Forum OSKKO - wątek

TEMAT: fakultety w liceum ogólnokształcącym
strony: [ 1 ]
Elżbieta Wysocka04-11-2004 20:56:26   [#01]
od 1 września br. w skład zespołu szkół, którym kieruję włączono liceum ogólnokształcące. Nie mając w tym zakresie doswiadczenia przejęłam cały ten "dobytek" i na podstawie dokumentów - plan ów i programów nauczania rozpoczęliśmy ten rok szkolny.. Teraz to analizuję i widzę, moim zdaniem,  pewne niezgodności, ale może sie mylę - proszę Was o komentarz.

1.plan nauczania, oprócz godzin wynikających z ramówki, zawiera fakultety - 10 godzin, które powinny być przeznaczone na rozszerzenie,
2.na świadectwach nie ma informacji, że Ania Kowalska uczęszczała do kl.ILO z roszerzeniem ....... ponieważ nie ma rozszerzenia,
3. na świadectwie pisano natomiast fakultety jako przedmioty obowiązkowe, z ocenami, które wchodziły do średniej,
4. ... są osoby, które powtarzają klasę z powodu uzyskania oceny niedostatecznej z jakiegoś fakultetu ...
5.uczniowie zmieniali te fakultety w ciągu cyklu, musieli coś zaliczać, żeby mieć ocenę z tego a nie innego falultetu - zawrót głowy ...

Oprócz komentarza proszę też - może Ktos mógłby przysłać mi swój plan jakiejś klasy ogólnokształcącej ?
Doris04-11-2004 23:16:01   [#02]

To chyba dotyczy "starego" ogólniaka, który prowadził klasy typu ogólnego a w 3 i 4 klasia uczen obowiązkowo uczęszczał na fakultety . Teraz jest inaczej

zgredek04-11-2004 23:19:09   [#03]
ponieważ ogólniaki dla mnie są nowym, ciekawym doświadczeniem

a nie znam się

to podniosę i poproszę koleżeństwo o odpowiedź na pytania Eli

-------------

a "stare ogólniaki" jeszcze są... niestety
Elżbieta Wysocka05-11-2004 22:33:30   [#04]

ponownie proszę,

teraz razem ze zgredkiem prosimy :) o komentarz do pytań z #1
zgredek05-11-2004 23:14:32   [#05]
Elu już podciągam
zgredek06-11-2004 01:06:24   [#06]
podniosę bo nie śpię

--------

ja Was bardzo proszę napiszcie coś, bo nie damy Wam spokoju
margocha06-11-2004 08:07:38   [#07]

 

      Elu! Ale bałagan. Wyjaśnij proszę na początek o jakie licea chodzi "nowe" czy "stare"? Rozszerzenie jest w nowych, fakultety były w starych, więc zaprowadź proszę jakiś porządek, coby można było rzeczowo odpowiedzieć.

Elżbieta Wysocka06-11-2004 19:25:36   [#08]

wyjaśniam

- oczywiście chodzi o liceum "nowe" dla młodzieży, tych starych już nie ma - one zakończyły swój cykl w maju 2004 więc nie dawałam dodatkowych infromacji.
Natomiast domyslam się, że poprzednia dyrekcja tego typu szkoły dalej "jedzie", czy "idzie" starym rytmem.

Proszę zatem podejmijcie wątek.
fredi06-11-2004 19:44:16   [#09]
stare licea jeszcze funkcjonują
fredi06-11-2004 19:45:32   [#10]

4. ... są osoby, które powtarzają klasę z powodu uzyskania oceny niedostatecznej z jakiegoś fakultetu ...

????????????/to to chyba jakaś głupota

Jacek W06-11-2004 21:29:32   [#11]

Elżbieta,

jeśli liceum ponadgimnazjalne, to masz pasztet, który trzeba szybko odkręcić.

W nowym LO muszą być 2, 3 lub 4 przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym. I na to musi iść 10 godzin. Poza tym masz 5 godzin dyrektorskich, par.2 ust.5 rozporządzenia o ramowych planach nauczania określa, na co możesz je przeznaczyć. Więc pewnie masz rację, poprzednia dyrekcja nie zauważyła reformy.

Najbardziej mnie dziwi, jak zatwierdzono Ci arkusz, którego projekt opiniuje przecież KO. Napisz coś o tym. Jak wolisz - pisz na priv.

Jacek W.

JarTul06-11-2004 21:45:13   [#12]

Ponieważ w tym roku trafił do nas uczeń z odległego zakątka Polski, który z racji zmiany miejsca zamieszkania musiał zmienić szkołę - po II klasie LO, wiem, że są jeszcze szkoły do których zmiany "nie dotarły". Świadectwo wydane na druku LO czteroletniego, o rozszerzeniach młody człowiek ani jego rodzice nic nie wiedzieli.

