Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kogo można zwolnić z zajeć?
strony: [ 1 ]
iwonka08-11-2004 19:46:46   [#01]

W tym roku do naszej szkoły zostały przyjęte uczennice do nowo utworzonej klasy 6.

Część z nich w klasie 4 i 5 miały zajęcia z plastyki i techniki, gdyby chodziły dalej do swoich szkół w 6 klasie nie miałyby już tych przedmiotów (program zrealizowano w 4 i 5 kl). W naszej szkole jest inna organizacja zajęć i mamy plastykę i technikę w klasie 5 i 6.

Czy jest jakiś przepis, który pozwala zwolnić te uczeniice z tych przedmiotów. Wydaje mi się, że nie ma, ale chcę się upewnić.

zgredek09-11-2004 00:30:44   [#02]
takiego - co bezpośrednio byłoby napisane to nie znalazłam, ale

w ramówkach jest napisane, ile godzin jakiego przedmiotu ma być realizowane

szkoły ustalają swoje ramówki

ja w tym przypadku zwróciłabym się do poprzedniej szkoły z zapytaniem ile godzin tych przedmiotów zrealizowano

szkoła powinna odpowiedzieć powołując się na ramowe plany nauczania dla klasy, którą uczniowie ukończyli,

powołując się na rozporządzenie o ramowych i informacje z poprzedniej szkoły wydałabym decyzję "zaliczającą" (określenie z rozporządzenia o klasyfikowaniu) te przedmioty i zwalniającą z obowiązku uczęszczania

---------------

tylko problem będzie, gdy te przedmioty będą odbywały się w środku dnia i uczniowi wypadną okienka

więc może dlatego nie jest to uregulowane - bo taki problem będzie

a swoją drogą - umożliwia się nam dowolny podział godzin w poszczególnych klasach, a rozporządzenie o przyjmowaniu uczniów nie reguluje takiego przypadku

------------

czy są to odosobnione przypadki?

---------------

to takie moje, a jak powinno być?
Ewa z Rz09-11-2004 09:42:54   [#03]

raczej nie

mamy sytem klasowo-lekcyjny - zatem cała klasa powinna mieć taką samą ramówkę (wyjąwszy przypadki określone w przepisach)
JarTul09-11-2004 13:08:06   [#04]

Moim zdaniem trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem i przepisami.
Jeżeli uczeń zrealizował przedmioty w wymiarze określonym rozporządzeniem i w szkolnym planie nauczania, szkoły do której aktualnie uczęszcza, wymiar godzin przewidziany na nauczanie tego przedmiotu nie jest większy niz juz zrealizowany przez ucznia, a zatem prawdopodobnie realizowane są te same treści programowe, to sądzę, że ucznia można zwolnić z udziału w tych zajęciach.
Odrębną sprawą jest zapewnienie opieki, a oprócz tego wola rodziców i ucznia.

Spayk09-11-2004 22:53:25   [#05]
Mam pytanie. PO CO czyli CZE MU je zwalniać. To nie są studia, to nie jest sytuacja że  "zaliczyły przedmiot" i mają "przepisane". Może przepisy pozwalają na taki manewr, ale sensu to ja w tym nie widzę. Przedmioty artystyczne rozwijają i powtórka im nie zaszkodzi. Zwłaszcza że nauczyciel inny to i "wersja" przedmiotu inna.
Ewa z Rz09-11-2004 22:54:36   [#06]

podzielam

zdanie spayka - czyli jak pisał JarTul - zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i przepisami.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]