Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wiek emerytalny pracownika obsługi
strony: [ 1 ]
Gaba23-11-2004 12:11:55   [#01]

pytanie nie jest moje, proszono mnie o zadanie go:

woxny ma 66,5 lat i 37 lat pracy i nie chce iśc na emeryturę, w szkole to stanowisko bardzo by sie przydało.

co sie robi w takich razach?

Adaa23-11-2004 12:41:40   [#02]

a co gabo?

woźny nie chce iśc na emeryture i nie chce pracować?;-)

piszesz,że stanowisko by sie przydało...jest przecież, jest woźny
a!
woźny ma odejść na emeryturę bo trzeba kogoś zatrudnić, tak?;-))

Gaba23-11-2004 14:41:10   [#03]

Jest czas...

z tego, co wiem trzech pracowników - ma 1/2 lub 3/4 etatu. Woźny ma cały etat i spi, bo życie go sterało, jak to czlowieka starszego
Jolanta Szuchta23-11-2004 14:53:07   [#04]

No to

wysłac na emeryture.Wiek ma i lata pracy tez,albo ewentualnie wypowiedzenie zmieniające zeby spał tylko na 1/2 a nie na całym ;-)))

mysza23-11-2004 16:41:09   [#05]

z tego co ja wiem w przypadku AiO nie możesz zmusić do przejścia na emeryturę, ma prawo pracować do momentu kiedy dostaje zdolność do pracy - na badaniach okresowych, czyli do non stopu. A jak śpi to daj mu upomnienie, że nie wywiązuje się z zakresu obowiązków, a jak się powtórzy to nagana i rozwiązanie z winy pracownika.

Natomiast opcja Joli tj. wypowiedzenie zmieniające łączy się oczywiście z uzasadnieniem.

Gaba23-11-2004 21:31:36   [#06]

- to nie jest mój problem, człowiek ten jest po prostu.

Nie ma siły na cokolwiek, bardzo go wszyscy lubią - z tego, co wiem, bardzo szanują, ale jest tak zdziecinniały, że aż strach. Zupełnie nieodpowiedzialny.

On nie ma siły do pracy, ale ma zdolność do pracy - jak ją może mieć, jak on w pracy tylko jest, ma też naliczoną emeryturę, ale zawieszoną. Siedzi na portierni - komunikacji zero, jest miły, uczynny, sumienny, dzremie, siedzi sobie, jest sobie. I zycie się toczy... inni pracują. To okorpne, że dyrektor, by zwolnić musi dać naganę, nie wierzę, by można było pracowac do rozsypania się w proch... Memento mori?

Poważnie nie można zwolnić z tytułu wieku emerytalnego i lat pracy na raz? Ale numer... Myślałam, że to tylko sen, kiedy opowiadał mi mój poprzednik o sekretarce 70-latce, która zasypiała ze znaczkami na czole i odbitą pieczątką na policzku pomiędzy kawą a bułką... w zębach.

Jest czas miłości i nienawiści... czas burzenia i budowania... przychodzenia i odchodzenia...

- oby wiedzieć, kiedy nie startowac należy na 400 metrów w Moskwie. Czy dane nam będzie poznać swoją Moskwę?

Adaa23-11-2004 21:54:43   [#07]

Jest czas miłości i nienawiści... czas burzenia i budowania... przychodzenia i odchodzenia...

 wybacz..akurat taki tekst to mi pasuje na nagrobek

wiesz co gabo?..czasami trzyma sie w domu cos co jest bezuzyteczne,przestarzałe..trzymasz to, bo to kawałek historii

nie chce byc za bardzo sentymentalna , ale to ,że jest szanowany, wszyscy go lubią powinno pociagać za soba inne myslenie niż kombinowanie jak tu pozbyc się człowieka

a ta historia z sekretarką?..powiem szczerze..albo Twój poprzednik miał wybujała fantazję..albo Ty:-))

Gaba23-11-2004 22:05:41   [#08]

mogę być ja z wybujałą fantazją... - mnie tam nie przeszkadza - przecież teza jest już założona i wyziera.

Ja p. Marię widziałam tylko raz... - dziś jest anegdotyczną postacią, która strzelała z torebki z herbatą do kosza ok. 3 metrów między nauczycielami. Reszty nie powtórzę, bo dopiero bym miała przypisana fantazję... alke pokażę post koleżankom - powspominają.

Powazniej -

to jest chyba trudne, by wyrazić coś za kogoś, kto pyta, co zrobić ze starszym człowiekiem i było taktownie. Samo myslenie wydaje sie nietaktowne. A jak sobie zorbi coś sam?

 Szacunek jest jednym - o ile rozumiem dobrze tę sytuację, a drugim to, że nie pełni dobrze swoich obowiązków, a jego funkcja poważna, odpowiedzialna (nie jest to staruszek portier z hoteliku "Pod Różami") - pan który nie uniesie, nie poda, nie zgłosi, nie słyszy.

