Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nauczanie indywidualne a informatyka - pomocy
strony: [ 1 ]
mysza02-11-2004 15:02:35   [#01]

mam ucznia na nauczaniu indywidualnym VI klasa SP, zgodnie ze szkolnym planem nauczania ma przewidzianą informatykę, realizował ją w IV bez nauczania indywidualnego, w V przychodził na "michałki" do szkoły i realizował informatykę, obecnie w VI ma nauczanie indywidualne tylko w domu z zakazem chodzenia do szkoły, ale komputer ma popsuty,

1. Czy mogę go zwolnić z niektórych treści na wniosek nauczyciela? realizuje tylko to co możliwe bez komputera.

2. Czy mogę go zwolinić z informatyki, bo podstawę zrealizował w IV i V na podstawie oświadczenia nauczyciela informatyki.

Rycho02-11-2004 15:15:29   [#02]
moim zdaniem wystarczy tu wniosek nauczyciela tak właśnie uzasadniony.
Że uczeń zrealizował podstawę programową w poprzednich latach.  Wtedy ocena z V klasy będzie dla niego oceną końcową.
OlaM02-11-2004 15:58:02   [#03]

wszystko

zależy od "szkolnego planu nauczania" dla ucznia kiedy był w klasie IV i V. Ale z tego co wiem w ministerialnej siatce godzin na informatykę w SP jest jedna godzina. Z tego wniosek, że uczeń zrealizował tą godzinę i program nauczania z informatyki dla uczniów SP. Wniosek. Nie potrzeba żadnych oświadczeń nauczyciela.

Rycho spróbuj się nie zgodzić!!!!!!:-)))

bomis02-11-2004 17:03:41   [#04]
Możesz mu wypożyczyć komputer szkolny. W rozporządzeniu jest napisane, że uczeń może korzystać z pomocy szkolnych a szkoła powinna mu umożliwić korzystanie z pomocy szkolnych. Nie mam przed sobą rozporządzenia ale dwa lata temu nauczałam indywidualnie ucznia przez 5 i 6 klasę. Uczeń nie posiadał komputera w domu. Zawiozłam 1 komputer do jego domu i był tam przez 2 lata.
Ewa z Rz02-11-2004 18:01:12   [#05]

nie zgadzam się :-)

Na informatykę w sp przewidziane są 2 godziny w cyklu - ale i tak uczeń ten jak najbardziej mógł zrealizować już podstawę programową. Istotne tu jest oświadczenie nauczyciela.
Rycho02-11-2004 18:23:11   [#06]

Olu

najpierw piszesz o szkolnym planie nauczania, a potem o ministerialnej siatce godzin. To dwie różne rzeczy. Co do NI, to rozp. mówi o realizacji podstawy programowej oraz ramowego planu nauczania. Czyli traktuje te dwie sprawy łącznie.

§ 3. 1. W indywidualnym nauczaniu realizuje się treści nauczania, wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego, oraz obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania dla danego typu szkoły, dostosowane do możliwości psychofizycznych ucznia.

5. Dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela prowadzącego zajęcia indywidualnego nauczania, może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia i warunków organizacyjnych nauczania.

Dla SP w ramowym planie nauczania są 2 godz. informatyki. Z tego co mysza napisała w szkolnym planie nauczania mają informatykę we wszystkich 3 klasch od IV - VI (czyli conajmniej 3 godz.). I nie jest powiedziane, że nauczyciel realizuje podstawę programową przez pierwsze dwa lata.

Można więc przyjąć, że uczeń ten zrealizował obowiązkowe zajęcia wynikające z ramowego planu nauczania. Jednak co do realizacji treści programowych musi się wypowiedzieć nauczyciel.

Rycho02-11-2004 18:24:12   [#07]
o, Ewa :-)
beera02-11-2004 19:47:31   [#08]

ej, ale jest jeszcze inna mozliwość

Ucznia z informatyki mozna także po prostu zwolnić. Zwłaszcza tego z NI.

§ 8.

1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony".

chyba, ze chodzi o stopień na świadectwie- wtedy zaczynają się schody, bowiem, nawet odstąpienie od realizacji okreslonych tresci nie oznacza rezygnacji z włączenia informatyki w NI- co zmienia plan dla ucznia.

Mozesz oczywiście w związku z tym ograniczeniem dać dziecku 0,5 godziny w tygodniu - np. ,ale nie widzę w tym sensu, skoro dziecko nie ma komputera...

Moj uczen ma w VI klasie tylko 8 godzin NI- strasznie malo...

mysza02-11-2004 19:49:44   [#09]

zgadzam się z Rycho

Rycho twoje stanowisko jest najbliższe mojemu zdaniu na ten tamat. Myślę, że jaśli n-l od informatyki wykaże mi, że podstawa programowa została zrealizowana przez 2 minione lata a w VI klasie planowała poszerzanie wiadomości i umiejętności ucznia to mogę spokojne wydać decyzję o pominięciu informatyki w NI. Co za tym idzie wystawić mu ocenę z klasy V.

