Forum OSKKO - wątek

TEMAT: konsultujemy Rozporządzenie o wzorach świadectw....
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar08-11-2004 14:09:57   [#01]

Otrzymaliśmy z MENiS projekt rozporządzenia w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności,

Proszę o uwagi i..

mam problem. Załączniki z wzorami swiadectw to gruba księga - tak z pół ryzy. W związku z tym ani MENiS ani my nie mamy tego w witrynie - bo kto to poskanuje. To częstokroć pliki graficzne.

Jesli są konkretne potrzeby - pytania o konkretny typ świadectwa - pytajcie - może dam radę;-)

Roman K08-11-2004 21:18:16   [#02]

Marku....

A może dostałeś wszystko w pdf-ie.... ;)
Przecież po podpisaniu poprzedniego rozporządzenia w tej sprawie MENiS upowszechnił je w tej formie......

Opiniowanie bez "oglądnięcia" ma "taki sobie" sens.

Przesyłanie tekstu w formie papierowej jest chyba..... próbą zniechęcenia ze strony przesyłającego.

Roman_K

bogna08-11-2004 21:42:22   [#03]

W uzasadnieniu napisali:

Projekt przewiduje również zastąpienie dotychczasowych kilkunastu wzorów świadectw dojrzałości, wydawanych po zdaniu egzaminu dojrzałości, jednym uniwersalnym wzorem świadectwa.

Mógłbyś Marku ten uniwersalny wzór pokazać?

bogna08-11-2004 22:36:02   [#04]

egzamin maturalny - świadectwo dojrzałości

Nie rozumiem dlaczego po zdaniu "egzaminu maturalnego" otrzymuje się 'świadectwo dojrzałości" a nie świadectwo maturalne.

Do tej pory świadectwo dojrzałosci było efektem zdanego egzaminu dojrzałości - zmieniono nazwę egzaminu, to może też konsekwentnie należałoby zmienić nazwę świadectwa?

§ 4.

1. Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, której ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu maturalnego, otrzymuje - w przypadku zdania tego egzaminu - świadectwo dojrzałości.

camelot08-11-2004 23:20:04   [#05]

świadectwo klasy 6

W nowym rozporzadzeniu brak jest znowu problemu jakie świadectwo ma otrzymać uczeń klasy 6 który musi ją powtarzać. Nie może otrzymać świadectwa nieukończenia szkoły, nie może otrzymać świadectwa nie uzyskania promocji do klasy ?????. Problem jest a rozwiazania jak narazie ponownie nie ma!!!! Ktoś tam wymyślił półśrodki.
Marek Pleśniar08-11-2004 23:50:02   [#06]

hm

teraz jadę w objazd po sponsorach. Kilka dni mi zejdzie.

reszta z mojej strony - jak wrócę

Leszek09-11-2004 22:41:41   [#07]

bez załącznika nr 1 nie ma sensu opiniować... a nie wiem jakie diabełki siedzą w nr 2 i 3...

a projekt rozporz. to kosmetyka obecnego, poza wyraźną niechlujnością prawną w § 20 projektu...

pozdrawiam

Ewa z Rz09-11-2004 23:28:24   [#08]

no, nie...

Ta adnotacja w §20 to paranoja - jak w szkole jest 1500 uczniów, to dyrektor się dopiero napodpisuje... Moim zdaniem wystarczyła by parafka wychowawcy klasy - to przecież jest jedynie informacja porządkowa. Dałabym równiez spokój słowom "Skala obowiazuje od dnia 13 września 2004", w zupełności wystarczy data i to właściwa dla dokonania poprawki.
kas10-11-2004 11:44:04   [#09]

konsultujemy Rozporządzenie o wzorach świadectw

Popieram Cię Camelot. Dotyczy to także uczniów pozostałych szkół - jeśli nie ukończą LO, ZSZ Lub Technikum... nie ma świadectw nieukończenia

Jacek W10-11-2004 12:54:39   [#10]

§ 19

W przypadku uzyskania z zajęć edukacyjnych, z których nauka zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym), oceny końcowej miernej, w świadectwach ukończenia szkoły i dyplomach ukończenia szkoły wpisuje się dla tych zajęć ocenę końcową dopuszczającą.
 
