Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Art 25 .2 ustawy o ZZ a obowiązki pracownicze
strony: [ 1 ]
joszka28-10-2004 15:32:13   [#01]

Dostałem pismo od zz,że w dniu następującym po dniach wolnych od pracy prosi sie o zwolnienie szefa organizacji szkolne oraz członka władz powiatowych( ale tego niewiem na pewno)podając jedynie cytowaną poniżej podstawę prawną  Art 25 pkt 2

Wiem, że te osooby mają rodziny na drugim końcu Polski,trudności komunikacyjne itp.

Czy zz w prośbie o zwolnienie z pracy powinien określic rodzaj wykonywanych czynności i ich niezbędność wykonywania w godzinach pracy?

Czy dyrektor m prawo dokonywać oceny "niezbędności"?

Jak to robicie u siebie?

Art. 25. 1. Pracownikowi powołanemu do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania tej funkcji w charakterze pracownika, przysługuje - na wniosek organizacji związkowej - prawo do urlopu bezpłatnego.

11. Pracownikowi....

 Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

AnJa28-10-2004 15:39:01   [#02]
Może dlatego lubie nasze związki, że nigdy dyektorom takich numerów nie robią.

Jesli to na końcu to cytat z Ustawy,  to chyba jednak powinni  podac jakieś uzasadnienie, ale właściwie, to bez waględu na jego treść i tak sie musisz zgodzić.

Czy te związki to ktoś ma prawo kontrolować - np. sprawdzić, czy zwolniony pracownik faktycznie wykonywał tę doraźna czynność? (To pytanie do biegłych w sprawach zz)
zgredek28-10-2004 16:07:20   [#03]

na przykład tak:

Pan
...........
prezes oddziału (przewodniczący komisji) itp. itd.


W związku z otrzymanym w dniu .............pismem nr........... z prośbą o zwolnienie od pracy zawodowej Pana.................. na czas.................. informuję, że w w/w piśmie brak jest określenia doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej, którą Pan.........wykonywać będzie w tym czasie poza zakładem pracy. Proszę także o określenie, czy czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Art. 25 ust. 2 ustawy z dnia........o związkach zawodowych (Dz. U............) wyraźnie określa od czego uzależnione jest prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. I tylko w takich przypadkach zwolnienie może być udzielone

Z poważaniem




;-)))
AnJa28-10-2004 16:08:44   [#04]
Jakbym był związkowiec to też bym zgredka nie lubił.
Magosia28-10-2004 21:12:24   [#05]

Zgredek

chylę czoła.

Popieram i też pytam i sprawdzam - w miarę skromnych możliwości.

Przekonałam się,że warto- wzrasta szacunek i autorytet, spada wskaźnik postawy; bo mi się należy. Warto pytać i prosić zz: wskaż konkretną pp.

Koralik28-10-2004 21:34:20   [#06]
mój n-l - prezes ogniska często ma zebranka w godzinach pracy  ale jak nie zwolnisz to ci powiedza że nawet ze zz nie potrafisz sie dogadac bo w ich szeregach nie jesteś i nie rozumiesz wazności tych spotkań ?
joszka02-11-2004 22:17:16   [#07]

Ela MI

Wystąp lub zawieś swoją działalność w związku bo:

1.drugi zz podejrzewać będzie o stronniczość

2.a "swój" może wywalić ze względu na brak trzymania linii

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]