Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Regulaminy
strony: [ 1 ]
Nela 119-11-2004 09:25:54   [#01]
Czy jezeli na terenie placówki nie funkcjonują Związki zawodowe to regulaminy obowiązujące w szkole może zatwierdzić wybrana przez dyrektora grupa pracowników /np.:Rada Pedagogiczna/
sylwia11119-11-2004 09:28:44   [#02]

regulaminy

powinien zaakceptować przedstawiciel związków
Nela 119-11-2004 09:43:58   [#03]
Proszę też o podpowiedź czy jeżeli powstają nowe związki a poprzednio istniejące zaakceptowały istniejące regulaminy to dyrektor ma się zwrócić do nowopowstałych ZW o akceptację istniejących regulaminów , czy też to powinny uczynic nowo powstale ZW
nn19-11-2004 13:43:40   [#04]

ZZ

USTAWA
z dnia 23 maja 1991 r.
o związkach zawodowych
(Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, Nr 100, poz. 1080 i Nr 128, poz. 1405, z 2002 r. Nr 135, poz. 1146, Nr 153, poz. 1271 i Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 63, poz. 590 i Nr 213, poz. 2081)
obowiązuje od dnia 27 lipca 1991 r.

Art. 251. 1. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:
1) pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
2) funkcjonariuszami, o których mowa w art. 2 ust. 6, pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.
2. Organizacja, o której mowa w ust. 1, przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 2, informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków, o których mowa w ust. 1.

Witam. Czy te ZZ przedstawiły dyrektorowi co napisano wyżej??? Zakładam się ze nie. Wobec tego ich nie ma. Pozdrawiam. Roman

Nela 119-11-2004 13:59:25   [#05]
Przedstawiły wszystkie te dokumenty i są legalnie na terenie placówki .Pobrali również pół roku temu regulaminy i do dzisiaj nic.......A co do pierwszej kwestii czy mogłam   zatwierdzić regulaminy gdy nie było Związków przez przedstawicieli pracowników/RP/ kto może mi pomóc.......HELP!!! czy to jest pogwałcenie prawa.......??????????
violka20-11-2004 00:11:47   [#06]

Nela

na opiniowanie mają 30 dni - jesli do tej pory nie przedstawiły uzgodnionego stanowiska - dyr podejmuje sam decyzję uwzględniając odrębnie stanowsko każdego ze związków

jesli wogóle nie dały opinii - to sądzę, że dyrektor sam zatwierdza regulamin (pewnie dobrze byłoby opatrzyć go adnotacją, że zz nie wyraziły opinii w obowiązującym terminie)

ale musisz mieć dowód na to że dałaś do opiniowania - czyli pismo przewodnie z projektem regulaminu - na nim pieczątka zz i data - potwierdzam odbiór pisma

violka20-11-2004 00:13:17   [#07]
do przedstawicielstwa pracowników kierujesz tylko wtedy gdy nie ma w szkole zz - a są, więc nie ma mowy, żeby ich ktoś wyręczał w pracy
zgredek20-11-2004 00:51:12   [#08]
nie wiem jak wy, ale troszkę inaczej zrozumiałam

zwiąki powstały później

regulaminy obowiązywały

to niech się łaskawie odczepią od uzgadniania

jak będziesz chciała cóś zmienić - to wtedy konsultuj
Marek Pleśniar20-11-2004 01:08:08   [#09]
popieram zdanie zgredka. Tak samo to interpretuję.
zgredek20-11-2004 01:08:50   [#10]
koniec świata
Marek Pleśniar20-11-2004 01:28:51   [#11]

no dobra:

zdecydowanie popieram;-)

lepiej???

zgredek20-11-2004 01:56:49   [#12]
no;-)
Nela 120-11-2004 08:50:26   [#13]
Związków nie było na początku istnienia placówki więc regulaminy zatwierdzaliśmy przez wybraną grupę pracowników czyli członków Rady Pedagoggicznej  .Zarzucono mi,że regulamionów się nie zatwierdza , regulaminy się opiniuje, i że nieprawnie zatwierdzalam regulaminy na RP .Czy postępowanie dyrektora dbającego o demokratyczny styl zarzadzania , dbającego o dobro pracownika /konsultacje odnośnie zasad-regulaminów , ktore pracownik ma przestrzegac jest naruszeniem prawa/.Czy ktoś może mi wskazać zapis ,że to jest niezgodne z prawem .
Marek Pleśniar20-11-2004 11:26:25   [#14]

Kurka:-)

Trzeba konsultować regulaminy. I jak jakis będziesz robić to koniecznie skonsultuj;-)

Ale jakby w szkole były 43 ZZty? I skonsultowalibyście jakiś regulamin? A potem powstałyby kolejne 24 ZZty? To co? Regulaminy won i robimy rekonsultacje?

