Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje głównej księgowej
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane09-12-2004 19:58:37   [#01]

Czy ktoś z Was ma też problem z kwalifikacjami głównej księgowej. Moja ma jakiś kurs administracyjny, a według Ustawy o finansach publicznych z dniem 1 stycznia 2005 kończą się jej uprawnienia do zajmowania tego stanowiska. Kurs księgowości - 2 letni- kończy w czerwcu. Co dalej czy po 1 stycznia może podpisywać dokumenty jako główna księgowa?

AnJa09-12-2004 22:11:12   [#02]
Kurs chyba nie wystarczy.

O ile pamietam musi być min. technik rachunkowości.
Marzo11-12-2004 07:57:35   [#03]

USTAWA
z dnia 26 listopada 1998 r.
o finansach publicznych

Art. 35. 1. Głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, zwanym dalej "głównym księgowym", jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:
 1) prowadzenia rachunkowości jednostki;
 2) wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi;
 3) dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym;
 4) dokonywania wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.
2. Głównym księgowym może być osoba, która:
 1) ma obywatelstwo polskie;
 2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych;
 3) nie była prawomocnie skazana za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe;
 4) ukończyła:
a) ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości, lub
b) średnią, policealną lub pomaturalną szkołę zawodową o kierunku rachunkowość i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości.

Gaba11-12-2004 09:34:25   [#04]

i zbliżająca sie kontroloa z biura kontroli wew. mojej gminy - m.in. bedzie sprawdzać sposób powołania księgowej, wykształcenie, itp.

 

czy macie akt powierzenia obowiązków księgowej... ja cos mam ale nie wiem, czy dobre, gdyby ktos miał - to bardzo prosze o podesłanie na pirva.

fredi11-12-2004 20:08:07   [#05]

4) ukończyła:
a) ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości, lub
b) średnią, policealną lub pomaturalną szkołę zawodową o kierunku rachunkowość i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości.

 

to podobno nie dotyczy osób pełniących funkcję księgowej ?

fredi11-12-2004 20:08:48   [#06]
a kto może kontrolować przestrzeganie tego zapisu ?
AnJa11-12-2004 20:28:14   [#07]
Miało nie dotyczyć - do końca 20003 czy 2004 roku - nie pamiętam akurat.

Kto ma kontrolować - nie wiem. Pewnie np. Komisja Rewizyjna z organu. Czy RIO.

Co z sankcjami - pojecia nie mam.

Czy można księgowej bez w/w kwalifikacji dać p.o Głównej - też nie wiem.

Kolejny martwy przepis?
Gaba12-12-2004 07:04:18   [#08]

Mnie kontroluje - Biuro Kontroli wew. Gminy

czyli w imieniu OP komórka do tego wyspecjalizowana.

 

Ma ktos ten akt powierzenia? Hę?

AnJa12-12-2004 09:28:54   [#09]
Ale jaki akt powierzenia?

Jest umowa o prace i zakres czynnosci czy obowiązków (a to chyba na edukatorze).

Swojej zakres mogę mieć w poniedziałek, ale nie wiem czy mam formę elektroniczną a ponadto trochę inna specyfika (np. internat, srodki transportowe)
Gaba12-12-2004 11:24:33   [#10]

kontrole przysłał najpierw ankietę

i powołuje sie jeszcze na obowiązek gminy do kontrolowania 5% swoich jednostek.
AnJa12-12-2004 12:12:07   [#11]
To akurat musi (te 5 %) - i nie jednostek, a budżetu.

ankieta - czemu nie, znaczy ze nie chce mu sie w papierzyskach szperać i na Twoich zeznaniach chce bazować.

Nie mam zadnego powierzenia.

Powierzyć to może p.o. Głównej?
Gaba12-12-2004 12:19:45   [#12]
jasne, że budżetu 5%, ja mam tak dziurawą pamięć, że jak nie widzę papirka, to zapominam - koniaczeję teraz!
Konto zapomniane14-12-2004 19:38:46   [#13]

Czy ktoś z was ma również taką sytuację, że Główna traci uprawnienia od 1 stycznia?

Co robicie w takim wypadku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]