Forum OSKKO - wątek

TEMAT: PAN-organ prowadzacy, NIEWOLNIK-nauczyciel
strony: [ 1 ]
Bogp10-11-2004 22:54:11   [#01]

Kochani, pomóżcie. Nie mam siły już walczyć i nie wiem jak. A może nie mam racji.

Proponowany zapis w gminnym regulaminie wynagradzania nauczycieli jest taki:

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni,  w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w dni powszednie tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Z tego wynika, tak mi się zdaje, że organ ( tfu) prowadzący wymyślił, aby nie płacić wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe za:

- czas rekolekcji

- Dzień Edukacji

- dni rozpoczęcia luib zakończenia roku szkolnego

- ferie zimowe (letnie)

- dni, w których odbywają się egzaminy maturalny, gimnazjalny, po szkole podstawowej,

a więc za te dni, w którym nauczyciele nie odbywają zajęć lekcyjnych, bo nie mogą.

Czy takie zapisy są zgodne z prawem? Jeśli tak to z jakim, a jeśli nie, to na co należy się powoływać, próbując się temu przeciwstawić?

Do tego dochodzi zapis mówiący o tym, że nauczyciel idący na zastępstwo doraźne , np. matematyk na lekcję za nieobecnego biologa ( a będzi realizował zajęcia z matematyki), może dostać wynagrodzenie w wysokości 50% stawki zaszeregowania.

Zastanawiam się dlaczego nie 20%, a może wystarczy jedna złotówka? Wydawało mi się , że lepiej jest jeśli uczniowie mają zajęcia lekcyjne, a nie siedzą w świetlicy i przyprawiają o palpitacje serca panią świetlicową, ale chyba się myliłem.

Czy organ (tfu) prowadzący może czynić z nauczyciela niewolnika?

Ostatnio na spotkaniu z okazji Dnia Edukacji usłyszeliśmy, że jesteśmy pracownikami samorządowymi. Czy aby na pewno...., czy jesteśmy zatrudniani na mocy ustawy o samorządzie terytorialnym, czy nasze pensje również winny być wypłacane w wysokości jaka obowiązuje dla pracowników urzędu gminy?

Pozdrawiam

darekjot6210-11-2004 23:46:51   [#02]

Gmina wg mnie nie postępuje zgodnie z prawem.

Po pierwsze

nie moze nie płacić za dni wolne od nauki ponieważ narusza ustawę Kn.

pO drugie

nie może ustalic takiego wynagrodzenia za zastępstwa płatne, gdyż płaca uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego n-la.

po  trzecie

nauczyciel jest pracownikiem szkoły, która nie jest jednostką samorządową tylko zakładem administracyjnym, co oznacza, że jest to twór autonomiczny w kwestii prawnej i jego głównym zadaniem jest świadczenie usług pedagogicznych.

Małysz11-11-2004 00:04:40   [#03]

Jeżeli taki regulamin wynagradzania zaakceptowały wasze związki zawodowe ... to wybacz wielkich nadziei nie ma aby go zmienić..

POROZUMIENIE z dnia 10 lipca 1990 r. MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ Z KRAJOWĄ SEKCJĄ OŚWIATY I WYCHOWANIA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w sprawie zasad współdziałania w dziedzinie oświaty i wychowania organów administracji państwowej z instancjami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 47) obowiązuje od dnia 10 lipca 1990 r.

§ 5 mówi: "Organy administracji państwowej przedkładają związkowi do zaopiniowania założenia lub projekty aktów prawnych oraz ich wykładnię, dotyczące praw i interesów nauczycieli w zakresie warunków pracy, płac oraz warunków socjalno - bytowych i kulturalnych"

Natomiast w myśl art 35 Karty Nauczyciela:

1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć..

2. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

2a. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

Tyle Karta...

Jest nadzieja, że w myśl nowego rozporządzenia mają być sporządzane nowele regulaminów raz na rok i uda się związkom nanie ść stosowne poprawki lub udogodnienia..