A nie jest to wizja daleka od prawdy.

A co będzie jak Ci w szkole dogadają się nauczyciele i założą :

ZZ Nauczycieli Zintegroiwanych

ZZ N-li matematyki

ZZ wuefistów

ZZ Woźnych

itp?

Będziesz mieć kilkadziesiąt d...po-chronów i konsultacje codziennie na śniadanie;-)

Nela 120-11-2004 14:52:40   [#15]
Kto jest w stanie podac mi podstawę prawną ,że mogę się zwrócić do wybranych pracowników o zatwierdzenie ,czy też akceptację regulaminów gdy nie ma zwiąków.
ewa20-11-2004 15:26:13   [#16]

różnie to jest ;-)

w przypadku regulaminu ZFŚS - ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:
 art. 8. 2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa, z zastrzeżeniem ust. 2a, pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

w przypadku regulaminu pracy - Kodeks Pracy
Art. 1042. § 2. W razie nieuzgodnienia treści regulaminu pracy z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez strony terminie, a także w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy ustala pracodawca.

zgredek20-11-2004 15:28:22   [#17]
ewa

dokładnie to samo miałam napisane, ale pewien dowcipniś hasło mi zmienił i wysłać nie mogłam

ale już z powrotem jestem tu:-)))))))))0
Nela 120-11-2004 16:52:45   [#18]
Czyli znaczy  się zatwierdzając regulaminy na Radzie Pedagogicznej można uznać  ,że "pogwałciłam"prawo więc co teraz???????Czy też mogłam tak zrobić , bo w ZFSS wybrałam zamiast jednego pracownika grupę pracowników a w Regulaminie Pracy czy mogłam również jako pracodawca podjąć decyzję wspólnego zatwierdzenia czy też nie??????/Chyba oszaleję.....!!!!!!1
Nela 120-11-2004 16:54:04   [#19]
a co z pozostałymi regulaminami???????
Ewa z Rz20-11-2004 17:06:24   [#20]

organ zatwierdzający

w tym wypadku dyrek, zawsze może (jeśli chce!) wszystkie swoje decyzje konsultowac z kim chce i ile chce. To wyłącznie jego sprawa...

Poza decyzjami objętymi klauzula tajności (a takich, chwlic Boga w szkole nie ma!) wszystkie inne mozna konsultować - zwłaszcza z osobami, których te decyzje dotyczą.

Zatem nie można złamac prawa jeśli się skonsultuje swoja decyzję z szerszym gremium niz przewiduje prawo. Naruszeniem przepisu będzie jedynie zawęzenie tego gremium - przepis każe konsultować, a dyrek tego nie robi. Wtedy decyzja ma wadę prawną i można ja uchylić.

Nula: trudno to ustalić uniwersalnie - wszystko zależy od podstawy prawnej danego regulaminu. Tam zawsze jest napisane z kim dany regulamin trzeba uzgadniać. Natomiast regulaminy (procedury), które wprowadzasz sama, bo uważasz, że tak jest wygodniej dla ciebie i lepiej, wprowadzasz zarządzeniem dyrka - a co za tym idzie nie potrzebujesz niczyjej konsultacji. Ale możesz ich zredagowanie powierzyć osobom lepiej od Ciebie zoriwntowanym w danym temacie.

