Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Opieka nad dzieckiem
strony: [ 1 ]
alfa3609-12-2004 20:59:53   [#01]
Przedstawią Wam taką sytuację: nauczycielka wyszla za mąż za wdowca, ktory ma dziecko. Tenże mąż kiedyś brał opiekę, ale teraz pracuje w prywatnym zakladzie i jej bral nie będzie. Czy owej pani przysługuje opieka nad dzieckiem męża? Dodam, że dziecko nie było przysposabiane sądownie przez tą panią. I jeszcze jedno, czy dziecku z zakładu pracy przybranej matki przysługuje paczka na święta?
alfa3609-12-2004 21:55:48   [#02]
kto mi odpowie?
Kajka09-12-2004 22:04:34   [#03]

Podstawowe pytanie: czy ma to dziecko jak to się kiedyś mówiło "wpisane w dowód", czyli adoptowała je? Jeżeli latorośl męża nie jest dzieckiem przysposobionym to de fakto prawnie ta kobieta  dziecka nie posiada, nie może więc korzystać z praw przysługujących rodzicom i prawnym opiekunom. Nie pamiętam na poczekaniu "paragrafów" ale mówi o tym kp

Ale to tylko moja interpretacja :-)

zgredek09-12-2004 22:08:36   [#04]

KP:

Art. 188. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

--------------

wychowuje?

według mnie - tak

i według mnie - przysługuje
Bas09-12-2004 22:32:18   [#05]

Chyba tak

Co napisała w kwestionariuszu, czy składała oświadczenie o dzieciach (u mnie składają)? jak wyznała, że rodzina składa się z męża i dziecka to w kp stoi jak wyżej u Zgredka.
Gaba10-12-2004 03:15:19   [#06]

dziecko w rodzinie nieprzysposobione formalnie, jest dzieckiem pozostającym na utrzymaniu - nie mam swojego regulaminu socjalnego w kompie tu, ale ten przypadek jest wyszczególniony, u moje męża w pracy także jest tak - pomoc rzeczowa tak, paczki, dochód się dzieli z tym dzieckiem...nawet jeżeli to dziecko nie jest wpisane w dowód jednego z małzonków.

Ale - nie bardzo mi sie widzi przekazywanie dwóch dni opieki nie na matkę... - trzeba zobaczyc u źródła w akcie prawnym - czy jest napisane tylko rodzsicom, czy opiekunom - wtedy ewidentnie ta pani jest opiekunem dla tego dziecka.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]