Forum OSKKO - wątek

TEMAT: subwencja dla organów prowadzących
strony: [ 1 ]
kuba25-11-2004 00:38:22   [#01]
jak u Was kształtuje się subwencja na rok 2005? Czy komuś zwiększyli (nie chodzi o szkoły lecz w skali organu prowadzącego)? Na podstawie czego ustalili wielkość subwencji? Poprzednie rozporządzenie w sprawie subwencji dotyczyło roku 2004, więc??
AnJa25-11-2004 00:42:48   [#02]
Jest jakis projekt i na jego podstawie mocno szacunkowo.

historia poprzednich lat uczy, ze ok. lutego bedzie korekta: w gminach nieco w górę, w powiatach nieco w dół.
zgredek25-11-2004 00:45:00   [#03]
o tej porze z reguły tylko prowizorka

więc jakoś tak odnoszą się do byłego

a ponieważ, mam taki fajny glejt, że będą mi całą subwencję dawać - to na przykład w tym roku, jak już wszystko jasne było - to ładnie wyrównali:-)

ale co będzie w 2005 to nawet ja nie wiem;-)
zgredek25-11-2004 00:50:02   [#04]
no - ale tu chyba tak jak i AnJa napisałam - czyżbym nie namieszała?;-)
kuba25-11-2004 00:52:22   [#05]

nam zmniejszyli

o 163.000 zł (to jest kwota jaką dopłaca OP do jednej ze szkół podst.) Teraz ustalają budżet więc... myślą o likwidacjach, luty już dużo nie pomoże w takiej sytuacji :( Ucierpią uczniowie no i... nauczyciele
emeryt25-11-2004 07:36:17   [#06]

u mnie zwiększyli...

o ok. 3% ale to nic nie znaczy.

Wstępną subwencję wyliczają na podstawie wzoru i parametrów jak za rok 2004 ale dla ilości uczniów wg stanu na 1 września tj.wg. informacji EN 8.

Po ukazaniu się rozporządzenia o algorytmie na rok 2005, sybwencja jest przeliczana i ustalana ostatecznie po wejściu w życie ustawy budżetowej.

Można się więc zdziwić w lutym - może być mniejsza.

Skądinąd wiem, że znacznie (nawet 3 krotnie wzrosną wagi dla uczniów niepełnosprawnych.) Ci co posiadają szkoły lub klasy integracyjne będą mieli więcej kasy i to znacznie.

joszka25-11-2004 16:22:05   [#07]

Reakcja na budżet

  Tak zareagowała Rada Miasta Mrągowo -woj.warmińsko mazurskie

 

 

                                             Oświadczenie

                                          Rady  Miejskiej w Mrągowie

                                          z dnia 15 listopada 2004 r.

                                   w sprawie zasad finansowania oświaty.

 

 

      Na podstawie § 23 ust. 3 pkt 3. Statutu Miasta Mrągowa, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr V/9/03 Rady Miejskiej w Mrągowie z dnia 20 marca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Mrągowa (Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko – Mazurskiego z 2003 r. Nr 60 poz. 853 , zmiany Dziennik Urzędowy z 2003 r. Nr 182 poz.2203 ) Rada Miejska w Mrągowie oświadcza co następuje:                                                                             

 

        Z niepokojem obserwujemy pogorszenie sytuacji finansowej miasta w związku              ze zmniejszeniem przez Państwo realnych środków przeznaczonych na oświatę. Wzrastają zadania edukacyjne oraz wynagrodzenia nauczycieli, wynikające ze zmian w Karcie Nauczyciela. Wzrastają zadania własne gminy, a niewystarczająca kwota bazowa subwencji zależna od liczby uczniów, ulega systematycznemu zmniejszeniu z powodu niżu demograficznego. Rozwiązaniem trudnych i bardzo ważnych dla samorządu spraw związanych z finansowaniem i utrzymaniem odpowiedniego poziomu oświaty będzie urealnienie subwencji oświatowej, opartej na rzetelnych i rzeczywistych danych.

 

Zwracamy uwagę na fakt, że w subwencji oświatowej nie uwzględnia się kosztów:

1.      realizacji obowiązku szkolnego w formie nauczania indywidualnego,

2.      zapewnienia funkcjonowania stołówek szkolnych,

3.      zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych, w tym zatrudnienia nauczycieli – wychowawców,

4.      zapewnienia funkcjonowania bibliotek szkolnych, w tym zatrudnienia nauczycieli – bibliotekarzy,

5.      wykonywania funkcji wychowawczej i opiekuńczej szkoły, w tym zatrudniania pedagogów, logopedów, doradców zawodowych,

6.      finansowania wzrastających zadań z zakresu dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli, w tym organizację doradztwa metodycznego,

7.      finansowania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli emerytów i rencistów,

8.      finansowania środków przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli,

9.      kosztów wynikających z korzystania przez nauczycieli z płatnego urlopu                            dla poratowania zdrowia,

10.  kosztów wynikających z zastępstw doraźnych.