Rozumiem, że zapis ten został po to, bym wiedział, jak wystawić duplikat.
 
Ale nie rozumiem logiki tego paragrafu, bo wynika z niego, że jeśli absolwent ukończył czteroletnią szkołę np. w 1997, kończył przedmiot w klasie trzeciej i dostał dwójkę - piszemy mu dopuszczający, a z przedmiotów, które kończyły się w klasie ostatniej - mierny.
 
Zmęczony jestem i coś bredzę - czy nie?
 
Jacek Wojdałowicz
zgredek11-11-2004 00:04:58   [#11]
Jacku...

chyba... zmęczony jesteś
bogna11-11-2004 00:10:35   [#12]

no może i Jacek zmęczony ;-)

ale po co dawali ten paragraf?

już chyba nie ma rocznika, który łapał się na ocenę "mierny"

zgredek11-11-2004 00:12:41   [#13]
e, to mimo zmęczenia napisał

duplikaty
bogna11-11-2004 00:15:25   [#14]
nie - w duplikatach chyba taka skala ocen jaka obowiązywała przy wystawianiu świadectwa ???
zgredek11-11-2004 00:16:49   [#15]
no toś mi  zamieszała

to niech któś napisze, bo zgłupiałam
bogna11-11-2004 00:21:24   [#16]

bo jak tak - to trzebaby też oceny z zachowania przerabiać na inne skale,

oceny wystawione dawno temu

w skali 4-ro stopniowej przerabiać na 6-cio stopniową

zgredek11-11-2004 00:25:26   [#17]
nie

bo to było tak

ocena mierna się nazywała, a póxniej dopuszczającą ją przechcili - to jest ta sama ocena

a ocen z zachowania nikt nie przenazywał

-----------

ale te duplikaty to mnie męczą
Jacek W11-11-2004 07:39:25   [#18]

bogna, zgredek,

1. Zachowanie nigdy nie kończy się w klasie niższej - więc ocena końcowa zawsze jest oceną wg aktualnej w danym momencie skali.

2. Paragraf 19 w takim brzmieniu był potrzebny po roku szkolnym 1998/99. Teoretycznie jest możliwe, że ktoś chodził w 98/99 do klasy pierwszej, załapał się na mierną z kończącego się przedmiotu i jest uczniem jeszcze w tym roku szkolnym. Jedno repetowanie w pięcioletniej szkole ponadpodstawowej wystarczy. Ale sformułowany jest tak, że mam wątpliwości co do tych duplikatów z lat wcześniejszych.

Jacek W.

Anka K11-11-2004 10:18:53   [#19]
Problem ten pojawiał się również w przypadku absolwentów  sprzed 1998/99 r. przystępujących do egzaminu do dojrzałości w momencie gdy obowiązywała ocena " dopuszczający". W arkuszach ocen mieli oczywiście mierne, a w przypadku  zdania ( np w tamtym roku) do matury nie wiadomo było, co wpisywać na świadectwie dojrzałości w części dotyczącej ocen końcowych. Powinny być mierne, ale to kolidowało ze skalą ocen na obowiązującym druku świadectwa dojrzałości. Wpisać dopuszczające? Wtedy nie będzie to zgodne z arkuszem ocen. W tym roku ten problem na pewno znowu wystąpi, ponieważ absolwenci z lat zamierzchłych masowo przystępują do starej matury. A oni mają mierne. Obłęd.
Ewa z Rz11-11-2004 18:40:02   [#20]

duplikaty

zawsze brzmiały i brzmieją tak jak oryginały - zatem stosujemy tę skalę ocen jaka obowiązywała w momencie wystawiania oryginału.
JarTul11-11-2004 21:10:48   [#21]

Proponuję zmianę zapisów:

I.