Jeżeli to wszystko dotyczy nowego trzyletniego LO, a ja wszystko dobrze zrozumiałem, to:
odnośnie #1,:
ad. 1 Tak jak napisałaś powinny (muszą) być rozdysponowane na przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym i nie są to żadne fakultety. Po prostu zwiększa się wymiar obowiązkowych zajęć, które zostały w danej klasie wyznaczone jako nauczane w zakresie rozszerzonym.
Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół
§ 7. Dyrektor liceum, w porozumieniu z radą liceum albo w porozumieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim, z uwzględnieniem zainteresowań uczniów oraz możliwości organizacyjnych, kadrowych i finansowych liceum, wyznacza na początku etapu edukacyjnego dla danego oddziału lub zespołu od 2 do 4 przedmiotów, ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym.

ad.2 Patrząc na powyższe (§7 j.w.) sytuacja taka jest ewidentnie niezgodna z prawem.
ad.3
Rozporządzenie MENiS z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
§ 2. 1. Ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych dla odpowiednich okresów nauczania o wyróżnionych celach, stanowiących całość dydaktyczną, zwanych dalej "etapami edukacyjnymi", w szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, trzyletniej szkole specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, a także w szkołach ponadpodstawowych:
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych o charakterze dydaktyczno-wychowawczym, w toku których odbywa się nauczanie przedmiotów, bloków przedmiotowych, o których mowa w § 3 ust. 10, realizacja modułów, kształcenie zintegrowane lub realizacja ścieżek edukacyjnych, o których mowa w ust. 5 pkt 3, oraz zajęć fakultatywnych i zajęć w profilu,

2) zajęć z religii/etyki,
3) godzin do dyspozycji dyrektora szkoły,
4) zajęć o charakterze terapeutyczno-wychowawczym, z uwzględnieniem zajęć rozwijających, kompensacyjnych i usprawniających, zwanych dalej "zajęciami rewalidacyjnymi",
5) zajęć socjoterapeutycznych organizowanych dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne.
W ramowym planie nowego LO nie ma pojęcia "zajęcia fakultatywne", w ramowym planie LO czteroletniego takie pojęcie było, zatem ja rozumiem, że powyższy zapis dotyczył tylko tego drugiego.
Zresztą trudno, aby na świadectwie pojawiały się przedmioty obowiązkowe, których nie ujęto w ramowym planie nauczania.
ad. 4 Nawet nie będę komentował.
Rozporządzenie MENiS z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
§ 18. ust. 2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej (...)
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne - czytaj przepis w ad. 3.
Plan mogę podesłać w poniedziałek.
Elżbieta Wysocka06-11-2004 22:29:07   [#13]

serdecznie dziękuję,

za wyjaśnienia - potwierdzacie moją interpretację.
Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak działo się w tamtej szkole - przecież akurat w tym zakresie przepisy nie były skomplikowane.

Obawiam się, czy ktoś z rodziców poszkodowanych dzieci nie wytoczy jakiegoś procesu.

Na radzie wrzesniowej "wyprostowałm" trzy klasy ustalając dla nich rozszerzenie, ale dla reszty nie jest takie proste. Np. uczniowie klas trzecich, tak jak pisałam, nie mają na świadectwie rozszerzenia, ale mają fakultety. Przyjęto zasadę, że każdy musi "chodzić" na dwa i chodzili. Tak więc w jednej klasie jest kilka grup - każda realizuje różny "zestaw" fakultetów.

tak, jak piszecie - muszę to do końca wyprostować ( tak, jak wszystko inne co przejęłam ...:)
zgredek06-11-2004 22:31:37   [#14]
jakoś nie umiem przeczytać:-(

pytanie mam odnośnie starego, czteroletniego lo:

pisze się na świadectwie:

zajęcia fakultatywne - język polski ........................dobry,

czy nie?
Elżbieta Wysocka06-11-2004 22:46:57   [#15]

JarTul

- proszę wyślij ten plan.
Dzięki.
Pozdrawiam -
Elżbieta
zgredek06-11-2004 23:01:11   [#16]
szukajem poszukałam

i znalazłam

AnJa napisał, że tak, czyli tak:-)

czyli ocenia się i wpisuje na świadectwie

zajęcia fakultatywne z języka niemieckiego.......................dopuszczający
JarTul08-11-2004 09:27:26   [#17]
Elżbieto! Na jaki adres przesłać plany?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]