Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy za świeto w sobotę wolny inny dzień?
strony: [ 1 ]
jachus28-11-2004 20:26:21   [#01]

Witam!!!

Proszę o radę w sprawie urlopu a raczej dnia wolnego za święto przypadające w sobotę dla nauczyciela pracującego w placówce nieferyjnej. Zgodnie z KP, a tak powinni być traktowani nauczyciele placówek nieferyjnych, taki dzień powinno się udzielić w ciągu 3 miesięcy od wystąpienia święta w sobotę. W tym roku było to 1 maja i będzie w Boże Narodzenie. Proszę o wypowiedzi i ewentualne przepisy regulujące te sprawy. Oczywiście problem wynika w tym roku w związku ze zmianami KP 01.01.2004.

Pozdrawiam

Uśka29-11-2004 21:31:02   [#02]

W jaki sposób powinien zostać prawidłowo obliczony wymiar czasu pracy w danym miesiącu i jaki wpływ na taki wymiar mają przypadające w tym okresie święta?


Zgodnie z nowym art. 130 § 1 Kodeksu pracy obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

A zatem przykładowo w styczniu 2004 r. wymiar czasu pracy zgodnie z wyżej cytowanym przepisem wyniesie 4 pełne tygodnie pomnożone przez 40 godzin, co da w efekcie 160 godzin, oraz dwa dni pozostałe do końca okresu rozliczeniowego tj. 29 i 30 stycznia, czyli 2 pomnożone przez 8. Ostatniego dnia stycznia nie bierzemy pod uwagę ponieważ to jest sobota. Wynik uzyskany w taki sposób to 174 godziny.

Ale oczywiście należy pamiętać, że wymiar czasu pracy ulega pomniejszeniu o święta przypadające w inny dzień niż niedziela. Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują w tym zakresie dwie zasady:

a) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin,
b) jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.

W styczniu 2004 r. uzyskane 174 godziny musimy pomniejszyć o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w czwartek 1 stycznia tj. Nowego Roku. Zasada druga, tj. wystąpienie dwóch świąt w jednym tygodniu od poniedziałku do niedzieli, możliwe jest w polskim kalendarzu tylko dwa razy ( w maju tj. 1 i 3 maja , oraz w grudniu tj. 25, 26 grudnia). W styczniu zatem zasada druga nie wpływa na liczbę godzin do przepracowania.

Reasumując, wymiar styczniowy czasu pracy wynosi:
(4 x 40) + (2 x 8) – 8 = 168 godzin do przepracowania

może tu :

http://www.pip.gov.pl/html/pl/html/07063005.htm

krystyna29-11-2004 23:48:17   [#03]

okres rozliczeniowy

a ja ciągle nie czuję pojęcia "przyjęty okres rozliczeniowy" i ile go sobie "przyjąć" dla pracowaników administracji i obsługi....

W KP w art. 129 jest, że "Czas pracy nie może przekroczyć..............w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy"

No to pomyślałam, że kwartał nie będzie taki zły....

A tu w linku podanym przez uśkę znalazłam "Poradnik pracodawcy", a w nim tak:

"3. 1. Długość okresu rozliczeniowego
Podstawowy okres rozliczeniowy wynosi 4 miesiące."

No to KP, czy PIPA, czy jak ???

bsmazur30-11-2004 15:23:27   [#04]

Dzień wolny za 1 stycznia 2005 r.?

Mam pytanie, czy za 1 stycznia 2005 r. należy się dzień wolny, a jeżeli tak, to czy można go udzielić np. 31 grudnia 2004 r.?
Ewa z Rz01-12-2004 10:14:36   [#05]

NIE

chyba, że u ciebie dniem wolnym od pracy jest własnie czwartek, a nie sobota.
jachus01-12-2004 13:18:55   [#06]

EWO, EWO,

Czy wszystko zawsze jest u Ciebie na nie. 

Może uzasadnisz swoja wypowiedz, dokladniej proszę - NIE to każdy potrafi napisać.

Zrozum nas.

Masz ochotę w Sylwestra zamiast się bawić , kochać, i pić-> pracować!

:)

jachus01-12-2004 13:36:42   [#07]

W zasadzie pytałem o nauczycieli pracujacych w placówkach nieferyjnych. Sytuacja o którą pytam jest następujaca. Pracownik (czy może być tak traktowany nauczyciel:)placówki nieferyjnej), pracuje na 15/18 etatu cztery dni w tygodniu ma wolny poniedziałek. Powinien wypracować zgodnie z KP 32 godz. tygodniowo. Dać mu wolne za sobote w swięto czy nie?

bsmazur01-12-2004 13:42:34   [#08]

Dzień wolny za 1 stycznia 2005 r.?

