Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wpłaty na Radę Rodziców - jak poprawić skuteczność
strony: [ 1 ]
dan26-11-2004 22:41:44   [#01]
Moi Drodzy. Podzielcie się doświadczeniami , jak skutecznie ściągać pieniądze na Radę Rodziców. W mokjej szkole podstawowej - wpłaty na poziomie 20%. estem nowym dyrem  i chciałbym to trochę ruszyć. Zachęcam , tłumaczę ale jakoś idzie to słabo. A okolica nie jest biedna. Pozdrawiam.
Ajcila26-11-2004 22:43:47   [#02]
dan a może zdaj się na rodziców przecież w każdej klasie są rady niech oni  zbierają forsę po za tym niech mają wpływ na to na co wydawane są pieniądze na pewno będzie lepiej. Powodzenia
violka26-11-2004 22:47:30   [#03]

to sprawa rodziców

ale dobrym pomysłem jest dyżur sekretarki, która zbiera wpłaty podczas zebrania z rodzicami - wychowawcy przypominają i rodzic prosto z zebrania idzie i płaci

ważne jest by na zebranaich z rodzicami przedstawiano na co wydano pieniądze RR oraz by rodzice podawali swoje pomysły co do wykorzystania funduszu RR

Magosia26-11-2004 22:51:39   [#04]

To problem wielu szkół

-ale drogi Danie - z życzliwości radzę - jako dyrektorowi nie przystoi zachęcać i tłumaczyć ,żeby ludzie na komitet, bo to najzupełniej dobrowolnie i dyrektor, jako reprezentant (co by nie powiedzieć) państwa, ktore podatki na oświatę (także) ściąga - nie powinien.

Choć napradę cię rozumiem . Ja o to proszę radę rodzicow, to znaczy zarząd i trójki - oni ustalają składki, rodzice zbierają , nauczyciel - jak chce i go rodzice poproszą to może w zbieraniu pomóc, ale dyrektorowi tylko dziękować wypada.

Ja to czasem jeszcze inaczej zalatwiałam - jako dyrektor nie mogę prosić pństwa o składki, ale jako rodzic (miałam syna w szkole) to apeluję o solidarność.

A skoro o tym wątek - to jaka wysokość składki? U mnie 20 zł jedno dziecko, po 10 zł każde z dwojga, po 10 zł każde z trojga i każde następne bez składki. (czyli 20 lub 30 zł od rodziny na rok sp i gim. ) 30% ze składki w klasie na potrzeby klasowe, reszta ogólnoszkolne, ale na dzieci: nagrody, wyjazdy.

OlaM27-11-2004 08:22:59   [#05]
U mnie 20,00 zł z tym, że 10,00 na RR, a 10 zostaje dla klasy. Rodzice i tak nie płacą. Zastanawiam się jak to potem się dzieje, że w szkole średniej rodzice płacą po 100,00 i nie narzekają, że wszystko idzie na potrzeby szkoły, a nie wraca do dziecka w tej czy innej formie.
aga230727-11-2004 17:10:09   [#06]
Wpłaty na KR to ciężki orzech do zgryzienia. U nas jest to dobrowolna wpłata, a nie jakieś tam ustalenia, które się nie sprawdzają. Najczęsciej są wpłacane przez rodziców podczas zebrań. Zbiera pani z trójki klasowej.
dan27-11-2004 18:10:41   [#07]

Rada

Dzięki za wątki. U mnie jest to 50 zł/ rok - max. Ludzie deklarują na początku roku jakieś kwoty, ale i tak nie ma to potem pokrycia.
Marek Pleśniar27-11-2004 18:21:42   [#08]

skuteczność RR zależy od skuteczności jej szefostwa - sensownego i pomocnego szkole

oraz od dyplomacji dyrektora. Może trochę pomóc ale prawo zabrania większości skutecznych sposobów.

Dlatego albo masz RR konstruktywną i chętną albo leniwą lub nie daj Boże roszczeniową. Wtedy w zasadzie to już koniec pozytku:-)

 

--------

wracając do dyrektora - no bo to piłka po naszej stronie.

Zawsze skutkuje solidne informowanie każdego rodzica, w gazetkach, biuletynach, na zebraniach rodziców o tym co rodzice zakupili, jak wspomogli szkołę. Z absolutnie czystymi zasadami wydawania. Żeby widzieli "na co idą ich pieniądze".

I zawsze szkodzi składkom nieinformowanie. Jesli to Wam nawala choć trochę - od tego zacznijcie. Od propagandy;-)

Ajcila28-11-2004 13:21:40   [#09]

W przedszkolu problem zbierania Rada Rodziców powierzyła referentce która zbiera odpłatność. Deliktanie przypomina rodzicowi który płaci za przedszkole o wpłacie na RR. I mówiąc szczerze po za zwolnionymi wszyscy płacą. A ja mam zasadę dokładnego rozliczania się z każdego grosika. Robię to zawsze na pierwszym ogólnym zebraniu. Po za tym tak jak to powiedział Marek informujemy rodziców o wszystkim co robimy co kupujemy w redagowanej przez przedszkole gazetce. Myślę że to przynosi oczekiwane efekty...

 

Przede wszystkim rodzice wiedzą na co idą ich pieniądze :-)))

Majka28-11-2004 18:27:24   [#10]

Na pierwszej wywiadówce we wrzesniu RR przedstawia (przewidywany) plan wydatków. Potem wydają przynajmniej 3 bardzo szczegółowe sprawozdania - jest to w gablocie na korytarzu szkoły, dostają je do ręki rodzice na zebraniach. Rodzice wpłacają na konto bądź u księgowej, która wydaje później kopie przelewów.

"Wpłacalność" różna: I klasy prawie 100%, II słabiej, w III = raczej katastrofa :( 

Ostatnia klasa jest dla rodziców sporym obciążeniem (wystarczy studniówka...)

I często powracający na wywiadówkach problem: rodzice płacący mocno narzekają na tych, którzy mogliby, ale nie mają ochoty ( płacę podatki i wystarczy) . Spora grupa jest co roku zwalniana (sytuacja finansowa jest coraz trudniejsza).

Stokrotka28-11-2004 22:30:28   [#11]

Kochani u nas  składka  na pierwsze i drugie dziecko po 20 zł. kolejne nic . W poprzednich latach wpłaty były kiepskie. Rada Rodziców  ogłosiła konkurs,  która klasa najwiecej  i najszybciej  zbierze ma dofinansowanie  do wycieczki a że  wiekszość klas wybiera sie na wycieczke  to jest ruch w interesie.  W ciagu 4 dni wpłaciło mi 16 osób na  21. W innych klasach które wybierają się na wycieczke też tak jest.

U męża  składka  25 zł od rodziny.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]