Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Odpowiedź MENIS na stanowisko OSKKO - obowiązek przedszkolny
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar22-11-2004 12:48:53   [#01]

w ub. miesiącu asia z rychem opracowali pismo do MENIS

Oto dzisiejsza odpowiedź w witrynie OSKKO

poniżej wklejam to samo:

---------------------

4 października 2004r OSKKO wystosowało do MENiS pismo w sprawie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

Opracowywali je: Joanna Berdzik (Prezes OSKKO) i Ryszard Sikora (Przew. KR OSKKO).

(kliknij aby przeczytać)

 

22 listopada 2004 do Biura OSKKO dotarła odpowiedź:

 

Warszawa, 2004-11-15

 

MINISTERSTWO

EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

DKOS I/EB-5015-64/04

Pan Marek Pleśniar

Dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia

Kadry Kierowniczej Oświaty w Olsztynie

Odpowiadając na pismo zawierające uwagi do treści postanowień ustawy o systemie oświaty dotyczące obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego uprzejmie wyjaśniam:

Ad. I

Zgodnie z § 16 ust. 3 żal. nr l i §16a zał. nr 2 do rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, póz. 624 z późn. zm.), statut przedszkola i statut szkoły podstawowej określają szczegółowe zasady rekrutacji dzieci do przedszkola i do szkoły podstawowej.

Organizacyjne rozwiązanie problemu sygnalizowanego w piśmie Stowarzyszenia powinno odbyć się przez wspólne ustalenie władz gminy i dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych, w których będą oddziały przedszkolne jednakowych terminów zapisów. Ustalenie to należałoby upowszechnić wśród rodziców.

Ad. II

Kontrolę rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego (podobnie jak obowiązku szkolnego) prowadzą dyrektorzy szkół podstawowych w obwodach których zamieszkują dzieci 6-letnie.

Przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej nie jest uwarunkowane uczęszczaniem lub nie do przedszkola czy oddziału przedszkolnego. Warunkiem przyjęcia ucznia do klasy I szkoły podstawowej jest wiek ( ukończenie 7 lat) i inne warunki określone w cytowanym w piśmie rozporządzeniu MENiS w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów (...)

Obowiązek odbycia przez dziecko 6-letnie rocznego przygotowania przedszkolnego służy zagwarantowaniu każdemu dziecku takiego przygotowania, które pozwoli mu na osiągnięcie gotowości emocjonalnej społecznej i intelektualnej do dalszej edukacji prowadzonej w formach szkolnych. Zadaniem edukacji przedszkolnej nie jest doprowadzenie dzieci do osiągnięcia porównywalnego poziomu rozwoju.

Zakładamy, zgodnie z wiedzą psychologiczna, iż każde dziecko idące do szkoły będzie prezentowało różny stopień tej gotowości. Ocena stopnia przygotowania nie ma wpływu na przyjęcie dziecka do klasy pierwszej, oczywiście poza przypadkami, w których konieczne jest odroczenie obowiązku szkolnego.

    Ad. III

Zapis § 3 ust. l rozporządzenia z 19 lutego 2002r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania (...) zostanie w najbliższym czasie znowelizowany. Projekt zmiany ww. rozporządzenia jest na etapie finalnym.

    Ad. IV

Postulat dotyczący obowiązkowego uczęszczania do przedszkola dziecka, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego, a które nie posiada orzeczenia do kształcenia specjalnego uznaję za słuszny. Jego realizacja wymaga zmiany ustawowego zapisu, który możliwy będzie podczas nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Ad. V

Przygotowywana jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim.

Elusia22-11-2004 19:59:48   [#02]

Przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej nie jest uwarunkowane uczęszczaniem lub nie do przedszkola czy oddziału przedszkolnego. Warunkiem przyjęcia ucznia do klasy I szkoły podstawowej jest wiek ( ukończenie 7 lat) i inne warunki określone w cytowanym w piśmie rozporządzeniu MENiS w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów (...)

No to zerówka jest czy nie jest obowiązkowa, bo chyba nie potrafię czytać ze zrozumieniem.

beera22-11-2004 20:07:20   [#03]

jest

ale nie jest warunkiem przyjęcia do klasy I

takie mamy zapisy w UOSO ,no i to są konsekwencje

Uważam, ze następnym krokiem- jest glośne mówienie o tej sprawie- choćby podczas konferencji przedszkoli.

...........

Powiem szczerze, ze mi się generalnie odpowiedź MENIS podoba- tzn- uważam, ze w obecnym stanie prawnym mamy wlasnie to, co mamy.

mysza22-11-2004 20:15:07   [#04]

to po co ten obowiązek

rozumiem podobnie jak Elusia "Musi ale nie do końca" a jak "nie do końca" to po co ten obowiązek rocznego przygotowania?

Sprawdzamy czy dziecko spełnia obowiązek, wydajemy zaświadczenie - tylko po co jeśli do I klasy i tak przyjmujemy "z zerówką czy bez".

Rycho22-11-2004 20:26:05   [#05]

mnie też

generalnie sie ta odpowiedż podoba.
 
W dalszym ciągu jednak mam wątpliwości co do pkt I.
 
Tzn powiem tak. Argumenty przedstawione przez MENiS byłyby do przyjęcia gdyby nie...
 
gdyby nie to, że funkcjonujemy w polskiej rzeczywistości.
Ja próbuję (własnie dla potrzeb właściwego planowania arkusza organizacyjnego) od lat przekonać mój OP o tym, by upowszechnić wśród rodziców informację o tym, że mają oni obowiązek zapisania dziecka do szkoły (do niedawna z rocznym wyprzedzeniem). Niestety bezskutecznie.
Rodzice też różnie reagują na "przypominanie" im o tym obowiązku, twierdząc, że mają czas na podjęcie decyzji. A przecież zapiszą dziecko na pewno.
Niestety jako społeczeństwo nie jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych zachowań...
 
Ale to tylko takie moje dywagacje...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]