Forum OSKKO - wątek

TEMAT: korekta i kompensacja- skąd macie pieniądze?
strony: [ 1 ]
beera29-10-2004 08:36:04   [#01]

 

mam opinię dla ucznia- zalecane zajęcia specjalistyczne korekcyjno- kompensacyjne w dodatku- indywidualne...
Mam podanie rodzicow
A nie mam kasy na te zajęcia :-(

Są to zajęcia specjalistyczne, moim zdaniem nie powinny być prowadzone z gddd.

Czy dostajecie extra pieniądze na takie zajęcia z jst?

Czy procedura postępowania by je uzyskać jest taka jak z  NI?

I jeszcze taki dylemat mam- gdybym nawet miała te godziny, czy warunkiem niezbywalnym do organizacji takich zajęć jest:

 zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie terapii pedagogicznej

Mam nauczycielki po NP, po Oligo- terapii nie mam ...

cynamonowa29-10-2004 10:35:35   [#02]
 przyznam, u nas słowo zaleca się traktowane jest jako jak macie to dajcie tzn. godziny przyznajemy na wyraźne wskazanie poradni ( mam na mysli godz. rewalidacyjne) przyznam że w szkole mam ok. 30 uczniów którym coś się zaleca, więc nie ma możliwości każdemu przyznać takie godziny.
Danuta Lewandowska29-10-2004 16:05:44   [#03]
Asiu! mam takie zajecia! Godziny dał Op (3g. tygodniowo) na wniosek dyrektora poparty opinią PP-P. Uważam, że jeśli nie masz oligofrenopedagoga (bo chyba chodzi o nauczanie specjalne), to najbliżej tej specjalności (jeśli chodzi o metodyke pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach) jest terapia ped.- więc jest o.k.
gosienka29-10-2004 16:47:08   [#04]
Danusiu , tu właśnie nie chodzi o nauczanie specjalne, ale o zajęcia korekcyjno - kompensacyjne . Czyli musi być ktoś po terapii pedagogicznej
Mada4529-10-2004 18:03:44   [#05]
ja takie zajęcia ujmuję w arkuszu organizacyjnym  z załącznikem wykazu ilościwego zalecanego przez ppp narazie dostaję(2 h/tyg) i nie są to zajecia z gddd, prowadzą je n-le z terapią pedagogiczną, osobno wykazuję rewalidacyjne dla S a te prowadzi nauczyciel po oligo.(3h/tyg) Pieniążki są ekstra jst
Grażyna29-10-2004 18:25:30   [#06]
nikt kto nie ma skończonej teapii pedagogicznej nie może asiu prowadzić tych zajęć, gdyż wtedy nie przynoszą one efektu. Jeśli robi je nauczyciel z NP to nabierają one charakteru zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Poza tym zajęcia te można realizować z godzin dyrektorskich (ale zazwyczaj już ich nie ma, albo żal przeznaczać tylko dla jednego ucznia jak mamy cała listę innych potrzeb). U nas płaci organ prowadzący - zazwyczaj dyr. wystepuje tutaj z prośbą (podkładką jest wniosek rodzica i opinia PPP), ale nie musi przyznać jak nie ma pieniędzy. Nie ma żadnej mocy wiążącej zalecenie PPP.
malmar1529-10-2004 18:35:32   [#07]

Asiu,

zajęcia korekcyjno-kompensacyjne: nauczyciel po terapii pedagogicznej (u mnie zrobiła parę lat temu dziewczyna z NP i mam spokój do dzisiaj), a godziny z godzin do dyspozycji dyrka. Inaczej być nie chce, a zdaje się, że rozporządzenie o statutach przewiduje na tych zajęciach od 2 do 5 uczniów. Pozdrawiam.

