Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kompetencje Rada Szkoły
strony: [ 1 ]
irola21-11-2004 22:32:21   [#01]

Potrzebuję pomocy. Moja nowa przewodnicząca rady szkoły (nauczycielka)tak wczuła się w swoją rolę, że ostatnio zaczęła zaglądąć w faktury mojej intendentce. Uważa, że Ustawa o systemie oświaty określając, że rada szkoły uczestniczy we wszystkich ważnych sprawach szkoły upoważnia ją do nadzorowania wszystkiego i wszystkich. Czy ktoś dysponuje spisem wszystkich uprawnień rady szkoły z aktów prawnych. Muszę dla jej spacyfikowania opracować procedury współpracy a nie chcę czegoś pominąć. A może ktoś ma takie procedury już opracowane? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Marek Pleśniar21-11-2004 22:42:32   [#02]

ustawa o systemie - to wystarczy, Art. 50.

natychmiast uniemożliw jej to zabraniając intendentce. Faktury i księgowość podlega tobie a wgląd mają kontrole tylko. Łamiesz prawo pozwalając na grzebanie w tym.

irola21-11-2004 22:53:49   [#03]
Jasne, że zabroniłam. Natychmiast.
Marek Pleśniar22-11-2004 00:11:58   [#04]
ha! nasza krew:-))))
violka22-11-2004 00:14:15   [#05]

ja mam tak w statucie

Rada Szkoły

§ 22

 

1.       Rada Szkoły stanowi forum porozumienia społeczności szkolnej służące współpracy i rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły.

 

2.       Do kompetencji Rady Szkoły należy w szczególności:

 

1)      uchwalanie Statutu Szkoły oraz zmian w Statucie

2)      ocenianie z własnej inicjatywy sytuacji i stanu szkoły oraz występowanie z wnioskami do Dyrektor Szkoły, Rady Pedagogicznej, organu prowadzącego, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych

3)      opiniowanie planu finansowego i planu pracy szkoły, projektów innowacji i eksperymentów pedagogicznych

4)      przedstawianie wniosków w sprawie rocznego planu finansowego środków specjalnych szkoły

5)      występowanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły, jej Dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole.

 

jesli, poza tym co "widzi",  potrzebuje dodatkowych informacji by ocenić sytuację szkoły powinna się zwrócić do dyrektora szkoły o udzielenie wyjaśnień i jesli ma wątpliowści to może zawnioskować o dokonanie kontroli pracy intendentki

Marek Pleśniar22-11-2004 00:21:47   [#06]
dokładnie tak
janzg22-11-2004 16:37:19   [#07]

proszę :)))

kto mi potrafi wskazać: adres lub inny namiar / telefon szkoły ponadgimnazjalnej np. LO ze wspaniale spełniającą - zgodnie z ustawą OSO - swoje funkcje Radą Szkoły

gosienka22-11-2004 16:40:10   [#08]
No właśnie, prześlijcie to mojemu koledze :-))))))) bo oboje jesteśmy tym zainteresowani
Leszek22-11-2004 16:46:30   [#09]

rady szkoły w kształcie określonym UoSO są tworami dekoracyjnymi... i dlatego na moim terenie zamiera ich działalność...

pozdrawiam

irola22-11-2004 21:15:07   [#10]

Moja rada do tej pory wcale nie była tworem dekoracyjnym.

Pracowało mi się z nią świetnie, bo nie czepiała się drobiazgów tylko zajmowała pracą na rzecz dzieci. Były bale charytatywne, festyny, kromka chleba dla każdego głodnego dziecka, spotkania dzieci z ciekawymi ludźmi. Wszystko odbywało się bez organizacyjnego zadęcia, przesyłania pism, uchwał i wzajemnego patrzenia na ręce.

Teraz jest NOWA SZEFOWA, która domaga się pism, wniosków o opinie, bo rada szkoły jest najważniejszym organem szkoły.

Cała para poszła w gwizdek. Popsuła się atmosfera. Połowa przedstawicieli rady pedagogicznej zrezygnowała z pracy w radzie. 