Czy tak????

beera02-11-2004 19:54:38   [#10]

nie bardzo się zgadzam- niestety

jeśli w klasie VI w szkolnym ramowym planie nauczania jest informatyka, to nie możesz jej nie realizować na NI

Musisz- albo zgodnie z przytoczonym przez Rycha przepisem odstąpic od realizacji niektorych tresci podczas realizacji przedmiotu, albo  zwolnić

mysza02-11-2004 19:55:04   [#11]

zwolnienie

i owszem zwolnienie zastosowałam jeśli chodzi o w-f bo mój uczeń na NI ma astmę, ale jak go zwolnić z informatyki przy tym schorzeniu?

Myślałam o tym ale zrezygnowałam.

Rycho02-11-2004 20:10:00   [#12]

Asiu :-)

jeśli chodzi o możliwość zwolnienia ucznia, to jest ona oczywista i nie ma co tu dyskutować. jeśli lekarz orzeknie, że należy zwolnić, to się zwalnia.
 
co do reszty...
 
w klasie VI w ramowym planie nauczania nie ma żadnego przedmiotu. :-)
Może być w szkolnym planie nauczania dla tego oddziału.
 
Rozporządzenie mówi o odniesieniu do ramowego planu nauczania dla danego typu szkoły, czyli w tym przypadku 2 godz/etap edukacyjny.
 
Tą liczbę godzin uczeń zrealizował.
 
Drugim niezbędnym warunkiem NI jest realizacja treści podstawy programowej. O tym może się wypowiedzieć tylko nauczyciel. Ponieważ mógł on w tym przypadku (czyli co najmniej 3 godz/ etap ed/) realizować te treści na rózne sposoby. Myślę, że należy tu przyjąć również, że w tej szkole uczniowie mają czegoś więcej z informatyki. Albo więcej treści niż to przewiduje podstawa, albo tą podstawę ugruntowuje, czyli więcej czasu na "przećwiczenie". Tu trzeba by wiedzieć jak to jest w tej szkole.
 
Ale jeśli przyjąć, że podstawa została zrealizowana w pierwszych dwóch latach, to tym samym uczeń spełnił wymagania rozp.
 
Tak ja o tym myślę. Ale mogę się mylić, bo jak wiesz, ostatnio mam kłopot z pewną umiejętnością ;-)
beera02-11-2004 20:37:06   [#13]

rychu

wiem, ze w szkolnym, bo tak napisałam:

asia 02.11.2004 19:54 [#10]
nie bardzo się zgadzam- niestety

jeśli w klasie VI w szkolnym ramowym planie nauczania jest informatyka, to nie możesz jej nie realizować na NI

...............

 

To po pierwsze, po drugie zaś- przy podejściu jakie prezentujesz - jaką ocenę wpiszesz uczniowi na świadectwie ukończenia szkoły?

Jak rozumiem niezgodną z rozporządzeniem o ocenianiu- bo powinieneś wpisać ocenę z klasy programowo najwyższej, w ktorej realizowany byl przedmiot.

jesli przedmiot byl realizowny w klasie VI, a tak stanowi SZPAN, ocena powinna być z klasy VI, jasli zaś chcesz wpisać ocenę z klasy V, to na jakiej podstawie uczeń został z nauczanie calego ( nie wyimkowych tresci) zwolnieny w klasie VI?

Zwolnienie z przedmiotu jest okreslone przepisami.

Moim zdaniem proponowane przez Ciebie rozwiązanie nie jest zgodne z przepisami, ale to tylko moim zdaniem, bo może- tak jak to powiedział ZNP markowi - i ja mam probelmy z czytaniem ;-)))

mysza02-11-2004 20:49:41   [#14]

Rycho odpowiedz

mam nadzieję, że odpowiesz na pytanie asi, bo muszę podjąć jakąś decyzję, a śledzę waszę wymianę podlądów na temat mojego problemu do rozstrzygnięcia
Rycho02-11-2004 20:57:33   [#15]

Asiu

Twoje argumenty są jasne i w zasadzie nie do pobicia. :-)
ale ...
 
w rozp nie ma mowy o szkolnym planie nauczania tylko o ramowym. A ten jest ściśle określony - 2 godz.
 
Jak zapewne zauważyłaś poczyniłem tu pewne założenia. Jeśli uczeń w ciągu tych 2 odbytch już lat nauki zrealizował podstwowe treści, to nauczyciel zwalnia go przecież tylko z niektórych...
 