Nie ma raczej szansy aby przeforsować płatne (100%) nadgodziny w dniach wolnych od zajęć (ferie wakacyjne) za godziny ponadwymiarowe. W większości szkół płacone są tzw. średnie (roczną)..

pozdrówka

bogna11-11-2004 00:04:55   [#04]

bogp

wydaje mi się, ze zbyt szeroko rozumiesz to co OP zamieścił w regulamine :-)

rekolekcje, DEN - to nie przerwa spowodowana organizacją roku szk.,

ferie - to urlop wypoczynkowy więc i forsa liczona jak za urlop

Bogp11-11-2004 01:22:00   [#05]

1. Jasne, że za ferie płaci się średnią i tu nie ma sporu.

2.Czym są ferie, jeśli nie przerwą ( wg OP)w roku szkolnym(przerwą wypoczynkową) w zajęciach?

3.DEN i dni rekolekcji są wolne od zajęć dydaktycznych, a zatem, wg OP, nauczyciele nie mają prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

4. Dalej nie wiem co z tymi zastępstwami, tzn. z kwestią wynagrodzenia?

5. Co do związków, to....lepiej przemilczeć. Strusie są odważniejsze!

Przeczytałem ponownieten regulamin i znalazłem jeszcze jeden kwiatek:

W ramach czasu pracy, októrym mowa w art.42 ust.1 KN oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciela, dyrektor placówki może polecić nauczycielowi pozostanie na terenie szkoły do dyspozycji dyrektora szkoły w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

Coś mi się zdaje, że takie rozwiązanie już ktoś próbował wprowadzić na szczeblu ministerialnym i to nie wyszło, a tu proszę , dzięki OP dyrektor może zmusić nauczyciela do pójścia na zastępstwo bez dodatkowego wynagrodzenia. Rewelacja!

jmz11-11-2004 10:10:01   [#06]

Cieszcie się, że OP chce płacic 50%, bo w świetle obowiązującej KN może nie płacić w ogóle za takie zastępstwa. Dyrektor może zlecić je nauczycielowi w ramach 40 godzinnego czasu pracy i nic nie zapłacić..

Dyrektor nie musi polecać zostawać nauczycielowi pozostawania w szkole. Może umieścić mu w planie 2 okienka (albo 7).

Anka K11-11-2004 10:26:29   [#07]
Moim zdaniem za zastępstwa należy płacić 100%. Nasz OP zmienił swoją wcześniejszą uchwałę. Zastępstwo - zgodnie z KN- traktujesię tak, jak godzinę ponadwymiarową.
JarTul11-11-2004 11:29:32   [#08]
Doraźne zastępstwa.
W art. 30 ust. 6 KN organ prowadzący otrzymuje delegację do ustalenia regulaminem pewnych elementów wynagrodzenia, ale jeżeli chodzi o godziny doraźnych zastępstw z uwzględnieniem zapisów art. 35 ust. 3.

art. 30 ust. 6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
(...)
2) szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3, oraz za godziny doraźnych zastępstw,(...)

Art. 35 ust. 3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Znowu pojawia się tutaj niewfortunne sformułowanie w art. 30. ust. 6 pkt 2. Przecież można było napisać:
2) szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3.
A tak znalazło się pole do prób interpretacji i pewien rozdźwięk między tymi dwoma zapisami.
Tadek11-11-2004 13:34:22   [#09]

regulamin

Czy możecie podzielić się regulaminem, jeżeli już posiadacie. Może do wymiany plików.
anka0511-11-2004 15:33:02   [#10]
W mojej gminie nie płaci się za żadne zastępstwa.Za wszystko jesteśmy szczegółowo rozliczani, jak z Urzędem Skarbowym. Pozdrawiam urzędasów!!
HenrykB11-11-2004 15:42:23   [#11]

Pozdrowienia dla urzędasów - to dla mnie!

Dzięki!

Przede mną też tworzenie od nowa regulaminu. Obecny jest jaki jest. Dalsza dyskusja bardzo się przyda i przykłady też - oby mądre. Samorządy często korzystają z przykładów, bo to daje pewność prawidłowych uregulowań.

Piszcie, na pewno skorzystam!

Jak stworzę zamieszczę w sieci.

emeryt12-11-2004 08:06:11   [#12]

do HenrykaB... i innych urzędasów...