Wiem, że u wszystkich pracodawców, u których pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, należy udzielić dnia wolnego za za święto przypadające w sobotę, a więc także za 1 stycznia 2005 r. Obowiązek ten wynika z faktu, że w celu zachowania zasady pięciodniowego tygodnia pracy każdy pracodawca powinien wyznaczyć dni wolne (poza niedzielą) w okresie rozliczeniowym. Czy można to zrobić w roku poprzedzającym okres rozliczeniowy 2005 r?

Ewa z Rz02-12-2004 10:09:03   [#09]

sorry...

przepraszam, nie powinnam pisac na forum (nawet tak niewiele jak ostatnio), bo mam kłopoty ze wzrokiem... :-(

Sprawdziłam wczoraj w kalendarzu i wyszło mi, że 1 stycznia 2005 będzie w czwartek a nie w sobotę - stąd moja taka a nie inna odpowiedź.

Oczywiście 1 stycznia 2005 to sobota! Więc oczywiście należy się dzień wolny (w przypadku placówki nie feryjnej lub nienauczyciela w feryjnej) i można go dać przed ta datą np 31 grudnia 2004.

W sytuacji z postu #41 dzień wolny się należy jeśli dzień świąteczny jest normalnie dniem wolnym dla danego pracownika - tydzień pracy dla wszystkich pracowników powinien być taki sam (proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia). Temu przcownikowi przysługuje też wolne za święto w poniedziałek.

jachus02-12-2004 11:21:13   [#10]

Dla Ewy

Ewo to już nasza druga dyskusja na forum, dzięki za zainteresowanie. Przyznam, że ilekroć coś napisze czekam na Twoją opinię. Cenię sobie bardzo Twoja wiedzę.

Jeżeli chodzi o wzrok to ja też piszę w okularach. Ostatnio kupiłem monitor LCD to naprawde pomaga i "oszczędza oczy".

 A teraz do rzeczy.

Dzięki za pomyślną wiadomość.

Tylko jak to udokumentować, jakimi przepisami podeprzeć, że nauczyciel w nieferyjnej placówce to też człowiek i powinien być traktowany jako pracownik zgodnie z KP, a nie jako nauczyciel. Urlop ma 30 dni (15/18 etatu) i wszystko, a w soboty niech pracuje i zadnych odświętówek, z takimi opiniami sie też spotkałem.Chcę być ludzki i dlatego te wątpliwości. Niech ludziska szykują święta i  bawią się a nie stale tylko robota i robota.

Wychodzę z założenia że wypoczęty i zadowolony pracownik zrobi więcej i dzieciaki mają lepiej bo Pan czy Pani w dobrych nastrojach.:)))

Benigna02-12-2004 15:40:36   [#11]

jachus

U nas dyrektorki placówek nieferyjnych, jakimi są przedszkola, zwracały się do radców prawnych UM(iasta) o opinię w tej sprawie i radcy owe przepisy  w swojej opinii przytaczali (ich interpretacja: taki dzień nauczycielowi w nieferyjnej się należy).
jachus02-12-2004 16:32:11   [#12]

Dzięki Benigna

A może jakieś ksero tej opinii na pocztę.

Żadna praca nie hańbi, każda męczy./wymyslił to jakiś wielki a ja się z tym zgadzam/

Kajka02-12-2004 16:41:07   [#13]
Ja też bym prosiła, bo my nieferyjni :-))
Benigna02-12-2004 17:07:08   [#14]

poszukam

jutro w papierzyskach i postaram się wkleić.
Kajka02-12-2004 17:23:03   [#15]
Z góry dzięki serdeczne
Benigna02-12-2004 17:33:17   [#16]

znalazłam

w domowych papierzyskach tę opinię prawną. Cytuję zasadnicze fragmenty:

"Czas pracy nauczycieli regulują przepisy ustawy Karta Nauczyciela, a w szczególności jej przepis art.42 c ust.1. Z uwagi jednakże na to, że przepisy tej ustawy nie regulują sprawy będącej przedmiotem zapytania [czy pracownikom pedagogicznym przedszkola przysługuje itd... - przypomnienie moje], przy jej rozpatrywaniu zastosowanie bedą miały, na podstawie art. 91 c KN, przepisy ustawy Kodeks pracy."

