Forum OSKKO - wątek

TEMAT: było tu sporo o etyce ostatnio
strony: [ 1 ]
amrek08-11-2004 09:18:32   [#01]

a ja po raz trzeci oglądałam tydzień temu "Polowanie na króliki".

piękny, australijski film, subtelny, z rewelacyjną kamerą, z muzyką Petera Gabriela, bez drażniącego cukru choliłóda;-), a w związku z tym też bez przeginania w kierunku poprawności politycznej, mimo, że temat się do tego nadaje, jak ulał...

pojawił się na ekranach - i dość szybko znikł

więc wielu z Was, zapracowanym, w dzikim, winogronowym pędzie;-)

mógł zwyczajnie umknąć

a żal

film mówi o tym wszystkim, co ważne...o tym, jak ważne jest mieć dokąd wrócić, czym jest godność, wolność, prawda, odpowiedzialność za innych, wytrwałość, odwaga, wiedza i takie tam...

i o tym wszystkim mówi bez namolności dydaktycznej

I tak sobie pomyślałam, że nadaje się na wartościową pomoc dydaktyczną pod koniec gimnazjum i w liceum.

"Polowanie na króliki"  wykorzystać może nie tylko wychowawca, ale i np historyk, którzy chciałby pogadać z uczniami choćby o spotkaniach kultur, o tym, jak one wyglądały, jak mogą wyglądać...jakie są zagrożenia, a jakie możliwości

Rzecz osnuta na faktach, na motywach z książki pewnej aborygenki, Molly Craig.

Do 1970 roku obowiązywało w Australii prawo, które nakazywało odbieranie dzieci z domieszką białej ;-)krwi kolorowemu rodzicowi. Takie dzieci wychowano i "cywilizowano" w sierocińcach.  Nazywa się je "skradzionym pokoleniem". Losy wielu z tych Australijczyków są tragiczne - zagubili tożsamość...zagubili siebie

Malców o jaśniejszej skórze - kierowano do szkół, o zbyt ciemnej - przyuczano do prostych cywilizowanych zadań: do pracy szwaczki, pomocy domowej, robotnika rolnego.

Molly, odebrana matce, trafia z rodzeństwem do takiego przystosowawczego sierocińca. Ucieka stamtąd do domu...I...

Im więcej osób obejrzy i przeżyje "Polowanie...", tym lepiej.

Może ktoś z Was uzna, że film przyda mu się, by pokazać...

coś tam pokazać...

nie wiem

ale na pewno ważnego:-)

jest kopalnią motywów, szkoda, by w jakiejś wypożaczalni marnował się na półce

Pozdrawiam

świetlistego dnia all

Agnieszka

amrek09-11-2004 15:39:55   [#02]

;-) będę wredna i...

podleję słup ogłoszeniowy...niech trochę podrośnie, może kto jeszcze dziś zajrzy...i zechce wybrać się na "Polowanie..."

no kurka, żal królików...:-)

bogda309-11-2004 17:22:53   [#03]

nie jesteś wredna, Amrek

  Piszcie koleżanki i koledzy o tym , co warto obejrzeć, przeczytać, co zobaczyć kinie , w teatrze....Gorąco zachęcam, abyśmy czasem pogadali o standardach... kulturalnego człowieka.
lunani16-11-2004 23:57:49   [#04]

:-))

Dopiero teraz miałam okazję zobaczyć " Nigdy w życiu" film na podstawie powieści. Teraz czekam na książkę.

Podoba mi się jak bohaterka dąży do celu i jak koleżanka ją wspiera.

Polecam dla tych, którzy myślą o czymś, że nigdy w życiu. Więcej wiary życzę przy okazji.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]