Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Załóżmy, że...
strony: [ 1 ]
Kropka28-10-2004 13:26:07   [#01]
policjanci chcą rozmawiać z - podejrzanym o łamanie prawa - uczniem; proszą o rozmowę w szkole /w obecności np. pedagoga lub wychowawcy/. Czy obowiązkiem dyrektora jest im to umożliwić ?
  Wolałabym, by takie sprawy załatwiali w domu ucznia lub na komisariacie, a uczeń powinien korzystać z lekcji, bo przecież po to przychodzi do szkoły.
 Ja bym wolała..., a co mówi prawo ?
       Czy macie czasami takie sytuacje? Podpowiedzcie jak to zrobić najlepiej?
Nula28-10-2004 13:53:24   [#02]

Kropko,

miałam taką sytuację i poprosiłam, by wezwano ucznia z rodzicem do komendy i tam przesłuchano. Nie było problemu. Pozdrawiam, Ania
Małgoś28-10-2004 14:36:32   [#03]
alez oczywiście, ze policja ma prawo przesłuchać, a dyrektor ma obowiązek to umozliwić i obowiązek zawaidomic rodziców
...chyba, że w ciągu 2 lat cos się amieniło - bo tak nas instruowali fachowcy 2 lata temu
przepisy zwarte sa w ustawie o postępowaniu wobec nieletnich (chyba)
Kropka28-10-2004 15:56:55   [#04]

nula,

właśnie napotkałam problem, ponieważ policjant powiedział, że nie mogę im utrudniać pracy, bo w takich wypadkach mogą nawet "poskarżyć" do kuratorium.
 Małgoś,
 też coś o tym słyszałam, ale zastanawiam się nad tym, dlaczego sprawy, które dotyczą pozaszkolnych przewinień ucznia mają być rozpatrywane w szkole. No, gdyby uczeń "narozrabiał" na lekcjach, w czasie pobytu w szkole - to co innego.
  Poszukam tej ustawy, o której piszesz.
                                                                           Dziękuję.
Marek Pleśniar28-10-2004 16:10:06   [#05]

lepiej w szkole bo to środowisko przyjaźniejsze uczniowi. Np w gabinecie pedagoga,

Poza tym wolę w szkole bo zdarzyło się kiedyś tak:

uczniów zaproszono na zeznania na policję, z rygorami, obiecanymi weneckimi lustrami itp (byli poszkodowanymi). Po czym na korytarzu w policji spotkali się ci uczniaszkowie oko w oko ze sprawcą

Nie ufam policji i tyle, źle dba o ofiary przestępstw.

Móię może niemiłe. Zapracowała sobie jednak policja na to:-(

zgredek28-10-2004 16:13:56   [#06]
rany, szefie, ale masz dzisiaj humor... wisielczy(?):-(
Magosia28-10-2004 16:25:41   [#07]

To z reguły nie są przyjemne rozmowy

więc u mnie procedura taka: policja dzwoni ,że chce porozmawiać.
Ja informuję rodziców, proszę o przyjazd dla dobra dziecka. jedni zjawiają się natychmiast, inni-nie maja ochoty lub czasu. Wtedy informuję,że rozmowa zostanie przeprowadzona w obecności psychologa lub pedagoga.

Zaznaczam,że z policją współpracuje mi się bardzo dobrze, wymieniamy sie informacjami, czasem niekoniecznie formalnie, efekt skuteczny i dobry - dla uczniów.
Acha, żeby nie było,że moja szkoła  jakaś kryminogenna- mówimy o jednej-dwu rozmowach w semestrze.
;-)
Marek Pleśniar28-10-2004 17:12:27   [#08]
nie:-) czemu wisielczy?
Leszek28-10-2004 18:25:59   [#09]

Kropko, nie musisz się bać tego "straszaka" z ust policjanta o ko...

policjant także nie może Tobie i szkole utrudniać pracy... a szkoła to nie komisariat...

powiedz , że poskarżysz się do komendanta policji szczebel wyżej od "stójkowego"... wszak nie zauważyłem tam zmian od czasu "wojennego"...

pozdrawiam

RomanG28-10-2004 22:05:00   [#10]
Zasady postępowania policji na terenie placówek oświatowych

Wrocław, 30.03. 2004r.