Danuta Lewandowska29-10-2004 19:35:32   [#08]
Tzn. u mnie jest tak: mam ucznia, który realizuje program szkoły specjalnej dla up. um. w st. lekkim. Na zajęcia uczęszcza z całą klasą. "Wywalczyłam" w OP dodatkowe godziny na indywidualną pomoc w formie zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (daje taką możliwość ramowy plan nauczania dla szkoły specjalnej). Konsultowałam w KO, kto może uczyć - odpowiedziano mi, że najlepiej oligofrenopedagog, ale jeśli go nie mam, to n -l z terapią ped.
malmar1529-10-2004 21:29:23   [#09]

Danusiu,

dla ucznia z upośledzeniem oczywiście specjalista po oligo, ale Asi chodziło chyba (tak mi się wydaje) o ucznia z dostosowaniem wymagań, bo tacy też mają zkk- i wtedy po terapii ;)
gosienka29-10-2004 21:29:33   [#10]
Aaaaaaa no to wszystko się zgadza, nie pisałaś wcześniej , ze chodzi o dziecko upośledzone umysłowo. Najlepiej oligofrenopedagog a ewentualnie terapia pedagogiczna
gosienka29-10-2004 21:31:07   [#11]
to znaczy u Danusi , bo u Asi to chyba nie jest specjalne bo nic o tym nie pisze
beera29-10-2004 22:13:53   [#12]

nie

moj nie jest jeszcze " specjalny" ale będzie pewnie lada rok- czekamy na drugie badanie.

dziewczyny po oligo mam- po terapii niestety nie

Dzięki za rady- napiszę do jst- może dadzą ze 2 choć godziny :-)

Danuta Lewandowska30-10-2004 00:17:27   [#13]
Asiu! jeśli masz po oligo, to też b. dobrze - potrafią pracować z dzieckiem z trudnościami w nauce - metody pracy są  bardzo podobne.
beera30-10-2004 00:57:12   [#14]

wiesz

niepokoi mnie ten zapis w rozporządzeniu- gdyby go czytać doslownie ( a jak inaczej) to oligo nie pozwala na korekcyjno- kompensacyjną. Tzn- nie pozwala formalnie...

Botka30-10-2004 22:24:03   [#15]

jeśli nie ma

specjalista po oligo... możliwości nauczania dzieci kor. - kom. (duża liczba godzin), to co robić? U nas uczą nauczycielki kształcenia zintegrowanego.
Grażyna31-10-2004 19:36:58   [#16]

Botka, to już lepiej po oligo. Oligofrenopedagogika, to pedagogika (nauczanie) dzieci upośledzonych umysłowo. Sama jestem po terapii pedagogicznej, ale mam też pedagogkę specjalną, znam też program oligo, to są bardzo pokrewne kierunki, różnią się najczęściej metodyką: albo nauczania dzieci upośledzonych w stopniu..., albo metodyką zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Pozostałe przedmioty, to już drobiazgi.

Najważniejsza jest umiejętność diagnozowania ucznia (diagnoza pedagogiczna połaczona z analizą diagnozy psychologicznej, logopedycznej itp), konstruowanie indywidualnych programów dla uczniów no i warsztat wiedzy metodycznej (czyli co robić, jakie stosować środki, metody i formy pracy).

To oczywiście w bardzo uproszczonym skrócie.

Asiu jeśli masz dziewczynę po oligo, to daj jej te zajęcia, zrobi mniej błędów niż ktokolwiek inny (tym bardziej, że jak piszesz, dziecko zapowiada się na upośledzone). Jeśli w opinii masz napisane, że ma granicę normy, albo pewne funkcje poniżej normy, a inne w normie, to wiedz, że są sfery upośledzone u tego dziecka, a jedynie, nazwijmy to matemycznie, "średnia arytmetyczna otrzymanego wyniku" pooduje, że "łapie się na normę". A wiesz jak to bywa ze średnimi...:))

Botka31-10-2004 20:36:43   [#17]
Grazyna problem tkwi w tym, ze nauczycielka po oligofrenopedagogice ma już tyle godzin, że nie wyrabia, a potrzeby są spore i niestety na dzień dzisiejszy musimy sobie radzić. Wychodzi to nieźle, bo nauczycielki z KZ wiedzą co mają robić i posiłkują się fachową literaturą.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]