Łączmy się!!!!!

Art. 35 ust. 3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Uwaga: to i znaczy tożsame, tzn. że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe zwykłe i zastępstwa doraźne winno być naliczone wg. tych samych zasad.

Ale idąc dalej - od 1 stycznia 2005 art. 30 ust. 6 pkt 2 brzmi: 2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3,

czyli od 1.01.2005 nie ma możliwości zastosowania różnych zasad obliczania dla ponadwymiarowych - innych dla normalnych a innych dla doraźnych. W obecnym brzmieniu tego punktu jest "oraz". Tak więc uchwalony teraz regulamin, zawierający płacenie 50% za niektóre dorażne nie będzie zgodny z ustawą od 1 stycznia 2005 i będzie musiał zostać zmieniony, a jeżeli nie, to nauczyciel może się skutecznie domagać 100 % wynagrodzenia za wszystkie doraźne.

Dżoana12-11-2004 09:09:55   [#13]

JMZ co Ty wygadujesz???!

Cieszcie się, że OP chce płacic 50%, bo w świetle obowiązującej KN może nie płacić w ogóle za takie zastępstwa. Dyrektor może zlecić je nauczycielowi w ramach 40 godzinnego czasu pracy i nic nie zapłacić..

CO to za bzdury??!

jestem12-11-2004 09:36:04   [#14]

indywidualne

moim zdaniem zapisy regulaminów OP moga byc korzystniejsze dla pracownika od zapisów karty ale nigdy mniej korzystne bo wtedy można je zaskarżyć. nowela karty nakazyje płacić  za ponadwymiarowe i doraźne.Ciekawa jestem tylko jak w waszych regulaminach gminnych potraktowano indywidualne nauczanie  w domu ucznia .ja obecnie chodze na indywidualne do chorego ucznia i niestety stawka jest taka sama jak za ponadwymiarowe a dochodze 2 km w jedna i drugą strone .Czy przepisy jakoś to precyzują
Bogp12-11-2004 12:53:35   [#15]

Dziękuję za odpowiedzi.

W świetle tego co przeczytałem do tej pory rozumiem, że zapis  Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa, realizowanego przez nauczyciela nie posiadającego wymaganych kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć albo prowadzonych niezgodnie z planem i programem nauczania danej klasyb (jestem ciekaw, czy w OP wiedzą co to plan, a co program nauczania), ustala dyrektor szkoły w wysokości do 50% wynagrodzenia za jedną godzinę ponadwymiarową                     jest niezgodny z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi i nie ma co na ten temat dyskutować z OP, tylko żądać egzekucji prawa.

Dalej jednak nie wiem, czy za DEN, dni rekolekcji, dzień rozpoczęcia (zakończenia) roku szkolnego, jeśli nie ma zajęć dydaktycznych (nie z winy nauczyciela), przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Pozdrawiam

emeryt12-11-2004 14:17:02   [#16]

bogp.... czytaj uważnie...

Jeżeli taki jest zapis w regulaminie ustalonym przez OP - to do 31.12.2004 jest on zgodny z prawem. Natomiast będzie niezgodny z dniem 1.01.2005, bo wtedy wchodzi zmiana w art. 30 ust.6 pkt.2 w brzmieniu której wynagrodzenie za ponadwymiarowe i doraźne musi być tożsame.

1989.03.29 uchwała SN III PZP 53/88 OSNC 1989/7-8/109

7 sędziów - zasada prawna

Zamieszczenie w planie organizacyjnym szkoły godzin ponadwymiarowych przypadających w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w dniach wolnych od pracy i w okresach przerw w pracy szkoły ustalonych w przepisach o organizacji roku szkolnego, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze, nie uprawnia do wynagrodzenia przewidzianego w art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) za nieodbyte godziny ponadwymiarowe.

Powołany w pytaniu prawnym art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela stanowi, że przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych lub wychowawczych powyżej obowiązującego tygodniowego wymiaru godzin dydaktycznych lub wychowawczych.

Artykuł 35 ust. 4 określa natomiast wysokość wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły, przyznając to wynagrodzenie również w wypadku usprawiedliwionego nieodbycia zajęć.