Szanowni Państwo

Dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

W nawiązaniu do opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Procedur postępowania nauczycieli i metod współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży przestępczością i demoralizacją, w szczególności narkomanią, alkoholizmem i prostytucją ( www.men.waw.pl/oswiata/biezace/procedury.htm ), przekazuję Państwu do wiadomości i stosowania zasady postępowania policji podczas wykonywania czynności służbowych na terenie placówek oświatowych wobec uczniów :

Art. 37 § 1 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich upoważnia policję do:

v Przesłuchania nieletniego,

v Przesłuchania świadków

v Zatrzymania nieletniego i umieszczenia go w Policyjnej Izbie Dziecka.

Działania te podejmuje Policja w sytuacjach nie cierpiących zwłoki, tylko wówczas, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przez nieletniego czynu karalnego oraz gdy niezbędne jest zabezpieczenie śladów i dowodów przestępstwa lub wykroczenia, z uwagi na niebezpieczeństwo ich utraty lub zniekształcenia.

Na mocy art.37, art.39 i art. 40 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, wymienione czynności Policja może wykonywać samodzielnie, tzn. przed wszczęciem postępowania przez sędziego rodzinnego. Należy podkreślić, że niezbędne czynności procesowe
o charakterze zabezpieczającym, czynności nie cierpiące zwłoki oraz czynności sprawdzające podjęte przez policje, podlegają nadzorowi sędziego rodzinnego.

Przesłuchanie nieletniego sprawcy wymaga zachowania następujących zasad:

v Zapewnienia nieletniemu pełnej swobody wypowiadania się,

v Wysłuchania nieletniego w warunkach zbliżonych do naturalnych, w miarę możliwości w miejscu jego zamieszkania,

v Przesłuchanie nieletniego w obecności rodziców lub opiekuna, albo obrońcy, a niekiedy w obecności nauczyciela lub innych osób.

Obowiązkiem Policji jest więc zapewnienie przy przesłuchaniu obecności rodziców, lub opiekunów, lub obrońcy nieletniego.
W przypadku niemożliwości zapewnienia obecności którejś
z wymienionych osób, Policja może wezwać nauczyciela lub przedstawiciela organizacji społecznej zainteresowanej sprawami wychowawczymi. Przez niemożność wzięcia udziału rodziców lub opiekuna w przesłuchaniu należy rozumieć przeszkodę natury faktycznej, której w danej sytuacji nie można pokonać, np. choroba, znaczna odległość, od miejsca zamieszkania. Przesłuchanie nieletniego sprawcy czynu karalnego bez udziału którejkolwiek z wymienionych osób stanowi istotne naruszenie procedury i uzasadnia złożenie zażalenia. Nie jest natomiast uchybieniem procesowym przesłuchanie nieletniego w obecności tylko jednego z rodziców.

W przypadku przesłuchania ucznia, który ukończył 17 rok życia, podejrzewanego o popełnienie czynu zabronionego- przepisy kodeksu postępowania karnego nie uwzględniają obecności żadnych innych osób, w tym także rodziców, a uczestnictwo osób trzecich zależy od zgody prowadzącego postępowanie

Nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w art.134, art.148 § 1, 2 lub 3, art.156 § 1 lub 3, art. 163 § 1 lub 3, art.166, art.173 § 1 lub 3, art.197 § 3, art.252 § 1 lub 2 oraz
w art.280, może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawy sprawcy, jego warunki osobiste za tym przemawiają,
a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne. Wówczas zatem, podobnie jak przy przesłuchaniu ucznia, który ukończył 17 lat , nie jest przewidziana obecność rodziców lub innych osób. Czynności procesowe wykonywane przez policjantów prowadzone są tak, jak wobec osób pełnoletnich i oparte są na przepisach kodeksu postępowania karnego.

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich i kodeks postępowania karnego nie normują kwestii udziału osób trzecich
w przesłuchaniu świadka niepełnoletniego. Art. 171 § 3 kodeksu postępowania karnego dopuszcza możliwość przesłuchania osoby, która nie ukończyła 15 lat w obecności przedstawiciela ustawowego lub faktycznego opiekuna, chyba, że dobro postępowania stoi temu na przeszkodzie. Żaden przepis nie nakazuje przesłuchania niepełnoletniego świadka w obecności osoby trzeciej .Do przesłuchania nieletniego świadka nie ma zastosowania art.39 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, wymagający obecności rodziców, opiekunów, albo innych wskazanych osób. Obecność rodziców w przesłuchaniu wynika z moralnego prawa do opieki oraz uregulowania zawartego
w art. 95 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że dziecko pozostaje pod pieczą rodziców. Oznacza to, że wzywając dziecko, należy wezwać również jego rodziców lub opiekunów, pod których pieczą dziecko pozostaje. W przypadku braku możliwości przesłuchania w obecności przedstawicieli ustawowych można przesłuchać małoletniego świadka w obecności pedagoga szkolnego lub nauczyciela.

