Forum OSKKO - wątek

TEMAT: upominki a ZFŚS
strony: [ 1 ]
nowinka02-11-2004 11:37:25   [#01]

w naszym regulaminie jest punkt, który mówi że pracownicy obchodzący jubileusz pracy 20,25,30,,,i tacy którzy odchodzą na emeryturę otrzymują upominki.W praktyce wyglada to tak, że  pani idzie do sklepu kupuje sobie prezent i otrzymuje zwrot kosztów do kwoty jaką ustaliła komisja socjalna . Zwyczaj ten jest od dawna , a ja dyrektorem od niedawna. Podoba mi sie ten zwyczaj,l ecz mam watpliwosci co do jego zgodności z litera prawa.Poproszę o wasze zdanie na ten temat.

 


colorTableClick();
Jacek02-11-2004 12:54:36   [#02]

To niezgodne z ustawą. Z ZFŚS nie można finansować upominków dla odchodzących na emeryturę, kupować wieńców na pogrzeby pracowników lub członków ich rodzin, itp.

Alda02-11-2004 13:24:53   [#03]
Zdecydowanie sprzeczne z ustawą.
AnJa02-11-2004 13:36:10   [#04]
Hmmm...

Proponuję mniej ostro: w Ustawie nie przewidziano finansowania upominków czy wieńców z funduszu.

Zdecydowanie sprzeczne byłoby, gdyby wymieniono je jako zakazane.

Pracownik przechodzi na emerturę, dochodzi do wniosku, że jak juz bedzie wreszcie miał sporo czasu to będzie sobie frytki smażył - prosi więc fundusz o pomoc rzeczową w postaci frytkownicy.
Marek Pleśniar02-11-2004 13:36:31   [#05]

są to zasady typu: "bo zawsze tak było"

czyli zgadzam się z przedmówcami:-) Trza to niestety zmienić.

Iwona W02-11-2004 13:44:09   [#06]

a u nas jest tak: że kupuje się książki dla owych emerytów.... niekoniecznie ciekawe... i odpowiadające zainteresowaniom...

kwiaty na pogrzeby też się kupuje...

tylko dla jubilatów prezentów nie ma

i bądź tu mądry......

Jacek02-11-2004 13:50:40   [#07]

Iwonko kupować to sobie mozna wszystko ale to niezgodne z ustawą. Jak wpadnie np. RIO to mozna oberwać (grzywna chyba do 5 tys zł dla dyrektora i księgowej, że pozwoliła na takie zakupy).

Ja też bym chciał mercedesa służbowego (srebrny metalic) z ZFŚS :))

Jacek02-11-2004 13:51:31   [#08]
z kierowcą , zapomniałem dodać :))
Grazia02-11-2004 14:33:43   [#09]
U mnie od lat jest tak: na początku roku skarbnicy wyłonieni z grona zbierają od kazdego nauczyciela po 10 zł. Powstaje pula pieniedzy, ktorą dysponujemy w przypadkach tutaj wcześniej wspomnianych. Ponadto dokładamy do tego prowizje róznego typu np. za ubezpieczenie uczniów, sprzedaż zdjeć...itp.
violka02-11-2004 19:56:22   [#10]

niestety

nie ma mowy o żadnych upominkach

świadczenie z funduszu jest uzależnione m.in. od sytuacji materialnej

więc odchodzącym na emeryturę absolutnie się nic nie należy, bo jego sytuacja w tym momencie się lekko polepsza (odprawa)

;-)) chociaż to nie żart

żadnych upominków, wieńców, kwiatów - tylko ze składkowych

pamiętajcie, kto ma miękkie serce ten musi mieć twardą d....

jak komuś podpadniecie, np. nie chcąc przymykać oka na różne takie - zaraz zrobią wam dobrze (czytaj: kontrola)

barbaras202-11-2004 21:13:21   [#11]

Przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie dają pracodawcy uprawnień do wydawania pieniędzy zgromadzonych na koncie Funduszu na cele nie mieszczące się w zakresie działalności socjalnej - zdefiniowanej w art. 2 pkt 1 ustawy o Funduszu.

Finansowanie ze środków Funduszu różnych rodzajów działalności podstawowej lub działalności bytowej stanowi naruszenie przepisów ustawy o Funduszu.

Do sfery wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o Funduszu należy pokrywanie ze środków ZFŚS wydatków m.in. na:
* inwestycje socjalne i remonty zakładowych obiektów socjalnych,
* utrzymanie zakładowych obiektów socjalnych,
* potrzeby zakładowych drużyn i ognisk sportowych,
* różnego rodzaju cele związane z ochroną zdrowia,
* żywienie przyzakładowe,
* zakup polis ubezpieczeniowych na życie,
* nagrody lub upominki okolicznościowe z okazji różnych świąt czy rocznic,
* zakup kwiatów na 8 marca, czy z innej okazji,
* zakup bonów towarowych nie w ramach pomocy socjalnej, ale z okazji świąt, rocznic zakładowych, obchodów jubileuszowych, itp.,
* przyjęcia lub poczęstunki dla pracowników oraz emerytów i rencistów z okazji różnych spotkań towarzyskich czy okolicznościowych,
* cele o charakterze administracyjnym, takie jak:
- potrącane przez bank opłaty i prowizje za czynności bankowe związane z prowadzeniem rachunku Funduszu,
- koszty delegacji słuzbowych pracowników socjalnych,
- koszty szkolenia pracowników socjalnych,
- zakup literatury fachowej dla służb socjalnych,
- zakup materiałów piśmiennych, itp.

Wyżej wymienione wydatki powinny obciążać koszty działalności zakładu pracy a nie Fundusz.

Wykroczeniem przeciwko ustawie o Funduszu jest także "pozorne" przelanie na konto Funduszu naliczonego odpisu i zwiększeń w terminach nakazanych ustawą, a potem wycofanie tej wpłaty na konto operacyjne, aby służyła pokrywaniu kosztów działalności pracodawcy. Za takie praktyki związki zawodowe powinny pozywać pracodawców do sądu pracy, który wymierzy im stosowne kary za naruszenie prawa.

Iwona W03-11-2004 10:43:03   [#12]
hm...... ciekawe co na to inni.... w każdym razie ja też wolałabym mieć jakieś pieniądze więcej ale cóż nie ja stanowię prawo.... ciekawe jak na to te wszystkie kontrole.... czy nikt tego nigdy nie sprawdza? czy ktoś miał taką kontrolę która to sprawdzała? ciekawa jestem bardzo...
jzzg03-11-2004 18:08:47   [#13]
A odchodzący na emeryturę napisze podanie o zapomogę, bo ma wydatki związane z podreperowaniem zdrowia, które stracił w szkole.
violka03-11-2004 20:26:59   [#14]
to dostanie o ile przewidzieliście w regulaminie taką sytuację o reperowaniu zdrowia i spełni warunki zawarte w regulaminie (np. zaświadczenie lekarskie, rachunki za leki, wizyty czy co tam sobie wypisaliście)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]