Jak wynika z uzasadnienia pytania prawnego, wątpliwości wyrażone w sposób ogólny, w sformułowaniu tego pytania, sprowadzają się w istocie rzeczy do tego, czy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za zamieszczone w planie organizacyjnym godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których szkoła zgodnie z obowiązującymi przepisami nie prowadzi działalności dydaktycznej czy wychowawczej.

Dotyczy to zaś dni ustawowo wolnych od pracy, jak niedziele czy święta określone odrębnymi przepisami (art. 138 § 1 k.p.), oraz dni wolnych od pracy i przerw w pracy szkoły (np. przerwy świąteczne, związane z praktykami w szkołach zawodowych czy wcześniejszym zakończeniem zajęć w klasach programowo najwyższych) ustanawianych przez Ministra Edukacji Narodowej z upoważnienia ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160 ze zm.), dla każdego roku szkolnego, w przepisach o organizacji roku szkolnego.

Przytoczone wyżej wątpliwości powstały w związku z wyjaśnieniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 września 1988 r., według którego nauczycielowi nie należy wypłacać wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe wyznaczone w planie organizacyjnym szkoły przypadające na tego rodzaju przerwy w zajęciach, gdyż przerwy te powinny być uwzględnione w planie przez kierownika szkoły.

W piśmie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 marca 1989 r. wyrażony został pogląd, że sam fakt nieprawidłowego zamieszczenia w planie organizacyjnym szkoły zajęć w godzinach ponadwymiarowych w dniach ustawowo wolnych od pracy lub w okresach przewidzianych przepisami przerw w pracy szkoły nie może stanowić podstawy do wypłaty wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe. W piśmie tym informuje się o zamierzonych działaniach w celu usprawnienia zasad planowania zajęć w godzinach ponadwymiarowych przez odpowiednie zmniejszenie przydziału godzin ponadwymiarowych w tygodniu, w którym przypadają dni wolne od pracy lub ustalone w przepisach o organizacji roku szkolnego przerwy w pracy szkoły.

Problem więc polega na tym, czy sam fakt zamieszczenia w planie organizacyjnym szkoły zajęć w godzinach ponadwymiarowych w dniach, w których z mocy obowiązujących przepisów szkoła nie prowadzi zajęć dydaktycznych czy wychowawczych, może być uznany za przydzielenie nauczycielowi tych zajęć w rozumieniu art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela. Przydzielenie bowiem nauczycielowi zajęć w godzinach ponadwymiarowych w planie organizacyjnym szkoły stanowi jedną z podstawowych przesłanek warunkujących powstanie prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela.

Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi przeczącej.

Stosownie bowiem do art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela - nauczyciel może być zobowiązany do pracy w godzinach ponadwymiarowych w wypadkach szczególnych, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub wychowania. Z przepisu tego wynika, że nauczyciel może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe tylko w takich dniach, w których może być realizowany program nauczania czy wychowania, czyli w dniach, w których przewidywane jest faktyczne prowadzenie zajęć w szkole. Tylko bowiem w takich warunkach powstaje po stronie szkoły obowiązek zorganizowania nauczycielowi zajęć w godzinach ponadwymiarowych, a po stronie nauczyciela gotowość do odbycia tych zajęć.

Prowadzi to do wniosku, że zamieszczenie w planie organizacyjnym szkoły określonej liczby godzin ponadwymiarowych w każdym tygodniu bez wyłączenia tych dni, w których zgodnie z obowiązującymi przepisami szkoła nie prowadzi działalności dydaktycznej czy wychowawczej, nie może być uznane za przydzielenie nauczycielowi zajęć w godzinach ponadwymiarowych, uprawniające do wynagrodzenia przewidzianego w art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela za nieodbyte godziny ponadwymiarowe.

Jak wyjaśniono bowiem w powołanej w uzasadnieniu pytania prawnego uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 1987 r. III PZP 3/87 (OSNCP 1987, z. 11, poz. 165), podstawowym warunkiem uznania za usprawiedliwione nieodbycie przez nauczyciela zajęć w godzinach ponadwymiarowych jest jego gotowość do odbycia tych zajęć.