W przypadku zatrzymania nieletniego, policjant zobowiązany jest:

v Natychmiast poinformować zatrzymanego nieletniego
o przyczynach zatrzymania

v Pouczyć nieletniego o jego prawach i obowiązkach

v Sporządzić protokół, którego jeden egzemplarz otrzymuje nieletni za pokwitowaniem odnotowanym na oryginale protokołu,

v Niezwłocznie zawiadomić o zatrzymaniu nieletniego jego rodziców lub opiekunów,

v Niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania, zawiadomić właściwy sąd rodzinny.

W sytuacji zatrzymania ucznia, który ukończył 17 rok życia, ustawodawca nie nałożył na organy prowadzące postępowanie karne wyjaśniające, obowiązku powiadamiania osób trzecich. Obowiązek ten istnieje w przypadku zatrzymania procesowego związanego z osadzeniem, tylko wtedy, gdy zatrzymany tego żąda.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 14 Ustawy o Policji, podczas wykonywania czynności służbowych policjanci mają obowiązek poszanowania godności obywateli oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności służbowe mogą polegać na:

v Legitymowaniu osób

v Zatrzymywaniu osób

v Obserwowaniu i rejestrowaniu przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a w przypadku czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno- porządkowych podejmowanych na podstawie ustawy ? także i dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom

v Przeprowadzaniu kontroli osobistej

v Przeszukaniu osób, pomieszczeń i rzeczy

v Utrwalaniu dowodów procesowych.



Każdorazowo, przed rozpoczęciem czynności służbowych w szkole, policjant zobowiązany jest do skontaktowania się z dyrektorem szkoły lub osoba zastępująca dyrektora, w celu przekazania niezbędnych danych:

- stopnia służbowego, imienia i nazwiska,

- nazwy jednostki policji, telefon do dyżurnego jednostki.

Po okazaniu legitymacji służbowej, policjant winien zapoznać dyrektora szkoły lub osobę, która go zastępuje, z powodami swojej obecności
w szkole oraz powodami podjęcia czynności służbowych wobec ucznia,
w stopniu, na jaki pozwala dobro ucznia i dobro postępowania wyjaśniającego





Dyrektor szkoły zobowiązany jest:

- mając na względzie dobro ucznia, stworzyć policjantowi odpowiednie warunki do wykonywania czynności służbowych,

- podejmowanych wobec ucznia czynności służbowych, o ile wymaga tego dobro ucznia i sprawy,

- niezależnie od obowiązku policji, dyrektor szkoły zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia rodziców lub opiekunów ucznia o czynnościach podjętych przez policję.



Jestem przekonana, że w sytuacji wykonywania przez policjantów czynności związanych z zapobieganiem i zwalczaniem demoralizacji
i przestępczości nieletnich, udzielicie Państwo niezbędnej pomocy, która jest określona przepisami prawa.



Dolnośląski Kurator Oświaty

Teresa Kaleta
Marek Pleśniar29-10-2004 10:04:04   [#11]
dobra reakcja KO
Kropka29-10-2004 11:43:17   [#12]

no właśnie...

..jasne stanowisko KO, często i w wielu trudnych sytuacjach, bardzo ułatwia pracę; oby takich więcej..
        Dziękuję Wam za pomoc, już mi się "rozjaśniło" /ale, mówiąc między nami nadal mam takie swoje wątpliwości co do tych spraw/
RomanG29-10-2004 12:25:00   [#13]
niezależnie od obowiązku policji, dyrektor szkoły zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia rodziców lub opiekunów ucznia o czynnościach podjętych przez policję.

