:28   [#33]

Ja wymyśliłam coś innego :-)

Przy rozdziale środków uczestniczą związkowcy wybrani przez ogół pracowników i wspólnie ustalamy wysokość świadczeń

Powiem wam jedno jak się komuś coś nie podoba to nie do mnie z tym przychodzi tylko do związkowca a ja mam komfort :-))))

zgredek14-12-2004 21:37:15   [#34]
a obiecałam sobie

i tak to można mi wierzyć

a obiecywałam sobie

i naobiecywałam, a nic z tego nie wyszło:-(

------------------

bo miałam dziś wieczorem robić cóś

a obiecałam sama sobie, że nie zajrzę na forum

i zajrzalam i zostałam

i nie zrobiłam:-(


--------------

a to już nawet uzależnieniem nie można nazwać:-(
Konto zapomniane14-12-2004 22:17:29   [#35]
a może ktoś pomyśli o ludziach, którzy nie mają na rybkę na święta??? chyba że ktoś ma bogatego męża. Uzgadniać, nie uzgadniać a dobro pracowników?? zwykłe, ludzkie....
zgredek14-12-2004 22:24:37   [#36]
Szpilka - a Tobie co?

nie wiem, czy wiesz, ale właśnie to uzgadnianie - to takie niezbyt ludzkie jest

nie wiesz o co chodzi?

otóż:

nie patrzy się na potrzeby, tylko na członków!!!!

i powiem Ci, że niejednokrotnie (wielokrotnie?) to własnie dyrektor ludzko patrzy na potrzeby

a związki?

no to już inna bajka:-(

--------------

i jesli myslisz, że po to tu o związkach piszę, bo małpa wredna jestem - to się mylisz

jakoś tak bardziej ludzka jestem niż związki, z którymi amm do czynienia

-----------------

ale, to tylko tak - po ciężkim "związkowo-ciężkim" dniu sobie piszę
Konto zapomniane14-12-2004 23:23:05   [#37]
chodzi mi nie uzgadniać - tylko dać! po co mają się pieniądze marnować! pieniądz zleżały brzydko pachnie- podejrzewam, bo u mnie nie leżą

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]