Muszę uzdrowić tę sytuację, stęd pomysł, aby stworzyć procedury współpracy, bo w tej sytuacji zapisy statutowe nie wystarczą (są prawie identyczne jak u Violki).

violka22-11-2004 21:27:19   [#11]

może niech nowa szefowa rady

popracuje nad tymi procedurami - Ty dbaj o efekt czyli efektywna współpraca z pożytkiem dla dzieci - pytaj jak te procedury wpłyną na wyniki pracy rady
irola22-11-2004 21:40:29   [#12]
Dzięki Violka. Nie wiem czy się uda, ale spróbuję. Coś mi się zdaje, że jej wcale nie chodzi o porozumienie i efekty :((
violka22-11-2004 21:45:50   [#13]

coś mi się zdaje

że masz rację - to Cię trochę czeka

musisz być zwarta i gotowa - będą Ci dokładać

ma jeszcze coś takiego w statucie

Współpraca między organami szkoły

§ 25

 

1.       Zasady współdziałania organów szkoły.

 

1)      wszystkie organy szkoły współpracują ze sobą w duchu porozumienia i tolerancji, z poszanowaniem prawa poszczególnych organów do swobodnego działania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji

2)      rodzice i uczniowie, poprzez swoje reprezentacje: Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski, przedstawiają w formie pisemnej organom szkoły swoje wnioski i opinie

3)      przedstawione wnioski i opinie są rozpatrywane na najbliższych posiedzeniach zainteresowanych organów, a wnioskodawcy otrzymują pisemną informację dotyczącą przebiegu sprawy.

 

2.       Zasady rozwiązywania sytuacji konfliktowych w szkole.

 

1)      konflikty wewnątrzszkolne rozstrzygane są na terenie szkoły

2)      w sytuacjach konfliktowych pomiędzy poszczególnymi organami szkoły, Dyrektor Szkoły stwarza zainteresowanym stronom warunki do ich rozstrzygania; każdy z organów szkoły ma możliwość obrony swojego stanowiska

3)      wszyscy członkowie społeczności szkolnej mogą składać do Dyrektora Szkoły skargi i wnioski w formie pisemnej (w sekretariacie szkoły, pocztą zwykłą lub elektroniczną) lub w formie ustnej (osobiście lub telefonicznie); Dyrektor Szkoły w ciągu 14 dni informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku lub skargi

4)      konflikt między uczniem a nauczycielem rozstrzyga wychowawca klasy lub szkolny rzecznik praw ucznia

5)      konflikt między rodzicem a nauczycielem rozstrzyga Dyrektor Szkoły

 

 

 

6)      konflikt między Dyrektorem a Samorządem Uczniowskim lub Radą Rodziców rozstrzyga Rada Szkoły

7)      w przypadku konfliktu między Dyrektorem Szkoły a Radą Pedagogiczną lub Radą Szkoły organem rozstrzygającym jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny

8)      Dyrektor Szkoły może powołać komisję rozjemczą, w skład której wchodzą w równej liczbie (po 2 osoby) przedstawiciele stron będących w konflikcie

9)      w przypadku gdy strony nie zgadzają się z wynikiem postępowania rozstrzygającego, mają prawo odwołać się, w zależności od rodzaju sprawy do organu prowadzącego, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, Rzecznika Praw  Obywatelskich, Rzecznika Praw  Dziecka lub właściwego sądu.

violka22-11-2004 21:52:07   [#14]

nie obawiaj się tych pism

domaga się pism, wniosków o opinie,

skoro jest taka "czepialska" to sama się przekonasz że te pisma będą twoją obroną - to zawsze działa w dwie strony

ty jesteś w porządku - nie masz się co bać - niech sobie piszą te wnioski, ona zanim cokolwiek napisze też się będzie musiała zastanowić, bo papier będzie  mówił sam za siebie

w przypadku sytuacji konfliktowych (a do takich może dojść całkiem niedługo) lepiej jest na piśmie - zawsze możesz się spokojnie zastanowić nad odpowiedzią - w rozmowie jest zawsze trudniej - trzeba opanowac emocjenie tylko swoje, ale te z drugiej strony

