Forum OSKKO - wątek

TEMAT: O zespołach szkół i nowych umowach o pracę - moda?
strony: [ 1 ]
wojjan08-11-2004 12:38:45   [#01]
Czy u was też kuchennymi schodami próbuje sie zaoszczędzić na nauczycielach i obejść przepisy Karty Nauczyciela? Zespoły jako jednostki organizacyjne - tak - zatrudnienie nauczycieli  - po cząstce etatu w każdej ze szkół wchodzacych w skład zespołu - np. umowa z polonistą: w technukum handlowym - 3/18, technikum gastronomicznym - 6/18 i w zasadniczej szkole zawodowej 9/18. Paradoks polega na tym, że umowę na czas nieokreślony (bo nie z mocy mianowania przy braku pełnego etatu) mogę podpisać tylko na jedną ze szkół - reszta to uzupełnienia etatów w innych szkołach... Nie ma więc nadgodzin, nie ma więc ztrudnieniea z mocy mianowania i zaczyna się horrrrrrrrrrrrrrorek prawny.... Proszę o informacje, czy rzecz nie dotyczy przypadkowo całej Polski....
Ewa z Rz08-11-2004 12:53:59   [#02]

sprawa tu już była wielokrotnie

Umowy w zespołach, zdaniem SN, powinno sie spisywac na zespół.

Wykorzystaj "szukaja"

wojjan08-11-2004 15:55:34   [#03]
Dzięki Ewo za promyk nadziei, ale...
Elamali16-11-2004 22:29:24   [#04]

Jestem po naradzie dyrektorów

Jestem po naradzie dyrektorów zorganizowanej przez mazowieckie KO, gdzie usłyszałam, że absolutnie nie ma możliwości zawierania umów na zespół, powinnam również wszystkie stare umowy zmienić zgodnie z obowiązującą KN (!!!!), a wogóle to co to za różnica dla nauczyciela, bo przecież pieniądze te same. Przy takich przepisach szkoły zawodowe znikną, bo kto będzie chciał co roku na nową umowę pracować w 5-ciu szkołach (tyle mam w zespole), a nie stworzę szkoły z samymi technikami, czy zawodówką, bo zespół nie znajduje się na terenie wielkiej aglomeracji.
fredi16-11-2004 22:47:29   [#05]

wojjan

Nie ma więc nadgodzin

 

nie rozumiem.

Ja uwazam , że lepiej być zatrudnionym na 18/18 + 5/18 niż na 23/18

bo od 18/18 jest dodatek stażowy i od 5/18 też

a w drugim przypadku tylko od 18/18

fredi16-11-2004 22:47:59   [#06]
ale generalnie uwazam , że jedna umowa na zespół.
gosienka16-11-2004 22:51:03   [#07]
Na konferencji  w Olsztynie / 1 dzień / zacna Pani z MENiS powiedziała, ze umowy sporządza się na typy szkół , a nie zespół. No więc?.....
fredi16-11-2004 22:58:22   [#08]
teraz nikogo noe obchodzi co kto powiedział, ale co napisał
Marek Pleśniar16-11-2004 23:41:55   [#09]

:-))))))))))))

z tym optymistycznym akcentem idę spać:-))))

Konto zapomniane17-11-2004 00:27:06   [#10]

wybawcy!!!

Wiedziałem, że warto czytać i przede wszystkim dołączyć do tak wspaniałej grupy ludzi!!!!

Szef wisi nade mną z toporkiem za to, że nie zmieniłem umów na typy a ja ciągle mam wątpliwości (?miałem?).

Jeżeli jeszcze ktoś napisze mi gdzie mogę znależć ten wyrok SN, to będe chyba najszczęśliwszym człekiem pod tym gwieździstym niebem.

Dzięki WAM BARDZO...

Ewa z Rz17-11-2004 02:21:18   [#11]

podawałam go

Tu i TU

Naprawdę warto korzystać z szukaja...