§ 3. 1. Po ukończeniu nauki w danej klasie, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej, uczeń szkoły dla młodzieży, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 7, zależnie od wyników klasyfikacji końcoworocznej, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie lub nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.

ust. 7 
pkt. 1 Szkoła może zrezygnować z wydawania świadectw szkolnych promocyjnych.  
pkt. 2 Wprowadzenie do statutu szkoły zapisu o rezygnacji z wydawania świadectw szkolnych promocyjnych wymaga uzyskania pozytywnej opinii rady szkoły, rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
pkt. 3 W przypadku określonym w pkt. 1 statut szkoły określa formę dokumentu
potwierdzającego uzyskanie lub nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.
pkt. 4 W przypadku ucznia, który zamierza przenieść się do innej szkoły lub wyjeżdża za granicę, na jego wniosek lub wniosek rodziców (prawnych opiekunów) szkoła wydaje świadectwo szkolne promocyjne określone w ust. 1. 

II.

§8 ust.3 Nazwę szkoły wpisuje się w pełnym brzmieniu, zgodnie z nazwą ustaloną w statucie szkoły. W przypadku zespołów szkół dopuszcza  pominięcie w nazwie szkoły nazwy zespołu. W wierszach, które nie są wypełnione, wstawia się poziomą kreskę, a w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych wpisuje się wyraz "zwolniony(a)". W przypadku niewypełnienia kilku kolejnych wierszy można je przekreślić ukośną kreską, z tym że w pierwszym i ostatnim wolnym wierszu wstawia się poziome kreski.

MorskaKrystyna11-11-2004 21:33:53   [#22]

imienna ewidencja świadectw

§ 1.

10. Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw, dyplomów, indeksów i legitymacji szkolnych, z wyjątkiem świadectw szkolnych promocyjnych.

Moim zdaniem "imienna ewidencja" to zbędna biurokracja

MorskaKrystyna11-11-2004 21:47:20   [#23]

tylko uczeń szkoły dla młodzieży?

§ 2.

4. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń szkoły dla młodzieży, który otrzymał promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem albo ukończył szkołę z wyróżnieniem otrzymuje odpowiednio świadectwo szkolne promocyjne z wyróżnieniem lub świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem

z powyższego wynika, że tylko uczeń szkoły dla młodzieży może dostać świadectwo z wyróżnieniem.

MorskaKrystyna11-11-2004 22:24:01   [#24]

dlaczego 2 ustępy?

§ 8.

5.Świadectwo i dyplom, wydawane przez szkołę opatruje się wyraźnym odciskiem pieczęci urzędowej szkoły.

6. Legitymacje szkolne opatruje się wyraźnym odciskiem pieczęci urzędowej szkoły.

Anka K12-11-2004 07:52:29   [#25]
Ewa, ja nie pisałam o duplikatach, lecz o oryginałach świadectw dojrzałości wydawanych np. w roku 2004 absolwentom, którzy ukończyli szkołę w np. 1997, a  egzamin dojrzałości zdali dopiero w 2004 r. Oni otrzymują świadectwo dojrzałości na aktualnie obowiązującym druku. Na tym druku wpisuje się oceny uzyskane na maturze oraz oceny końcowe z wszystkich przedmiotów. I w tym momencie pojawia się problem, o którym pisałam wyżej. Próbujemy to rozstrzygnąć od kilku lat.
Elusia12-11-2004 09:31:01   [#26]

Ewo

brzmieją ;-))) piękny wyraz
Ewa z Rz12-11-2004 18:18:44   [#27]

:-))

Aniu, odpowiadałam Jackowi...

Elusia, rzeczywiście ładny "zlepek" mi się zrobił...

Anka K12-11-2004 20:04:53   [#28]
Ewa, a kto mi odpowie? Ja naprawdę nie wiem, co z tym robić. :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]