JarTul22-11-2004 22:15:19   [#15]
Przewodniczący RSz reprezentuje ten organ tylko w zakresie upoważnienia udzielonego przez RSz. Nie może sam rządać, oczekiwać, kontrolować.
RSz składa się z kilku osób i czy one upoważniły przewodniczącego do takich działań. Jeżeli nie, to wszelkie jego działania są bezpodstawne.
Marek Pleśniar22-11-2004 22:25:37   [#16]
i w związku z powyższym poproś i Ty o pismo - no uchwałę RS na temat podjęcia czynności kontrolnych, które wszczął przewodniczacy;-)
fredi23-11-2004 20:51:45   [#17]

Rada szkoły

 

5) z własnej inicjatywy ocenia sytuację oraz stan szkoły lub placówki i występuje z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych.

 

Jak rozumiecie to w szczegółności w sprawach ...........

JarTul23-11-2004 21:39:42   [#18]

Fredi...

Pewnie należy rozumieć, ro tak: :-)))
Rada szkoły występuje z wnioskami do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych.
BARDZO ŁADNE!!! :-)))
fredi24-11-2004 21:02:47   [#19]
a przecież miał język giętki.........(takiej wersji się wcześniej nie doczytałem, ciekawe jaki adres ma ta wojewódzka rada ????????)
AnJa24-11-2004 23:30:48   [#20]
Zależy o którą( z jakiego województwa) pytasz.

Tej z Lublina adresu nie znam.Do KO może zadzwoń?

Wicekurator taki pistolet bardziej (ostatnio posłuchałem go nieco) - pewnie Ci pomoże.

Bo np. u nas i w parunastu innych miastach wojewódzkich to dranie nie stworzyły tej niezwykle ważnej instytucji.

A bez niej to się chyba tego rozporządzenia o nadzorze nie da zrealizować, bo tam zdaje sie coś jest o uwzglednianiu regionalnej polityki oświatowej.

A tę, jeśli nie taka wojewóódzka rada, to kto ma uchwalić?
zgredek25-11-2004 00:25:46   [#21]
a te wojewódzkie to nie powinny być przypadkiem przy samorządach?
po powiatowe to w powiecie są
AnJa25-11-2004 00:37:39   [#22]
Nie wiem, nie pamietam - jak mnie to interesowało, to jeszcze samorządów nie było.

U nas na pewno ani przy samorządzie ani wojewodzie nie ma i nigdy nie było.

W powiecie mam nadzieję, że nie bedzie.

Bo dodatkowe paióry trzeba bedzie i dla nich robić - i te papióry to bedzie jedyny efekt.
zgredek25-11-2004 00:40:52   [#23]
bo Ty zawodów nie masz

jak się nowy zawód chce wprowadzić - to taka powiatowa się przydaje

starosta przewodniczącym jej jest
AnJa25-11-2004 00:44:49   [#24]
idź spać - rada oświatowa z radą zatrudnienia Ci sie pokiełbasiły (albo posałatkowały)
zgredek25-11-2004 00:47:10   [#25]
no

dopiero teraz się zorientowałam

-------------

to ja przepraszam za te głupoty - usunąć najlepiej trzeba

--------------

a spać nie pójdę

może jeszcze cóś namieszam?
AnJa25-11-2004 00:50:37   [#26]
Kiedys mówiono, że nic tak kobiety nie brudzi jak papier.

Bzdura - papier mozna porwac, spalic, zjeść w ostatecznośći.

A taki wpis????

Nie masz wyjśćia - do rana może sie whakujesz na serwer i wykasujesz. Nikogo chyba juz nie ma, a ja nie powiem(chyba)
zgredek25-11-2004 00:54:11   [#27]
trudno

w końcu nie pierwszy raz głupoty piszę

i jakoś do tej pory się udawało - to może i teraz?

---------------

na razie to mi się whakowano i hasło mi zmieniono, bo moje intencje źle(?) odczytano, żeby mi dać nauczkę

i jakóś mi się udało to wszystko poprawić - sama nie wiem jak

ale przez pewien czas pisać nie mogłam

i chyba dobrze

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]