Antoni Jeżowski17-11-2004 14:21:14   [#12]

oj, oj

Jakby co, to od 1 września br obowiązuje nast. brzmienie odpowiedniego artykułu mojej ulubionej ustawy, czyli KN:

Art. 10. 

1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

W tej sytuacji, ponieważ zespół nie jest szkołą w rozumieniu art. 62 uoso, zatem Wasze dobre samopoczucie jest raczej nieuprawnione. I państwo z MENiS tym razem mieli raczej rację, gdy w Olsztynie mówili to co mówili...

Inną sprawą jest, jak teraz nawiązywać z nauczycielami stosunki pracy, by wilk był syty i owca cała...

Ewa z Rz17-11-2004 19:20:24   [#13]

a dlaczego zespołu

nie można traktować jak szkoły?

UoSO art. 62 ust. 2. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.

fredi17-11-2004 20:01:35   [#14]

oj, oj

oj
AnJa17-11-2004 20:06:32   [#15]

jo, jo,

jo
Chowański Krzysztof17-11-2004 20:08:09   [#16]

Z UoSO wynika, że dyrektor zespołu jest dyrektorem szkół wchodzących w skład zespołu. Natomiast z uchwał OP w sprawie wynagradzania wynika, że dyrektor zespołu ma prawo tylko do jednego dodatku przysługującego dyrektorowi szkoły a nie zespołu. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

fredi17-11-2004 20:14:18   [#17]

oczywiście, że dodatej jeden bo Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły czyli będąć dyrektorem 5 szkół jes dyrektorem szkoły

czyli 5 szkół=szkoła

Antoni Jeżowski17-11-2004 22:37:58   [#18]

albo zabawa...

Albo poważna próba wyjaśnienia problemu. Ustawodawca wyraźnie powiedział: dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły w rozumieniu ustawy (art. 62 ust. 2); w żadnym jednak miejscu nie powiedział, że zespół szkół jest szkołą w rozumieniu ustawy, bo ciągle jest to zespół szkół. Sprawa już raz była na forum przeze mnie wyjaśniana. Mógł wszak powiedzieć, że pracodawcą jest także zespół szkół, ale tego nie powiedział, a jeszcze dość jednoznacznie nowelizował art. 10 KN.

Pozdrawiam :)

Chowański Krzysztof17-11-2004 23:08:16   [#19]

Zawsze na poważnie, choć czasem w sposób weselszy niż zwykle

Tak więc dyrektor zespołu jest dyrektorem tego czegoć, czego właściwie nie ma.  Jest także  dyrektorem tego co wchodzi w skład tego czegoś czego nie ma. Proste prawda.Jak mawiał Zulu-Gula " Polska to jest bardzo dziwny kraj".
jolado18-11-2004 07:52:56   [#20]
Wiecie co, mam dość bycia dyrektorem jednej szkoły, żeby chcieć bawić się w dyrektora czegoś, czego nie ma (i moze u nas nie będzie). Nie wiem doprawdy, jaką korzyść upatruje tzw. organ w łączeniu szkół w zespoły, bo u nas i tak obsługa jest wspólna (tzn. 1 księgowa na 3 szkoły), a wszystkie dokumenty (statut itd.) są osobne!!! A nauczyciele łączą etaty, bo inaczej sie nie da.
Ninaa18-11-2004 19:03:48   [#21]

dlaczego zespoły?