Dodano ponadto:

"Począwszy od roku 2004 sprawę bedącą przedmiotem zapytania reguluje przepis art. 130 § 2 Kp. Przepis ten mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jest to zatem taka sama regulacja jaką przyjął Sąd Najwyższy we wskazanej uchwale" [z dnia 14 listopada 2001r. III ZP 20/01 - SN uznał, że wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje w okresie rozliczeniowym odpowiednie zmniejszenie liczby dni - a tym samym godzin - pracy]

layola02-12-2004 17:56:01   [#17]
No dobrze, ale w przedszkolach dniówka to 5 godzin i  4,5 w sześciolatkach.
Benigna02-12-2004 18:07:39   [#18]

nauczyciel pracuje

40 godzin, w tym pensum dydaktyczne (w przedszkolu) 25 lub 22 godziny.
jachus02-12-2004 18:37:59   [#19]

SUUUUUPER Begina a swoja drogą ciekawe jak masz na imię ;)

Dziekuję, dziękuję ,

teraz bedę mógł zadzwonić ponownie do PIP i opowiedzieć to Pani urzędniczce, zacytować paragrafy. O efekcie napewno napiszę. Mam nadzieję, że wszyscy wigilię spędzimy w domku a Sylwestra na zabawie. Narazie PAPA

jachus02-12-2004 18:40:45   [#20]

Przepraszam Benigna miało BYĆ :(

Benigna myslę, żę wybaczysz tę literókę. A może to prowokacja do dalszj dyskusji
Benigna02-12-2004 18:56:51   [#21]

Tak mam na imię

Benigna po prostu:)) Imię to łaciński ma rodowód i znaczy tyle, co łagodna, dobrotliwa - w dzieciństwie go nienawidziłam - wyobrażasz sobie rymowanki typu "Beninka-słoninka"? Dopiero czas studiów był lekarstwem - każdy ustny egzamin rozpoczynał się od literowania (stąd nie dąsam się o pomyłki) i pytania o znaczenie, pochodzenie - stres mijał, nie byłam którąś z kolei studentką o popularnym imieniu.

Teraz staram się, żeby imię mogło oddawać charakter - trudna to praca...

Benia to skrót. Pozdrawiam

Konto zapomniane02-12-2004 19:24:35   [#22]

wolny dzień za święto

Zdaje mi się że na ten temat wypowiadał się minister tu:

http://www.menis.gov.pl/oswiata/wynagradz/opinia_2.php

Benigna02-12-2004 19:43:16   [#23]

czytałam tę opinię

- w "naszej" radca prawny przywołuje inny artykuł (art. 130 § 2 Kp) niż minister (art. 129 § 1 Kp). Nie komentuję.
jachus02-12-2004 21:05:09   [#24]

Rozterka!!!!!!!!!!!!! Co robić?????????????????

Wolę wersję Beni (Benigna), Aniu ten minister już dawno odszedł do lamusa więc zostawmy gościa w spokoju.

Dzięki! Ci Benigna no no brzmi ładnie powiem wiecej nawet super ;) i Łagodnie PAPA

Lecę spać bo jutro kolejny pracowity dzień.

jachus02-12-2004 21:09:02   [#25]

Jan, Jasiu, Jachu (Benigna hm....)

Tak mnie nazywają :)

PAPA

Miłych i spokojnych snów

Jachu

jachus03-12-2004 08:59:48   [#26]

wolne za świeto w sobotę

Proszę o kolejne wypowiedzi.......................,przykłady, przepisy.

Macia03-12-2004 10:10:36   [#27]

ciekawe

to jak to w końcu jest z tym dniem wolnym? przysługuje n-lom w nieferyjnych czy nie?

jachus03-12-2004 10:19:27   [#28]

ummmmmmmmm

Może tak a może nie, może pfff a kto to wie?

Z dotychczasowej dyskusji wychodzi na remis, ale ten remis to przegrana dla nieferyjnych niestety. Będziemy pewnie pracować w wigilie i w Sylwestra jak nie to urlop.

cytuję"

w "naszej" radca prawny przywołuje inny artykuł (art. 130 § 2 Kp) niż minister (art. 129 § 1 Kp). Nie komentuję."

jachus03-12-2004 13:23:57   [#29]

Podziękowanie :)

Dziekuję wszytstkim, którzy próbowali mi wyjasnić sprawę wolnego za świeto w sobotę w placówkach nieferyjnych.

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]