Ja zastanawiam się, z czego to niby ma wynikać...
beera29-10-2004 12:47:44   [#14]

z kilku rozporządzeń może to wynikać

    Z tego:
 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem.
W myśl tego dokumentu
szkoły i placówki podejmują działania interwencyjne polegające na powiadomieniu rodziców i policji w sytuacjach kryzysowych, w szczególności, gdy dzieci i młodzież używają, posiadają lub rozprowadzają środki odurzające.

z tego:

Procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży przestępczością i demoralizacją, w szczególności narkomanią, alkoholizmem i prostytucją

jeden z modułów Krajowego Programu Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 13 stycznia 2004 roku).

RomanG29-10-2004 13:08:09   [#15]
Co do pierwszego, przytoczony przepis jest zbyt ogólny, aby na jego podstawie konkretyzować szkołom bezwględny obowiązek dla każdej sytuacji faktycznej. Bo na przykład w sytuacji opisanej szkoła może argumentować, że skoro Policja wszczęła procedurę karną na podstawie upn i na mocy tej ustawy ma obowiązek zapewnić obecność rodziców, to z całą pewnością tak się stanie i szkoła nie ma tu już nic do dodania, a żaden przepis nie nakłada akurat w takim przypadku na dyrektora bezwzględnego obowiązku powiadamiania rodziców.
I dobrze będzie argumentować.

Sama nazwa rozporządzenia wskazuje zresztą na to, że akt prawny dotyczy młodzieży zagrożonej uzależnieniem, a nie uczniów, wobec których Policja wszczęła procedurę karną.

Co do drugiego, możesz konkretny cytat?
beera29-10-2004 13:40:13   [#16]

 Roman, powiadamianie rodzicow wynika pewnie z tego:

V. Postępowanie wobec ucznia - sprawcy czynu karalnego lub przestępstwa:
- niezwłoczne powiadomienie dyrektora szkoły,
- ustalenie okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia,
- przekazanie sprawcy (o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły) dyrektorowi szkoły, lub pedagogowi szkolnemu pod opiekę,
- powiadomienie rodziców ucznia-sprawcy,
- niezwłoczne powiadomienie policji w przypadku gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała, itp.), lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana,
- zabezpieczenie ewentualnych dowodów przestępstwa, lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa i przekazanie ich policji (np. sprawca rozboju na terenie szkoły używa noża i uciekając porzuca go lub porzuca jakiś przedmiot pochodzący z kradzieży). 


Natomiast powiadamianie o tym:  n-l zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia rodziców lub opiekunów ucznia o czynnościach podjętych przez policję

masz rację, jest nieszczęsliwie sformułowane

I jeszcze- Moim zdaniem Kurator może po prostu wydać dyrektorom polecnie slużbowe w tym zakresie ( ustalając procedury) i wówczas okreslone zadanie wynika własnie z tego polecenia.

RomanG29-10-2004 14:02:54   [#17]
Tośmy się porozumieli :-)
Wojciech Tański29-10-2004 23:06:50   [#18]

Polecenie służbowe...

Hm.. Takowe to może wydać przełożony podwładnemu. W myśl orzeczenia NSA dyrektor szkoły nie ma przełożonego. I bądź tu mądry.. ;-)))
zgredek29-10-2004 23:08:08   [#19]
cześć Wojtku:-)
beera29-10-2004 23:30:18   [#20]

nocny wojtek;-))

masz w zęby z Olsztyn ;-)))

Nie musi to byc polecenie tego rodzaju- xle napisalam " slużbowe"

Pytanie, czy Kurator ma komptencje by ustalić obowiązujace w szkole takie, czy inne procedury postępowania.

Jeśli ma- a moim zdaniem ma, to sprawa jasne

jesli nie ma- to nie ma;-)

Wojciech Tański30-10-2004 08:00:07   [#21]

Wiedziałem..

że się odezwiesz Asiu. ;-)))

Ja tylko tak, żeby zwrócić na siebie uwagę. ;-)))

AnJa30-10-2004 12:55:27   [#22]
Moim zdaniem - nie ma( poza taąsytuacją wyjatkową - cos tam z nadzorem, zaleceniami i terminem realizacji pod sankcjami dla dyrektora i szkoły - szczegółów nie pamietam)

Moim zdaniem - to źle ,ze nie ma.

Ale On wie, ze nie ma - stąd i w KO i w MENiS tak duzo bełkotu pt. stanowiska, oświadczenia.

I ankiety - charakter wyłacznie prośby majace. Nieustannie smieszy mnie zwrot - odpowiedź negatywna obowiązuje (na tę prośbę - bo, bez żadnej podstawy prawnej - czyli prośba)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]