Organ widzi interes ekonomiczny w łączeniu szkół, inaczej by tego nie robił. OP myśli tak:Dwie szkoły to dwóch dyrektorów , dwa  budżety i podwójne  wydatki, jedna szkoła to jeden dyrektor , jeden budżet a więc mniejsze wydatki .Zazwyczaj upadającą szkołę /np. podstawową/ OP daje  do tej większej /np.gimnazjum/oczywiście nie zwiększając budżetu. Jeśli nauczyciel w sp. nie ma etatu to w zespole może mieć/ po nauczaniu początkowym nauczyciele porobili roczne studia podyplomowe z historii i matematyki wiec uważają ze mają wystarczające kwalifikacje/. Będą takie przypadki że etat będzie dzielony  na dwóch nauczycieli. Wtedy OP uniknie kosztów odpraw nauczycieli którzy z braku godzin musieliby być zwolnieni. Klasy w sp.liczą po 5 uczniów. Nie jest  normalne gdy nauczyciel uczący w klase pięcioosobowej ma takie samo wynagrodzenie jak nauczyciel w klasie 30 osobowej.
Chowański Krzysztof18-11-2004 20:47:39   [#22]

Korzyści z łączenia szkół:

oczywiście dla organu prowadzącego. Zamiast zatrudniać w 2 szkołach 4 nauczycieli zatrudniamy w zespole 3 .

Każdy ma po 6 ponadwymiarowych godzin. Płacimy tylko za przepracowane.

Są 3 dodatki stażowe, wiejskie,

odpis na socjalny od 2005r. także na 3 n-li a nie od wynagrodzeń 4 osób.

1 dyrektor, sekretarka. Skoro 1 budynek to i koszty administracyjne budynku (woda, światło, gaz, ogrzewanie, 1 stołówka lub świetlica) są mniejsze. Nalezy liczyć się takze z łącznym zmniejszeniem zatrudnienia pracowników obsługowych. Ponadto to też jest reorganizacja sieci szkół, co oznacza większe szanse na gimbusa.

Wyliczyć mozna także wiele innych oszczędności.

W sytuacji, gdy kadra w zespole ustabilizuje się onaczać będzie to wiekszą stabilizację dla nauczycieli. W małej szkole "łatwiej" o zwolnienie z braku godzin.

Dla dyrektora jest to oczywiście trudniejsze. szcególne od kwietnia gdy w SP zaczynają sie sprawdziany, potem egz. w Gimnazjum a teraz także matura w LO. Łatwiej w 30 oddziałowej 1 szkole niż w 20 odziałowym zespole składającym sie z 3 lub 4 szkół.

Konto zapomniane24-11-2004 23:17:38   [#23]

Zespół jest strukturą a szkoła jednostką organizacyjną (uoso). Przerabiam ten temat od września. Mam szczęście ,że tylko 2 szkoły. Ktoś nie posiadał wiedzy że w zespołach jest 5 lub więcej szkół.

Kombinuję nad organizacją pracy w dzień sprwdzianu SP i egzaminów G.

Kto ma pomysł lub doświadczenie w tym temacie???

zgredek25-11-2004 00:35:18   [#24]
e, tam to łatwe;-)

--------------

w sesji zimowej mam egzamin dojrzałości

w liceum ogolnoksztalcącym i technikum

ale szkoły mi przeksztalcili

czyli mam ponadgimnazjalne liceum i technikum

a wolne mogą mieć ponadpodstawowe w dniach pisemnego egzaminu

a z ponadpodstawowych to mam 3 klasy - z tych klas nikt nie zdaje jeszcze egzaminu - bo dopiero będą w maju

oprócz tego mam ponadgimnazjalne - różne takie

pytanie za 100 zł:

które z moich szkół - może łatwiej klas - ma prawo mieć dni wolne w związku z sesją zimową egzaminu dojrzałości?

prawidłowa odpowiedź:

żadne

---------------

to se zadam drugie pytanie:

jak, do diabła, mam zorganizować ten egzamin?????????????
AnJa25-11-2004 00:41:00   [#25]
Normalnie!

Matura w Polsce ma historię mocno przedwojenną.

Jakos to bez dni wolnych organizowano i nikt nie płakał.

W zeszłym roku po raz pierwszy wolne zrobili.

W tym roku zgredkowi wolnego nie pozwolili zrobic - i juz zgredek rozpacza.
zgredek25-11-2004 00:42:18   [#26]
e, tam rozpacza;-)

tak se marudzę tylko;-)

a co nie wolno?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]