 

  Obecny sposób naliczania subwencji, zróżnicowany dla różnych jednostek samorządu

  terytorialnego, najbardziej uderza w miasta takie jak Mrągowo. Dotyczy to

  między innymi stosowania odmiennych wag na zadania pozaszkolne i zajęcia pozalekcyjne,

  jak i również różnych wag na tzw. „ucznia przeliczeniowego”. W wyniku takiej polityki

  jedni dostają za dużo i nadwyżkę oświatową przeznaczają na inne cele, drudzy muszą

  do szkół dopłacać. Jedna trzecia samorządów nie wydaje wszystkich pieniędzy, jakie

  otrzymuje od Państwa, za to jedna piąta gmin i powiatów musi co roku do edukacji dołożyć

  z własnego budżetu.

 

  Ponadto niezadawalający jest fakt zmniejszenia rezerwy oświatowej z 1% do 0,6%.

 

 

W tej sytuacji uważamy za konieczne rzetelne określenie niezbędnych środków na oświatę poprzez:

       1.   zwiększenie w budżecie państwa na 2005 r. i lata następne subwencji oświatowej,

       2.   uwzględnienie w subwencji pełnych w/w  kosztów realizacji zadań oświatowych,

             w tym również kosztów rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego,

3.   wpisanie do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego podstawowych

kryteriów podziału części oświatowej subwencji ogólnej, takich jak :

- ogólna liczba uczniów

- standardowa liczba uczniów w oddziałach,

- standardowa liczba oddziałów,

- tygodniowa liczba godzin zawarta w planie nauczania,

- liczba nauczycieli w poszczególnych stopniach awansu zawodowego, a nie ich

  stosunek,

- uwzględnienie specyficznych warunków organizacji i finansowania  zadań

  edukacyjnych, w tym zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych,

        4.  przejęcie przez ZUS finansowania i weryfikowania urlopów dla poratowania zdrowia

             nauczycieli.

 

 

Podkreślamy, że obecny system finansowania oświaty jest – naszym zdaniem – niezgodny z art. 168 Konstytucji, który stwierdza w ust. 3, że źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego są określone w ustawie. Skoro tak, to sposób ustalania największego obecnie dochodu gmin – części oświatowej subwencji ogólnej – winien być określony w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra , które bywa zmieniane z roku na rok w sposób arbitralny, nie związany ze zmianami w zakresie zadań JST.

 

Upoważnia się Przewodniczącego Rady Miejskiej do przesłania powyższego stanowiska:

 

  1. Marszałkom Senatu i Sejmu RP,
  2. Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,
  3. Ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministrowi Finansów,
  4. Wojewodzie Warmińsko- Mazurskiemu,
  5. Warmińsko – Mazurskiemu Kuratorowi Oświaty.
  6. Posłowie i Senatorowie Województwa Warmińsko – Mazurskiego

 

 

Askaa25-11-2004 16:59:20   [#08]
u nas choć gmina wiejska podobno zmniejszono o 180 tyś.
Gaba27-11-2004 16:46:40   [#09]

...przejęcie przez ZUS finansowania i weryfikowania urlopów dla poratowania zdrowia nauczycieli.

 

- to byłaby rewolucja, prywatnie - nie chciałabym mieć jako dyrektor z tym nic wspólnego, nie chcę się zajmować urlopami dla poratowania.

To nie są moje kompetencje - podpisywanie dokumentów, na których i przy których nie mam nic do powiedzenia.

Jeżeli - nie mam mieć  - a może być takie rozwiązanie, to bardzo proszę ustawodawcę, by mi dał spokój i nie nakazywał udzielenia, czegoś, co muszę udzielić.

Jeżeli - zaś mam naprawdę udzielać, to proszę, bym mogła jako dyrektor się tym zająć i przynajmniej ustosunkować.

- nie muszę być traktowana jak półgłupi.

Krzysztof Pom29-11-2004 19:14:16   [#10]
W naszym op bieda. Od nowego semestru proszą o zmniejszenie godzin, które przyznali nam z własnej puli. Ogólnie oszczędzamy ile się da, bo bieda w kasie piszczy. Oj, ten kaganek nie będzie długo świecić...
emeryt30-11-2004 12:16:53   [#11]

zajrzyjcie tutaj.....

www.zgwrp.org.pl/dzialalnosc/20041115.html

i tutaj

www.zgwrp.org.pl/dzialalnosc/algorytm9b.html

i wszystko jasne.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]