Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zasady rekrutacji do klas pierwszych gimnazjum
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane09-11-2004 20:59:55   [#01]

Czy możecie mi pomóc w tej sprawie? Nasze KO sporządziło ankietę, w której są pytania dotyczące "regulaminu rekrutacji do klas pierwszych ..." Wynika to pewnie z rozporządzenia MENiS z 20 lutego 2004 w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów... Dz. U. Nr 26 poz. 232. Faktycznie przepis ten mówi, że kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum (par. 5 ust.2). Dalej z par. 5 ust.4 wynika, że "...dyrektor gimnazjum, nie później niż do końca lutego każdego roku, podaje kandydatom do wiadomości kryteria, o których mowa w ust. 2, oraz warunki, o których mowa w ust. 3. Termin ten nie dotyczy szkół nowo tworzonych...". Jeszcze kilka informacji na temat gimnazjum: jedyne na terenie całej gminy,  swoim obwodem obejmuje wszystkich absolwentów szkół podstawowych. Drobny wyjątek to kilku uczniów z innej gminy, ale ma tu zastosowanie porozumienie między samorządami. W chwili obecnej mamy w swoim statucie zbliżony zapis do par. 5 ust. 1, który mówi m. in. kiedy przyjmuje się absolwenta z urzędu a kiedy zamieszkałego poza obwodem. Biorąc to wszystko pod uwagę mam wiele wątpliwości, czy istnienie "takich zasad" ma  jakiś sens. Czy przypadkiem nie będzie to kolejny "papier dla papieru". Czekam na wsparcie, przynajmniej duchowe!

Pozdrawiam Zibi 40.

 

Tomasz Osiński10-11-2004 06:44:01   [#02]

Mam wrażenie,że Twojemu KO chodziło raczej o sprawdzenie, czy nie masz zapisów dotyczących selekcji uczniów, tzn. tworzenia klas dla "lepszych" i "gorszych" albo "biednych" i "bogatych" itp. Dość dużo się o tym ostatnio słyszy.

Jesli KO chodziło tylko o realizację wspomnianego rozporządzenia MENiS-u, to oczywiscie w Twoim przypadku jest to kolejny "papier dla papieru".

Duchem jestem w tej sytuacji z Tobą. Pozdrawiam.

Nionka10-11-2004 10:47:26   [#03]
Nie potrzeba żadnego regulaminu, czyli kolejnego papieru! Moje gim. tez jest jedynym w miescie. W statucie zapisalismy, że przyjmujemy wszystkich uczniów z obwodu oraz okreslilismy sposób tworzenia oddziałów klas I (własnie żeby uniknąć pomówień o selekcję). Okreslilismy tez proste zasady przyjmowania uczniów spoza obwodu (np. jezeli jest miejsce, że rodzic składa podanie itp.). Zadnych odrebnych regulaminów nie mam i nie będę tworzyć.
Jacek10-11-2004 10:54:26   [#04]

Ja mam tak w statucie jesli chodzi o uczniów z obwodu:

1.        Listy klas pierwszych tworzy Dyrektor Gimnazjum, biorąc pod uwagę:

a)    szczególne zainteresowania, zdolności i osiągnięcia uczniów,

b)   miejsce zamieszkania, aby nie rozpraszać uczniów mieszkających w pobliżu do różnych oddziałów,

c)    równą liczbę uczniów w każdym z oddziałów,

d)   równą liczbę dziewcząt i chłopców w każdym oddziale ze względu na stosowanie podziałów na grupy podczas niektórych zajęć.

2.       Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka mają prawo wnioskowania do Dyrektora Gimnazjum o przeniesienie dziecka do oddziału równoległego. Dyrektor Gimnazjum może wyrazić zgodę na przeniesienie ucznia do nowego oddziału, jeżeli spełnione są kryteria wymienione w ust. 1.

 

 

a dla uczniów z innego obwodu:

 

1.      W przypadku gdy Gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami Dyrektor Gimnazjum przyjmuje ucznia zamieszkałego poza obwodem Gimnazjum. Liczbę wolnych miejsc ustala Dyrektor Gimnazjum na podstawie zatwierdzonej przez organ prowadzący organizacji szkoły na dany rok szkolny.

2.      W przypadku, gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje Gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie poniższych kryteriów:

a)        w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci, którzy w wyniku rocznej klasyfikacji w klasie szóstej szkoły podstawowej uzyskali łącznie z wynikami zewnętrznego sprawdzianu poziomu opanowania umiejętności, przeprowadzonego w klasie szóstej najwyższą liczbę punktów, z zastrzeżeniem punktu b) i c) oraz § 20 ust. 3. Liczbę punktów oblicza się sumując:

§       liczbę punktów uzyskaną z pomnożenia średniej ze wszystkich ocen rocznych uzyskanych przez kandydata z przedmiotów wymienionych w świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (wraz z oceną z religii/etyki) przez 10,

§       liczbę punktów uzyskaną za wyniki sprawdzianu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, zawartą w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach sprawdzianu,

§       liczbę punktów za inne osiągnięcia. Za każde osiągnięcie wymienione w świadectwie ukończenia szkoły podstawowej przyznawanych jest 5 punktów;

b)        nie przyjmuje się do Gimnazjum ucznia mieszkającego poza obwodem, który uzyskał
w klasie szóstej nieodpowiednią ocenę zachowania;

c)        zachowuje się równą liczbę dziewcząt i chłopców w oddziałach ze względu na stosowane podziały na grupy podczas niektórych zajęć.

Konto zapomniane12-11-2004 16:13:53   [#05]

Zapis w statucie

Serdeczne dzięki wszystkim!!! Właśnie o to mi chodziło. Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję. Pozdrawiam Zibi.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]