Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 40 godzin pracy
strony: [ 1 ]
DYREK13-12-2004 19:28:27   [#01]
Samorządowcy znaleźli sposób na lepsze wykorzystanie czasu nauczycieli

Opolskie gminy zaczynają rozliczać nauczycieli z 40-godzinnego tygodnia pracy. - To nie szykany, tylko wykorzystanie zapisów w Karcie nauczyciela dla dobra uczniów - podkreśla burmistrz Olesna Edward Flak.


Po trzech miesiącach od wprowadzenia nowych zasad w szkołach burmistrz Flak nie kryje zadowolenia. - Do tej pory duża część nauczycieli pamiętała tylko o 18-godzinnym pensum i należności za nadgodziny. Tymczasem rodzice narzekali, że szkoła nie dba należycie o bezpieczeństwo dzieci. Teraz, gdy nauczyciel musi rozliczyć się z całego czasu, jaki powinien poświęcić szkole, odżyły kółka zainteresowań, a nad porządkiem i bezpieczeństwem w szkole czuwają jej pracownicy, a nie wynajęte firmy ochroniarskie. I to bez dodatkowych pieniędzy z kasy gminy - podkreśla burmistrz.


W oleskich szkołach wprowadzono indywidualne karty pracy, gdzie nauczyciel wpisuje, ile godzin dziennie i na jakich zajęciach spędza w szkole. Niektórzy nauczyciele są niezadowoleni, twierdząc, że część pracy wykonują w domu i trudno im się z tego czasu wyliczyć. Burmistrz ma gotową odpowiedź. - Karta nauczyciela mówi jasno o 40-godzinnym tygodniu pracy. Płacimy nie za siedzenie w szkole, ale za konkretne czynności na jej rzecz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczyciel zamiast nosić ciężkie zeszyty do domu, poprawiał je na miejscu - wyjaśnia.


Z doświadczeń Olesna zamierza skorzystać wójt Lubszy. - Jesteśmy wiejską gminą, gdzie po czternastej szkoły praktycznie zamierają, a często są to jedyne miejsca we wsi, gdzie coś może się dziać. Chcę, żeby także po południu młodzież pod okiem nauczyciela mogła skorzystać z pracowni informatycznej czy innych form zajęć pozalekcyjnych, zamiast siedzieć w domu lub pod sklepem - mówi wójt Lubszy Wojciech Jagiełłowicz. Nie ukrywa, że na poczet obowiązkowego limitu godzin chce zaliczyć także opłacany dodatkowo czas, poświęcony na przywożenie dzieci do szkół i tzw. godziny świetlicowe. - Ci, którzy nie wyrobią limitu, będą mogli go odpracować, np. w trakcie ferii - dodaje Jagiełłowicz.


Dyrektorzy szkół z gminy Lubsza na stworzenie nowych systemów rozliczania nauczycieli mają czas do końca roku. Niewykluczone, że w ślady Olesna i Lubszy pójdą następni. Związek Gmin Śląska Opolskiego przyjął już oficjalnie uchwałę popierającą działania burmistrza Flaka. - Nauczyciele muszą pamiętać nie tylko o swoich prawach, ale i obowiązkach. Zdaję sobie sprawę, że w gminach, gdzie nauczyciele są radnymi, burmistrzowie czy wójtowie, podejmując taką decyzję, narażają się na konflikt. Jednak dla wielu samorządów wyegzekwowanie zapisów z Karty nauczyciela jest jedynym sposobem na poprawę sytuacji w oświacie - tłumaczy przewodniczący zgromadzenia związku gmin Zdzisław Martyna.



(Źródło: Marek Szczepanik, Rzeczpospolita, 8 grudnia 2004)
Leszek13-12-2004 19:39:51   [#02]

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=7779#FBK

pozdrawiam

DYREK13-12-2004 20:07:20   [#03]
Dziękuję za wskazanie wątku. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]