Kajka23-11-2004 22:33:00   [#09]
A badania lekarskie chyba robi co roku, jak więc został dopuszczony do pracy? (Tata bhp-owiec radził tą stroną zadziałać.) Może lekarz medycyny pracy zadecyduje, że swoje odpracował. Sie nie znam ale logicznie myśląc powinno się udać.
gaga12124-11-2004 10:26:08   [#10]

odp

Niedawno tez zajmowałam się tym problemem  i znalazłam:

Osiągnięcie wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, stanowi dla pracownika moment przełomowy nie tylko w karierze zawodowej, ale także w jego sytuacji prawnej. Z pracownika podlegającego na dwa lata przed osiągnięciem tego wieku szczególnej ochronie prawnej przed wypowiedzeniem umowy o pracę, staje się pracownikiem, z którym rozwiązanie umowy uzasadnione jest właśnie jego wiekiem.

opublikowanym niedawno wyroku z 21 kwietnia 1999 r. (I PKN 31/99, OSNAPiUS 2000, nr 13, poz. 505) Sąd Najwyższy orzekł, że wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie przez kobietę wieku emerytalnego (60 lat) oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione i nie może być oceniane jako dyskryminacja pracownika ze względu na płeć lub wiek.

Dwuletnia ochrona prawna

      Zakres szczególnej ochrony, z jakiej na podstawie art. 39 kodeksu pracy korzysta pracownik, któremu brakuje nie więcej niż dwa lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jest szeroki. Obejmuje zarówno zakaz wypowiadania umowy o pracę, jak i dokonywania w tym okresie zmian w warunkach pracy i płacy na niekorzyść pracownika. Jedynie wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dla ogółu pracowników lub tej ich grupy, do której pracownik chroniony należy, lub stwierdzona orzeczeniem lekarskim utrata zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do jej wykonywania mogą wyjątkowo uzasadniać wypowiedzenie warunków pracy lub płacy (art. 43 kodeksu pracy).
      Nawet w razie zwolnień grupowych z przyczyn ekonomicznych lub organizacyjnych, leżących po stronie pracodawcy, gdy nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownika (chronionego z mocy art. 39 kodeksu pracy) na dotychczasowym stanowisku, pracodawcy wolno co najwyżej wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy, wypłacając za to - w przypadku obniżenia wynagrodzenia - dodatek wyrównawczy do końca okresu ochronnego.
      Tak daleko posunięta ochrona prawna ma na celu umożliwienie doczekania do emerytury pracownikom, którzy w razie utraty pracy nie mogliby, ze względu na swój wiek, liczyć na uzyskanie nowego zatrudnienia.

Uzasadnione wypowiedzenie

      Po osiągnięciu wieku emerytalnego kończy się okres ochronny, a rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, który nabył już prawo do emerytury, staje się społecznie uzasadnione ze względu na ogólne założenia polityki zatrudnienia, kierującej się potrzebą pozyskiwania nowych miejsc pracy dla młodych i bezrobotnych pracowników. Wobec powyższego pracodawcy wolno wypowiedzieć umowę o pracę, podając jako jedyną przyczynę osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie uprawnień emerytalnych przez pracownika. Będzie to z reguły stanowiło wystarczające uzasadnienie wypowiedzenia, bez potrzeby powoływania się na inne, dodatkowe przyczyny.
      Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do przytoczonego na wstępie orzeczenia wskazuje na przepis art. 39 kodeksu pracy odczytywany a contrario (przeciwnie). Skoro pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie do dwóch lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to znaczy, że może ją wypowiedzieć po osiągnięciu tego wieku.

Wiek a okres zatrudnienia

      W tym miejscu należy podkreślić, że osiągnięcie wieku emerytalnego stanowi moment przełomowy w sytuacji prawnej pracownika tylko wówczas, gdy łączy się z posiadaniem wymaganego okresu zatrudnienia (tzw. okresy składkowe i nieskładkowe), umożliwiającego mu wraz z dojściem do właściwego wieku uzyskanie prawa do emerytury. Osiągnięcie wieku emerytalnego przez pracownika nie posiadającego okresu zatrudnienia wymaganego do emerytury nie wpływa zasadniczo na jego sytuację prawną. Nie korzysta on z opisanego wyżej dwuletniego okresu ochronnego przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a sam fakt osiągnięcia tego wieku, nie połączony z nabyciem uprawnień emerytalnych, nie będzie stanowić wystarczającej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę.

Zgoda związku zawodowego

      Z obowiązujących od 1 stycznia 1999 r. nowych przepisów emerytalno-rentowych (ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; Dz. U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) wynika, że urodzonym po 31 grudnia 1948 r. emerytura przysługiwać będzie automatycznie po osiągnięciu wieku emerytalnego, bez względu na okresy zatrudnienia.
      Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego musi spełniać wszystkie kryteria formalne normalnego wypowiedzenia z art. 30 kodeksu pracy.
      Powinno być zatem ono w formie pisemnego oświadczenia woli pracodawcy, w którym jako przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie wskazuje on osiągnięcie wieku emerytalnego pracownika wraz z uzyskaniem prawa do emerytury. Wypowiedzenie powinno być opatrzone pouczeniem o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
      Zamiar wypowiedzenia należy poddać obowiązującemu trybowi konsultacji związkowej (art. 38 kodeksu pracy). W przypadku gdy pracownik jest członkiem zarządu lub komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związkowej, pracodawca obowiązany jest zwrócić się do związku o wyrażenie zgody na dokonanie wypowiedzenia. Zarząd może tej zgody odmówić, gdyż osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego nie wyłącza ochrony wynikającej z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych (por. wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 1994 r., I PRN 25/94, OSNAPiUS 1994, nr 7, poz. 111).

Ewa z Rz25-11-2004 06:57:27   [#11]

uff!

Już nie muszę odpowiadać :-)

Wręczamy wypowiedzenie (3 miesięczne) w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i nabyciu praw do emerytury - i po klopocie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]