Nela 120-11-2004 17:22:40   [#21]
O rety to znaczy komu ???????? Przecież takimi sprawami winien zajmować się prawniik !!!!!!!! Piszesz ,że mam prawo a mi zarzucono ,że nie miałam prawa zatwierdzać regulaminów na RP. Zatwierdzałam je z RP po konsultacji z nią.Już sama nie wiem . ...A co z regulaminem 13 pensji kontrola poleciła mi ustnie utworzyć ten regulamin a ZW i inni zarzucają mi ,że nie ma być takiego regulaminu bo reguluje to Ustawa .Na Boga chciałam dobrze bo kto zan lub czyta Ustawy  spełniłam też ustne polecenie kontroli i co dalej ......To jest jeden obłęd ZW jak chcą to zawsze znajdą dziurę w całym, to jest jawny mobing dyra!!!!!!! Z dwoma ZW idzie się dogadać a nawiedzony trzeci to horror!!!!!!!
Nela 120-11-2004 17:31:11   [#22]
Kurcze blade studiuję teraz zapisy ustawy  o Związkach a gdzie moi uczniowie a gdzie moja praca pedagogiczna  a została mi jeszcze :księgowość , administracja .........Ciężki kawalek chleba .........dobrze chociaż ,że lubię to co robię bo inaczej załamka..........
Nela 122-11-2004 10:33:16   [#23]
jakie regulaminy mogą opiniować ZW chcą wszystkie istniejące w szkole a ja wyrażam zgodę na te do których mają tylko prawo...Czy współpraca ze ZW zawodowymi to u Was też taka katorga .Z dwoma układa się wspaniale /zrzeszeni logiczni ludzie/zawsze potrafią negocjować  .Trzeci wcale nie negocjuje tylko pisze skargi pomijając tryb rozwiązywania z dyrektorem szkoły.........
violka22-11-2004 21:55:09   [#24]

gdzie dwóch się bije - trzeci korzysta

gdzie dwóch współpracuje, tam trzeci głupieje ;-))
Marek Pleśniar22-11-2004 22:21:47   [#25]

Nelu jaki prawnik? Ty znasz prawo oświatowe i Ty się nim zajmujesz - najlepiej - czytając forum:-)

Ewa w #20 wszystko dobrze wyjasniła - tylko to poczytaj i stosuj:-)

----

piszesz o pretensjach kontroli, ZZ-tów i wszystkich wokół. Zauważmy że one są na tle prawnym.

Jest cudowny sposób rozwiązujący te kwestie.

Ale zasada jest jedna - nie wolno oczekiwac, że pomoże nagle na wszystko naraz,

Weź się za jedno najpierw zagadnienie - dowolne. Gdy się ktoś np czepia, że źle skonsultowałaś regulamin. Zanim odpowiesz - poczytaj, zweryfikuj z przepisami.

I nagle pretensje stana się bezpodstawne - bo odpowiesz na każdy zarzut znając swe prawa! Wtedy - gdy się wie - nikt się nie czepia - bo masz na zarzuty odpowiedź.

To co napisałem - jest odpowiedzią na Twój okrzyk "bo kto zna i czyta ustawy".

Ty:-)

zgredek22-11-2004 22:26:44   [#26]
a tak w ogóle to powinnaś się cieszyć, że masz taki "inny niż wszystkie" związek, bo:

Art. 30.

5. Jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy, a także okresów rozliczeniowych, o których mowa w art. 129 § 11 oraz w art. 1294 § 2 zdanie drugie i § 3 Kodeksu pracy, organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

--------------

chyba se założę związek;-))))))))
Marek Pleśniar22-11-2004 23:16:42   [#27]

ten sposób mi opowiedział znajomy jakowyś z przemysłu;-) Że takie ZZty tam działają. 15 związków wodowych mówi "A" a szesnasty "B"

Np 15 ZZ-tów woła "żundomy 20zł podwyżki!!"

A 16ty woła: "NIE!! MY żundomy 400zł podwyżki!!"

oczywiście nie da rady 400zł ale pół roku trwa walka o robotnika;-) A potem jest 19,50zł;-)

I jeszcze 16ty ZZ mówi że najbardziej walczył:-)

No i zakłąd pracy nie musiał przez pół roku dawaćpodwyżki bo trwały negocjacje:-) Zgodnie chcąc 20zł by je mieli pół roku wcześniej.

Nela 123-11-2004 08:13:19   [#28]
Oczywiście , że czytam wszystkie Ustawy i nie tylko........:), :) , :) chodziło mi o pracowników..........Moim obowiązkiem jest znać nie tylko prawo oświatowe ale także prawo pracy.... Studiuję to uślinie , ale nie myli się tylko ten co nic nie robi.......

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]