Forum OSKKO - wątek

TEMAT: przydział herbat
strony: [ 1 ]
słońce325-11-2004 09:30:36   [#01]
macie może podstawę prawną regulującą przydział herbat lub innych tego typu rzeczy dla pracowników ????
Jacek25-11-2004 11:04:42   [#02]

wklejam uzasadnienie

Pytanie

Na jakich zasadach przyznawane są srodki ochrony indywidulanej, odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli wychowania fizycznego, przewidywane okresy użytkowania,

oraz czy każdy nauczyciel obowiązkowo w ciagu roku szkolnego ma otrzymać: ręcznik, herbatę oraz przybory biurowe - proszę o podstawę prawną oraz ewentulane tabele przyznawania środków.

Odpowiedź

Magdalena Sender

odpowiedzi udzielono w październiku 2004

Szczegółowe regulacje dotyczące powyższych kwestii powinny znajdować się w regulaminie pracy obowiązującym u pracodawcy. Jak stanowi art. 1041 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, sprawy dotyczące wyposażania pracowników w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej, powinny zostać ustalone w regulaminie pracy obowiązującym u danego pracodawcy.

Procedurę ustalania regulaminu pracy określa art. 1042 Kodeksu pracy. Zgodnie z przywołanym przepisem regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Natomiast w przypadku nieuzgodnienia treści regulaminu pracy z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez strony terminie, a także w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - regulamin pracy ustala pracodawca.

Jak wynika z przepisów Kodeksu pracy – szczegółowe regulacje dotyczące środków ochrony indywidualnej powinny zostać zawarte w regulaminie pracy. Ogólne zaś zasady wyznaczone zostały w przepisach Kodeksu pracy. Powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie zawierają bowiem szczególnych uregulowań w tym zakresie, tj. uregulowań odnoszących się wyłącznie do pracowników szkół i placówek oświatowych. Zgodnie z przepisami art. 2376 – art. 23710 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze w następujących przypadkach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową (jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca dokonuje stosownych ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę). Warto dodać, że dostarczone przez pracodawcę środki ochrony indywidualnej stanowią własność pracodawcy.

Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie prania, konserwacji, naprawy obuwia roboczego i odzieży ochronnej. Jeśli zaś pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, jednakże pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

W świetle przepisów Kodeksu pracy pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (jeżeli nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę). Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Możliwość używania własnej odzieży przez pracowników nie jest jednak dopuszczalna na stanowiskach, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie.

Rycho25-11-2004 11:22:01   [#03]

o tym to już było

choćby tu:
 
 
słońce310-12-2004 10:11:31   [#04]
dzięki śliczne

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]