Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Głosowanie
strony: [ 1 ]
Doris04-11-2004 22:52:54   [#01]
Czy możliwe jest aby suma:głosujących "za" + "przeciw" + "wstrzymujących się" była inna niż liczba obecnych członków RP podczas glosowania?
violka04-11-2004 22:56:37   [#02]

mozliwe

nie uczestniczyli w głosowaniu (np. wyszli na stronę)

mogli też nie wychodzić ale nie uczestniczyli - nie podniesli rączki i nie zmusisz ich - trudno

dlatego dobrze jest wtedy pisać "w głosowaniu brało udział ... za... przeciw... wstrzymało się..."

Doris04-11-2004 23:11:31   [#03]

sejm

Jak to jest w sejmie? Rzadko oglądam obrady i glosowania, co jest wyświetlane na tablicy:

1)liczba obecnych? czy glosujacych?

2) liczba glosujących za

3) liczba głosujacych  przeciw

3) liczba wstrzymujących sie

Czy tu, ta suma przypadkiem nie zgadza się, bo np. "dopelnia się niegłosujacych" do wstrzymujących się?????

violka04-11-2004 23:32:44   [#04]

wg mnie tych niegłosujących nie można dopisywać do wstrzymujących się

przecież aby się wstrzymać też trzeba podnieść rękę

tamci po prostu nie brali udziału w głosowaniu

Doris05-11-2004 00:20:13   [#05]
Skąd wiadomo,  nie została zrobiona pomyłka przy ;iczeniu? W takim razie kworum powinno być określane przed każdym głosowaniem, co doprowadzić może ,przy złej woli do tego , że mimo iż jest dużo obecnych uchwały nie zostaną podjęte, bo ludzie nie będą głosowali
JarTul05-11-2004 09:33:33   [#06]

Do kworum liczą się obecni i uprawnieni do głosowania, a to czy zagłosują (za, przeciw lub się wstrzymają) lub nie zagłosują, nie wpływa na wynik głosowania - jeżeli liczenie głosów było poprawne. Licz głosów oddanych może być mniejsza od liczby obecnych.
Moim zdaniem w sytuacji, gdy liczba głosów: za, przeciw i wstrzymujących się jest różna od liczby osób obecnych, zawsze można zadać pytanie: Kto z państwa nie głosował?
Oczywiście, nie najlepiej to świadczy (z reguły) o osobie uprawnionej, że nie dokonuje wyboru jednego z trzech wariantów, które ma do wyboru w czasie głosowania.

aga230707-11-2004 14:42:19   [#07]
Czy podczas wyborów przez RP np. przewodniczącego zespołu, zajmującego się opracowaniem programu profilaktycznego - można głosować na siebie? Czy to etyczne?
Marek Pleśniar07-11-2004 15:44:36   [#08]

tak - etyczne - bo zgodne z prawem i uczciwie postawione - "chcę".

Nieetyczne by było gdyby ktoś chciał zostać szefem a zagłosował na NIE albo nie chciał a dał sobie TAK. Wtedy to jest nieprawdziwe a więc nieetyczne:-)

Ale oczywiście można zostać szefem z łapanki albo krygować się "niee, nieee chcę, no chyba że każecie"

JarTul07-11-2004 17:45:45   [#09]
"Równie" etycznie będzie, gdy kandydat wyrazi zgodę i w ten sposób powie "chcę", a w czasie głosowania "wstrzyma się".
Marek Pleśniar07-11-2004 18:22:29   [#10]

No jasne.

Ale nie mam za złe komuś kto "chce" że zagłosuje - skoro wolno.

Powiem tak: te wstrzymywania, krygowanie to nie ze względu na sprawę są robione./ Tylko ze względu na kolezeństwo - coby nie "gadało" złosliwie - a dowodem choćby powód tej śródwątkowej dyskusyjki - że "gada";-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]