Trochę to naciągane, ale ... już wiesz co ;-)
Rycho02-11-2004 21:03:10   [#16]

mysza

decyzja i tak należy do Ciebie :-)
niezależnie od tego jakie my tu poglądy i argumenty przytaczamy :-)
beera02-11-2004 21:08:37   [#17]

;-)))

No trochę naciągane;-))

ale- wszystko zalezy od tego, co się chce osiagnąć;-)

Mysza- nic tu więcej nie wymyslimy z Rychem  chyba- decyzja nalezy do Ciebie :-)

beera02-11-2004 21:10:20   [#18]

RYCHU :-)))

kurcze- jednak my jesteśmy NIEZAPRZECZALNIE z jednej bandy;-))))
mysza02-11-2004 21:11:28   [#19]

he, he, he

Wszyscy i wszędzie mówią, że dyr jest odpowiedzialny za wszystko Już się tym tak nie stresuję jak 1,5 roku temu gdy zostałam dyr.

Szanuję wasze zdanie i chcę poznać waszą opinię.

beera02-11-2004 21:14:20   [#20]

dzielna dziewczyna!!!

1,5 roku i już się nie przejmujesz??
mi dojscie do "nieprzejmowania" zajęło duzo więcej czasu;-))))))
mysza02-11-2004 21:22:02   [#21]

do ideału mi daleko

przejmowanie zostało i pewnie długo będzie mi asystować, udało mi się ograniczyć stres związany z odpowiedzialnością, który zmienił moje życie w ciągłą obawę o to co było, jest i będzie.
OlaM02-11-2004 21:22:41   [#22]

ja

nie rozumiem tego problemu;

1. Rzeczywiście z ramowego planu nauczania wynika, że w drugim etapie kształcenia uczeń ma 2 godz. informatyki (koleżanka mówiła mi, że 1 - następnym razem gdy coś napiszę związanego ze SP sprawdzę).

2. W szkolnym planie nauczania dla tej klasy przewidziałaś trzy godziny: 1 w IV, 1 w V i 1 w VI (to pewnie z godzin dyrektorskich).

3. Uczeń ma NI - masz za tem dla niego 8 godz. Na tzw "michałki" nie może chodzić do szkoły, a oceny musi mieć - to jest pewne.

4. Zwalniasz go z WF, informatyki - zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu ... opinię taką wydaje lekarz (bo my tu i tak nie wiemy co jest dziecku)

5. Jeżeli nie może mieć opini od lekarza to pozostaje Ci skorzystanie z propozycji # 4

Rycho02-11-2004 21:27:40   [#23]

;-)

ASIA :-)
 z tą bandą to NIEZAPRZECZALNIE masz rację ;-)
Rycho02-11-2004 21:29:22   [#24]
Ola, kurcze
 
Ty to dopiero jesteś wyluzowana. Zazdroszczę Ci.
OlaM02-11-2004 21:32:19   [#25]

Rycho

do takiego luzu dochodziłam przez dziesięć lat będąc dyrkiem. A przejść miałam bardzo wiele i z KO i OP.
Rycho02-11-2004 21:38:43   [#26]
tym razem chylę czoła
Ewa z Rz03-11-2004 06:56:58   [#27]

a tak na marginesie...

uczeń na NI ma swój, osobny sdzkolny plan nauczania - własnie dlatego, ze jest na NI. Na mocy ogólnych przepisów ma tyle i tyle godzin (bynajmniej zupełnie inną ich liczbę jak pozostali uczniowie), wobec tego musi mieć inaczej ulożony plan nauczania.

Mysza pisze, że ten uczeń juz wcześniej miał NI, zatem nie jest to sprawa nowa - już mu wczesniej dostosowano plan nauczania. I jak najbardziej jest uzasadnione przyjecie taiego rozwiązania jak postuluje Rycho.

Zwolnić oczywiście też można, ale ja miałabym podobne watpliwosci jak mysza, a poza tym uczeń zwolniony miałby na śiwadectwie zamiast oceny wpis "zwolniony", a to mogłoby byc krzywdzące dla tego ucznia. Nie mowiąc juz o tym, że pierwsze rozwiązanie leży wyłacznie w gestii szkoły, a w przypadku drugiego musiałby byc wniosek ucznia (jego rodziców).

Rycho03-11-2004 08:09:55   [#28]

Ewa

tym razem ja się nie zgadzam :-)
 
z tym zdaniem się nie zgadzam:
a w przypadku drugiego musiałby byc wniosek ucznia (jego rodziców).
 
gdzie masz napisane, że zwolnienie ucznia z informatyki ma być na wniosek ucznia (rodziców)?
 
beera03-11-2004 10:43:25   [#29]

ja też się nie zgadzam,bo...

czym innym jest ustalenie SZPANu na rok szkolny, czym innym zwolnienie z przedmiotu, a jeszcze czym innym zwolnienie z realizacji okreslonych terći.

Przy ustaleniu szpanu dla ucznia z NI bez informatyki w ogóle nie ma kwestii zwalniania go.
Bowiem on nie musi być zwalniany z przedmiotu, ktorego nie ma w szpanie na okreslony rok;-))

Wtedy ocena z klasy V jest ostatnią klasą, w ktorej realizowany był przedmiot.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]