Nie nakłada się natomiast na nauczyciela obowiązku gotowości do wykonania zajęć w godzinach ponadwymiarowych w takich dniach, w których zgodnie z prawem zajęcia te nie odbywają się w szkole.

W sytuacji takiej nie ciąży też na szkole obowiązek zorganizowania zajęć w godzinach ponadwymiarowych, toteż nie można mówić o ryzyku związanym z prowadzeniem szkoły, w ramach którego zobowiązana jest ona zapewnić nauczycielowi realizację przydzielonych mu godzin ponadwymiarowych - do czego nawiązuje powołana w uzasadnieniu pytania prawnego uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 sierpnia 1987 r. III PZP 29/87 (OSNCP 1989, z. 1, poz. 9).

Pogląd wyrażony w tej uchwale bowiem dotyczył zdarzeń trudnych do przewidzenia przez szkołę i nauczyciela, jak np. przerwy w nauczaniu spowodowanej warunkami atmosferycznymi czy nie usprawiedliwionej absencji uczniów, a nie przewidzianych przepisami prawa dni wolnych od pracy lub przerw w działalności szkoły.

Rozważania powyższe nie dotyczą, rzecz oczywista, przydzielonych nauczycielowi prawidłowo zajęć w godzinach ponadwymiarowych, także w wymienionych dniach wolnych od pracy lub w okresach przerw w pracy, jeżeli szkoła prowadzi wówczas określoną działalność dydaktyczną lub wychowawczą. Odnosi się to także do placówek oświatowo-wychowawczych o ruchu ciągłym (np. domy dziecka, internaty, ośrodki szkoleniowe, zakłady wychowawcze oraz szkoły zaoczne), w których zajęcia prowadzone są również w niedziele czy święta. W takich też sytuacjach o prawie nauczyciela do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe decyduje spełnienie przesłanek, przewidzianych art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela.

Z wymienionych względów udzielono odpowiedzi jak w sentencji uchwały.

jestem12-11-2004 14:35:15   [#17]
a ja odsyłam Cię na strony znp gdzie znajdują sie projekty przykładowe regulaminów  gminnych i  cytuję

 

"1.      Godziny ponadwymiarowe przypadające w Dniu Edukacji Narodowej oraz w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,

      a w szczególności w związku  z:

 

1)           zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów ,

2)           wyjazdem dzieci na wycieczki lub  na imprezy  ,

3)           rekolekcjami ,

4)           udziałem nauczyciela w konferencji metodycznej ,

5)           chorobą dziecka  nauczania indywidualnego, trwającej nie dłużej  niż tydzień ,

      traktuje się jako godziny faktycznie odbyte."

emeryt12-11-2004 15:17:29   [#18]

to są...

życzenia ZZ-etów zawarte w przykładowych!!!!!!! regulaminach.

Życie  jest inne - regulaminy ustanawiają organy prowadzące.

Małgorzata Piluch12-11-2004 16:00:47   [#19]

Nie mogę wyjść z podziwu!

Na tego typu hece można znaleźć tylko jedno wyjście: skargę do wojewody. A swoją drogą polecam email do ministerstwa. Sama kiedyś napisałam, podałam adres i o dziwo, otrzymałam listowną odpowiedź do domu. Spróbujcie i nie dajcie się wykorzystywać!
Ganges12-11-2004 20:56:02   [#20]
W ubiegłym roku, w ramach godzin nadliczbowych odbywałam nauczanie indywidualne w domu ucznia w wymiarze 6 godzin tygodniowo . Trzy razy w tygodniu, po zajęciach w szkole jechałam na własny koszt do domu ucznia, oddalonego od szkoły circa 8 km. Zdarzały się takie dni, kiedy mama dziecka w drzwiach informowała mnie , że "dziś mały żle się czuje i nie nadaje sie do pracy". Uczciwie w tych dniach nie wpisywałam tematu bo skoro zajęcia się nie odbyły... Niestety, zapłaty też nie dostawałam mimo, że ja byłam przygotowana do pracy a w domu ucznia był sprawny telefon i matka mogła bez trudu zadzwonić by zaoszczędzić mi fatygi.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]